منوی دسته بندی

فهرست مطالب

مقدمه

بلیچینگ

تعریف بلیچینگ: روشی برای سفیدی دندان و زیبا شدن لبخند است. می تواند هم توسط پزشک در مطب و هم توسط خود فرد در خانه انجام شود. به دلیل افزایش اعتماد به نفس در اشخاص طرفداران زیادی دارد. بلیچینگ چیزی به دندان اضافه نمی کند، بلکه باعث سفید شدن آن می شود که به آن سفید کردن شیمیایی گفته میشود. در دندان هایی که زرد شده نسبت به دندان های دارای لکه های قهوه ای ، خاکستری و بنفش عملکرد بهتری دارد. زمانی بین ۳ تا ۴ جلسه برای آن نیاز است. بهترین برند آن ولیت اسمایل و بوست است.

مزایا و معایب بلیچینگ

مانند هر روش دیگری دارای مزایا و معایبی می باشد. مزایای آن یکی بی خطر بودن و دیگری یک روش ساده برای سفید کردن دندان ها است.

معایب آن: ۱- دائمی نبودن سفیدی آنها به دلیل نوع رژیم غذایی مورد استفاده هر فرد که در این بین استفاده از نوشابه های گازدار و مصرف دخانیات موجب تغییر رنگ  دندان می شود.  ۲- ایجاد حساسیت در برخی افراد که دائمی نیست. ۳- قابل پیش بینی نبودن نتیجه آن که با توجه به سن و وراثت فرق دارد.

انواع روش های انجام آن

انواع روش های انجام آن: به دو روش یکی در کلینیک دندانپزشکی و دیگری در خانه انجام می شود.

*انجام در کلینیک دندانپزشکی: توسط متخصص و با استفاده از مواد مخصوص که دارای غلظت بالا هستند انجام می شود. که زمانی بین ۳ تا ۴ جلسه و حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه لازم دارد.

*انجام در خانه: به وسیله خود فرد و زیر نظر پزشک انجام می شود. با این تفاوت که ماده استفاده شده در خانه و مطب با هم فرق دارد. انجام آن بدین صورت است دندانپزشک ابتدا قالب دندان را گرفته و در لابراتوار تری پلاستیکی آن را می سازد. بعد از آن ژل بلیچینگ را در قالب نایت گارد می ریزد و روی دندان می گذارد. زمان مورد نیاز برای آن ۱ تا ۲ هفته و به مدت ۶ ساعت در روز است.

*یک روش جدید دیگری که امروزه استفاده می شود، بلیچینگ فوری دندان است. که در این روش از ماده غلیظی به نام هیدروژن پراکسید استفاده میشود که دندان را طی یک جلسه سفید می کند؛ اما امکان دارو که بین ۱ تا ۳ سال دوباره تغییر رنگ بدهند که باید این روش را دوباره انجام دهید.

مراقبت های لازم در این زمینه

مراقبت های لازم در این زمینه: ۱- شستشوی لثه با آب ولرم و ماساژ آن به آرامی ۲- پرهیز از مصرف دخانیات ۳- شستن روزی دو بار با آب ولرم ۴- نخوردن غذاها و نوشیدنی هایی که رنگدانه دارند مانند نوشابه ، چای پر رنگ و قهوه ۵- عدم خوردن غذاهای سرد ۶- استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت ۷- مراجعه به پزشک در هفته اول جهت انجام بررسی های لازم ۸- استفاده از نوشیدنی های بی رنگ مانند شیر و آب و…..

قیمت

قیمت: هر روشی هزینه مختص به خود را دارد. بلیچینگ نیز با توجه به نوع انجام آن هزینه متفاوتی دارد که  روش در منزل هزینه کمتری نسبت به مطب دندانپزشکی دارد. و به عوامل مختلفی مانند ، نوع درمان، میزان تغییر رنگ دندان، تعداد جلسات، مهارت و تخصص دندانپزشک، محل کلینیک و روش های ترمیمی قبل از آن  بستگی دارد. به طور کلی قبل از انجام بلیچینگ  اگر دندان پوسیده و یا دچار بیماری لثه می باشید باید رفع شود. که انجام این درمان ها نیز هزینه آن را بالا می برد.ضمناً قیمت آن بعد از بررسی های لازم به وسیله دندان پزشک تعیین می شود.

.

بخوانید
شکست ایمپلنت دندان

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • حسن عسکری گفت:

  مهندس جان عالی بود

 • امیر رضا گفت:

  بیشتری بنویسین لطفا

 • علی اکبر رحمانیان گفت:

  بی نظیر هستید

 • اسماعیل رحمانیان گفت:

  خیلی زیبا بود مهندس

 • علی اصغر بیات گفت:

  حرفتون خیلی عالیه

 • شهرام ناصری گفت:

  کجا می تونم اطلاعات کاملتری درباره این موضوع پیدا کنم

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *