منوی دسته بندی

آیا عفونت سینوسی می تواند باعث دندان درد شود؟

عفونت سینوسی

فهرست مطالب

هم عفونت سینوسی و هم التهاب سینوس (سینوزیت) می توانند باعث دندان درد شود. سینوزیت زمانی رخ می دهد که بافت پوششی سینوس ها ملتهب و متورم می شود.

دندان درد یکی از علائم شایع سینوزیت است. دندان درد می تواند ناشی از فشار سینوسی و تخلیه ناشی از عفونت سینوسی باشد. درد معمولا در دندان های فک بالا و نزدیک به سینوس ها احساس می شود.

آناتومی سینوس

سینوس ها چهار جفت حفره پر از هوا هستند که در استخوان های صورت و پشت استخوان گونه قرار دارند. سینوس هوا را در حفره بینی گرم، مرطوب و فیلتر می کند. سینوس ها همچنین مخاطی تولید می کنند که به داخل حفره بینی تخلیه می شود و بینی را پاک می کند. عفونت سینوس زمانی اتفاق می افتد که این فضای پر از هوا توسط مایع مسدود شود.

احتقان و فشار همراه با عفونت سینوسی می تواند باعث ناراحتی یا درد در دندان های بالایی شما شود. این درد به این دلیل است که ریشه دندان های بالایی و استخوان فک شما به سینوس ها نزدیک است. گاهی اوقات این ناراحتی به دندان های پایینی شما نیز سرایت می کند.

سینوس و دندان درد طبیعی

بسیاری از علائم دندان درد طبیعی شبیه به درد سینوسی است. درد سینوسی عمدتاً در دندان های آسیاب بالایی احساس می شود و به جای یک دندان، چندین دندان را درگیر می کند. اگر در این دندان ها درد دارید و درد با برخی از علائم ذکر شده همراه است، دندان درد شما ممکن است ناشی از عفونت سینوسی باشد. عفونت سینوسی ممکن است باعث تب شدید در بیماران شود.

دندان درد ناشی از مشکلات دندانی احتمالا تنها منبع درد خواهد بود و ممکن است شدیدتر و متمرکزتر باشد. درد ناشی از دندان درد سینوسی با دندان های مختلفی را درگیر می کند و یه مرور زمان تشدید می شود. پریدن یا خم شدن می تواند درد را بدتر کند. این به این دلیل است که فشار سینوسی با حرکت شما تغییر می کند و بیشتر روی دندان های شما احساس می شود. هنگام نشستن یا دراز کشیدن ممکن است درد کاهش یابد.

molar tooth pain

علائم دیگر عفونت سینوسی

معمولا سینوزیت مانند یک سرماخوردگی ویروسی ساده شروع می شود و به یک عفونت باکتریایی شدید تبدیل می شود. آلرژی، عفونت های باکتریایی قارچی، تغییرات دمایی ، محرک های شیمیایی، آسم و سیستم ایمنی ضعیف خطر ابتلا به سینوزیت را افزایش می دهند.

بخوانید
دندان پزشکی شبانه روزی در پونک

اغلب اوقات، علائم عفونت سینوسی شبیه علائم سرماخوردگی و حساسیت بینی است. ممکن است علائمی مانند آبریزش بینی، گرفتگی بینی یا سرفه وجود داشته باشد. التهاب و تورم می تواند باعث احتقان سینوس شود و باعث درد در ناحیه صورت شود.

آیا عفونت سینوسی می تواند باعث درد در دندان های جلویی شود؟

عفونت سینوسی باعث ایجاد درد جزئی در دندان‌های جلویی شما می‌شود، زیرا سینوس‌های فک بالا در نزدیکی ریشه‌های دندان‌های عقب قرار دارند. بنابراین، هنگامی که این سینوس ها ملتهب می شوند، احتمالا فقط دندان های پشتی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

آیا عفونت سینوسی می تواند باعث درد در دندان های پایین شود؟

زمانی که از عفونت سینوسی رنج می برید، احتمالاً در دندان های بالایی خود احساس درد می کنید. گاهی اوقات این درد می تواند به دندان های پایین شما نیز سرایت کند. این انتقال درد اغلب با تغییرات شبکه عصبی در طول مسیر درد همراه است.

آیا عفونت سینوسی می تواند باعث درد فک شود؟

زمانی که از عفونت سینوسی رنج می برید، ناحیه فک شما ممکن است درد کند. درد به احتمال زیاد به دلیل فشار روی حفره سینوسی شما ناشی از عفونت است. انتشار عفونت به سایر نواحی حفره سینوسی نیز می تواند باعث این درد شود.

دیگر علائم عفونت سینوسی عبارتند از:

 • فشار یا حساسیت در اطراف بینی، چشم ها یا پیشانی شما
 • مخاط غلیظ و بی رنگ
 • قطره بینی بد مزه
 • بوی بد دهان
 • گوش درد
 • تب
 • خستگی
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی
 • گلودرد
 • صدای گرفته

2

درمان های خانگی

گزینه های درمانی زیادی برای عفونت سینوسی وجود دارد. بسیار اهمیت دارد که این بیماری را در اسرع وقت درمان کنید. می‌توانید با چند مورد از این درمان‌های خانگی شروع کنید و اگر نتیجه‌‌ی مورد نظر حاصل نشد، به پزشک مراجعه کنید. در ادامه درمان های خانگی عفونت سینوس بررسی شده است.

کم آبی بدن

نوشیدن آب زیاد نکته کلیدی در درمان گرفتگی و عفونت سینوسی است. مطمئن شوید که آب کافی و مایعات زیادی می نوشید. هیدراته شدن به رقیق شدن مخاط و کاهش فشار و احتقان در سینوس های شما کمک می کند. مایعات داغ مانند سوپ و چای می توانند به تسکین درد کمک می کند.

بخوانید
بافت سفید در ناحیه دندان کشیده شده

بخار

تنفس هوای گرم و مرطوب می تواند به باز شدن مجاری بینی و کاهش فشار سینوسی کمک کند. فقط آب جوش را در یک کاسه بزرگ بریزید. صورت خود را روی آب بگذارید، سر خود را با حوله بپوشانید و چند دقیقه نفس عمیق بکشید. همچنین می توانید دو بار در روز از بخار آب گرم استفاده کنید. استفاده از بخار اکالیپتوس به کاهش احتناق و گرفتگی کمک می کند.

شستشو با محلول

شستشوی سینوس‌ها با محلول آب و نمک می‌تواند به مرطوب کردن سینوس‌ها کمک کند و در عین حال مواد حساسیت‌زا داخل سینوس را از بین ببرد. می توانید از اسپری بینی یا سیستم شستشوی بینی برای پاکسازی سینوس های خود استفاده کنید.

اسپری های ضد احتقان بینی را محدود کنید

در حالی که اسپری های ضد احتقان بینی ممکن است گزینه خوبی برای درمان کوتاه مدت احتقان سینوس باشد، استفاده بیش از حد می تواند مزایای آن را کاهش دهد. این می تواند به جای جلوگیری از انسداد منجر به تراکم برگشتی شود و شما می توانید در طول زمان تحمل ایجاد کنید.

درمان سینوزیت

اگر درمان‌های خانگی تاثیر گذار نباشد، داروهای تجویزی توسط پزشک یک گزینه درمانی مناسب است. این درمان دارویی ممکن است شامل مصرف داروی ضداحتقان، اسپری بینی استروئیدی یا داروهای رقیق کننده مخاط است. داروهای تسکین دهنده آلرژی نیز ممکن است تجویز شود.

آنتی بیوتیک فقط در صورتی باید استفاده شوند که سایر روش های درمانی بی اثر باشند و مشکوک به عفونت باکتریایی باشیم. پزشک شما احتمالاً قبل از تجویز آنتی بیوتیک مطمئن می شود که گزینه های دیگر را امتحان می کنید. مشکلات ساختاری ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

546ae9cd2c529aeee9e14bc6e8d2142e

درمان دندان درد

راه های مختلفی برای درمان دندان درد قبل از مراجعه به دندانپزشک وجود دارد:

مسکن های تسکین دندان درد جزئی مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین)، استامینوفن (تیلنول) یا آسپرین می توانید آن را با مسکن های بدون نسخه درمان کنید. کرم و آسپرین های بی حس کننده موضعی یا ژل های حاوی بنزوکائین (Anbesol، Orajel) می تواند برای تسکین درد استفاده شود. محصولات حاوی بنزوکائین نباید در کودکان زیر ۲ سال استفاده شود.

درمان سرد و گرم: به طور متناوب از یک پد گرم یا کمپرس سرد روی ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. این کار را چندین بار در طول روز انجام دهید.

بخوانید
چه عواملی موفقیت ایمپلنت را تعیین می کنند ؟

با آب نمک دهان خود را شستشو دهید: شستشو با آب نمک می تواند به تسکین التهاب و درمان زخم های دهان کمک کند. چند بار در روز به مدت ۳۰ ثانیه دهان خود را با این محلول شستشو دهید.

تسکین دندان درد سینوزیتی

 1. اگر نمی توانید فوراً به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید، می توانید با این روش ها درد سینوزیت خود را تسکین دهید:
 2. از محلول نمکی برای شستشوی سینوس های خود استفاده کنید. انجام این کار رطوبت را از سینوس های شما خارج می‌کند.
 3. از غذاهای غنی از ویتامین C، کلسیم و اسیدهای چرب امگا ۳ استفاده کنید.
 4. مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید تا مخاط سینوس های شما رقیق شود.
 5. هنگام خواب، از مرطوب کننده استفاده کنید.
 6. از خلط آورها و ضد احتقان های بدون نسخه استفاده کنید.
 7. غذاهای تند بخورید.
 8. هنگام خواب یا استراحت، سر خود را در حالت کج قرار دهید.

Sinusitis and toothache 1024x892 1

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر هر یکی از موارد زیر را مشاهده کرده اید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید:

 • اگر دندان درد ادامه داشته باشد
 • عفونت سینوسی شما از بین نمی رود
 • باعث ناراحتی جدی می شود

دندانپزشک شما می تواند تشخیص دهد که آیا دندان درد به دلیل بیماری پریودنتال، پوسیدگی یا آبسه های دندانی است. دندان قروچه می تواند باعث درد شود. اگر دندانپزشک شما نمی تواند دلیلی برای دندان درد شما پیدا کند، به پزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند ارزیابی کنند که آیا علت یک بیماری سینوسی است یا یک بیماری پزشکی دیگر.

به همین ترتیب، اگر عفونت سینوسی شما پس از درمان بهبود نیافت یا هر یک از علائم دردناک یا شدید بود، به پزشک مراجعه کنید. از آنجایی که سینوزیت می تواند به دلیل مشکلات ساختاری مانند کانال تخلیه باریک، تومور یا لغزش تیغه بینی ایجاد شود، کنترل آن بسیار حیاتی است.

نتیجه

عفونت سینوسی می تواند علائم مختلفی از جمله دندان درد، به ویژه در دندان های فک بالا داشته باشد. در حالی که عفونت می تواند باعث ناراحتی شود، اما درمان این مشکل نسبتاً ساده است. هنگام درمان عفونت سینوسی، دندان درد شما از بین می رود. معمولاً علائم در طی یک یا دو هفته بهبود می یابد یا از بین می رود. اگر احتقان سینوس یا عفونت شما پس از درمان ادامه یافت، با پزشک خود صحبت کنید.

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • احسان صالحی گفت:

  شما کانال تلگرام هم دارین؟

 • مهران فتاحی گفت:

  خیلی دنبال این موضوع بودم

 • محمود توکلی گفت:

  شما پیج اینستا هم دارین؟

 • محمدرضا بهرامی گفت:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنینم چجوری باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 • قاسم زندی گفت:

  خرید آنلاین هم دارید

 • عبدالله ابراهیمی گفت:

  عاااااااااااالی

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *