زبان جغرافیایی چیست؟

زبان جغرافیایی چیست

فهرست مطالب

زبان جغرافیایی ، که نام بالینی آن گلوسیت مهاجرتی خوش خیم می باشد ، یک وضعیت التهابی خوش خیم و موقتی می باشد که باعث تغییر رنگ قابل توجهی روی سطح زبان می شود. به دلیل شباهتی که این “نقاط روی زبان” با اشکال جغرافیایی نقشه ها دارند ، نام این بیماری زبان جغرافیایی می باشد. دندانپزشکان کلینیک دندانپزشکی تاج هر آنچه را که باید در مورد گلوسیت خوش خیم و نحوه کاهش علائم آن را بدانید توضیح خواهند داد.

در زبان جغرافیایی سطح زبان ظاهری شبیه به نقشه می باشد ، معمولاً لکه های سفید یا قرمز ، سطوح صاف و حتی ترک به وجود می آید. اگرچه معمولاً در برخی این مشکلات موارد موقتی می باشد. اما این مشکلات می تواند ادامه دار و آزاردهنده باشد. این لکه ها می توانند موقعیت و اندازه را در طول فرآیند تغییر دهند.

درمان زبان جغرافیایی معمولاً چقدر طول می کشد؟ این یک التهاب خوش خیم روی زبان می باشد که معمولاً با گذشت زمان فروکش می کند. نیازی به انجام روش های درمانی پیچیده نیست ، اما ژل آنتی هیستامین یا دهانشویه های استروئیدی می توانند خارش و ناراحتی را برطرف کنند ، زیرا در بیشتر موارد معمولاً بدون درد می باشد. توصیه می شود از مواردی که باعث تحریک زبان می شود مانند غذاهای داغ ، تند یا تنباکو اجتناب کنید. در ادامه همراه کلینیک دندانپزشکی تاج باشید تا زبان جغرافیایی را به طور کامل بررسی کنیم.

 

گلوسیت مهاجرتی خوش خیم

زبان جغرافیایی یا گلوسیت مهاجرتی خوش خیم چیست؟

زبان جغرافیایی زمانی اتفاق می افتد که پاپیلای زبان پوشش خود را از دست می دهند و باعث ایجاد مناطق قرمز رنگ و لبه های سفید مایل به خاکستری می شود. در سطح ظاهر ، زبان شبیه نقشه است. گاهی زخم ها یا ضایعاتی روی زبان ایجاد می شود که قرمز و صاف است. در برخی موارد می تواند باعث حساسیت و درد شود.

بیشتر بدانید: دندانپزشکی اقساطی در کلینیک دندانپزشکی تاج بدون سود!

علل گلوسیت مهاجرتی خوش خیم

علت زبان جغرافیایی ناشناخته می باشد اما اعتقاد بر این است که ممکن است یک آسیب با منشا ژنتیکی باشد. سایر مطالعات به استرس عاطفی ، مشکلات روانی و تغییرات هورمونی به عنوان علل مربوط به آن اشاره می کنند. کمبود روی یا ویتامین B نیز می تواند عواملی باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.

علاوه بر این ، رابطه ای بین زبان جغرافیایی و پسوریازیس (آسیبی که بر پوست تأثیر می گذارد و باعث قرمزی و جرم گیری نامنظم می شود) ایجاد شده است. به طور معمول آنها هیچ گونه آسیبی نمی بینند ، اما گاهی اوقات ظاهر آنها با احساس خارش یا سوزش روی زبان همراه است که به ویژه پس از مصرف برخی غذاها قابل مشاهده است. غذاهایی با میزان اسیدیته بالا مانند گوجه فرنگی یا مرکبات تمایل به تشدید زبان جغرافیایی دارند ، مانند بادمجان ، نعناع یا غذاهای تند.

اگرچه در همه سنین ممکن است رخ دهد ، اما معمولاً بیشتر افراد میانسال را تحت تأثیر قرار می دهد. به طور معمول افراد غیر سیگاری بیشتر در معرض این مشکلات می باشد. در مورد زنان ، بیشتر در شرایطی رخ می دهد که تغییرات هورمونی (مانند تخمک گذاری یا بارداری) رخ می دهد. افرادی که از خشکی دهان رنج می برند بیشتر از این شرایط و بیماری رنج می برند.

چقدر طول می کشد تا زبان جغرافیایی درمان شود؟

مدت زمان درمان زبان جغرافیایی از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد ، افرادی می باشند که کمتر از یک هفته نیاز به درمان دارند و در برخی از افراد ممکن است بیش از یک ماه ادامه داشته باشد. زبان جغرافیایی تمایل به تغییر مکان ، شکل و اندازه در عرض چند دقیقه یا چند ساعت دارند. آنها عموماً هر روز تغییر شکل می دهند و ظاهر نقشه جغرافیایی زبان را تغییر می دهند.

روش های درمان زبان جغرافیایی

چگونه می توانید زبان جغرافیایی را از بین ببریم؟

برای از بین بردن زبان جغرافیایی نیازی به درمان نیست ، اما ژل آنتی هیستامین یا دهانشویه های استروئیدی می تواند ناراحتی را کاهش دهد.

روش های درمان زبان جغرافیایی

هیچ درمان خاصی برای زبان جغرافیایی وجود ندارد و معمولاً درمان ضروری نمی باشد زیرا این بیماری معمولاً خود به خود برطرف می شود.

توصیه می شود زبان را به خوبی تمیز کنید (به عنوان مثال با استفاده از برس مخصوص زبان). از مصرف غذاهای تند ، بسیار چاشنی دار یا مرکبات که می توانند باعث التهاب یا سوزش زبان شوند ، خودداری کنید.

در مواردی که این وضعیت به مشکلات تغذیه نسبت داده می شود ، مصرف برخی مکمل های ویتامینه توصیه می شود.

اگر به دلیل این آسیب از هر نوع درد ، خارش یا ناراحتی رنج می برید ، باید به دندانپزشک خود در کلینیک دندانپزشکی تاج مراجعه کنید تا از او بخواهید به شما روش های دقیق کاهش این علائم را توضیح دهد. اگر زبان جغرافیایی دردی در دهان شما ایجاد نمی کند ، نباید نگران باشید زیرا این علائم معمولاً یک التهاب خوش خیم روی زبان می باشد که با گذشت زمان فروکش می کند.

 سوالات متداول در مورد زبان جغرافیایی (گلوسیت مهاجرتی خوش خیم)

  1. زبان جغرافیایی چیست و چه علائمی دارد؟

زبان جغرافیایی، یا گلوسیت مهاجرتی خوش خیم، یک وضعیت التهابی موقتی و بی‌خطر است که باعث تغییر رنگ و الگوی سطح زبان می‌شود. علائم آن شامل لکه‌های سفید یا قرمز، سطوح صاف، و ترک‌های زبانی است که ممکن است موقعیت و اندازه آن‌ها تغییر کند. در برخی موارد، ممکن است با خارش یا سوزش همراه باشد.

  1. علل ایجاد زبان جغرافیایی چیست؟

علت دقیق زبان جغرافیایی ناشناخته است، اما عوامل ژنتیکی، استرس عاطفی، مشکلات روانی، تغییرات هورمونی، و کمبود ویتامین B و روی ممکن است نقش داشته باشند. این وضعیت ممکن است با بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس نیز مرتبط باشد. مصرف غذاهای اسیدی و تند می‌تواند علائم را تشدید کند.

  1. درمان زبان جغرافیایی چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان درمان زبان جغرافیایی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در برخی افراد، علائم ممکن است کمتر از یک هفته بهبود یابد، در حالی که در دیگران ممکن است بیش از یک ماه ادامه داشته باشد. این وضعیت تمایل به تغییر مکان، شکل و اندازه دارد و معمولاً خود به خود برطرف می‌شود.

  1. چگونه می‌توان علائم زبان جغرافیایی را کاهش داد؟

برای کاهش علائم زبان جغرافیایی، نیازی به درمان پیچیده نیست. استفاده از ژل آنتی هیستامین یا دهانشویه‌های استروئیدی می‌تواند خارش و ناراحتی را کاهش دهد. توصیه می‌شود از مصرف غذاهای تند، بسیار چاشنی‌دار، یا مرکبات که می‌توانند باعث التهاب یا سوزش زبان شوند، خودداری کنید. همچنین تمیز نگه داشتن زبان با برس مخصوص زبان مفید است. اگر علائم شدیدتر شد، مراجعه به دندانپزشک توصیه می‌شود.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *