اشعه ایکس پانوراما و تشخیص زود هنگام با استفاده از آن

اشعه ایکس پانوراما و تشخیص زود هنگام با استفاده از آن

فهرست مطالب

اشعه ایکس پانوراما امروزه توسط دستگاه هایی با فناوری پیشرفته که توسط دندانپزشکان استفاده می شود ، پیشرفت بسیار گسترده ای در زمینه درمان و تشخیص بیماری ها داشته است. اشعه ایکس پانورامیک توسط اکثر دندانپزشکان و جراحان فک و صورت اغلب قبل از معاینه روش رادیو گرافی را ترجیح می دهند ، زیرا یک ابزار تشخیصی مهم و دقیق می باشد.

عکسبرداری اشعه ایکس دندانپزشکی پانورامیک

عکسبرداری اشعه ایکس دندانپزشکی پانورامیک ، برخلاف رادیوگرافی معمولی ، تصویری واحد از کل دهان بیمار ارائه می دهد. این تصویر نمایشی ۳ بعدی از ساختار منحنی فک را ارائه می دهد و تجزیه و تحلیل هر قسمت را آسان تر می کند.

به دلیل این که رادیوگرافی پانورامیک منطقه وسیع تری از اشعه ایکس معمولی را پوشش می دهد و اطلاعات دقیقی در مورد سینوس های فک بالا ، موقعیت دندان و سایر ناهنجاری های استخوان فک را ارائه می دهد.

این روش رادیو گرافی همچنین برای برنامه ریزی دقیق  روش های درمانی مانند دندان مصنوعی ، بریس و ایمپلنت کامل و جزئی دندان ها استفاده می شود. علاوه بر این مشکلات پزشکی مانند بیماری های پیشرفته پریودنتال ، کیست در استخوان فک ، تومور فک ، سرطان دهان ، دندان عقل نهفته ، اختلال در فک و سینوزیت را نشان می دهد.

آماده سازی های مورد نیاز برای اشعه ایکس پانوراما

برای انجام اشعه ایکس پانورامیک به آماده سازی خاصی نیاز ندارید. ممکن است از شما خواسته شود که یک پیش بند سربی به عنوان یک اقدام ایمنی برای محافظت از بدن شما در برابر اشعه های که ممکن است تاثیر منفی روی سلامتی شما داشته باشد ، استفاده کنید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود جواهرات ، عینک و هر شی فلزی که می تواند در تصاویر اشعه ایکس تداخل ایجاد کند ، بردارید.

یک نکته مهم که باید به آن توجه شود این است که در صورت احتمال بارداری ، بانوان همیشه باید دندانپزشک یا جراح خود را مطلع کنند. بسیاری از روش های رادیو گرافی برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض تابش جنین در دوران بارداری انجام نمی شود.

چگونه می توان از اشعه ایکس پانوراما استفاده کرد؟

دستگاه اشعه ایکس پانوراما از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. یک لوله اشعه ایکس از یک طرف و یک فیلم اشعه ایکس یا یک آشکارساز از طرف دیگر قرار گرفته است. با کمک این ابزار سر ، چانه ، پیشانی و دندان های بیمار رادیوگرافی می شود. یک مسدود کننده گزش متصل می شود تا بیمار بتواند دهان خود را برای دید واضح تر دندان ها ، کمی باز نگه دارد.

در مرحله بعدی ، دستگاه اشعه ایکس به صورت نیم دایره در اطراف سر شما می چرخد ​​و به ما این امکان را می دهد تا تصویری کامل از کل دهان و چانه شما بدست آوریم. کل روند تصویر برداری بسیار سریع ، آسان و کاملاً بدون درد انجام می شود. مدت زمان رادیوگرافی اشعه ایکس حدود ۳۰ ثانیه طول می کشد.

چرا به اشعه ایکس پانوراما نیاز دارید
photo of asian female patient doing dental scan on the specific teeth

چرا به اشعه ایکس پانوراما نیاز دارید؟

بازسازی و محافظت پیشرفته از سلامت دهان و دندان

اشعه ایکس پانورامیک به ما اجازه می دهد تا سر ، گردن و فک و نحوه عملکرد  آنها را با یکدیگر بررسی کنیم. با کمک اشعه ایکس پانوراما ما می توانیم کیست ها ، تومورها ، رشد دندان ، ناهنجاری های فک و سرطان را به راحتی شناسایی کنیم.

تشخیص به موقع بیماری ها

به دلیل این که عکسبرداری اشعه ایکس پانوراما نمای کاملی از کل دهان شما ارائه می دهد ، ما می توانیم مشکلات دندانپزشکی را از همان ابتدا تشخیص دهیم.

افزایش طول عمر

متأسفانه سرطان دهان از آمار مرگ و میر بسیار بالایی برخوردار می باشد. زیرا اغلب در مراحل اولیه تشخیص داده نمی شود. با استفاده از اشعه ایکس پانوراما ، ما می توانیم احتمال شناسایی سرطان دهان را در مراحل اولیه افزایش دهیم که درمان آن را آسان تر می کند.

شناسایی تغییرات

استفاده از اشعه ایکس پانوراما هر ۳ تا ۵ سال یکبار به ما این امکان را می دهد تغییرات دهان شما را با گذشت زمان بررسی کنیم. به عنوان مثال ، ما می توانیم ببینیم که آیا دندان های شما تغییر کرده است یا اینکه دچار ناهنجاری های استخوانی شده است. تشخیص زودهنگام این بیماری ها جان افراد را نجات می دهد!

به عنوان کلینیک دندانپزشکی تاج ، سلامت دهان و دندان هر یک از بیماران اولویت اول ما می باشد. به همین دلیل ما از فناوری های پیشگیرانه مانند اشعه ایکس پانوراما استفاده می کنیم که یکی از بهترین فناوری های دندانپزشکی برای لبخند و سلامتی بیماران می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید و یا فرم مخصوص بیماران را تکمیل کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *