منوی دسته بندی

جدیدترین روش جلوگیری از پوسیدگی دندان

فهرست مطالب

پیشگیری بهتر از درمان است؛ خب، باید بگوییم به تازگی ارگانیسم جدیدی بر روی دندانهای کودکان کشف شده که از بین بردن آن می‌تواند منجر به کشف جدیدترین روش جلوگیری از پوسیدگی شود. با جزییات بیشتر همراه مجله کلینیک تاج باشید.

 

جدیدترین روش جلوگیری از پوسیدگی دندان

 

مطالعه‌ای جدید در مرکز Penn Dental Medicine نشان داده که یک همکاری متقابل بین باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌تواند منجر به پیوستن این دو به یکدیگر شود تا یک «ابر ارگانیسم» با قدرت و انعطاف‌پذیری غیرمعمول شکل بگیرد. ممکن است این موضوع تا حدی شبیه به داستان های علمی تخیلی به نظر برسد؛ اما باید بدانید که این گروه بندی‌های میکروبی تا حد زیادی بخشی از زندگی کنونی ما هستند.

این مجموعه ها که در بزاق کودکان نوپا با پوسیدگی شدید دندان‌های دوران کودکی یافت می شوند، می توانند به طور موثری دندان ها را کلونی کنند که به جلوگیری از پوسیدگی کمک شایانی می‌کند. به گفته یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی دانشمندان دانشکده پزشکی دندانپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا، آنها چسبنده‌تر و در برابر ضد میکروبی‌ها مقاوم‌تر بودند و جدا کردن آنها از دندان‌ها دشوارتر از باکتری‌ها یا قارچ‌ها به تنهایی بود.

علاوه بر این، گروه در مجموعه مقالات آکادمی ملی گزارش داد، علاوه بر این، مجموعه‌ها به طور غیرمنتظره‌ای جوانه می‌زنند که آنها را به سمت «راه رفتن» و «جهش» می‌برد تا به سرعت روی سطح دندان پخش شود، علی‌رغم اینکه هر میکروب به تنهایی متحرک نیست.

هیون (میشل) کو، پروفسور پزشکی دندانپزشکی پن و نویسنده همکار در این مقاله می‌گوید: «این با یک کشف بسیار ساده و تقریباً تصادفی شروع شد؛ در حالی که نمونه‌های بزاق کودکان نوپا را که دچار پوسیدگی تهاجمی دندان می‌شوند، مشاهده می‌کردیم. با نگاهی به زیر میکروسکوپ، متوجه باکتری‌ها و قارچ‌هایی شدیم که این مجموعه‌ها را تشکیل می‌دهند و حرکاتی را که هرگز فکر نمی‌کردیم داشته باشند در حال توسعه هستند: حرکتی «مثل راه رفتن» و «پرش مانند». آنها بسیاری از آنچه را که ما “عملکردهای نوظهور” می نامیم دارند که مزایای جدیدی را برای این مجموعه به ارمغان می آورند که به تنهایی نتوانسته اند به آن دست یابند. این تقریباً شبیه یک ارگانیسم جدید – یک ابر ارگانیسم – با عملکردهای جدید است.

در گذشته، آزمایشگاه کو بر روی بیوفیلم یا پلاک دندانی موجود در کودکان مبتلا به پوسیدگی شدید دندان متمرکز شده بود و کشف کرده بود که هر دو باکتری – استرپتوکوک موتانس – و قارچ – کاندیدا آلبیکنس – در ایجاد این بیماری نقش دارند.

مجموعه جدید اکتشافات زمانی اتفاق افتاد که ژی رن، یک دانشجوی فوق دکتری در گروه کو، از میکروسکوپی استفاده می کرد که به دانشمندان اجازه می دهد رفتار میکروب های زنده را در زمان واقعی تجسم کنند. رن، نویسنده اول مقاله و بخشی از اولین گروه از برنامه آموزشی پسا دکتری NIDCR T90R90 در مرکز نوآوری و دندانپزشکی دقیق پن، می‌گوید: این تکنیک فرصت‌های جدیدی را برای بررسی پویایی فرآیندهای بیولوژیکی پیچیده باز می‌کند.

کو می گوید از آنجایی که این مجموعه ها در بزاق یافت می شوند، هدف قرار دادن آنها در مراحل اولیه می تواند یک استراتژی درمانی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در دوران کودکی باشد. “اگر این اتصال را مسدود کنید یا مجموعه را قبل از رسیدن به دندان مختل کنید و باعث آسیب شود، این می تواند یک استراتژی پیشگیرانه باشد.”

 

‫6 نظر

 • اسماعیل روحانی گفت:

  خیلی دنبال این موضوع بودم

 • عبدالحسین اخوان گفت:

  یه سوال داشتم خرید حضوری هم دارید

 • علی اکبر زارع گفت:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 • احمد امیدی گفت:

  خیلی زیبا بود مهندس

 • مسلم قشقایی گفت:

  هزینه رپورتاژ آگهی توی سایت شما چنده؟

 • کاظم نجفی گفت:

  بازم درمورد این موضع مطلب بزارین

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  code