منوی دسته بندی
سفید کردن دندان‌ها – بلیچینگ

سفید کردن دندان‌ها – بلیچینگ

برای داشتن دندان هاس سفید بلیچینگ بهترین و سالمترین روش میباشد. داشتن دندان‌های سفید آرزوی هرکسی است، زیرا دندان سفید در ظاهر نشان‌دهنده سلامتی است. دندان‌های سفید به طور مستقیم بر زندگی، روابط اجتماعی و اعتماد به نفس فرد تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل، داشتن دندان سفید بسیار مهم است. همچنین افراد تمایل دارند با روش‌هایی که به کار می‌برند دندان‌های سفید داشته باشند. فرایند سفید کردن دندان‌ها با ژل‌های سفیدکننده برای لکه‌هایی که به دلایل مختلف به ساختار دندان‌ها (مینای دندان و لایه عاج) نفوذ می‌کنند، انجام می‌شود. رنگ‌های طبیعی دندان با گذشت زمان تیره می‌شود، با جرم‌گیری تار تار و بلیچینگ دندان می‌توان تغییر رنگ دندان‌ها را از بین برد.

فهرست مطالب

پاک شدن لک دندان ها در بلیچینگ

روش‌های بلیچینگ دندان

 

روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد. برخی از روش‌های بلیچینگ دندان راه‌حل بسیار مفیدی برای سفید شدن دندان ارائه می‌دهند. محصولات سفیدکننده دندان بیشترین استفاده را در بین روش‌های سفید کردن دندان دارند. مردم این محصولات را در خانه استفاده می‌کنند. با این حال، در این مورد باید اقدامات احتیاطی انجام شود. زیرا این محصولات اگر به‌درستی استفاده نشوند ممکن است باعث آسیب به دندان‌ها شوند. قبل از استفاده از هر نوع روش درمانی، مشاوره با دندانپزشک بسیار مفید است. بلیچینگ را می‌توان در یک محیط بالینی (در کلینیک) یا در منزل انجام داد. بلیچینگ دندان در کلینیک بیشتر ترجیح داده می‌شود، زیرا این روند کوتاه  و ایمن‌تر است.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان در کلینیک:

این فرایند به طور متوسط ​​۲۰ دقیقه طول می‌کشد و در ۲ تا ۳  جلسه انجام می‌شود. تعداد جلسات ممکن است با توجه به نتیجه و حساسیت دندان کاهش یا افزایش یابد. قبل از شروع فرایند، دندان باید جرم‌گیری شود تا ماندگاری بلیچینگ دندان بیشتر شود. رنگ سفید و طبیعی دندان قبل از بلیچینگ دندان انتخاب می‌شود و محافظ لثه روی دندان قرار می‌گیرد. ژل سفیدکننده دندان بر روی دندان‌زده می‌شود و ژل با نور فرابنفش فعال می‌شود.

بعد از سفید شدن دندان ژل دندان‌ها تمیز می‌شود و دوباره رنگ دندان بررسی می‌شود. در صورت لزوم، بلیچینگ دندان ادامه می‌یابد. با استفاده از این روش، سفیدی قابل‌توجهی در دندان‌های شما حاصل می‌شود. این واقعیت که این روش تحت کنترل پزشک انجام می‌شود از آسیب رساندن به دندان جلوگیری می‌کند.

سفید کردن دندان‌ها طبق دستورالعمل و تحت‌نظر پزشک هیچ آسیبی به دندان‌ها نمی‌رساند. فقط ممکن است حساسیت موقتی در دندان‌ها وجود داشته باشد که در افراد مختلف متفاوت باشد. بلیچینگ دندان یک روش بدون درد است.

دختر جوانی در حال لبخند زدن قبل و پس از درمان بلیچینگ
دستگاه خانگی یو وی جهت بلیچینگ دندان
 • ممکن است حساسیت بسیار کمی در بیمار مشاهده شود. این حساسیت‌ها موقتی هستند و بعد از چند روز از بین می‌روند. در صورت لزوم، روز اول می‌توان از مسکن استفاده کرد.

 

 • طی چند روز اول باید از سرما یا گرما شدید خودداری کرد.
 • از محصولات با رنگ‌های تیره مانند سیگار، چای، قهوه، شکلات، گیلاس، کارامل و رب گوجه‌فرنگی حداقل تا ۳-۴ روز پس از پایان بلیچینگ دندان استفاده نشود.

 

 • استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده اثر بلیچینگ دندان را طولانی می‌کند. خمیردندان یا پودرهای حاوی مواد ساینده، هرگز نباید استفاده شوند. محصولات ساینده بعد از مدت‌زمان مشخصی باعث رنگ‌آمیزی و حساسیت شدید دندان‌ها می‌شوند.

