منوی دسته بندی
دندان درد

دندان درد

مقدمه:

یکی از مواردی که در میان عموم افراد موجب رنجش آنان می گردد دندان‌درد است . در واقع علاوه بر دندان درد گاهی عفونت های ناشی از آن نیز باعث می ‌شود تا افراد بی طاقت شوند و همواره به دنبال درمان سریع آن باشند.  بهتر است بدانید کرم خوردگی دندان ها یکی از رایج ترین دلایل درد موجود در آن می باشد؛ از این رو بایستی مشکلات کوچک موجود در دندان را جدی بگیرید و هر چه سریع تر جهت از بین بردن این مشکلات به دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 دندان درد و انواع آن

توجه داشته باشید که دندان درد دارای انواع گوناگونی است. در واقع هر یک از آن ها نشان از نوع ویژه‌ ای از مشکلات موجود دندان درد دارد، بنابراین یکی از بهترین شیوه ها جهت تشخیص نوع دندان درد مراجعه نمودن به دندانپزشک و معاینه می باشد . پس از اینکه معاینات مورد نظر توسط دندانپزشک انجام شد علت وجود دندان درد مشخص می گردد . مهم ترین انواع دندان درد شامل موارد زیر است:

– وجود درد در دندان ها به هنگام خوردن برخی از غذا ها همچون نوشیدنی های بسیار سرد یا گرم و انواع غذا های ترش و شیرین.

– حالت تیر کشیدن دندان به هنگام برخورد برخی از اجسام با دندان ، و یا هنگام جویدن غذا شخص احساس می کند که دندانش تیر می کشد.

– گاهی دندان درد به حالت سوزش می باشد.

– درد های ضربانی در دندان باعث درد شدید در قسمت ‌های مختلف دندان ‌ها می ‌شود.

 مهم ترین دلایل دندان درد

  • ترک خوردگی دندان ها: ترک خوردگی دندان ها در اثر خوردن غذای سرد و گرم پشت سر هم دچار ترک خوردگی هایی می ‌شود؛ در حقیقت ممکن است این ترک خوردگی ها با چشم مشاهده نشود .
  • زخم های موجود بر روی لثه ها: این زخم ها ممکن است عفونت کرده و آسیب جدی به ریشه دندان وارد کند؛ از این رو جهت برطرف کردن این نوع از عفونت ها بایستی به پزشک متخصص مراجعه نمود. البته دقت داشته باشید گاهی ممکن است این زخم ها زمینه ارثی نیز داشته باشد.
  • پوسیدگی دندان: بهتر است بدانید پوسیدگی دندان یا کرم خوردگی معمولاً موجب ایجاد یکسری سوراخ هایی در پوسته های دندان می گردد.
  • رشد یافتن دندان ها در نوزادان: توجه داشته باشید زمانی که کودکان شروع به رشد دندان کنند در حقیقت دچار یک دندان درد می شوند که در میان عموم به این اصطلاح دندان درآوردن می گویند.
  • آبسه پری اپیکال: منظور از این اصطلاح کیسه ای است که دارای چرک زیادی می باشد ، لذا در انتهای دندان بر اثر عفونت باکتریایی ایجاد می گردد.

 روش های درمان دندان درد

در صورتی که دچار دندان درد ناگهانی شدید و پس از گذشت اندکی درد دندان از بین رفت یا درد آن کاهش نیافت می ‌توانید استفاده از دارو های مسکن را در راستای کار خویش قرار دهید، به گونه ای که تا پیش از رسیدن به مطب دندانپزشکی موجب تسکین دادن درد دندان شود . یک سری داروهای ضد التهابی مانند ناپروکسن، ایبوپروفن و آسپرین عمدتاً از دارو های مسکن به شمار می رود که جهت تسکین درد دندان مفید است. البته در نظر داشته باشید که دارو های مسکن برای آن دسته از دندان هایی که دچار ورم زیادی نشده اند و بر اثر پوسیدگی دندان یا تحریک عصبی است مناسب به نظر می ‌آید . در واقع یکی از رایج‌ ترین دارو هایی که بدون نسخه پزشک می توان آن را مورد استفاده قرار داد و بسیار تسکین دهنده است استامینوفن می باشد.

یکی دیگر از مواردی که می ‌توان به هنگام دندان درد آن را مورد استفاده قرار داد کرم ها و یا ژل های دارای بنزوکائین می باشد. در حقیقت این گونه از ژل ها باعث می شود تا دندان درد تا حد زیادی کاهش یابد تا جایی که به عنوان یک بی حس کننده موضعی عمل می کند. بدین منظور شما می توانید از این گونه بی حس کننده ها بر روی محل مورد نظر کم کم استفاده نمایید. بهتر است بدانید این گونه از محصولات را می توان به طور مستقیم بر روی قسمت بافت لثه دندانی که دچار درد شده است گذاشت تا به صورت یک مسکن عمل کند . البته این بی حس کنندگی ممکن است تا چند ساعت به طول انجامد؛ همچنین در نظر داشته باشید که ممکن است دارو با استفاده از بافت موجود در دهان جذب گردد اما تا جایی که می توانید تلاش کنید تا مقدار زیادی از آن را قورت ندهید؛ چرا که این بی حسی ممکن است باعث حالت تهوع گردد و در گلو نیز بی حسی ایجاد نماید . در نظر داشته باشید که نفس کشیدن با استفاده از دهان ظرف مدت چند دقیقه موجب می شود تا احساس قورت دادن در فرد کاهش یابد.

دندان درد

زمانی که قصد استفاده از محصولات دارای بنزوکائین را دارید بسیار احتیاط نمایید چون این مواد ممکن است باعث ایجاد عارضه ای کمیاب تحت عنوان ” متهموگلوبینمی” گردد که کاهش یافتن سطح اکسیژن خون فرد را به دنبال خواهد داشت.

یکی از نکات بسیار مهم به هنگام استفاده از محصولات دارای بنزوکائین این است که بدون نسخه قبل از رفتن به دندانپزشکی در مدت زمان اندک مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین در نظر داشته باشید که از بنزوکائین برای کودکانی که زیر دو سال هستند استفاده ننمایید.

برخی از افرادی که همواره از دندان درد می نالند باید توجه داشته باشند که نباید غذا ها و نوشیدنی ها را به صورت سرد و گرم استفاده کنند ؛ چرا که سبب می شود ریشه عصب دندان دچار آسیب شود و در نهایت ترک خوردگی دندان را به دنبال داشته باشد.

سخن پایانی:

یکی از آسان ترین و مقرون به صرفه ترین شیوه ها جهت رویارویی با انواع دندان درد می تواند این باشد که از آب نمک ولرم استفاده نمایید؛ بدین منظور می‌ توانید دهان خود را با آب نمک ولرم بشویید . به عبارت دیگر چرخاندن آب نمک داخل دهان و هدایت کردن آن به سمت قسمتی که دچار درد شده است موجب می گردد تا محل مورد نظر ضدعفونی گردد و تا حدی درد آن کاهش یابد . همچنین توجه داشته باشید که این عمل باعث می شود تا قسمتی از غذا که داخل دندان جا مانده است خارج شده و درد کاهش یابد. یکی از کارهای اساسی که استفاده از آب نمک انجام می دهد این است که قسمتی از مایعاتی را از لثه که منجر به ایجاد تورم شده است جدا می سازد.