منوی دسته بندی
روکش لمینت

روکش لمینت

فهرست مطالب

روکش لمینت درمانی برای از بین بردن نقص زیبایی بیماران به دلیل تغییر شکل و شکستگی در دندان است. روکش لمینت روکش سرامیکی نیز نامیده می‌شود. روکش لمینت با اندازه‌گیری دقیق دندان‌های بیمار طراحی می‌شود و روی سطح دندان‌ها چسبانده می‌شود. بارزترین ویژگی روکش لمینت این است که بدون تراش دندان‌ها را به هماهنگی کامل می‌رساند. دندان‌های لمینت بسیار نازک و شفاف هستند. روکش لمینت رنگ و ساختاری متناسب با ظاهر طبیعی دندان‌ها دارند.

فرایند روکش دندان لمینت چگونه انجام می‌شود؟

روکش لمینت دندان، در مدت‌زمان بسیار کوتاهی انجام می‌شود. بعد از اینکه با دندانپزشک در مورد شکل نهایی درمان تصمیم‌گیری شد، آماده‌سازی روکش دندان‌ها در آزمایشگاه شروع می‌شود. زمان آماده‌سازی روکش دندان لمینت با توجه به تعداد دندان‌هایی که باید لمینت شوند متفاوت است. روکش‌های سرامیکی موقت روی دندان‌های بیمار قرار می‌گیرند و مشکلات سازگاری بررسی می‌شود. اگر مشکلی وجود نداشته باشد، روکش لمینت پس از انجام اصلاحات نهایی ساخته می‌شود. از روکش‌های لمینت می‌توان در همان روز پس از چسباندن لمینت به دندان‌ها استفاده کرد. در طول درمان و بعد از درمان، حساسیت به سرما و گرما ممکن است به طور موقت در دندان‌ها ایجاد شود.

 

روکش لمینت

برای نگهداری مناسب از لمینت سرامیکی به چه نکاتی باید در نظر گرفته شود؟

بعد از اتصال لمینت سرامیکی به دندان‌ها، به طور طبیعی ساختاری ایجاد می‌شود که لمینت با دندان‌های شما جوش بخورد. برای آسیب نرساندن به لمینت، لازم است تا حد امکان از جویدن مواد بسیار سخت، دندان‌قروچه، خوردن ناخن و جویدن مداد خودداری کنید. باید هر ۶ ماه به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه شود. مراقبت از لمینت تفاوتی با دندان‌های طبیعی ندارد. اگر بیماران از دهان و دندان مراقبت مناسبی داشته باشند، سال‌ها می‌توان از لمینت سرامیکی استفاده کرد.

روکش لمینت

طول عمر روکش لمینت سرامیکی چه مدت است؟

اگرچه ضخامت روکش لمینت سرامیکی بسیار نازک می‌باشد، اما وقتی روی دندان می‌چسبد، به لطف فناوری مقاومت بالایی در برابر ضربه از خود نشان می‌دهند. روکش لمینت سرامیکی به‌راحتی نمی‌شکند، اگر نگهداری به طور منظم و مداوم انجام شود، طول عمر روکش‌های لمینت بین ۱۰-۲۰ سال می‌باشد. اگر دندان‌های خود را به اندازه کافی تمیز نکنید و به بهداشت دهان و دندان خود توجه نکنید، افتادگی لثه ایجاد می‌شود. در اثر بیماری‌های دهان و دندان، ممکن است روکش لمینت خود را از دست بدهید.

 

رنگ زدن به لمینت دندان روکشی

دلایل استفاده از لمینت سرامیکی

روکش‌های لمینت می‌توانند برای از بین بردن تغییر رنگ و اصلاح اشکال معیوب دندان‌ها استفاده شوند. دلایل اصلی استفاده از لمینت سرامیکی شامل موارد زیر است:

چگونه برای شروع روند درمان خود آماده شویم

 

قبل از شروع درمان روکش لمینت ، شما ابتدا یک قرار ملاقات اولیه با دندانپزشک خود خواهید داشت تا در مورد گزینه های درمانی مناسب و تعداد روکش هایی که می خواهید قرار دهید بحث شود. در بعضی موارد ، اگر دندان ها کج یا نامنظم باشد ، ابتدا لازم است از بریس ها استفاده کنید تا دندانپزشک بتواند از روکش لمینت استفاده کند.

در این مرحله دندانپزشک برای ارزیابی سلامت دندان ها از اشعه ایکس استفاده می کند. دندانپزشک با استفاده از تصاویر اشعه ایکس پوسیدگی دندان ، بیماری لثه یا نیاز به عصب کشی را بررسی می کند. اگر هر یک از این بیماری ها را داشته باشید ، ممکن است کاندید مناسبی برای روکش لمینت نباشید.

برای اندازه گیری صحیح روکش های شما ، در قرار ملاقات بعدی ، دندانپزشک ، حدود نیم میلی متر از دندان شما را برش می دهد. سپس قالبی از دندان های شما تهیه می کند و برای ساخت روکش های شما به آزمایشگاه ارسال می شود.

مزایای روکش‌های لمینت:

در حالی که روش‌های پرکردن و روکش کامل سرامیکی درگذشته تنها راه‌حل برای درمان مواردی مانند سایش، ترک یا شکستگی در دندان‌ها بود اما امروزه درمان روکش لمینت به عنوان یک روش مدرن که لبخندی مطمئن را ایجاد می‌کند، ترجیح داده می‌شود. ساختار دهان سالم و لبخندی زیبا، از مزایای اصلی روکش‌های لمینت است.

روکش لمینت از مواد سرامیکی تولید می‌شود و در برابر تغییر رنگ و شکستگی مقاوم می‌باشد. می‌توان سال‌ها با سلامتی و ایمنی از روکش لمینت استفاده کرد. به‌شرط مراقبت از بهداشت دهان و دندان می‌توان سال‌ها بدون هیچ مشکلی از روکش لمینت استفاده کرد. علاوه بر این، درمان با روکش‌های لمینت زمان کمتری نسبت به سایر روش‌های درمانی طول می‌کشد. روکش لمینت به دلیل عوامل خارجی مانند قهوه، چای، سیگار تغییر رنگ نمی‌دهد.

نمای سه بعدی روکش لمینت سرامیکی

قیمت روکش‌های لمینت چقدر است؟

کیفیت مواد به کار رفته در محاسبه قیمت روکش دندان نقشی تعیین کننده دارند. تجربه دندانپزشکی که روکش سرامیکی را انجام می‌دهد، آزمایشگاهی که روکش لمینت تولید می‌کند و تعداد دندان‌هایی که باید روکش شوند از جمله عواملی هستند که قیمت روکش لمینت را تعیین می‌کنند.

قیمت روکش لمینت دندان

قیمت روکش لمینت دندان با توجه به مواد مورد استفاده و تعداد دندان های تحت درمان مشخص می شود. قیمت لمینت های استفاده شده در دندان های جلویی مقرون به صرفه تر از دیگر دندان ها است.

زیباترین لمینت ها، لمینت سرامیکی تک دندانی است و قیمت آن بین ۶۰۰۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰۰۰ تومان متغیر است. این فیمت تقریبی برای بهترین برند لمینت در جهان هست که نوسانات قیمت از دقت این رقم می کاهد.

شما می‌توانید از خط پشتیبانی whatsapp ما برای مشاوره با ما در مورد همه موارد مربوط به‌سلامت دهان و دندان خود استفاده کنید.

مراقبت پس از درمان روکش لمینت دندان

باید به لمینت به چشم دندان طبیعی خود نگاه کنید و از آن مانند دندان طبیعی خود نگهداری کنید. درست است که می‌گویند لمینت دندان‌ها پوسیده نخواند شد اما به دلیل آن که این روکش‌ها با دندان‌های طبیعی شما پیوند خورده‌اند، احتمال پوسیدگی و آسیب رسیدن به دندان طبیعی زیر لمینت وجود دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان با استفاده از سه روش امکان‌پذیر است:

پس از هر بار استفاده از مواد غذایی از مسواک استفاده نمایید. حداقل دو مرتبه در روز از مسواک زدن برای تمیزکردن دندان‌های خود استفاده نمایید. بهتر است پس از هر وعده غذایی از نخ دندان استفاده نمایید تا باقی‌مانده مواد غذایی بین دندان شما تمیز شود و از پوسیدگی دندان شما جلوگیری شود. اما به‌صورت ایده‌آل استفاده از نخ دندان روزی یک ‌مرتبه ضروری است.

از خوردن و نوشیدن مواد غذایی رنگی بپرهیزید. برای استفاده از دهان‌شویه، از دهان‌شویه‌های بدون الکل استفاده نمایید، زیرا الکل باعث می‌شود پیوند لمینت دندان و مینای دندان زودتر از بین برود. درصورتی‌که این پیوند از بین برود قطعاً روکش از روی دندان شما جدا خواهد شد.

برخی از افراد دل‌نگرانی‌هایی از قبیل افتادن و ساییده شدن لمینت دارند که اصلاً نباید به آن اعتنا کرد، زیرا مقاومت لمینت دندان بسیار بالا است و با دندان طبیعی پیوند بسیار خوبی خورده است. با رعایت بهداشت دهان و دندان خطر بروز بیماری‌های لثه‌ای را کاهش داده و از تحلیل لثه می‌توانید جلوگیری کنید.

عدم مصرف دخانیات:

عادت‌های بدی مانند سیگارکشیدن و قلیان کشیدن وجود دارد که باعث آسیب به لمینت دندان می‌شود بزرگ‌ترین آسیب سیگارکشیدن، قلیان و دخانیات این است که باعث می‌شود دندان‌ها زودتر پوسیده شوند و عفونت زودتر گسترش پیدا کند.

دندان‌ها زودتر زرد می‌شوند و عمر لمینت کاهش یابد بهتر است پیش از انجام لمینت دندان مصرف هرگونه دخانیات را فراموش کنید. در صورت مراقبت نامناسب از لمینت‌های دندان، ممکن است سبب ایجاد عفونت و تخریب دندان طبیعی شوند و در صورت پوسیدگی شدید ممکن است دندان طبیعی خود را از دست بدهید.

پس از روکش دندان ها باید به چه مواردی توجه شود؟

برای راحتی و اطمینان به شما توصیه می شود که از دستورات دندانپزشک خود پیروی کنید. با توجه به نوع و تعداد روکش های مورد استفاده، روش های مختلفی برای مراقبت از هر روکش وجود دارد. درمان روکش دندان برای ترمیم نقص در ساختار دندان و داشتن دندان های سالم تر انجام می شود.

لمینت دندان

نکاتی که باید بعد از روکش دندان ها باید مورد توجه قرار گیرد

شما باید با روکش ها مانند دندان های طبیعی خود رفتار کنید و حداقل ۲ بار در روز مسواک بزنید.

ممکن است در زیر روکش ها مواد غذایی باقی مانده باشد ، برای تمیز کردن این موارد باید از نخ دندان استفاده شود.

2.2
 • برای بررسی و انجام معاینات منظم دندانپزشکی حداقل هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

 • طعم تلخ در دهان کاملا طبیعی می باشد و با گذشت زمان رفع خواهد شد. اگر طعم تلخ از بین نرفت، می توانید از دندانپزشک خود وقت ویزیت بگیرید.

 

 • استفاده از نخ دندان باید ادامه داشته باشد و حتی تعداد دفعات استفاده در روز باید افزایش یابد.

 

 • در مورد غذاهای بسیار سخت باید احتیاط کنید. فندق، گردو و غیره نباید با دندان های روکش شده شکسته شود.

 

 • ممکن است هنگام چسباندن روکش بقایای چسب روی دندان باقی بماند. وقتی مسواک می زنید ، از این قطعات کوچکی که ممکن است در دهان شما بیافتد، مضطرب نشوید.

 

 • شما می توانید برای همه مشکلات خود با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

 

 • از آنجا که یک ماده خارجی در دهان شما وجود دارد، ممکن است طول بکشد تا به آن عادت کنید.

 

 • ممکن است روکش ها برای زبان ، لب و دهان شما خیلی بزرگ به نظر برسند. حداکثر تا ۱۵ روز دیگر به روکش ها کاملا عادت خواهید کرد.

 

 • برس رابط نازک باید یک بار در روز استفاده شود.

 

 • برای جلوگیری از آسیب رسیدن به روکش ها، باید مراقب باشید که غذاهای سخت نخورید، ناخن خود را نجوید، مراقب دندان قروچه باشید و اشیا سخت مانند مداد را گاز نگیرید.

 

چگونه باید از روکش دندان ها محافظت کرد؟

برخلاف سایر روش های دندانپزشکی ، روند بهبود روکش دندان طولانی نمی باشد. در عوض ، پس از چسباندن روکش لمینت ، می توانید مانند معمول غذا بخورید و بجوید.

در بعضی موارد ، بلافاصله بعد از استفاده از روکش دندان، ممکن است احساس کنید که کمی خشن می باشند. این لکه های درشت (معمولاً از چسب اضافی که می تواند به روکش بچسبد) پس از چند روز مسواک زدن به طور طبیعی از بین می رود. در صورت عدم از بین رفتن این احساس ، دندانپزشک می تواند آنها را برای شما برطرف کند.

روکش های سرامیکی به طور معمول ۱۰ تا ۱۵ سال دوام می آورند. برخی اقدامات احتیاطی می تواند به شما در دستیابی به بیشترین طول عمر ممکن کمک کند. این اقدامات شامل موارد زیر است:

 • اجسام سخت مانند قلم ، یخ یا ناخن های خود را نجوید.

 

 • هرگز از دندان های خود برای باز کردن بسته بندی یا بطری ها استفاده نکنید.

 

 • سعی کنید با دندان های جلوی خود نجوید. فقط غذاهای سفت و سخت را با دندان های پشت بخورید.

 

 • اگر شب ها دندان های خود را می سایید یا فشار می دهید ، برای محافظت از روکش های خود از آتل یا گارد دندان استفاده کنید.

 

 • اگر ورزش می کنید ، از محافظ دهان استفاده کنید.

سوالات متداول پس از روکش دندان ها

یک ساعت بعد از قرار دادن روکش خود می توانید غذا بخورید. بعد از محکم شدن چسب ، بلافاصله می توانید غذا بخورید.[۱]

اگر دندان های شما به تازگی روکش شده باشد، در بعضی موارد امکان ایجاد درد وجود دارد. در صورت بروز درد پس از روکش دندان، می توانید از مسکن هایی که پزشک تجویز کرده استفاده کنید. اگر بعد از ۱ الی ۲ روز درد شما از بین نرفت یا کاهش پیدا نکرد به شما توصیه می کنیم که با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. و در صورت اضطرار بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید.

خونریزی لثه بلافاصله پس از قرار گرفتن روکش لمینت روی دندان ها طبیعی می باشد. خونریزی لثه پس از قرار دادن روکش دندان ممکن است به دلیل آسیب جزئی به لثه ها پس از حذف بقایای چسب ایجاد شود.

بعد از یک دوره طولانی اگر خونریزی در لثه ها ادامه داشته باشد، این خونریزی طبیعی نمی باشد. دلیل خونریزی در لثه ها ممکن است تارتار دندان، باقیمانده مواد غذایی در زیر روکش و فشار روکش به لثه ها ‌باشد. در صورت ادامه خونریزی توصیه می شود که با دندانپزشکان خود قرار ملاقات بگذارید.

بعد از روکش دندان، حساسیت دندان هنگام چسباندن روکش دندان طبیعی می باشد. از آنجا که روکش روی دندان های تراشیده شما قرار می گیرد، ممکن است دندان شما در واکنش به این تغییرات از خود حساسیت نشان دهد. برای درمان حساسیت دندان می توانید از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده کنید.

به منظور از بین بردن بوی بد دهان پس از روکش دندان می توانید از روش های زیر استفاده کنید

 • شما باید روزی دو بار مسواک بزنید. مسواک نزدن به دلیل استفاده از روکش لمینت دندان اشتباهی می باشد که توسط بیشتر بیماران انجام می شود.
 • باید از نخ دندان استفاده کنید.
 • باید مواد باقیمانده زیر دندان ها را با نخ دندان استفاده کنید.
 • باید روزی دو بار با دهان شویه غرغره کنید.
 • اگر بعد از انجام تمام این کارها، بوی بد روکش دندان برطرف نشد، به شما توصیه می کنیم تا به دندانپزشک مراجعه کنید.