منوی دسته بندی

فهرست مطالب

دندان‌های مرده چیست؟

آیا می‌دانستید که دندان‌ها در واقع بافت زنده ای هستند؟ درست است، این بدان معنی است که ممکن است دندان‌ها نیز بمیرند. مرگ دندان اغلب به دلیل ضربه‌های فیزیکی یا حفره عمیق یا ترک خوردگی دندان اتفاق می‌افتد. دندان مرده را می‌توان با استفاده از درمان عصب کشی بازیابی کرد، اما برای درک کامل نحوه عملکرد آن، ابتدا باید آناتومی دندان را به طور کامل بشناسید.

انتهای دندانی که در دهان باز دیده می‌شود تاج و پایه دندانی که در لثه و استخوان مدفون است ریشه نامیده می‌شود. هر دندان دارای سه لایه اساسی است. لایه بیرونی مینا و لایه داخلی اطراف ریشه سمنتوم نامیده می‌شود .در داخل این لایه‌ها آخرین لایه یعنی عاج را قرار دارد.

در زیر عاج، پالپ قرار دارد که از اعصاب، عروق خونی و سایر بافت‌ها تشکیل شده است. مردم اغلب از پالپ به عنوان “عصب” یاد می‌کنند. این عبارت از نظر فنی دقیق نیست، زیرا اعصاب و عروق خونی فقط تا حدی در دندان و تا حدی در استخوان‌ها و لثه‌ها در ریشه قرار دارند .

در صورت ترک خوردن یا پوسیدگی لایه‌های دندان، پالپ آسیب می‌بیند و این می‌تواند منجر به عفونت ناشی از فشار مایع، گازها، چرک یا میکروب‌های مهاجم شود. این امر منجر به تورم و درد زیادی می‌شود که نشان دهنده مرگ دندان شما است.

عصب کشی دندان مرده

 

دندان مرده چقدر می‌تواند در دهان بماند؟

دندان‌هایی که به آنها «مرده» می‌گویند به این دلیل نامیده می‌شوند که دیگر خونی در آن جریان ندارد، بنابراین نمی‌تواند زندگی‌شان را حفظ کند. شما اصطلاحات مختلفی برای دندان‌های مرده دارید، از جمله “دندان غیر حیاتی” یا “پالپ نکروز”.

زمانی که یک دندان می‌میرد، این فقط یک مسئله زمان است که به خودی خود بیفتد . تصمیم درستی نیست که اجازه دهید این اتفاق بیفتد، زیرا می‌تواند به سایر دندان‌ها و فک شما آسیب برساند و در واقع می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

 بسته به نوع و میزان آسیب، ممکن است روزها، هفته‌ها، ماه‌ها و گاهی حتی سال‌ها قبل از افتادن دندان طول بکشد. این بدان معنا نیست که باید منتظر بمانید تا این اتفاق بیفتد، و اکیداً توصیه می‌شود که به دندانپزشک خود مراجعه کنید و پس از اینکه متوجه مرگ دندان خود شدید در اسرع وقت با دندان خود رسیدگی کنید.

معاینه دندان مرده

به طور کلی نمی‌توان تنها با نگاه کردن به دندان تشخیص داد که آیا دندان مرده است یا خیر، و همیشه بهتر است به جای اینکه خودتان آن را حدس بزنید یا کشف کنید، از یک دندانپزشک برای تشخیص درست آن استفاده کنید. دلیل دیگری برای معاینه منظم دندانپزشک است .

دو علامت مطمئن که باید بعد از دیدن آن به دندانپزشک مراجعه کنید و دندان‌های خود را توسط یک متخصص دندانپزشکی معاینه کنید عبارت‌اند از: ناراحتی یا درد و تغییر رنگ یا تیره شدن دندان‌ها.

بخوانید
آیا مشکل حساسیت دندان دارید؟

درد اغلب به این معنی است که پالپ عفونی شده یا عصب دندان در حال مرگ است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که وقتی اعصاب از بین برود، چیزی احساس نخواهید کرد. این‌طور نیست، زیرا درد از داخل دندان نمی‌آید، بلکه از انتهای عصب در قسمت بیرونی دندان می‌آید. این غشای پریودنتال نامیده می‌شود.

عکس دندان مرده

چقدر طول می‌کشد تا یک دندان بمیرد؟

هنگامی که دندانی آسیب دیده یا پوسیده می‌شود،  زمان مرگ آن است. بسته به شدت آسیب، دندان ممکن است در عرض چند روز یا حتی چند ماه بمیرد. دندان‌های تیره اغلب اولین علامتی است که دندان شما در حال مردن است. دندان‌هایی که سالم هستند باید یک سایه سفید داشته باشند.

 بسته به نحوه نگهداری روزانه دندان‌ها، دندان‌های شما سفیدتر یا زردتر می‌شوند. قهوه، شراب قرمز، سیگار و زغال اخته تنها تعدادی از چیزهایی هستند که می‌توانند دندان‌های شما را تیره کنند. وقتی این مواد غذایی به صورت روزانه مصرف شود، همگی می‌توانند اثرات نامطلوبی بر دندان‌های شما داشته باشند (اگرچه زغال اخته بی‌ضررترین آنهاست).

اگر دندانی دارید که در حال مرگ است، رنگ آن متفاوت از دندان‌های دیگر به نظر می‌رسد و بیشتر به سمت زرد، خاکستری، قهوه‌ای روشن و در برخی موارد سیاه تغییر می‌کند.

هنگامی که هر یک از این علائم را تجربه کردید، به جای اینکه منتظر بمانید تا دندانتان بمیرد یا بیفتد، حتماً باید به دندانپزشک مراجعه کنید و قبل از اینکه خیلی جدی شود یا آسیب شدیدتری وارد کند، با آن برخورد کنید.

یک دندان مرده یا در حال مرگ که در دهان باقی مانده است ممکن است آسیب زیادی به سلامت دهان و دندان وارد نکند، اما ماندن آن برای مدت طولانی می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌های دیگر و حتی مشکلات و مشکلات ناخواسته در فک شما شود.

کشیدن دندان مرده

اگر دندان مرده ای را درمان نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، باقی ماندن یک دندان در دهان شما پس از مرگ می‌تواند در صورت گسترش عفونت عوارض بیشتری ایجاد کند. اما این همه ماجرا نیست. برخی از نتایج فوری‌تر عبارت‌اند از ظاهر مخدوش و نفس بد یا همان بوی بد دهان است.

وقتی دندان مرده است، به طور کلی بسیار قابل مشاهده است، و اگر یکی از دندان‌های جلویی شما باشد، نگاه کردن به آن می‌تواند بسیار نا مناسب و ناخوشایند باشد، به خصوص اگر دندان سیاه باشد. و هیچ کس از صحبت کردن با کسی که نفسش بوی بدی می‌دهد قدردانی نمی‌کند.

هنگامی که اعصاب از بین می‌روند و می‌میرند، ممکن است مجبور شوید درمان ریشه را انجام دهید. این یک روش بدون درد است که از چند مرحله ساده تشکیل شده است. ابتدا یک بی‌حس ‌کننده موضعی دریافت می‌کنید تا ناحیه‌ای از دهان شما که قرار است جراحی شود و بی حس شود.

بخوانید
چطور دندانپزشک مناسب خود را انتخاب کنیم؟

 در مرحله بعد، دهانه‌ای ایجاد می‌شود تا دندانپزشک شما بتواند به ناحیه با پالپ دسترسی پیدا کند. سپس پالپ برداشته می‌شود و کانال‌ها تمیز می‌شوند تا فضا برای پر کردن آماده شود، پس از آن پر کردن قرار می‌گیرد و فرایند انجام می‌شود.

تغییر رنگ دندان مرده

حفظ یک سبک زندگی سالم، تغذیه سالم و حفظ سلامت دهان و دندان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه می‌تواند به شما کمک کند تا از هرگونه دندان مرده به طور کلی جلوگیری کنید. این را با مراجعه منظم به دندانپزشک همراه کنید و صادقانه بگویید که تمام تلاش خود را برای حفظ سلامت دهان خود انجام می‌دهید.

 

آیا دندان مرده خود به خود می‌افتد؟

مهم است که به خاطر داشته باشید که ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد تا دندان بمیرد. زمانی که دندانی غیر حیاتی باشد، در نهایت می‌افتد، اما این فرآیندی نیست که بتوان از قبل پیش بینی کرد. بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید و برای دندان مرده درمان شوید.

درمان دندان مرده بسیار مهم است؟ باکتری‌های دندان مرده می‌توانند به دندان‌های دیگر سرایت کنند و مشکلات بیشتری ایجاد کنند. این دندان‌ها در معرض خطر بیشتری برای عفونت هستند.

به همین ترتیب، لثه‌ها و حتی استخوان فک نیز ممکن است آسیب ببینند. دریافت درمان دندان مرده توسط دندانپزشک خانواده مورد اعتماد شما به جلوگیری از این خطرات کمک می‌کند.

دندان مرده

درمان دندان مرده

دو روش اصلی برای درمان دندان مرده وجود دارد:

 1. کانال ریشه

در کانال ریشه، پالپ داخلی دندان برداشته می‌شود و باکتری‌های داخل آن پاک می‌شوند. هنگامی که فضای داخلی به طور کامل تمیز شد، با یک ماده بی اثر پر می‌شود. در بیشتر موارد، این موثرترین راه برای حفظ دندان پس از عفونت شدید است.

 1. کشیدن دندان

در کشیدن دندان، دندان آسیب دیده به طور کامل برداشته می‌شود. این ممکن است در صورتی ضروری باشد که دندان دیگر از نظر ساختاری سالم نباشد یا خطر عفونت مداوم را داشته باشد. پس از کشیدن دندان، بیمار می‌تواند نصب یک دندان جایگزین مصنوعی را در نظر بگیرد.

در حالی که ممکن است دندان مرده خود به خود بیفتد، هرگز نباید آن را به شانس واگذار کنید. برای مراقبت‌های تخصصی دندانپزشکی، همین امروز با کلینیک دندانپزشکی ما تماس بگیرید.

تشخیص دندان مرده در مراحل اولیه آسان نیست. شدت درد به طور کلی هنگامی که عفونت وجود دارد افزایش می‌یابد. اگر عفونت بیشتر شود و به آبسه برسد، ممکن است فرد با علائم مختلفی مانند تورم، بوی بد، مزه بد یا جوش روی لثه مواجه شود.

درمان دندان مرده

ممکن است متوجه تغییر رنگ سیاه، زرد یا خاکستری شوید. معمولاً از مرگ گلبول‌های قرمز خون که تا کبودی شایع است، اتفاق می‌افتد. تغییر رنگ معمولاً زمانی که درمان انجام نمی‌شود افزایش می‌یابد.

بخوانید
هر آنچه باید درباره‌ی حساسیت دندان بدانید (۱)

یکی دیگر از نشانه‌های احتمالی دندان مرده می‌تواند درد باشد. ممکن است بر اساس شرایط ایجاد شود، مانند برخی از آنها هیچ نوع دردی را احساس نمی‌کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است درد خفیف یا شدید داشته باشند. این عمدتاً به دلیل عصب در حال مرگ است و می‌تواند به دلیل عفونت رخ دهد.

یک دندان سالم به طور کلی دارای رنگ سفید است. با این حال، سایه ممکن است بسته به بهداشت دهان و رژیم غذایی فرد متفاوت باشد.

مثلاً اگر فردی از انواع غذاهای لکه‌دار استفاده کند، به‌عنوان مثال، زغال اخته، قهوه، شراب قرمز، یا حتی اگر سیگار می‌کشد، ممکن است از مزیت داشتن لبخند طبیعی دندان‌های سفید برخوردار نباشد زیرا ممکن است رنگ آنها به زرد روشن تغییر کند. یا مایل به سفید

بوی بد دندان مرده

دندان مرده ممکن است بوی بدی ایجاد کند زیرا می‌تواند باعث ایجاد آبسه شود که به داخل دهان تخلیه می‌شود. بنابراین، همه ما باید از بهداشت دهان خود مراقبت کنیم تا از انواع مختلف مشکلات دندانی جلوگیری کنیم.

دندان مرده

 

علل اصلی دندان مرده

دو مورد از عللی که پشت دندان مرده ذکر شده است، پوسیدگی دندان و ضربه به دندان است. شروع پوسیدگی دندان در دورترین لایه دندان اتفاق می‌افتد، اما با گذشت زمان ممکن است حفره‌هایی وجود داشته باشد که به لایه‌های عمیق‌تر می‌روند.

اگر چنین حفره‌هایی درمان نشوند، می‌توانند به پالپ برسند و راهی برای باکتری‌ها ایجاد کنند تا به دندان برسند و باعث مرگ عصب شوند. پالپ به دلیل فشار افزایش می‌یابد که باعث قطع جریان خون، گرسنگی عصب و تخریب پالپ می‌شود که می‌تواند باعث درد شدید شود.

در مورد ضربه‌های فیزیکی مانند آسیب‌های ورزشی یا زمین خوردن، ممکن است احتمال پارگی رگ‌های خونی و قطع خون رسانی به دندان وجود داشته باشد. به دلیل عدم وجود جریان خون در دندان، عصب به همراه سایر بافت‌های زنده واقع در داخل پالپ می‌میرند.

دندان مرده

 

تشخیص دندان مرده

وضعیت یک دندان در حال مرگ ممکن است در زمان ملاقات دندانپزشکی که حاوی اشعه ایکس است، شناسایی شود. دندانپزشک ممکن است متوجه وجود دندان مرده شود که در آن احساس درد وجود دارد یا فرد نگران تغییر رنگ است.

هنگامی که شخصی آسیب دندانی را تجربه می‌کند یا اگر علائمی از دندان مرده وجود داشته باشد، نباید در ملاقات با دندانپزشک خود دو دل بماند. دندانپزشک وضعیت را تشخیص داده و درمان را آغاز می‌کند. اساساً دو گزینه (در مقاله ذکر شد) برای شناسایی در شرایط یک دندان مرده وجود دارد.

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • حبیب الله بیگی گفت:

  مطالب بی نظیر بود

 • مجید ذولفقاری گفت:

  با اجازتون بازنشر شد

 • عباس اشرفی گفت:

  نویسنده این متن کیه؟

 • مجتبی جمالی گفت:

  مرسی

 • یعقوب جعفری گفت:

  بسیار گویا و شفاف بیان کردید

 • مهدی طهماسبی گفت:

  مطلب خوبی بود

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *