ازدحام دندان چرا اتفاق می افتد؟

ازدحام دندان چرا اتفاق می افتد

فهرست مطالب

شلوغی یا ازدحام دندان می تواند به زیبایی لبخند شما آسیب برساند. علاوه بر این موارد ، ازدحام دندان می تواند منجر به مشکلاتی در سلامت دهان و دندان شما شود. ازدحام دندان یکی از دلایلی اصلی می باشد که بسیاری از افراد تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند.

آیا دندان های شلوغ خود را دوست ندارید؟ ما در کلینیک دندانپزشکی تاج درمان ارتودنسی را با قرار دادن براکت های زیبایی و نامرئی به شما ارائه می دهیم. افراد زیادی با دندان های شلوغ در جامعه وجود دارند. این یکی از رایج ترین مشکلات دهان و دندان می باشد که هنگام لبخند زدن می تواند زیبایی لبخند شما را تحت تاثیر قرار دهد.

دندان هایی که روی هم قرار گرفته اند

شلوغی دندان به دلیل عدم تطابق بین اندازه استخوان فک و دندان ها اتفاق می افتد. ازدحام دندان چگونه لبخند شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟ شلوغی دندان ها هماهنگی دندان ها را بر هم می زند ، به طوری که بیمار ممکن است از لبخند خود احساس نارضایتی کند. هنگام لبخند زدن ، شلوغی دندان ها می تواند زیبایی چهره شما را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر یکی از دندان ها را روی دندان دیگر قرار گرفته باشد باعث چه مشکلاتی می شود

دندان هایی که روی هم قرار گرفته اند می توانند در روند تغذیه تداخل ایجاد کنند و تمیز کردن دندان ها به ویژه در فاصله بین دندان ها را با مشکل روبرو کند و خطر پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال را افزایش دهد.

در دندان های شلوغ پلاک باکتریایی بیشتر از دندان های تراز تجمع پیدا می کند. این به دلیل موقعیت دندان ها می باشد که تمیز کردن دندان را دشوار می کند. تجمع پلاک باکتریایی در این نواحی می تواند باعث التهاب لثه شود. اگر این روند به موقع تشخیص داده نشود ، خطر ابتلا به بیماری های پریودنتال افزایش می یابد. در موارد حاد ازدحام دندان می تواند باعث مشکلات مفصلی ، گزش و عملکردی شود.

دلایل شلوغی دندان ها

این موارد دلایل اصلی شلوغی دندان ها می باشد:

  1. بسیاری از بیماران با دندان های شلوغ دارای اعضای خانواده ای می باشند که دندان آنها نیز مزدحم می باشد.
  2. عادات بد در دوران کودکی استفاده مداوم از پستانک و بطری شیر، مکیدن انگشت شست و … اینها برخی از عادات در طول دوران رشد کودکان می باشد که می تواند در آینده باعث ازدحام دندان ها شود.
  3. رویش دندان عقل: در بسیاری از موارد ، رشد دندان های آسیاب سوم باعث مشکلاتی در ارتودنسی می شود. یکی از این مشکلات، حرکت و جمع شدن دندان ها می باشد.
  4. اگر فضای ناشی از از دست دادن دندان را جایگزین نکنیم ، به احتمال زیاد دیگر دندان ها جابجا می شوند و داخل دهان روی هم انباشته می شوند.

شلوغی دندان چه عواقبی می تواند بر سلامت دهان و دندان شما داشته باشد؟

شلوغی دندان علاوه بر اینکه بر لبخند زیبایی لبخند شما آسیب می رساند ، می تواند باعث مشکلات مقابل نیز شود:

بهداشت ضعیف دهان و دندان

مسواک زدن منظم ، سلامت دهان و دندان شما را حفظ می کند. دندان های شلوغ یا مزدحم مسواک زدن صحیح را با مشکل روبرو می کند. در این شرایط برس نمی تواند تمام سطوح دندان را که محل تجمع پلاک باکتریایی می باشد به درستی تمیز کند. این عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث افزایش پلاک باکتریایی در حفره دهان می شود که ممکن است باعث آسیب های مختلف دهان و دندان شود ، مانند:

ازدحام پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

اگر شلوغی دندان دارید به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و افزایش باکتری در حفره دهان، بیشتر در معرض ابتلا به پوسیدگی دندان می باشید. پوسیدگی دندان یک آسیب مسری و عفونی می باشد که اگر به موقع درمان نشود ، می تواند باعث از بین رفتن دندان شود. پوسیدگی دندان همیشه باید به سرعت در کلینیک دندانپزشکی ارزیابی و درمان شوند.

التهاب لثه

تجمع پلاک باکتریایی به دلیل مسواک زدن ضعیف می تواند باعث التهاب لثه شود. التهاب لثه یک بیماری پریودنتال می باشد که باعث تورم لثه ، قرمزی ، خونریزی ، … می شود. التهاب لثه یک آسیب قابل درمان می باشد و باید هنگام مراجعه به دندانپزشک مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر التهاب لثه به موقع درمان نشود ، می تواند منجر به پریودنتیت شود.

پریودنتیت

پریودنتیت یک آسیب برگشت ناپذیر و مزمن لثه می باشد که باعث تخریب بافت نگهدارنده دندان ها می شود. پریودنتیت در صورت عدم درمان صحیح در مطب دندانپزشکی و عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان می تواند باعث از دست رفتن زودرس دندان ها شود. تراز دندان ها می تواند از آسیب های پریودنتال جلوگیری کند.

تراز نامناسب دندان ها

شلوغی دندان می تواند مشکلاتی را در تراز دندان ها ایجاد کند. تراز نامناسب دندان ها به نوبه خود می تواند باعث مشکلاتی در مفصل گیجگاهی فک پایین شود که باعث درد در فک بالا ، مفاصل و دندان ها ، عقب نیشنی لثه ، سردرد و … می شود.

ساییدگی زودرس و غیر طبیعی دندان

تراز نامناسب دندان باعث سایش زودرس و غیر طبیعی روی دندان ها می شود. این ممکن است باعث سایش دندان ها ، ترک مینای دندان ، شکستگی دندان و در نهایت از دست دادن زودرس دندان ها شود.

راه حل رفع ازدحام دندان

اگر ازدحام دندان داشته باشم چه راه حلی را توصیه می کنید؟

اولین قدم تعیین علت و نوع ازدحام می باشد :

ازدحام اولیه:

این ازدحام رایج ترین نوع مشکلات ارتودنسی می باشد. این مشکلات مربوط به ژنتیک می باشد و بیشتر بیماران ارتودنسی را شامل می شود.

ازدحام ثانویه:

شلوغی ثانویه ناشی از عادات خاصی ، مانند مکیدن انگشت شست در دوران کودکی یا فشار دادن دندان ها یا زبان می باشد.

ازدحام نوع سوم:

به دلیل رشد نامناسب دندان عقل ایجاد می شود.

چگونه می توان شلوغی دندان ها را درمان کرد؟

ارتودنسی

به طور کلی ، انواع ارتودنسی برای درمان جدی ترین موارد ازدحام دندان استفاده می شود. با این حال ، درمان های سنتی مانند بریس های فلزی ممکن است بیشتر توصیه شود. در کلینیک دندانپزشکی تاج ما یک بررسی به خصوص بر روی بیمار انجام می دهیم تا بهترین روش درمانی برای هر بیمار انتخاب شود:

بریس های سنتی

بریس های سنتی از براکت های فلزی متصل به یک سیم فلزی استفاده می کنند که به شما امکان می دهد ازدحام دندان را به تدریج اصلاح کنید.

بریس های زیبایی

این بریس ها از سیستم مشابه بریس های سنتی استفاده می کنند اما براکت ها از مواد سرامیکی ساخته شده اند که آنها را با رنگ دندان های دیگر هماهنگ می کند. آنها کمتر از مهاربندهای فلزی قابل مشاهده هستند ، اما هنوز هم به ویژه از نزدیک قابل مشاهده هستند.

ارتودنسی زبانی

در این روش درمانی براکت در قسمت داخلی دندان قرار می گیرد. به این ترتیب آنها کاملاً از دید دیگران پنهان می شود.

ارتودنسی نامرئی

این روش درمانی شامل پوشیدن یک سری قالب پلاستیکی شفاف می باشد که به شما امکان می دهد کل روند درمان را گام به گام پیش ببرید. این تراز کننده ها هر دو هفته یکبار عوض می شوند و می توان آنها را در صورت نیاز از روی دندان ها خارج کرد.

بعد از اتمام روند ارتودنسی ، استفاده از لوازم نگهدارنده ضروری است. این لوازم باعث می شود که دندان ها به موقعیت اولیه خود باز نگردند.

روکش دندان

روکش سرامیکی یا کامپوزیت زمانی استفاده می شود که شلوغی دندان خفیف ​​باشد. اینها ورقه های نازکی می باشند که به لایه قابل دندان چسبانده می شوند. روکش دندان روش درمانی سریع تری نسبت به ارتودنسی می باشد. در این روش می توان بر روی اصلاح یک دندان تمرکز کرد ولی در ارتودنسی تغییرات روی کل دندان ها اجرا می شود. با این حال ، اصلاح شلوغی با روکش ها نیاز به کانتور یا حکاکی زیبایی دارد که معمولاً برای لبخند حداقل تهاجمی است.

چگونه می توانید بفهمید که بهترین روش درمانی برای شما کدام روش می باشد؟

اگر موقعیت دندان شما به دلیل ازدحام دندان ، نامناسب می باشد ، به یک متخصص دندانپزشکی یا ارتودنتیست مراجعه کنید. از طریق معاینه بالینی و رادیوگرافی می توان تعیین کرد که آیا شما نیاز به درمان ارتودنسی دارید یا خیر. و اگر نیاز به ارتودنسی باشد ، بهترین سیستم ارتودنسی برای شما انتخاب می شود.

چگونه می توانید بفهمید که بهترین روش درمانی برای شما کدام روش می باشد؟

اگر موقعیت دندان شما به دلیل ازدحام دندان ، نامناسب می باشد ، به یک متخصص دندانپزشکی یا ارتودنتیست مراجعه کنید. از طریق معاینه بالینی و رادیوگرافی می توان تعیین کرد که آیا شما نیاز به درمان ارتودنسی دارید یا خیر. و اگر نیاز به ارتودنسی باشد ، بهترین سیستم ارتودنسی برای شما انتخاب می شود.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *