منوی دسته بندی

تصویربرداری دیجیتال دندان چیست؟ مزایای آن چیست؟

تصویربرداری دیجیتال دندان

فهرست مطالب

تصویربرداری دیجیتال دندان چیست؟

تصویربرداری دیجیتال دندان یک تکنیک رادیوگرافی است که از حسگر سیمی یا بی سیم یا حسگرهای صفحه فسفر که به عنوان گیرنده شناخته می شوند، استفاده می کند. تصاویر دیجیتال از پیکسل هایی تشکیل شده اند که در ماتریسی از سطرها و ستون ها سازماندهی شده اند.

تا به حال، سیستم سنتی نشان دادن پوسیدگی دهان بیمار، ایجاد قالب‌های دندانی با موادی مانند آلژینات یا سیلیکون استفاده می شد که برای بیمار ناراحت ‌کننده بود (رفلکس گگ، طعم بد…)، این روش قدیمی نیاز به زمان کار بیشتری داشت و خطای زیادی داشت.

امروزه گردش کار دیجیتال در کلینیک ها بیشتر و بیشتر مشهود شده است و استفاده از اسکنر داخل دهانی طراحی مدل دهان را ساده کرده است، بنابراین انجام درمان های پروتز یا ارتودنسی زمان کار کمتری را به همراه داشته است. (در مقایسه با مدل برداشت سنتی).

یکی از عیب‎های رایج قالب‌گیری‌های سنتی، نیاز به شروع مجدد در صورت شکست یا دریافت اندازه‌گیری‌های اضافی. علاوه بر این، تماس بین قالب‌گیری و دندان‌ها ممکن است باعث ناراحتی بیمار و ایجاد رفلکس شود. تصویربرداری دیجیتال دندان تمام این جنبه های منفی را از بین می برد.

آنها جریان کار سنتی را ساده می کنند و به آن سرعت می بخشند، تعداد ویزیت بیماران را کاهش می دهند و صرفه جویی در هزینه را به حداکثر می رساند.

همراه با کنترل بهتر و دقت بهبود یافته تصویربرداری دیجیتال دندان که مستقیماً به دست می‌آیند، اسکنرها قابلیت plug-and-play را برای تبادل خودکار اطلاعات بیمار در داخل یا خارج از آزمایشگاه اضافه می‌کنند. تصاویر گم شده یا خراب را می توان به راحتی با استفاده از فایل های دیجیتال در پایگاه داده در Cloud بازتولید کرد.

بخوانید
کامپوزیت دندان در شهران

tag4 1

مزایای تصویربرداری دیجیتال دندان:

۱) با استفاده از تصویربرداری دیجیتال دندان، می توان یک مدل پرینت سه بعدی را برای کار در دو یا سه دقیقه به دست آورد و از مصرف بی مورد گچ آلژینات اجتناب کرد.

۲) تصاویر را می توان بدون ایجاد مزاحمت برای بیمار با انجام اندازه گیری های فیزیکی به دست آورد، بنابراین از شکایت در مورد رفلکس ، طعم یا بوی آلژینات یا سیلیکون ها جلوگیری می کند. این مشکل برای بیماران بسیار آزاردهنده است.

بنابراین، این روند برای بیمار سریعتر، لذت بخش تر و راحت تر خواهد بود. احتمالا یکی از مزایایی که تصویربرداری دیجیتال دندان برای بیمار دارد، رضایت بیمار برای روش های کارآمدتر است که دقایق انتظار را کاهش می دهد.

۳) مدل های با کیفیت بالا تولید می شود. یکی از مواردی که برجسته است، دقت در به دست آوردن مدل ها است، زیرا هیچ گونه ناراحتی مانند حباب، سرمازدگی، چین و چروک یا ترک یا پارگی وجود ندارد.

بنابراین، خطا به حداقل می رسد و اندازه گیری ها دقت باورنکردنی دارند. اسکنرها به قدری حساس هستند که می توان مدل هایی از دندان های طبیعی و ایمپلنت ها را ثبت کرد.

۴) اگر به دلایلی یک تصویر مشکل داشته باشد، به سادگی با اسکن منطقه، اسکن مجدد، می توان مشکل را بدون هیچ مشکلی برطرف کرد.

۵) بیمار می تواند پیشرفت درمان خود را تجسم کند و به طور فعال احساس می کند که کدام بخشی از این روند است. همچنین به شما امکان می‌دهد وضعیت پوسیدگی ها، دندان‌های شکسته، وجود جرم و موقعیت فعلی دندان‌های آن‌ها را نشان دهید و به شما اطلاعات راحت‌تری در مورد دهان آنها می‌دهد.

بخوانید
5 درمان خانگی التهاب کام دهان و عفونت سقف دهان

۶) فرآیند را ساده می کند: تشخیص را ساده می کند، فرآیند تصویربرداری دیجیتال دندان را ساده می کند و کارایی نتایج را بهبود می بخشد.

سه نوع تصویربرداری دیجیتال دندان چیست؟

سه نوع رادیوگرافی دیجیتال وجود دارد: مستقیم، نیمه مستقیم و غیر مستقیم.

روش مستقیم شامل قرار دادن یک حسگر در دهان است که تصاویر قابل بررسی را ثبت می کند. روش غیرمستقیم از فناوری معمولی اشعه ایکس استفاده می کند، اما تصاویر به صورت دیجیتالی ذخیره می شوند.

tag2 1

چگونه از رادیوگرافی دیجیتال در دندانپزشکی استفاده می شود؟

رادیوگرافی دیجیتال (اشعه ایکس) آخرین فناوری مورد استفاده برای عکسبرداری با اشعه ایکس دندان است. این تکنیک از یک حسگر الکترونیکی (به جای فیلم اشعه ایکس) استفاده می‌کند که تصویر دیجیتال را روی کامپیوتر گرفته و ذخیره می‌کند. این تصویر را می توان فوراً روی صفحه کامپیوتر مشاهده کرد.

انواع تصویربرداری دیجیتال دندان چیست؟

دو نوع سیستم تصویربرداری دیجیتالی وجود دارد که در رادیوگرافی داخل دهانی استفاده می شود. رادیوگرافی کامپیوتری (CR) و رادیوگرافی مستقیم (DR). از صفحه فسفر قابل تحریک عکس (PSP) برای گرفتن تصویر استفاده می شود.

تصویربرداری سه بعدی دندان چیست؟

برای گرفتن عکس از دندان ها و فک شما، دندانپزشکان از دستگاه خاصی به نام دستگاه توموگرافی کامپیوتری پرتو مخروطی (CBCT) استفاده می کنند. این دستگاه به دندانپزشکان این امکان را می دهد تا با ایجاد یک تصویر سه بعدی، دقیقاً مانند ظاهر دندان های شما در زندگی واقعی، بهتر به دندان های شما نگاه کنند.

PSP در دندانپزشکی چیست؟

اشعه ایکس صفحه فسفر داخل دهانی (همچنین به عنوان صفحه ذخیره فسفر یا اشعه ایکس PSP شناخته می شود) نیاز به پردازش فیلم سنتی برای رادیوگرافی دندان را از بین می برد. صفحات ذخیره فسفر می توانند سیستم های تصویربرداری مبتنی بر فیلم موجود را به فرمت دیجیتالی تبدیل کنند که در یک سیستم کامپیوتری یا شبکه ای ادغام می شود.

بخوانید
ایمپلنت در یک جلسه

tag3 1

معایب تصویربرداری دیجیتال دندان چیست؟

 1. در ابتدا گران قیمت است. هزینه ماشین های DR بالا است.
 2. ممکن است نیاز به تعویض مداوم تجهیزات داشته باشید.
 3. این فناوری نیاز به دانش و مهارت های جدید دارد.
 4. ممکن است باعث شود تکنسین ها شغل خود را از دست بدهند.

فرآیند تصویربرداری دیجیتال چگونه است؟

پردازش تصاویر دیجیتال را می توان به چندین کلاس تقسیم کرد:

 1. بهبود تصویر
 2. بازیابی تصویر
 3. تجزیه و تحلیل تصویر
 4. فشرده سازی تصویر

آیا اشعه ایکس دیجیتال ایمن است؟

اشعه ایکس دیجیتال دندان کارآمدتر و ایمن تر از اشعه ایکس فیلم سنتی است. حتی اگر اشعه ایکس معمولی فقط سطوح پایینی از اشعه ساطع می کند، می دانیم که برخی از بیماران در مورد قرار گرفتن در معرض و ایمنی آنها نگران هستند. در واقع، اشعه ایکس دیجیتال دندان در مقایسه با اشعه ایکس فیلم تا ۹۰ درصد تابش کمتری تولید می کند.

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • بهرام احمدی گفت:

  مقالاتتون عالین واقعا!

 • بهزاد ناصری گفت:

  چه مطلب خوبی

 • حبیب افشاری گفت:

  چقد خوبین شما

 • علی قنبری گفت:

  چرا اینقد کم؟

 • سعید حیاتی گفت:

  aaaaliii bood

 • نادر پناهی گفت:

  هزینه مشاوره آنلاین و حضوری باهم متفاوته

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *