منوی دسته بندی

آنچه در مورد کامپوزیت ونیر باید بدانید

آنچه در مورد کامپوزیت ونیر باید بدانید

فهرست مطالب

پوسیدگی دندان ها یکی از مشکلات رایج در دندانپزشکی می باشد ، بنابراین پر کردن دندان نیز یکی از رایج ترین نیازهای ترمیمی برای بیماران در دندانپزشکی است. هدف ما ترمیم این شکاف ها با به حداقل رساندن آسیب به دندان و حداکثر زیبایی است. ترمیم کامپوزیت ونیر می تواند به شما اعتماد به نفس بیشتری بدهد، بدون اینکه نگرانی درباره‌ی لکه های دندان باشید!

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر یک ماده پر کننده سفید رنگ است که سازگار با زیبایی طبیعی دندان های شما ساخته شده است. کامپوزیت ونیر با دوام و کیفیت بالا جایگزین پر کننده های آمالگام (نقره ای) شده است. برخلاف پر کننده های آمالگام ، ترمیم کامپوزیتی می تواند دندان ها را با حفظ قدرت به شکل و ظاهر اولیه خود بازگرداند. کامپوزیت سازگار با دهان و دندان می باشد به طوری که مانند دندان طبیعی به نظر می رسد. کامپوزیت ونیر ، دوام و مقاومت خوبی در برابر شکستگی دارد. از آنها می توان روی دندانهای قدامی یا خلفی استفاده کرد.

کامپوزیت ترمیمی

پر کننده های کامپوزیت مواد ترمیم کننده بسیار موثری هستند. کامپوزیت ونیر در رنگ های متنوعی در دسترس می باشد تا نیازهای زیبایی بیماران را برطرف کند. در حالی که ترمیم های کامپوزیت بسیار حساس می باشند ، ولی طول عمر بسیار مناسبی دارند.

کاربرد کامپوزیت ها عبارتند از:

 •  ترمیم زیبایی دندان
 •  ترمیم زیبایی شکل و ظاهر دندان های قدامی
 •  فاصله بین دندان ها درمان می شود
 •  بهبود و تغییر اندازه و شکل دندان
 •  با روکش کامپوزیت رنگ دندانهایی که بلیچینگ دندان برای درمان پاسخگو نیست ، اصلاح می شود.
 •  برای اتصال و تشکیل هسته
 •  چسب براکت ارتودنسی
بخوانید
چطور دندانپزشک مناسب خود را انتخاب کنیم؟

زیبایی

یکی از اصلی ترین مزایای کامپوزیت زیبایی آن است. می توان کامپوزیت ونیر را به راحتی و مطابقت با رنگ و شکل دندان های خود تنظیم کرد. این ماده هم رنگ دندان می باشد و می تواند متناسب با رنگ دقیق دندان های شما سازگار باشد. کامپوزیت ترمیمی می تواند توسط دندانپزشک شما شکل داده شود و آن را با بقیه دندانهای شما متناسب کند. نتیجه نهایی روکش کامپوزیت، ترمیمی است که از سایر دندانهای شما قابل تشخیص نیست.

کامپوزیت زیبایی در مرحله سفید کردن

کامپوزیت ترمیمی یک روش درمانی همه کاره است

یکی دیگر از مزایای اصلی کامپوزیت ونیر این است که می توان از آن برای انجام انواع مختلف ترمیم های دندنپزشکی استفاده کرد. متداول ترین این ترمیم ها ، پرکردن دندان با استفاده از کامپوزیت است که برای درمان پوسیدگی های کوچک و متوسط ​​استفاده می شود. علاوه بر پرکردن دندان، از کامپوزیت می توان برای درمان های آرایشی و بهداشتی و نقایص ساختاری استفاده ‌شود. از کامپوزیت ونیر با موفقیت در ساخت روکش ها می توان استفاده کرد.

به تراش کمتری نیاز دارد

اگر از مته دندانپزشکی متنفر باشید ، بسیار خوشحال خواهید شد اگر بدانید که ترمیم کامپوزیت به تراش کمتری نسبت به سایر روش های دندانپزشکی نیاز دارد. به دلیل اینکه پرکننده کامپوزیت به حفاری زیادی احتیاج ندارند این است که کامپوزیت می تواند پیوند محکمی با مینای دندان ایجاد کند و نیاز به آماده سازی کمتری لازم دارد. کامپوزیت نه تنها میزان تراش دندان را به حداقل می رساند، بلکه از ساختار طبیعی دندان شما نیز محافظت می‌کند.

بخوانید
بلیچینگ در سعادت آباد

کامپوزیت ونیر یک روش درمانی سریع می باشد

در بیشتر موارد ، شما می توانید کامپوزیت ونیر را هنگام اولین مراجعه به دندانپزشک انجام دهید. دلیل اصلی استفاده از کامپوزیت ونیر در یک قرار ملاقات با دندانپزشک این است که نیازی به استفاده از آزمایشگاه دندانپزشکی نیست. دلیل دیگر این است که کامپوزیت ونیر به سرعت می تواند به شکل مورد نظر برسد. هنگامی که یک لایه کامپوزیت روی دندان قرار گرفت و در معرض نور فرابنفش قرار گرفت، در کمتر از یک دقیقه کامپوزیت محکم می شود. حدود ۳ تا ۴ لایه کامپوزیت معمولاً برای پر کردن پوسیدگی دندان استفاده می شود.

دندانپزشکی مواد و چسپ کامپوزیت ونیر

حساسیت کمتر دندان

اگر پس از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی گرم یا سرد احساس درد عمیقی می کنید ، احتمالاً از حساسیت دندان رنج می برید. حساسیت دندان زمانی اتفاق می افتد که محرک ها وارد دندان شوند و عصب را تحریک کنند. کامپوزیت ونیر با ایزوله کردن دندان و محافظت از دندان در برابر درجه حرارت به کاهش حساسیت دندان کمک می کند.

قابل ترمیم

مواردی وجود دارد که کامپوزیت ونیر مانند انواع دیگر ترمیم های دندانپزشکی ، آسیب می بینند. به دلیل استفاده نادرست ، ساییدن دندان ها و دندان قروچه، کامپوزیت ها شروع به آسیب دیدن می کنند. با مراجعه به دندانپزشک و در یک جلسه می توان کامپوزیت ونیر آسیب دیده را ترمیم کرد.

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • رسول قنبری گفت:

  مطلب خوبی بود

 • مجید علیزاده گفت:

  ایول

 • مسلم محرابی گفت:

  حرف نداری

 • محمدجواد قربانی گفت:

  نویسنده این متن کیه؟

 • حبیب الله خوش نیت گفت:

  دست مریضاد استاد

 • محمدتقی ایمانی گفت:

  بیشتری بنویسین لطفا

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *