ارتودنسی پشت دندانی

ارتودنسی پشت دندانی

فهرست مطالب

ارتودنسی پشت دندانی یکی از چندین گزینه برای صاف کردن دندان های نامنظم به صورت محتاطانه هستند. وقتی لبخند می زنید، غذا می خورید یا صحبت می کنید، این ارتودنسی ها تقریباً نامرئی هستند، بنابراین هیچ کس نمی داند که شما اصلا ارتودنسی دارید یا نه؟! اگرچه ارتودنسی پشت دندانی برای همه سنین مناسب هستند، اما برای بزرگسالانی که می‌خواهند دندان‌های خود را صاف کنند یادندانهای نامتقارن و ناصافی دارند، ایده‌آل است.

ارتودنسی پشت دندانی چیست؟

ارتودنسی پشت دندانی که گاهی «ارتودنسی های مخفی» نامیده می شوند، درست مانند ارتودنسی های سنتی هستند، با این تفاوت که به جای سطح جلویی، در داخل دندان ها نصب می شوند. بنابراین اگرچه آنها توسط افراد دیگر دیده نمی شوند، اما همچنان نوعی ارتودنسی فلزی ثابت هستند که از براکت و سیم ساخته شده است.

ارتودنسی پشت دندانی چگونه کار می کنند؟

یک سیم «قوس شده» قوی از میان براکت‌هایی که به پشت دندان‌های شما چسبانده شده‌اند، عبور می‌کند. از آنجایی که دندان های شما نیاز به صاف کردن دارند، این کار سیم قوس شده را از شکل خارج می کند. با گذشت زمان، سیم قوس به شکل اصلی خود باز می‌گردد و این بدان معناست که دندان‌های شما، که به سیم متصل شده‌اند به وسیله آن در یک ردیف قرار می گیرند. شما باید هر چند هفته یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا سیم ها را سفت و تنظیم کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

ارتودنسی پشت دندانی برای تمام سنین مناسب است

چه کسانی می توانند از ارتودنسی پشت دندانی استفاده کنند؟

ارتودنسی پشت دندانی برای تمام سنین مناسب است، به ویژه بزرگسالانی که می خواهند لبخند خود را بدون اینکهجلب توجه کنند اصلاح کنند.  اگر ساز بادی مانند فلوت می نوازید این نوع ارتودنسی ایده آل شماست. با این حال، بسته به تراز دندان های شما ممکن است برای همه موارد مناسب نباشند، بنابراین در مورد گزینه ها با دندانپزشک خود مشورت کنید.

زمان بهبودی با ارتودنسی پشت دندانی چقدر طول می کشد؟

بسته به میزان صافی که نیاز دارید،ارتودنسی پشت دندانی ممکن است از چند ماه تا دو سال طول بکشد. حتی اگر به دو سال کامل نیاز داشته باشید، در عرض چند ماه شاهد تفاوت خواهید بود.

قیمت ارتودنسی پشت دندانی چقدر است؟

ارتودنسی پشت دندانی می توانند کمی گران تر از سایر گزینه های صاف کننده دندان باشند. آنها به تجهیزات تخصصی برای ساخت و جاسازی نیاز دارند، و به صورت سفارشیو شخصی سازی ساخته می شوند تا با قوس های منحصر به فرد دهان شما مطابقت داشته باشند.

همچنین ویزیت و معاینه های شما نیز ممکن است لازم باشد طولانی تر باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینهارتودنسی پشت دندانی، بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید.

سوالات متداول در مورد ارتودنسی پشت دندانی

ارتودنسی پشت دندانی روشی مطمئن  و نامحسوس برای صاف کردن دندان های کج است. به جای اتصال براکت ها و سیم ها به جلوی دندان های شما  آنها را پشت دندان ها پنهان می کنیم!

ارتودنسی پشت دندانی بسیارحساس عمل می کند و در صاف کردن دندان ها عالی است. برای کمک به ابهام زدایی از این ارتودنسی های شگفت‌انگیز، ما به برخی از متداول‌ترین سؤالات در مورد ارتودنسی پشت دندانی پاسخ می‌دهیم.

چرا به ارتودنسی های پشت دندانی ، بریس های زبانی یا بریس لینگوال  نیز می گویند؟

جواب این سوال خیلی ساده است! لینگوال  به معنای طرف زبان است.

آیاارتودنسی پشت دندانی برای صاف کردن دندان ها خوب عمل می کنند؟

ارتودنسی پشت دندانی کلاسیک شاید در نوع مواد خود، سبک‌تر بودند با این حال،  ارتودنسی پشت دندانی بسیار کارآمدتر هستند و می‌توانند اکثر مشکلات ارتودنسی از جمله نامنظمی، فاصله و مشکلات دیگر را برطرف کنند.

ارتودنسی های پشت دندانی چقدر قابل رویت هستند؟

شما ارتودنسی پشت دندانی را پیدا نمی کنید که به طور قابل توجه دیده شود. شما به راحتی می توانید با کسی صحبت کنید و ندانید که او از ارتودنسی پشت دندانی استفاده کرده است.

جایگزین های ارتودنسی پشت دندانی چیست؟

جایگزین برای ارتودنسی پشت دندانی شامل ترازهای شفاف Invisalign و ارتودنسی های ثابت شفاف هستند. در طول مشاوره رایگان، همه گزینه‌های شما را بررسی می‌کنیم و نمونه‌هایی از هر ارتودنسی را به شما نشان می‌دهیم تا به شما در تصمیم‌گیری کمک کند.

آیاارتودنسی های پشت دندانی روی گفتار شما تأثیر می گذارند؟

ممکن است چند روز طول بکشد تا با ارتودنسی خود را تطبیق دهید و در این مدت ممکن است کمی لب زدن داشته باشید. هرچه بیشتر صحبت کردن را تمرین کنید، این مشکل زودتر حل می شود.

ارزیابی اولیه برای اردوتونسی پشت دندانی

آیا همه می توانند ارتودنسی های پشت دندانی بگیرند؟

ارزیابی اولیه شما با دکتر کلینیک برای اطمینان از اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای آنها هستید یا خیر، اما احتمال این وجود دارد که شما این کار را انجام دهید، زیرا می توان از آنها برای درمان تقریباً همه موارد مشابه با ارتودنسی های ثابت معمولی استفاده کرد. که به سطوح جلویی دندان ها چسبیده اند.

باارتودنسی پشت دندانی چه بخورم؟

مانند تمام ارتودنسی های نصب شده، اگر ارتودنسیهای پشت دندانی دارید، از ترس خم شدن یا شکستن فلز، باید از غذاهای خاصی در طول درمان خودداری کنید، مگر اینکه به قطعات کوچک بریده شوند (مثلاً سیب، کناره های پیتزا، استیک که زیر آنها گیر می کنند و در اطراف سیم ها یا براکت ها (پاپ کورن، شیرینی های جویدنی)گیر می کنند.

آیا ارتودنسی های پشت دندانی باعث درد و  ناراحتی می شود؟

در درمان با هر نوع ارتودنسی در ابتدا ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید چرا که دهان شما یک مکان حساس است! ارتودنسی پشت دندانی می‌توانند روی زبان شما ساییده شوند و باعث ایجاد ناراحتی اولیه می‌شوند، اما شما به سرعت خود را وفق خواهید داد.

ما همچنین می‌توانیم مقداری موم به شما بدهیم تا روی هر ناحیه‌ای که به‌ویژه آزاردهنده است چسبانده شود. برخی از بیماران همچنین متوجه می‌شوند که هر بار که ارتودنسی توسط پزشک  تنظیم می‌کنند، دندان‌هایشان کمی درد می‌کند  باز هم این مختص ارتودنسی پشت دندانی نیست و معمولاً بیش از یک روز باقی نمی‌ماند.

چگونه می توانم در مورد ارتودنسی های پشت دندانی بیشتر بدانم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتودنسی های پشت دندانی مشاوره رایگان خود را همین امروز رزرو کنید و یا، اگر آمادگی ندارید، برای اطلاعات بیشتر در مورد ارتودنسی های پشت دندانی، از جمله عکس های قبل و بعد از بیماران تحت درمان توسط تیم ما، وب سایت ما را مرور کنید.

مناسب ترین کاندیدها برای ارتودنسی پشت دندانی چه کسانی هستند؟

این درمان با بریس سیمی که به عنوان «ارتودنسی پشت دندانی» تعریف می‌شود و از براکت‌های متصل به سطوح داخلی دندان‌ها استفاده می‌کند، می‌تواند برای هر بیمار بدون در نظر گرفتن سن استفاده شود. این روش بیشتر توسط مدیران، معلمان، بازیگران و افراد مشابه که به دلیل زندگی تجاری و اجتماعی با افراد جامعه در ارتباط دائمی هستند ترجیح داده می شوند.

درمان ارتودنسی پشت دندانی مناسب:

افرادی که عدم تعادل در فک پایین و بالایی خود دارند،

برای افرادی که با ارتودنسی روی دندانی مشکل دارند،

برای افرادی که دغدغه های زیبایی شناختی دارند،

افرادی که به دلیل زندگی اجتماعی به ظاهر خود اهمیت می دهند،

افرادی که مشکلات عمومی دارند و نیاز به درمان ارتودنسی دارند،

افرادی که عادت دندان قروچه دارند

چرا باید ارتودنسی پشت دندانی را انتخاب کنید؟

در مقایسه با سیم های کلاسیک، آنها از بیرون نامرئی هستند.

علاوه بر اینکه در بیماران بزرگسال اضطراب زیبایی ایجاد نمی کند، بر زندگی اجتماعی و تجاری آنها نیز تأثیر نمی گذارد.

این نوع درمان می تواند برای همه، صرف نظر از گروه سنی اعمال شود.

در افراد واکنش آلرژیک ایجاد نمی کند.

ارتودنسی های پشت دندانی؛ از آنجایی که متناسب با سن، شکل صورت و لبخند فرد طراحی شده است، مشکلاتی که ممکن است در طول دوره درمان ایجاد شود به نصف کاهش می یابد.

مزایای درمان ارتودنسی پشت دندانی

همانند ارتودنسی های شفاف، این روش درمانی برای افرادی مناسب است که از با ارتودنسی های کلاسیک احساس ناراحتی  می کنند. بدیهی است که به غیر از این، این اپلیکیشن مزیت دیگری ندارد. البته هیچ مزیتی بالاتر از این وجود ندارد.

معایب درمان با ارتودنسی پشت دندانی

از آنجایی که سیم‌ها در داخل قرار دارند، مردم معمولاً نمی‌دانند که شما تحت درمان با سیم هستید اما بزرگترین نقص این روش هزینه آن است. هزینه آن بسیار بیشتر از درمان ارتودنسی معمولی است.

چند دلیل برای گران بودن ارتودنسی پشت دندانی:

۱- مواد استفاده شده آنقدر گران است که نمی توان آن را با سیم های معمولی مقایسه کرد.

۲- معمولاً یک مرحله آزمایشگاهی اضافی در این بین وجود دارد،

۳- هم جلسه درج سیم بسیار طولانی تر از سیم های معمولی است و هم ویزیت های کنترلی بسیار طولانی تر از درمان سیم معمولی است.

۴- طولانی بودن کل مدت درمان از درمان های ذکر شده در بالا که حتما باید مورد توجه بیماران قرار گیرد.

کنترل دندان در این سیستم در مقایسه با ارتودنسی متصل به خارج دندان ها بسیار دشوارتر است.

ممکن است برای یک حرکت کوچک دندان زمان زیادی لازم باشد.

در تمام مطالعات، مدت درمان های ارتودنسی پشت دندانی بسیار بیشتر از درمان های معمولی است

در درمان ارتودنسی های پشت دندانی، در ابتدا ممکن است در صحبت کردن مشکل داشته باشید.

از آنجایی که در مناطقی که زبان خود را برای ایجاد صداهای خاصی در حین صحبت کردن قرار می دهیم سیم و براکت وجود دارد، بیماران ممکن است در تولید صداهای خاص مشکل داشته باشند.

مراحل انجام ارتودنسی پشت دندانی

مراحل انجام ارتودنسی پشت دندانی چگونه است؟

چسباندن براکت های مورد استفاده در درمان ارتودنسی های پشت دندانی به طور مستقیم به قسمت داخلی دندان در موقعیت ایده آل خود غیرممکن است. برای این کار، یک مرحله اضافی در درمان ارتودنسی پشت دندانی وجود دارد که در درمان های معمولی وجود ندارد.

ابتدا اندازه گیری دندان های بیمار انجام می شود.

برای این منظور از مواد اندازه گیری مخصوص استفاده می شود. امروزه به جای قالب گیری از دستگاه های اسکنر داخل دهانی نیز استفاده می شود. در مواردی که از اندازه گیری استفاده می شود، اندازه گیری انجام شده به آزمایشگاه منتقل می شود.

در آزمایشگاه اسکن شده و به محیط کامپیوتر منتقل می شود. اگر اسکن از دهان بیمار انجام شده باشد، این اسکن به کامپیوتر آزمایشگاه منتقل می شود. با استفاده از نرم افزاره با استفاده از این دستگاه، ارتودنتیست براکت ها را به سطوح داخلی دندان های بیمار می چسباند. عایق بندی سطحی که براکت ها به آن می چسبند بسیار مهم است.

زبان می تواند مشکل بزرگی باشد، به خصوص در برنامه های کاربردی در فک پایین. ممکن است لازم باشد اقدامات احتیاطی بیشتری برای این کار انجام شود. در روشی مشابه، این کار توسط شرکت های بین المللی خاصی انجام می شود. براکت های شخصی سازی شده ساخته می شوند و متخصص ارتودنسی این براکت ها را به روشی مشابه به دهان بیمار منتقل می کند.

براکت ها را می توان به صورت جداگانه و همچنین سیم ها را به صورت جداگانه تهیه کرد. متأسفانه در این گونه برنامه ها هزینه کار حتی بیشترنیز می شود. امروزه درمان با اینویزیلاین (ارتودنسی نامرئی) به طور قابل توجهی توسعه یافته است.

به طور خاص، درمان با اینویزیلاین (ارتودنسی نامرئی) در بسیاری از موارد قابل انجام است. استفاده از اینویزیلاین راحت تر و مقرون به صرفه تر از درمان با ارتودنسی پشت دندانی است. مدل های خاصی از این برنامه ریزی با استفاده از چاپگرهای سه بعدی به دست می آید و دستگاه های حامل براکت ساخته می شوند

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *