منوی دسته بندی

برای داشتن دندان های صاف روکش دندان یا ارتودنسی شفاف، کدام یک را ترجیح می دهید؟

برای داشتن دندان های صاف روکش دندان یا ارتودنسی شفاف، کدام یک را ترجیح می دهید؟

فهرست مطالب

کدام روش درمانی برای صاف کردن دندان های کج بهتر است؟

 •  روکش لمینت 

 •  ارتودنسی شفاف (درمان ارتودنسی)

روکش لمینت و تراز کننده شفاف مورد پسند افرادی است که می خواهند تغییراتی را در لبخند خود ایجاد کنند و هر دو دارای مزایا و معایب مربوط به خود می باشند. در نهایت ، شما باید با یک دندانپزشک صحبت کنید تا کاملاً ارزیابی کنید کدام گزینه برای شما و لبخند شما بیشترین کاربرد را دارد.

5

روکش دندان چیست؟

روکش های دندان به سطح جلوی دندان های شما چسبانده می شود و می توانند شکل و ظاهر دندان ها را اصلاح کنند. کامپوزیت ونیر می تواند ظاهر دندانهای تغییر رنگ یافته را درمان کند و شکافهای کوچک را ترمیم کند. روکش های لمینت معمولاً از پلیمر های سرامیکی ساخته می شوند. روکش های سرامیکی باید کاملاً متناسب با دهان و دندان شما ساخته شوند.

1

 

ارتودنسی شفاف چیست؟

 

تراز کننده های شفاف نوعی درمان ارتودنسی است و جایگزین محبوبی برای بریس های فلزی می باشد. الاینر شفاف یکی از معروف ترین نمونه های ارتودنسی شفاف است. هنگام ساخت این الاینر ها ، دندانپزشک از دهان شما قالب گیری می کند. از آنجا که می توانید ارتودنسی شفاف را خودتان بردارید ، می توانید آنها را برای وعده های غذایی یا موارد خاص بردارید که ارتودنسی شفاف را به گزینه انعطاف پذیرتری تبدیل می کند.

3 scaled

کدام روش درمانی سریعتر می باشد؟

 

پاسخ کوتاه این است: معمولاً روکش لمینت روش درمانی سریع تری می باشد.

 پاسخ صحیح: صرف نظر از مدت زمان درمان ، شما باید اهداف کلی و بهداشت دهان و دندان خود را در نظر بگیرید تا مشخص کنید کدام روش برای شما مناسب است. روکش لمینت معمولاً تغییرات سریع تری در لبخند شما ایجاد می کند.

بخوانید
از دست دادن استخوان فک

 

تراز کننده های شفاف نوعی درمان ارتودنسی است که تغییرات طولانی مدتی در لبخند شما ایجاد می کند. تراز کننده های شفاف به تدریج و با گذشت زمان تغییرات روی دندان ها ایجاد می کند. این روش درمانی درمان بسته به میزان کار انجام شده در طی چند ماه یا یک تا دو سال به پایان می رسد.

 

کدام روش درمانی ارزان تر است؟

 

روکش های لمینت به طور کلی گرانتر از تراز کننده های شفاف هستند. قیمت روکش دندان به جنس روکشی که انتخاب می کنید و تعداد دندان هایی که روکش می کنید بستگی دارد. روکش های سرامیکی می توانند دو برابر گرانتر از روش کامپوزیت ونیر باشند ، اگرچه روکش ها دوام و طول عمر بسیار بالاتری دارند.

هزینه های درمانی ارودنسی شفاف در طول دوره درمان افزایش می یابد ، که می تواند برای شما در روند پرداخت مقرون به صرفه تر باشد. هزینه‌ی هر دو روش درمانی بسته به میزان اقدامات انجام شده برای هر بیمار متفاوت می باشد ، برای محاسبه دقیق هزینه ها باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. اطمینان حاصل کنید که نگرانی های مربوط به قیمت گذاری یا محدودیت های بودجه خود را با دندانپزشک درمیان بگذارید تا دندانپزشک بتواند در مورد گزینه های درمانی موثرتر به شما مشاوره دهد.

 

 

کدام روش درمانی بی خطر است؟

هر دو روش درمانی ایمن می باشد و به طور کلی شامل جراحی تهاجمی نمی باشند. با این حال ، برای قرارگیری و چسباندن صحیح روکش ها ، به تغییر دائمی سطح دندان های شما نیاز دارد. روکش لمینت یک روش درمانی آرایشی می باشد و تأثیر قابل توجهی در سلامت کلی شما ندارد. ارتودنسی شفاف روش درمانی می باشد که به طور مستقیم بر سلامت دهان و دندان شما تاثیر مستقیم دارد.

بخوانید
بلیچینگ در صادقیه

 

کدام روش درمانی را انتخاب کنم؟

 

دندانپزشک پس از پایان ارزیابی سلامت دهان و دندان به شما می گوید که آیا این روش های درمانی برای شما مناسب می باشد یا خیر. اگر به بیماری مانند پوسیدگی دندان یا بیماری لثه مبتلا هستید ، باید قبل از شروع هر روش درمانی دیگر آن را درمان کنید. عوامل بهداشتی مختلفی وجود دارد که دندانپزشک می تواند هنگام توصیه درمان در نظر بگیرد. به عنوان مثال ، اگر دندان های شما بیش از حد فرسوده یا آسیب دیده باشد ، بهترین گزینه ممکن برای شما روکش لمینت می باشد. به همین ترتیب ، اگر دندان های شما به درمان ارتودنسی فشرده و سریع دارد ، ممکن است تراز کننده های شفاف مناسب شما نباشد.

 

آیا می توان هر دو روش درمانی را همراه با یکدیگر انجام داد ؟

 

 • بسته به شکل ظاهری لبخند ، هر یک از روش های درمانی می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. به طور معمول ، ابتدا باید درمان ارتودنسی را انجام دهید. درمان ارتودنسی تعداد روکش های مورد نیاز برای شما را کاهش می دهد و ساختار دندان شما را حفظ می کند. اگر از قبل روکش لمینت دارید ، می توانید کاندید مناسبی برای استفاده از ارتودنسی شفاف باشید ، زیرا صفحات سرامیکی به اندازه بریس های سنتی به دندان شما فشار وارد نمی کند.

 

شما باید به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کنید که دندان های شما را معاینه کند و برنامه درمانی مناسب را پیشنهاد کنند.

 

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • شیوا رحمتی گفت:

  با سلام و خسته نباشید من چند سال پیش ارتودنسی متحرک انجام دادم و الان همون دندونم برگشته چکار کنم؟

  • دکتر جلالی گفت:

   با سلام خدمت شما به طور کلی تمامی افرادی که توسط ارتودنسی متحرک درمان شده اند و دندانشان به حالت قبل برمی گردد می توانند همان پلاکهای متحرک را آهسته در دندان های خود جایگذاری نموده و پس از مدت چند روز که درد در ناحیه دندان ها احساس می گردد که آن هم طبیعی می باشد دندان ها آرام آرام به موقعیت اصلی و ایده آل خود بازمی گردند.

 • حسین علیپور گفت:

  سلام عالی بود

 • سعید حیاتی گفت:

  بیشتری بنویسین لطفا

 • عباسعلی صمدی گفت:

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

 • محمود شهبازی گفت:

  گل گفتید دست مریضاد

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *