منوی دسته بندی

فهرست مطالب

محل کشیدن دندان چه زمانی بهبود می یابد؟

روند بهبودی بعد از کشیدن دندان ممکن است چند روز طول بکشد. توصیه می شود توصیه های پزشک خود را برای راحت کردن روند بهبودی انجام دهید. در طول فرآیند بهبودی، ممکن است مشکلات درد ایجاد شود. عوارض بعد از کشیدگی دندان عقل ممکن است بسته به روش انجام شده متفاوت باشد. در صورت درد می توانید از داروهایی که پزشکتان داده است استفاده کنید.

 

بهبودی بعد از کشیدن دندان

دوره نقاهت محل کشیدن دندان بین ۱-۳ هفته است. اگر قصد دارید بعد از کشیدن ایمپلنت انجام دهید، باید منتظر تشکیل استخوان باشید. (تقریباً ۲-۶ ماه) اگر نمی خواهید صبر کنید، باید برنامه درمانی به نام ایمپلنت فوری را انجام دهید.

استعمال دخانیات و مصرف الکل باعث تاخیر در روند بهبودی ، یعنی بهبودی در ناحیه دندان کشیدگی می شود. به همین دلیل توصیه می شود تا ۱ تا ۲ روز سیگار و الکل استفاده نکنید. تا حد امکان از دهانشویه الکلی خودداری کنید.

علاوه بر این، تمیز نگه داشتن ناحیه کشیدگی دندان، روند بهبود آن ناحیه را تسریع می کند. اگر آن ناحیه تمیز نگهداشته نشود، ماندن باقی مانده غذا در آن ناحیه می تواند منجر به التهاب در دندان شود. برای این منظور ناحیه ای که دندان کشیده شده را تمیز نگه دارید.

عکس جای دندان کشیده شده

 

بعد از کشیدن دندان چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

پد پنبه  یا گاز استریل را به مدت ۳۰ دقیقه محکم در محل کشیدگی نگه دارید.

در طول روز از تف، غرغره و شستشوی دهان خودداری کنید.

در طول روز باید از غذاها و نوشیدنی های بسیار گرم و بسیار سرد دوری کنید.

محل کشیدگی را تمیز نگه دارید.

غذاهای خیلی نرم و آبکی و مایعات بخورید

اگر پس از رفع بی حسی درد شما ادامه پیدا کرد، می توانید از مسکن های توصیه شده توسط پزشک استفاده کنید.

اگر پس از کشیدن دندان به جای کاهش تدریجی درد؛ درد شما همچنان افزایش می یابد و مجبور هستید مدام مسکن مصرف کنید، باید با پزشک خود تماس بگیرید و دوباره وقت بگیرید.

می توانید ۱ روز بعد؛ بافت های اطراف دندان کشیده شده را مسواک بزنید، البته به شرطی که خیلی سفت نباشد.

سوالات متداول بعد از کشیدن دندان

زخم پس از کشیدن دندان چه زمانی بسته می شود؟

 بسته شدن زخم ممکن است ۱-۲ هفته طول بکشد. بسته شدن اولیه زخم در ۲-۳ روز ابتدایی خواهد بود. بسته به اندازه دندان کشیده شده، زمان بسته شدن زخم افزایش می یابد. به عنوان مثال، بسته شدن زخم مولر بیشتر طول می کشد. حداکثر در ۱ ماه پس از کشیدن دندان زخم بسته می شود.

 

چرا بعد از کشیدن دندان تف نکنیم؟

پس از کشیدن دندان، لخته های خون در ناحیه کشیدن دندان جمع می شوند. برای اینکه لخته خون در ناحیه ای که دندان کشیده شده است نترکد یا آسیب نبیند، باید به شدت تف نکرد. به همین دلیل حتی اگر در دهان احساس ناراحتی کردید، پس از شستشو با آب به آرامی تف کنید کافی است.

 

آیا شکاف دندان کشیده شده بسته می شود؟

حفره دندان کشیده شده بسته به اندازه دندان بین ۱ تا ۴ هفته بسته می شود.

 

تا زمانی که نکات ذکر شده را در دوران نقاهت بعد از کشیدن دندان رعایت کنید، احتمال بروز مشکل را به حداقل خواهید رساند. طعم خون در روز اول بعد از کشیدن دندان طبیعی است. اگرچه خونریزی پس از کشیدن دندان زیاد نیست، اما در صورت بروز موقعیت غیرمنتظره با پزشک خود مشورت کنید.

 

در طی مراحل بهبودی پس از کشیدن دندان، در ناحیه کشیدن دندان سفیدی ایجاد می شود و به مرور زمان خود را به رنگ صورتی لثه تبدیل می کند، جای ترسی وجود ندارد.

 

آلوئولیت چند روز بهبود می یابد؟

اگر در هنگام ابتلا به آلوئولیت به گفته پزشک عمل کنید، از روز اول کاهش زیادی در درد خود خواهید داشت. در حدود ۲-۳ روز دیگر هیچ دردی نخواهید داشت.

کشیدن دندان عقل چند روز دیگر خوب می شود؟

کشیدن دندان عقل بسته به جراحی یا طبیعی بودن کشیدن دندان عقل بین ۲-۳ روز تا ۱-۲ هفته بهبود می یابد. روند بهبودی پس از کشیدن دندان عقل به طور مستقیم با روش انجام شده متناسب است.

عکس کشیدن دندان

 

آیا خروج غذا از دندان کشیده شده طبیعی است؟

ممکن است غذا به جای دندان کشیده شده خارج شود. در این صورت، اگر غذا بیش از حد در حفره فرو رفته باشد، نشان دادن آن به پزشک مفید خواهد بود. اما اگر نشت مواد غذایی سطحی وجود داشت، می توانید بدون ترس آن را حذف کنید. با تمیز کردن ضایعات مواد غذایی بعد از کشیدن دندان، احتمال التهاب پس از کشیدن دندان را از بین خواهید برد.

 

آیا می توان بعد از کشیدن دندان آنتی بیوتیک مصرف کرد؟

پس از کشیدن دندان نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک نیست. آنتی بیوتیک ها توسط پزشکان پس از کشیدن دندان ریشه یا نهفته تجویز می شود.

زمان بهبودی پس از کشیدن دندان در موارد استاندارد تقریباً ۲ هفته است. رشد استخوان جدید و بافت لثه در حفره ناحیه دندان کشیده شده آغاز می شود. در این فرآیند، بیمار ممکن است به دلیل از دست دادن دندان، تفاوت در عملکرد جویدن و گاز گرفتن را تشخیص دهد. با جایگزینی دندان از دست رفته با ایمپلنت، بریج ثابت یا پروتز دندان، می توان روند بهبودی را بدون دردسرتر غلبه کرد.

خطرات ممکن است پس از کشیدن دندان از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد، یا ممکن است یافته ای وجود نداشته باشد که خطری ایجاد کند. اگر کشیدن دندان بر روی بیماری انجام شود که سیستم ایمنی او قوی نیست. در این صورت خطر ابتلا به عفونت در بیمار وجود دارد. رایج ترین وضعیت این است؛ عدم وجود لخته خون در ناحیه ای که دندان کشیده شده است یا بدتر شدن لخته خون تشکیل شده است. پس از این وضعیت، التهاب استخوان خشک ممکن است رخ دهد.

اگر لازم است التهاب استخوان خشک را توضیح دهیم. قرار گرفتن در معرض استخوان زیرین و تماس با هوا و بقایای مواد غذایی است. هم باعث درد و هم طعم بد در دهان می شود. همچنین می تواند باعث بوی بد دهان شود. در صورت التهاب استخوان خشک، مراجعه به دندانپزشک و اعمال پانسمان در ناحیه مربوطه ضروری است. این شرایط در روند بهبودی بعد از کشیدن دندان نادر است. هنگامی که با یک اثر ناشناخته مواجه شدید، باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

برای کسانی که فکر می کنند زخم پس از کشیدن دندان چه زمانی بسته می شود، این روند آنقدر که به نظر می رسد طولانی نیست.

مسواک زدن بعد از حداقل ۲۴ ساعت و دقت در این مرحله مفید است.

ناحیه دندان کشیده شده و اطراف آن باید حساس باشد تا آسیبی به آن وارد نشود.

 بنابراین، می توانید کارهای روزمره خود را از همان جایی که متوقف کرده اید ادامه دهید. مراقبت از سرما نیز برای بهبود زخم پس از کشیدن دندان مفید است. غرغره نمک پس از ۲۴ ساعت نیز خطر عفونت زخم را از بین می برد.

کارهایی که نباید بعد از کشیدن دندان انجام دهید: پس از کشیدن دندان ۲۰ یا معمولی، لازم است تامپون یا گاز را برای مدت معینی بدون تغییر استفاده کنید. مهم است که تف، غرغره و لمس زخم خودداری کنید. در عین حال، الکل یا سیگار نباید به مدت ۱ روز مصرف شود.

 

تورم بعد از کشیدن دندان چقدر طول می کشد؟

اگر دندان ریشه دار و مهمی کشیده شده باشد، تورم ۱ یا ۲ روز باقی می ماند. استفاده از پدهای سرد به کاهش تورم در مدت زمان کوتاه کمک می کند. اگر در مورد نحوه بستن زخم پس از کشیدن دندان شک دارید، اگر از معاینات منظم پزشک خود غافل نشوید، مشکلی وجود نخواهد داشت. حتی اگر در طول روز احساس درد خفیف کنید، به مرور زمان کاهش می یابد.

بهبودی بعد از کشیدن دندان

 

خونریزی بعد از کشیدن دندان چقدر طول می کشد؟

لازم به ذکر است که در صورت داشتن خونریزی که ممکن است ۲ یا ۳ ساعت ادامه داشته باشد. استفاده از گاز استریل، ماساژ سرد یا گاز بسته بندی به توقف خون کمک می کند.

اگر دندان شما کشیده شده است و می خواهید زخمتان در مدت کوتاهی بهبود یابد، دوری از غذاهای سرد و گرم مفید است. باید مراقب باشید که حداقل ۵-۶ روز غذاهای گرم مصرف کنید. اگر سوالتان این است که زخم پس از کشیدن دندان چه زمانی بهبود می یابد و آیا درد وجود دارد یا خیر، جواب این است که این بستگی به بیمار دارد.

 

مدت زمان بهبودی پس از کشیدن دندان عقل چقدر است؟

 

درد، تورم و ناراحتی پس از کشیدن دندان عقل بخشی طبیعی از روند بهبودی است. بنابراین، دوره نقاهت دندان عقل چقدر است؟ چه زمانی  می‌توانید به خوردن هویج و سیب باز ‌گردید؟

 

مراقبت های بعد از جراحی و کشیدن دندان عقل

پس از کشیدن دندان عقل، به احتمال زیاد درد و تورم را تجربه خواهید کرد. ممکن است مقداری خونریزی وجود داشته باشد. در حالی که دهان شما در حال بهبود است، نباید لخته خون را تف کنید یا به لثه هایدر حال بهبود خود آسیب برسانید. در چند روز اول پس از عمل نباید غذاهای جامد، الکل، قهوه، نوشابه یا نوشیدنی های گرم مصرف کنید.

در روز اول دوره نقاهت حتی نباید دندان های خود را مسواک بزنید. زمان بهبودی دندان عقل معمولاً ۳ تا ۴ روز طول می کشد، اما ممکن است تا یک هفته طول بکشد. زمان ریکاوری به میزان تاثیرگذاری روی دندان عقل و نحوه بیرون آمدن آنها نیز بستگی دارد.

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش دوره بهبودی انجام دهید. برای چند روز خود را برای یک زندگی آرام آماده کنید. در بیشتر موارد، می توانید فعالیت های عادی خود را پس از روز اول از سر بگیرید، اما برای حدود یک هفته، بهتر است کاری انجام ندهید که لخته خون را در محل کشیده شدن دندان شما از بین ببرد.

برای تسکین درد، می‌توانید از مسکن‌های تجویز شده توسط جراح فک و صورت یا مسکن‌های توصیه‌شده بدون نسخه استفاده کنید. برای کاهش تورم، کیسه یخ را روی چانه خود قرار دهید. سرما به کاهش التهاب و تسکین درد کمک می کند.

عکس روند بهبودی بعد از کشیدن دندان

 

دندانپزشک یا جراح فک و صورت به شما دستورالعمل هایی در مورد نحوه مقابله با درد در طول دوره بهبودی می دهد. ممکن است به شما گفته شود که به مدت ۲۴ ساعت از مسواک زدن، تف کردن، نخ دندان کشیدن و شستشوی دهان خودداری کنید. پس از آن می توانید دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید.

برای کمک به تمیز نگه داشتن آن و جلوگیری از عفونت، دهان خود را مرتب با آب نمک بشویید. مقدار زیادی سس سیب، ماست، پنیر ، دلمه و سایر غذاهای نرم بخورید. یک رژیم غذایی نرم را برای روز اول یا چند روز انتخاب کنید، اما پس از آماده شدن به تدریج به سراغ غذاهای نرم متوسط بروید.

زمان بهبودی ممکن است چندین روز طول بکشد و در برخی موارد تورم و درد ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. از کیسه یخ استفاده کنید، غذاهای نرم  بخورید و دهان خود را با آب نمک تمیز نگه دارید. اگر علائم غیرمنتظره ای مانند ترشح چرک، درد شدید یا تب را تجربه کردید، بلافاصله با جراح فک و صورت خود تماس بگیرید.

‫6 نظر

 • محمود مددی گفت:

  شما کانال تلگرام هم دارین؟

 • علی محمد صمدی گفت:

  نویسنده این متن کیه؟

 • قاسم مهدوی گفت:

  Awli bood

 • عیسی راستاد گفت:

  گل گفتید دست مریضاد

 • کریم مدنی گفت:

  سایتتون محشرههههه

 • ابوالقاسم گلپایگانی گفت:

  بیشتری بنویسین لطفا

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  code