 

 • با توجه به میزان دقت و توجه فرد پس از فرایند سفید شدن دندان، مدت ماندگاری بلیچینگ بین ۶ ماه تا ۳ سال متغیر است.

بلیچینگ دندان دویتال (بلیچینگ کانال داخلی دندان، سفید کردن داخلی)

در مواردی که یک دندان به طور منحصربه‌فرد تغییر رنگ می‌دهد و یا دندان عصب‌کشی شده باشد، بلیچینگ دندان Devital روی دندان‌ها اعمال می‌شود. با استفاده از یک ماده سفیدکننده خاص روی دندان رنگ دندان اصلاح می‌شود. هدف از این کار این است که رنگ دندان هم‌رنگ دندان‌های دیگر باشد. فاصله بین جلسات این، روش که شامل چندین جلسه است، تقریباً ۵-۷ روز است.

بلیچینگ دندان و تاثیر آن

قیمت سفید کردن دندان یا بلیچینگ

آنچه باید در قیمت سفید کردن دندان بررسی شود این است که ۲ روش مختلف سفید کردن دندان وجود دارد و قیمت‌ها بر این اساس تغییر می‌کنند. سفید کردن دندان نوع مطب هزینه بیشتری دارد ولی بیشترین کاربرد و موفقیت در نتایج را به همراه دارد. در میان عواملی که بر قیمت سفید شدن دندان تأثیر می‌گذارد، مارک ژل سفیدکننده دندان است. بسیاری از عوامل دیگر نیز تعیین‌کننده قیمت سفیدکننده دندان است. روند سفید شدن دندان البته ممکن است بسته به تجربه دندانپزشک، ابزارهای استفاده شده و شرایط دهان و دندان فرد متفاوت باشد. اینکه کدام روش سفیدکننده استفاده می‌شود عامل مهمی است که هزینه درمان را به طور کلی تغییر می‌دهد.

مراقبت پس از درمان بلیچینگ دندان

باید توجه داشته باشید که هنگام استفاده از بلیچینگ دندان از نوشیدنی های سرد و گرم  مصرف نکنید. مصرف بیش از حد غذا و نوشیدنی های گرم به طور مستقیم بر روی سفید شدن دندان تأثیر نمی گذارد. قرار گرفتن دندان ها در معرض تغییرات حرارتی ممکن است حساسیت دندان بیمارانی را که از بلیچینگ دندان استفاده می کنند ، افزایش دهد و باعث دندان درد شود. از بین رفتن انگیزه ناشی از چنین شکایاتی ، افراد را وادار می کند تا عمل سفید کردن دندان های خود را متوقف کنند.

در طی فرآیند بلیچینگ دندان در خانه تا زمانی که سفیدی دندان مورد نظر حاصل نشود ، برنامه درمانی باید مانند روز اول مطابق با توصیه های دندانپزشک با نظم و انضباط خاصی پیگیری شود. در مواردی که مدت زمان سفید شدن دندان طولانی شده باشد ، باید حوصله و صبر به خرج دهید تا نتایج مورد نظر شما از فرایند بلیچینگ دندان حاصل شود.

اگر دندان های شما بعد از سفید شدن دندان دچار حساسیت شده اند این حساسیت پس از چند روز رفع خواهد شد ولی اگر این روند برای شما ادامه داشت، باید توسط دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی مورد نظر معاینه شوید. در صورت لزوم ، درمان با فلوراید هر دو تا سه هفته یکبار باید تکرار شود.

برنامه های بلیچینگ دندان از دندان های شما در برابر لکه های سطح دندان محافظت نمی کند. زردی، تیره شدن، لکه شدن، لکه های سطح دندان ها و تغییر رنگ قهوه ای که در اثر تغییر رنگ مینای دندان و عاج داخل دندان ها ایجاد می شود. حتی پس از انجام فرآیند بلیچینگ دندان ، باید هر ۶ ماه یکبار به طور مرتب توسط دندانپزشک معاینه شود (برای از بین بردن تارتار دندان و جرم گیری و بررسی مشکلات احتمالی).

در افرادی که به این مواد توجه می کنند ، دندان ها بعد از فرایند بلیچینگ دندان ، سفیدی خود را به طول مدت بیشتری حفظ می کنند و لکه شدن مجدد دندان ها به تأخیر می افتد. با مشورت با دندانپزشک خود و با استفاده از روش هایی که دندانپزشک توصیه می کند، می توانید از سفیدی دندان های خود به طول مدت بیشتری محافظت کنید.

  • کاهش مصرف محصولاتی که رنگ دندان را به شدت تغییر می دهند، مانند قهوه و چای
  • استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید و مسواک زدن و مراقبت از دندان ها به طور مرتب
  • اجتناب از غذاها و نوشیدنی هایی که خاصیت اسیدی دارند و باعث فرسایش دندان های شما می شود
  • عدم استفاده از محصولات سفید کننده دندان مانند خمیر دندان سفید کننده دندان
  • به دلیل این که ساختار متابولیک از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد، روش های سفید کردن دندان با توجه به حساسیت مینای دندان بیماران تنظیم می شود.
  • بلیچینگ دندان شامل فرآیندهای شیمیایی می باشد و استفاده بیش از حد از بلیچینگ دندان می تواند به دندان ها و بافت لثه آسیب برساند.
  • برای سلامت دندان های خود بدون مشورت با پزشک خود و بدون گرفتن اطلاعات کافی از دندانپزشکان متخصص از محصولات سفید کننده دندان استفاده نکنید.
مرد جوان در حال مسواک زدن است

سوالات متداول برای مراقبت های پس از درمان بلیچینگ

پس از سفید کردن ، لازم است که از چای ، قهوه ، سیگار ، کولا ، نوشیدنی های اسیدی و غذاهای رنگی به مدت تقریبی ۲ روز ، یعنی ۴۸ ساعت دوری کنید ، زیرا این مواد غذایی اثر بلیچینگ دندان روی توبول عاج را از بین می برند. در این دوره باید از خوردن غذا و نوشیدنی های رنگی نیز خودداری شود.[منبع]

دلایل زیادی برای ایجاد لکه روی دندان وجود دارد. رایج ترین دلایل لکه شدن دندان ها عبارتند از کهولت سن ، مصرف موادی که باعث لک شدن دندان ها می شوند (قهوه ، چای ، کک ، سیگار و غیره) ، ضربه به دندان ها ، پروتزهای قدیمی ، روکش ، مواد پر کننده، آنتی بیوتیک یا مصرف بیش از حد فلوراید که هنگام تشکیل دندان استفاده می شود نیز می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود.

تغییر رنگ به علت منابع خارجی

در این حالت لکه ها فقط روی سطح مینای دندان تشکیل می شوند. ایجاد چنین لکه هایی بستگی به تغذیه افراد دارد. نوشیدنی هایی مانند چای ، قهوه ، کولا ، آب میوه های تیره رنگ و مواد غذایی مانند رب گوجه فرنگی باعث تغییر رنگ سطحی دندان ها می شود. بلیچینگ دندان نتایج بسیار موفقیت آمیزی را در مقابله با چنین لکه هایی به همراه دارد.

تاثیر منفی قهوه در ایجاد لک دندانها

تاثیر منفی مصرف قهوه و چای در ایجاد لک دندان بسیار زیاد است

تغییر رنگ به علت منابع داخلی

این تغییر رنگ است که در عاج زیر لایه مینای دندان ایجاد می شود. ممکن است به دلیل استفاده از داروی مشتق از تتراسایکلین در دوران کودکی و استفاده بیش از حد از فلوراید یا برخی از آنتی بیوتیک ها توسط مادر در دوران بارداری رخ دهد. بلیچینگ دندان برای این دسته از بیماران بسیار کند پیش خواهد رفت و یا به هیچ وجه بلیچینگ دندان انجام پذیر نخواهد بود. این بیماران می توانند از روش های درمانی مانند لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر استفاده کنند.

تغییر رنگ به دلیل کهولت

تغییر رنگ به دلیل کهولت سن

با افزایش سن ، لایه مینای دندان از بین می رود و رنگ تیره لایه عاج زیرین بروز می کند. در چنین مواردی می توان نتایج موفقیت آمیز را از روند بلیچینگ دندان بدست آورد.

 

تغییر رنگ در دندان های عصب کشی شده

دندان با انجام درمان عصب کشی شادابی خود را از دست می دهد ، ممکن است با از دست دادن رنگ روشن خود به مرور زمان زرد رنگ شود و یا به دلیل قرارگیری مواد در داخل دندان تغییر رنگ ایجاد شود. در چنین رنگ آمیزی هایی ، ماده سفید کننده درون پالپ قرار داده می شود و برای چند روز داخل دندان نگه داشته می شود. این فرآیند تا رسیدن به نتیجه مطلوب تکرار می شود.

 

سفیدی موقت با تمام روشهای بلیچینگ دندان قابل دست یابی می باشد. بسته به ساختار دندان ، عادات تغذیه ای فرد و میزان توجه به توصیه های بعد از عمل ، ممکن است لازم باشد که بلیچینگ دندان ۲ تا ۳ سال بعد تکرار شود. بلیچینگ دندان برای بیمارانی که باردار بوده یا شیرده هستند استفاده نمی شود و برای افراد کمتر از ۱۸ سال توصیه نمی شود. برای افرادی که دارای بیماری لثه ، پوسیدگی دندان و حساسیت به دارو های سفید کننده می باشند ، بلیچینگ دندان توصیه نمی شود.