از دست دادن استخوان فک یا آلوئول به دلیل از دست دادن دندان و مشکلات زیبایی در این ارتباط

از دست دادن استخوان فک

فهرست مطالب

از دست دادن استخوان فک یا آلوئول می تواند به دلیل مشکلات مختلفی ایجاد شود. از دست دادن استخوان فک می تواند باعث مشکلات متعدد دهان و دندان در آینده شود. این از دست دادن استخوان می تواند مشکلاتی مانند تراز دندان ها، حرکات دندان ، دندان قروچه و آسیب فکی را ایجاد کند. آسیب به استخوان فک همچنین می تواند درمان توانبخشی فک بالا را هنگامی که می خواهید از ایمپلنت دندان استفاده کنید با مشکل روبرو کند.

ز دست دادن دندان ها و استخوان فک در طول عمر

افراد در هر سنی ممکن است دندان خود را از دست بدهند. پس از دست دادن دندان ها با گذشت زمان، استخوان فک نیز از بین می رود و به روش های بازسازی استخوان نیاز می باشد تا بتوانیم ایمپلنت دندان را قرار دهیم. در این مقاله توضیح خواهیم داد که چه عواملی باعث از دست دادن استخوان فک می شود و همچنین چه روش هایی می تواند از آسیب دیدن استخوان فک جلوگیری کند.

استخوان آلوئول چیست؟

ما ابتدا درباره استخوان آلوئولار بحث خواهیم کرد ، یعنی ساختار استخوانی که در آن ریشه دندان قرار می گیرد. استخوان آلوئولار بخشی از کل ساختار فک بالا می باشد. هر دندان در فک بالا ، در فضایی به نام آلوئول قرار می گیرد و قسمت داخلی استخوان از سوراخ های کوچکی تشکیل شده است که حاوی رگ های خونی می باشند. این استخوان تفاوت عمده ای با سایر ساختارهای استخوانی بدن انسان دارد.

مهمترین ویژگی این قسمت این است که با گذشت زمان استخوان می تواند دچار تغییراتی شود. استخوان آلوئولار را می توان با مکانیسم های طبیعی بازسازی و ترمیم کرد. وظیفه اصلی آن نگه داشتن دندان ها در فک بالا و محافظت از  فشار هنگام جویدن می باشد.

هنگامی که یک یا چند دندان را از دست می دهیم ، استخوان آلوئول شروع به از دست دادن حجم می کند. سه سال پس از دست دادن دندان ، استخوان آلوئول در ناحیه مورد نظر ممکن است تا ۶۰ درصد ارتفاع و ضخامت خود را از دست بدهد. این ممکن است مشکلات متفاوتی ایجاد کند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

علت از دست دادن استخوان آلوئول چیست؟

تشخیص از دست دادن استخوان فک در مراحل اولیه ممکن است دشوار باشد. از این رو اهمیت معاینات بالینی منظم توسط دندانپزشک به ما این امکان را می دهد که به سرعت این مشکل را شناسایی و درمان کنیم. دندانپزشک می تواند با استفاده از اشعه ایکس پانوراماتیک یا OPG تشخیص دهد که آیا استخوان از دست رفته یا جذب مجدد شده است و همچنین روند درمان را پیگیری کند. بسیار اهمیت دارد که علل ایجاد کننده این تحلیل استخوان برای انتخاب روش درمانی بررسی شود.

دلایل اصلی که می تواند باعث از دست دادن استخوان فک شود

دلایل اصلی که می تواند باعث از دست دادن استخوان فک می شود عبارتند از:

هنگامی که بیمار تمام دندان های فک خود را از دست می دهد ، تحلیل استخوان فک شروع می شود و منجر به مشکلات جدی در روند درمان ایمپلنت دندان می شود. پریودنتیت منجر به از بین رفتن لثه و استخوان نگهدارنده دندان ها می شود. پیروره باعث می شود که دندان ها شروع به شل شدن و افتادن کنند و در نهایت باعث آتروفی فک بالا می شود.  پروتزهای متحرک یک عامل مضر برای آسیب رساندن به استخوان فک می باشد.

از دست دادن یا کشیدن دندان

هنگامی که دندان کشیده می شود یا از بین می رود و ایمپلنت دندان جایگزین آن نمی شود ، استخوان آلوئولار یا فک شروع به آسیب دیدن می کنند. این وضعیت باعث از دست رفتن استخوان یا جذب مجدد استخوان می شود که نه تنها به شدت بر روی فضای دندان دست رفته تأثیر می گذارد ، بلکه بر دندان های مجاور نیز تأثیر می گذارد. همانطور که مشاهده می کنید، از کشیدن دندان یا عدم وجود دندان می تواند سلامت دهان و دندان و زیبایی دهان و دندان شما را تحت تاثیر قرار دهد.

از دست دادن استخوان آلوئولار در اثر ضربه

پس از دریافت ضربه قوی به دندان ، نیروی بسیار شدیدی به استخوان آلوئولار فک بالا منتقل می شود. این فشار می تواند باعث از بین رفتن استخوان در اطراف دندان ها شود. به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که پس از ضربه دیدن دندان ، بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا معاینات مورد نیاز انجام شود.

پریودنتیت و از بین رفتن استخوان فک

پریودنتیت و از بین رفتن استخوان فک

آسیب های پریودنتال شامل التهاب لثه و پریودنتیت یا پیوره ناشی از پلاک باکتریایی می باشد که عموماً به دلیل عادات بهداشتی ضعیف روی سطوح دندان تجمع پیدا می کند. در پریودنتیت یا پیروره ، پلاک باکتریایی در زیر لثه قرار می گیرد که باعث آسیب دیدن بافت های نگهدارنده دندان می شود.

استخوان آلوئولار در مقابل پلاک یا تارتار باکتریایی بسیار آسیب پذیر می باشد. پریودنتیت می تواند باعث شل شدن و از بین رفتن استخوان در دندان ها و همچنین از دست دادن زودرس دندان ها شود. برای جلوگیری از بیماری های پریودنتال ، رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان و جرم گیری دندان حداقل یک بار در سال بسیار حائز اهمیت می باشد.

پوکی استخوان

افرادی که از پوکی استخوان رنج می برند ، مستعد از دست دادن استخوان فک می باشند. به دلیل این که در پوکی استخوان تعادل بین فسفر و کلسیم دچار تغییر می شود ، کاهش تراکم استخوان در سراسر بدن مشاهده می شود.

از دست دادن استخوان فک به دلیل استفاده از پروتزهای متحرک

پروتزهای متحرک هیچ گونه تحرکی در استخوان فک ایجاد نمی کند. این امر باعث از دست دادن استخوان فک می شود و به همین دلیل پروتزهای متحرک می توانند در طول زمان تحرک خود را بدست آورند. پروتزهای متحرک باید هر سال یکبار تنظیم شوند تا غذا خوردن و صحبت کردن طبیعی باشد و از سوزش و آسیب به ساختار دهان جلوگیری شود.

عوارض جانبی از دست دادن استخوان فک

از دست دادن استخوان فک یا آلوئولار چه عواقبی می تواند داشته باشد؟ از دست دادن استخوان فک می تواند عوارض جدی برای زیبایی و عملکرد دندان های شما داشته باشد. این مشکلات باعث تغییرات مورفولوژیکی ، عملکردی و زیبایی در بیماران می شود. عوارض جانبی از دست دادن استخوان فک عبارتند از:

  1. حرکت یا شل شدن دندان ها: از دست دادن استخوان آلوئولار باعث تحرک دندان و از دست دادن زودرس آنها می شود.
  2. عقب نشینی لب ها: این به دلیل کاهش استخوان فک می باشد و پیری زودرس ایجاد می شود.
  3. چین و چروک در لب بالا ایجاد می شود.
  4. تراز دندان ها: با جذب مجدد استخوان ، دندان ها کج می شوند و متحرک می شوند.

اصلاح موقعیت لب ها

در نتیجه تحلیل استخوان فک بالا ، لب ها تمایل به عقب نشینی دارند. این چهره بیمار را پیرتر می کند و به وضوح بر زیبایی لبخند و صورت شما تأثیر منفی می گذارد.

 چین و چروک روی لب

در صورت تحلیل استخوان فک بالا ، چین و چروک روی لب بالا ظاهر می شود.

حرکت دندان ها

از دست دادن استخوان فک نه تنها روی ناحیه دندان از دست رفته تأثیر می گذارد بلکه ممکن است بر سایر دندان ها نیز تأثیر گذار باشد. این دندان ها ممکن است حمایت خود را از دست بدهند و در نتیجه شل شوند. حتی در موارد بسیار پیشرفته ، ممکن است دندان از دست برود. عدم وجود دندان ممکن است باعث ایجاد فاصله بین دندان های دیگر یا دیاستما شود. از دست رفتن استخوان فک می تواند علاوه بر مشکل در تراز دندان ها ، مشکلات جدی در زیبایی چهره شما ایجاد کند.

تغییر در تراز دندان ها

در صورت از دست دادن استخوان فک، دندان ها تمایل به کج شدن ، چرخش و حرکت دارند که باعث تغییرات گسترده در تراز بندی آنها می شود. این تغییرات علاوه بر تغییر در نحوه جویدن ، ممکن است منجر به آسیب به مفصل گیجگاهی فک شود. همانطور که مشاهده می کنید ، بازسازی فضای دندان از دست رفته ، مسئله حیاتی می باشد. هنگام از دست دادن دندان توانبخشی برای حفظ حجم استخوان فک و همچنین حفظ سلامت دهان و دندان شما ضروری می باشد.

چگونه می توان استخوان فک را برای کاشت دندان بازسازی کرد؟

در اولین قدم تشخیص صحیح توسط دندانپزشک نکته کلیدی خواهد بود و این امر از طریق معاینه دهانی و مطالعه رادیولوژی بیمار انجام می شود. هنگامی که مشکلات شما مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و علت ایجاد این ضایعه استخوانی در دندان یا آلوئول شما مشخص شد ، ما می توانیم یک روش درمانی مناسب برای شما برنامه ریزی کنیم. برای بازسازی استخوان فک دو روش درمانی اصلی وجود دارد که این روش ها عبارتند از:

۱- پیوند استخوان

پیوند استخوان برای بازسازی استخوان فک از طریق قرار دادن بافت مصنوعی انجام می شود. با استفاده از پیوند استخوان ، آناتومی استخوان برای کاشت ایمپلنت دندان بازسازی می شود. این یک روش درمانی ایمن با موفقیت بسیاربالا برای توانبخشی استخوان فک می باشد.

۲- لیفت سینوس

لیفت سینوس فک بالا که ما در کلینیک دندانپزشکی تاج انجام می دهیم یک روش جراحی می باشد که به شما امکان می دهد آناتومی استخوان در ناحیه خلفی فک بالا برای کاشت دندان افزایش دهید. این جراحی زمانی استفاده می شود که ارتفاع استخوان مناسب برای قرار دادن ایمپلنت دندان وجود نداشته باشد. این یک جراحی ۱۰۰٪ بی خطر می باشد که توسط جراح فک و صورت انجام می شود.

چگونه از تحلیل استخوان جلوگیری کنیم

چگونه از تحلیل استخوان جلوگیری کنیم؟

بهترین درمان همیشه پیشگیری از بیماری می باشد. از این رو ، برای جلوگیری از از دست دادن استخوان فک باید  با توجه سلامت دهان و دندان باید به موارد دقت کرد:

  1. بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید: بعد از هر وعده غذا به مدت سه دقیقه دندان ها و لثه های خود را به درستی مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. سالی یکبار برای جلوگیری از بیماری های پریودنتال ، از جرمگیری دندان استفاده کنید.
  2. تغذیه مناسب و ترک عادات مضر: مصرف قند و کربوهیدرات را کاهش دهید و مصرف ویتامین ها را افزایش دهید. از مصرف نوشیدنی های اسیدی و نوشیدنی های حاوی قند بالا خودداری کنید. مصرف دخانیات را ترک کنید.
  3. به طور منظم در کلینیک دندانپزشکی تاج برای معاینه های دوره ای خود مراجعه کنید.
  4. اگر دندان خود را از دست داده اید ، فضای خالی آن را ترمیم کنید.

بازسازی فضای دندان از دست رفته پس از کشیدن یا از دست دادن دندان برای جلوگیری از دست دادن استخوان فک یا آلوئولار کلیدی می باشد. تنها روش درمانی که به شما امکان می دهد تا از آناتومی فک بالا محافظت کنید ، قرار دادن ایمپلنت دندان می باشد. اگر می خواهید در مورد از دست دادن استخوان فک بالا بیشتر بدانید ، می توانید از متخصصان کلینیک دندانپزشکی تاج مشاوره بگیرید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *