منوی دسته بندی

استریپینگ یا تراش دندان چیست؟

تراش دندان روشی مورد استفاده در ارتودنسی است

فهرست مطالب

تراش دندان دندان تکنیکی است که عموماً در ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی تاج انجام می شود و اجازه می دهد تا اندازه مینای دندان بین پروگزیمال ها کاهش یابد.

این تکنیک اجازه می دهد تا عرض دندان ها بین ۰.۲ تا ۰.۵ میلی متر تراش داده شود. با ایجاد فاصله بین دندان ها و همچنین به دست آوردن فضای مناسب در فک بالا ، دندان ها جدا شوند. استریپینگ یا تراش دندان در درمان های ارتودنسی با استفاده از آتل (سیستم ارتودنسی نامرئی) و بریس های دندانپزشکی انجام می شود.

نیاز به تراش دندان در بیمار با مشکل ارتودنسی

عمل تراش دندان می تواند در روند درمان ارتودنسی بسیار مفید باشد. این روش در موارد ازدحام دندان مورد استفاده قرار می گیرد. اگر می خواهید درباره استریپینگ و تراش دندان بیشتر بدانید ، به خواندن مقاله ادامه دهید …

استریپینگ دندان چیست؟

استریپینگ دندان روشی است که در آن دندانپزشکان یا متخصصان ارتودنسی مینای دندان را تراش می دهند تا فاصله بین دندان ها ایجاد شود. در صورت شلوغی دندان ممکن است از استریپینگ دندان استفاده شود. مقدار مینای دندان که تراش داده می شود به هیچ وجه آسیبی به دندان بیمار وارد نمی کند و باعث حساسیت دندان نمی شود.

چه زمانی این تکنیک در ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد؟

اگرچه استریپینگ می تواند در دندانپزشکی کاربردهای دیگری نیز دارد  اما به طور کلی در درمان ارتودنسی انجام می شود. بیشتر در درمان های ارتودنسی که در آن هدف ایجاد فضای مناسب در فک بالا برای تراز دندان ها می باشد.

تراش دندان در موارد شلوغی دندان و در مواردی که فک بالا نیاز به اصلاح دارد، با توجه به محدودیت های بیولوژیکی بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. تراش دندان همیشه به صورت یک گزینه اختیاری به بیمار پیشنهاد می شود و پس از ارزیابی دقیق تمامی موارد انجام می شود.

بخوانید
ایمپلنت در غرب تهران
4 1 7

استریپینگ علاوه بر ارتودنسی ، ممکن است برای اصلاح یا از بین بردن نقاط تماس بین دندان ها ، کاهش فشار بین دندانی و … توسط دندانپزشک پیشنهاد شود.

تراش دندان چگونه انجام می شود؟

تراش دندان را می توان در هر دو فک بالا و پایین انجام داد. این فرایند را می توان با روش های مختلف و با استفاده از ابزارهای مختلف انجام داد ، مانند:

نوارهای پرداخت:

از نوارهای فلزی یا نوارهایی با روکش الماس استفاده می شود که مینای بین دندان را تراش می دهد. این یک روش دستی و ساده است که هیچ گونه دردی ایجاد نمی کند.

فرز پولیش:

استریپینگ دندان با استفاده از فرز یک روش مکانیکی می باشد که به طور کلی اجازه می دهد تا فضای بیشتری نسبت به روش دستی ایجاد شود. برای این عمل از ساینده های الماسی استفاده می شود و باید مراقب باشید که مینای دندان اضافی تراش داده نشود.

تراش زاویه های متضاد:

تراش زاویه های متضاد ترکیبی از دو روش قبلی خواهد بود ، یعنی یک روش مکانیکی است که از نوار پرداخت الماسی استفاده می کند و از فرز های پولیش نیز ممکن است استفاده شود. این روش درمانی سریع ، بدون درد و قابل اعتماد ترین روش استریپینگ دندان  می باشد.

آیا تراش دندان درد دارد؟

بسیاری از افراد وقتی در مورد تراش مینای دندان خود برای به دست آوردن فضای مناسب در فک بالا ، یعنی انجام استریپینگ دندان می شنوند. به این فکر می کنند که این کار باعث درد و حساسیت بیش از حد آنها می شود.

اگر شما نیز از این روش درمانی ، که بسیار محافظه کارانه است ، می ترسید ، می توانیم به شما این اطمینان را بدهیم که هیچ درد یا ناراحتی احساس نخواهید کرد. آنچه در تراش دندان به آن توجه می کنید این است که دندان شما ساییده می شود ، اما این باعث هیچ گونه صدمه و درد نمی شود.

بخوانید
لمینت در پونک

 

 تراش دندان در ارتودنسی

تراش دندان در ارتودنسی یک روش درمانی است که شامل کاهش اندازه دندان برای به دست آوردن حداقل فضای مورد نیاز در طول درمان ارتودنسی است. کشیدن دندان یک تکنیک بسیار رایج است که به آن کاهش بین پروگزیمال (IPR) نیز می‌گویند، اگرچه این روش در همه موارد درمان ارتودنسی استفاده نمی‌شود.

 

بیمارانی که نیاز به درمان تراش دندان در ارتودنسی دارند، افرادی هستند که از شلوغی دندان در حد متوسطی رنج می برند. این روش باعث کاهش عرض دندان ها بین ۰.۲ تا ۰.۵ میلی متر می شود. ناحیه‌ای که استریپینگ انجام می شود کناره دندان ها است و آنها را طوری تنظیم می‌کند تا فضای لازم برای قرارگیری دندان‌ها از نظر زیبایی فراهم شود.  

 

آیا گزینه های درمانی دیگری برای به دست آوردن فضای مناسب در فک وجود دارد؟

علاوه بر تکنیک استریپینگ ، تکنیک های دیگری نیز وجود دارد که امکان به دست آوردن فضای مناسب در فک بالا را فراهم می کنند. این روش ها عبارتند از:

انبساط فک بالا

هدف انبساط فک بالا افزایش طول قوس فک بالا با قرار دادن لوازم ارتودنسی ثابت یا متحرک می باشد.

جلو آوردن دندان های آسیایی

در این حالت ، افزایش فضای فک بالا با کمی جلو آوردن دندان های آسیایی با استفاده از وسایل ارتودنسی حاصل می شود. این وسایل ارتودنسی ممکن است ثابت یا متحرک باشند. افزایش فضای فک بالا با تراز دندان ها محدود می شود.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

بخوانید
قیمت روکش دندان

کشیدن دندان

با کشیدن دندان می توان تقریباً ۸ تا  ۱۰ میلی متر فضا در فک بالا به دست آورد. بنابراین ، کشیدن دندان ها در صورت کمبود فضا در فک بالا به میزان قابل توجه مورد استفاده قرار می گیرد. کشیدن دندان ها همیشه به عنوان “آخرین گزینه درمانی” در نظر گرفته می شود تا در فک بالا فضا ایجاد شود. یعنی زمانی که سایر گزینه های درمانی امکان پذیر نیست.

3 1 8

آیا تراش دندان بهتر از سایر گزینه های درمانی است؟

استریپینگ نه بهتر و نه بدتر و نه مناسب تر از گزینه های درمانی دیگر برای به دست آوردن فضا در فک می باشد. این روش ممکن است بیشتر از دیگر روش ها در یک موقعیت به خصوص استفاده  شود. بنابراین برنامه درمانی و مطالعات ارتودنسی برای استریپینگ کلیدی خواهد بود.

زمانی که می خواهید در فک بالا فضایی حدود ۰.۵ میلی متر ایجاد کنید ،  ممکن است استریپینگ در مقایسه با کشیدن دندان بیشتر ترجیح داده می شود.

برای اینکه بدانید کدام روش درمانی برای مورد شما مناسب تر می باشد ، همیشه به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید. اگر می خواهید در مورد تراش دندان بیشتر بدانید می توانید بدون هیچ گونه مشکلی با ما تماس بگیرید.

دندان های هر بیمار ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. بنابراین ، چه به درمان تراش دندان نیاز داشته باشید یا نه ، باید دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی شما تکنیک استریپینگ را پیشنهاد کند. در کلینیک دندانپزشکی تاج ما با متخصصان ارتودنسی و زیبایی دندان با تجربه همکاری می کنیم. شما به راحتی می توانید با متخصصان کلینیک دندانپزشکی تاج در مورد ارتودنسی مشورت کنید.

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • غلام فاظلی گفت:

  بیشتری بنویسین لطفا

 • جعفر مجد گفت:

  afarin matlab khobi bood

 • اسماعیل ملک گفت:

  خیلی خوب بود

 • هادی بهشتی گفت:

  خیلی زیبا بود مهندس

 • ابوالفضل رفیعی گفت:

  مطلب خوبی بود

 • ایمان راد گفت:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *