منوی دسته بندی

فهرست مطالب

رنگ ، اندازه و شکل لثه اطلاعات مهمی در مورد سلامتی شما ارائه می دهد .

در این مقاله در مورد ارتباط رنگ لثه و سلامتی شما می پردازد.

وقت آن است که در مورد سلامت لثه های شما صحبت کنیم که در ابتدا کار چندان مهمی به نظر نمی رسید. به این فکر کنید:

شما هر روز از دهان خود استفاده می کنید و احتمالاً تصوری از سلامت لثه های خود ندارید.

مواردی که نشان می دهد لثه شما از وضعیت مناسبی برخوردار می باشد.

 

لثه هایی به رنگ صورتی روشن تا متوسط و محکم ، کاملاً سالم می باشند. نخ دندان کشیدن ناراحت کننده نیست و احساس گرما و سرما روی دندان ها شما را اذیت نخواهد کرد.

 

اگر نمی توانید به همه موارد گفته شده “جواب مثبت” بدهید ، ممکن است لثه شما نیاز به توجه بیشتری داشته باشد. طبق تحقیقات انجام شده ، تقریباً نیمی از بزرگسالان ۳۰ سال به بالا مبتلا به نوعی بیماری پریودنتال (لثه) می باشد که هنگام عفونت لثه ها و استخوان فک ، اتفاق می افتد. بیماری لثه شوخی ندارد. وقتی به اندازه کافی شدید شود ، حتی منجر به از دست دادن دندان می شود.

علائمی که نشان می دهد لثه های شما بیمار می باشد ، نمی توانید این موارد را نادیده بگیرید:

 

 1. هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن لثه های شما خونریزی می کند.
 2. رنگ قرمز لثه ها
 3. لثه های شما شروع به عقب نشینی می کنند و ریشه دندان ها در معرض دید قرار می گیرد.
 4. هنگام خوردن ، آشامیدن ، یا مسواک زدن ، احساس درد یا حساسیت شدید می کنید.
رنگ پریدگی لثه

ابتلا به التهاب لثه ، اولین مرحله از  بیماری لثه می باشد. التهاب لثه از معدود مواردی می باشد که می توانید به آسانی آن را درمان کنید. هنگامی که التهاب لثه پیشرفت می کند به پریودنتیت تبدیل می شود. در بیماری پریودنتیت باکتری ها در زیر خط لثه گسترش می یابد و حتی می تواند روی استخوان تأثیر گذار باشد که در نهایت پ منجر به از دست دادن دندان می شود.

بخوانید
ایمپلنت دندان در شهران

 

شدت پریودنتیت بسته به میزان از دست رفتن استخوان می تواند خفیف ، متوسط ​​یا شدید باشد. حتی اگر پریودنتیت را درمان کنید ، استخوانی که از دست داده اید برای همیشه از بین رفته است.اگر تمام این موارد دلیل کافی برای توجه بیشتر به لثه ها نمی باشد.

التهاب شدید لثه و دندان درد

سلامت دهان و دندان شما می تواند بر نحوه عملکرد بدن شما تأثیر گذار باشد.

 

اگر لثه های شما شروع به عقب نشینی کرده اند ، ممکن است دچار استرس شده باشید یا ممکن است دچار آپنه خواب شده اید. هنگام خواب ، دندان قروچه فشار زیادی به خط لثه ، دندان ها و استخوان فک شما وارد می کند. این باعث می شود دندان های شما طولانی تر از حالت طبیعی دیده شوند و در صورت قرار گرفتن ریشه دندان در دید باعث حساسیت می شود.

 

اگر به دلیل مشکلات سلامتی مانند اضطراب و استرس دندان های خود را می سایید و این وضعیت با آپنه خواب مرتبط می باشد. آپنه خواب می تواند مجرای تنفس را مسدود کرده و مانع نفس کشیدن شما می شود و از هر چهار نفر که دچار آپنه انسدادی خواب هستند یک نفر هنگام خواب دندان های خود را می سایید.

بسیار اهمیت دارد که دندان قروچه را با استفاده از گارد دهان کنترل کنید ، این یک روش غیر تهاجمی برای محافظت از دندان ها می باشد. اگر دندان قروچه شما مربوط به آپنه خواب می باشد ، روش هایی برای درمان این مشکل وجود دارد. انواع مختلفی از محافظ دهانی برای دندان قروچه وجود دارد. حتما با دندانپزشک یا پریودنتیست خود مشورت کنید تا مناسب ترین روش درمانی برای شما انتخاب کنند.

بخوانید
5 علت اصلی درد لثه

 

اگر لثه های شما در حال عقب نشینی می باشد ، ممکن است از مسواک بسیار سخت یا بسیار قدیمی استفاده می کنید یا اینکه بیش از حد مسواک می زنید ، باید مسواک خود را هر سه تا چهار ماه تعویض کنید. فقط از مسواک هایی با موی نرم استفاده کنید.

زخم لثه می تواند نشانه تبخال باشد.

 

دو نوع ویروس وجود دارد که باعث تبخال می شود: HSV-1 و HSV-2.

 

زخم لثه معمولاً در مرز دهان و جایی که لب ها با پوست پیوند می خورد ، ایجاد می شود. شیوع تاول می تواند روزها ادامه داشته باشد و بهبود تاول ها دو تا چهار هفته طول می کشد. اگر فکر می کنید با تبخال روی لثه یا جاهای دیگر درد دارید ، حتما با پزشک خود تماس بگیرید که می تواند داروی ضد ویروسی را برای تسریع بهبودی شما تجویز کند.

رنگ پریدگی لثه می تواند نشانه کم خونی شما باشد.

 

لثه های سالم صورتی رنگ ​​می باشد ، یا اگر پوستی تیره دارید ، بعضی اوقات می توانند بنفش یا قهوه ای باشند. لثه های رنگ پریده می تواند نشانه کم خونی و یا یک اختلال خونی باشد. هموگلوبین همان چیزی است که به خون رنگ می دهد و ممکن است در صورت کمبود هموگلوبین ، رنگ پریدگی را در لثه های خود مشاهده کنید. اگر لثه های رنگ پریده و سایر علائم کم خونی مانند خستگی و سرگیجه دارید ، باید با پزشک خود تماس بگیرید. خشکی لثه می تواند نشانه مشکلاتی در سیستم ایمنی بدن شما شود.

بیماری لثه

سندرم شوگرن

سندرم شوگرن یک بیماری در سیستم ایمنی بدن می باشد ، وقتی سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بدن شما حمله می کند ، اتفاق می افتد. این وضعیت بر غشای مخاطی دهان تأثیر می گذارد که می تواند منجر به کاهش سطح لثه و بزاق و خشکی دهان از جمله لثه شود. هنگامی که لثه شما خشک می شود ، می تواند به پیشرفت بیماری لثه کمک کند یا آن را بدتر کند.[۱]

بخوانید
6 راه برای محافظت از لثه ها

سندرم شوگرن اغلب در بیماری های روماتیسمی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس اتفاق می افتد. البته اگر در لثه های خود التهاب دارید ، مطمئناً به این معنا نیست که شما یک بیماری در سیستم ایمنی خود دارید. اما اگر به اندازه کافی خشکی لثه دارید که شما را آزار دهد ، قطعاً مشاوره با پزشک یا دندانپزشک برای شما ضروری می باشید.

دیابت

در برخی از افراد ، بیماری های لثه و دیابت با یکدیگر مرتبط می باشد. اگر به دیابت کنترل نشده مبتلا می باشید ، بدن شما ممکن است زمان بیشتری برای تجزیه باکتری های دهان نیاز داشته باشد. این بیماری می تواند بیماری لثه را تشدید کند.

بیماری قلبی

همچنین ممکن است بین بیماری لثه و بیماری قلبی رابطه مستقیمی وجود داشته باشد. اگرچه غفلت از سلامت دهان و دندان شما باعث ایجاد بیماری قلبی نمی شود ، اما تحقیقات نشان داده است که بیماری های لثه و بیماری قلبی رابطه ضعیفی با یکدیگر دارند.

تولد زودرس نوزادان

برخی شواهد نشان می دهد که بیماری لثه در مادران باردار ممکن است خطر تولد زودرس (هفته ۳۷ یا کمتر) و وزن کم هنگام تولد (۵.۵ پوند یا کمتر) را افزایش دهند.

برای سالم نگه داشتن دندان و لثه باید حداقل روزی دو بار مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

هر چقدر هم که آن را دوست نداشته باشید ، جرمگیری دندان های خود را به تعویق نیندازید! حتی اگر مسواک زدن به خوبی انجام شود ، باید به طور دوره ای به دندانپزشک مراجعه کنید. این ویزیت ها به طور کلی برای حفظ سلامت دندان ها اهمیت ویژه ای دارند.

استفاده از نخ دندان

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • ابوالفضل عسکری گفت:

  خیلی سایت خوبی دارین

 • وحید باهنر گفت:

  بیشتری بنویسین لطفا

 • مجتبی شریف گفت:

  سایتتون محشرههههه

 • محمدحسین واعظی گفت:

  گل گفتید دست مریضاد

 • حمید راد گفت:

  دست مریضاد استاد

 • غلامرضا راستاد گفت:

  هزینه مشاورتون چنده؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *