منوی دسته بندی

آیا می توانم به پروتزهای دندانپزشکی خود عادت کنم؟

آیا می توانم به پروتزهای دندانپزشکی خود عادت کنم؟

فهرست مطالب

برای عادت کردن به پروتزهای دندانپزشکی چند هفته مورد نیاز می باشد. حتی در  پروتزهای بسیار با کیفیت که توسط یک متخصص با تجربه ساخته شده است، این بازه زمانی از فردی به فرد دیگر متغیر می باشد. پروتزهای دندانپزشکی در دهان به عنوان یک جسم خارجی و بزرگ احساس خواهد شد.

ممکن است برای مدتی فشار روی لب و گونه ها احساس شود. عادت کردن به پروتز فک پایین دشوارتر از پروتز فوقانی می باشد ، زیرا پروتز فک پایی حرکت و جابجایی بیشتری دارند. در روزهای اول ، در اثر تحریک غدد ، میزان ترشح بزاق افزایش می یابد. این وضعیت با گذشت زمان بهبود می یابد.

چرا دندان مصنوعی ضربه می زند؟

نشستن نامناسب پروتز بر روی بافت های نرم باعث می شود که بیش از اندازه حرکت کند. هر چقدر هم  که در ساخت آن دقت شده باشد ، این حرکت کنترل نشده ممکن است به بعضی از قسمت ها آسیب برساند. بیمار نباید در کنترل های دوره ای خود اختلال ایجاد کند و پروتز دندان باید اصلاح شود. بیمار باید حداقل ۹ ساعت از پروتز قبل از مراجعه به پزشک برای اصلاح محل برخورد دندان مصنوعی استفاده کرده باشد. استفاده از پروتز به طول ۹ ساعت اجازه می دهد تا مناطق مشکل دار به راحتی مشخص شوند.

دندان مصنوعی

آیا من قادر به خوردن غذا به طور معمول با پروتزهای دندانپزشکی ام خواهم بود؟

در ابتدای این فرایند ، به بیماران توصیه می شود که به آرامی از سمت راست یا چپ ، از هر طرف که راحت تر می باشد ، بدون جویدن لب ها و با استفاده لقمه های کوچک ، حرکت جویدن را انجام دهند. در روزهای اول باید از غذاهای نرم استفاده شوند و دندان های جلویی آنها را هرگز نباید گاز گرفت.

بخوانید
اورژانس دندانپزشکی در شهران

این وضعیت باعث می شود قسمت های خلفی پروتز از بافت دور شوند. زبان ، لب ها و گونه ها تأثیر بسزایی در کنترل پروتز دارند. عادت کردن بیمارانی که از پروتز استفاده کرده اند، آسانتر از بیماران جدید می باشد. اگر بیمار مدت طولانی بدون دندان باشد ، می تواند در حالت بدون دندان راحتتر از پروتز غذا بخورد. با این حال ، این روش برای سلامتی بیمار مناسب نمی باشد.

پس از عادت به پروتزهای خود ، شما می توانید با پروتز بسیار راحت تر غذا بخورد. حداقل ۴-۶ هفته طول می کشد تا به دندان مصنوعی کاملا عادت کنید. بیماران باید این بازه زمانی را با در نظر گرفتن توصیه های پزشکان خود بگذرانند.

بیماران نباید بلافاصله تسلیم شوند و پروتز را بردارند. این مورد خصوصاً در مورد بیماران دارای پروتزهای قدیمی نیز رایج می باشد. زیرا اگر آنها پروتز جدید را برداشته و پروتزهای قدیمی خود را قرار دهند ، ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا آنها به پروتز جدید خود عادت کنند.

3

آیا من می توانم به طور معمولی با پروتزهایم صحبت کنم؟

پروتزها ممکن است باعث تغییراتی در محیط دهان ، مانند مشکلات در تلفظ بعضی از اصوات شوند. در این حالت تمرین با صدای بلند و جلوی آینه باید انجام شود و کلماتی که نمی توان صحیح تلفظ کنید مشخص کنید و سعی در عادی سازی آنها داشته باشید.

آیا باید به مدت ۲۴ ساعت به طور مداوم از پروتزهای خود استفاده می کنم؟

برای اینکه بیماران هرچه زودتر به پروتزهای خود عادت کنند ، باید در روزهای اول به طور مداوم از آنها استفاده کنند. اما پس از عادت به پروتزها نباید شب هنگام خواب از آن ها استفاده شوند ، بافت ها باید استراحت کنند. برای جلوگیری از عفونت باید از خشک شدن و تغییرات احتمالی جلوگیری شود.

بخوانید
آیا عفونت سینوسی می تواند باعث دندان درد شود؟

این وضعیت برای سلامت بافت ها بسیار حائز اهمیت می باشد. برای استراحت گونه در برابر فشار و ضعیف شدن مکانیسم کنترل عصبی عضلانی در شب ، پروتزها ممکن است از دهان خارج شوند.

آیا باید از چسب های پروتزهای دندانپزشکی استفاده کنم؟

استفاده مداوم از چسب های مصنوعی برای بافت های دهان مناسب نمی باشد. با این حال ، استفاده از آن برای مدت کوتاه مدت ضرری ندارد. نحوه استفاده از این چسب ها در صورت لزوم توسط پزشک برای شما توضیح داده خواهد شد.

4

آیا من می توانم از پروتزهای خود برای تمام طول زندگی استفاده کنم؟

از پروتزها نمی توان برای تمام طول زندگی استفاده کرد. گفته می شود که برخی از روش ها باید هر پنج سال در شرایط عادی بازسازی شود. البته این دوره برای هر بیمار متفاوت می باشد. دلیل اینکه پروتزها نمی توانند طول عمر بسیار زیادی داشته باشند ، تغییرات در بافت های زنده زیرین آن ها می باشد. با گذشت سال ها ، سازگاری پروتزها با بافت های اطراف کاهش می یابد.

پروتزها شروع به ریزش می کنند و غذا خوردن با  آنها دشوار می شود. این تغییرات هیچ ارتباطی با پروتزها ندارد. این کاملاً نتیجه تغییرات در بافت های زنده است. در این حالت ، ماده پایه ای که هماهنگی مناسبی ندارد باید کاملاً تعویض شود یا پروتز جدیدی ساخته شود. دندانپزشک در این مورد تصمیم می گیرد.

چه مدت طول می کشد تا پروتزهای من ساخته شوند؟

تولید پروتزهای متحرک از زمان اندازه گیری به طور معمول پنج جلسه طول می کشد تا کاملا ساخته شود. در صورت لزوم ، تعداد جلسات ممکن است افزایش یابد. بعد از اتصال پروتز ، ممکن است بیماران چند جلسه دیگر به کلینیک مراجعه کنند تا به دهان عادت کنند. در این حالت ممکن است ۱ تا ۱.۵ ماه طول بکشد تا پروتز متحرک کاملاً تنظیم شود و بیمار از پروتز استفاده کند. در این راستا ، بیماران ما باید بداند که برای ساخت و عادت دادن به دندان مصنوعی زمان مناسبی نیاز می باشد.

بخوانید
چه چیزی باعث خارش لثه کودکان شما می شود؟

آیا پس از عادت به پروتزهای خود باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

بیمارانی که از پروتزهای دست کامل استفاده می کنند ، مانند افرادی که دندان طبیعی دارند، هر شش ماه یکبار باید به دندانپزشک مراجعه کنند. نسبت به عوامل مختلف ، ممکن است بافت های زیر پروتز دچار تغییر شوند. با گذشت زمان ، پروتز سازگاری خود را با بافت های اطراف از دست می دهد و ممکن است باعث آسیب به این بافت ها شود. ضایعات مختلفی ممکن است در دندان مصنوعی ایجاد شود. بنابراین بیمارانی که از پروتز کامل استفاده می کنند باید حداقل سالی دو بار با دقت توسط پزشک معاینه شوند.

آیا به غیر از پروتز متحرک گزینه های دیگری برای پروتز وجود دارد؟

پروتزهای متحرک مبتنی بر ایمپلنت مدرن ترین گزینه برای جایگزینی پروتزهای متحرک معمولی می باشد. با استفاده از ایمپلنت ، ماندگاری و پایداری پروتزها افزایش می یابد. برای استفاده از این پروتزها که از نظر هزینه گران قیمت تر می باشند ، باید شرایط سیستمیک مناسبی داشته باشد. متخصص پروتز پس از معاینه به شما در مورد امکان انجام این روش درمانی اطلاعات مورد نیاز را می دهد.

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • مسعود آقایی گفت:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 • قاسم کرمی گفت:

  کانال تلگرامی هم دارید ؟

 • عباسعلی طباطبایی گفت:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنینم چجوری باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 • محمدجواد ابراهیمی گفت:

  بی نظیر هستید

 • غلام کشانی گفت:

  میتونم شماره شما رو داشته باشم؟

 • علیرضا مرادخانی گفت:

  خیلی دنبال این موضوع بودم

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *