منوی دسته بندی

۶ نکته کلیدی برای جلوگیری از زرد شدن دندان ها و پیری دندان

جلوگیری از زرد شدن دندان و پیری دندان ها

فهرست مطالب

آنچه به اندازه کافی در مورد آن صحبت نمی شود این است که در وهله اول چگونه می توان از زرد شدن دندان جلوگیری کرد. با جلوگیری از  پیری دندان های خود می توانید به طور طبیعی دندان های خود را برای یک عمر سفید نگه دارید. در این مقاله ، من در مورد اینکه چرا دندان ها زرد می شوند (لکه دار) و روش که می توانید برای جلوگیری از زرد شدن دائمی آنها استفاده کنید صحبت خواهم کرد.

زردی دندان

چه عواملی باعث زردی دندان های شما می شود؟

وقتی در مورد موادی مانند گیلاس، قهوه و تنباکو می شنویم که دندان هایمان را لکه دار می کند. منظور قسمت سفید و خارجی دندان می باشد که ارتباط مستقیم با ریشه دندان ندارد. سفید کردن این قسمت (مینای دندان) به راحتی با روش های بلیچینگ دندان که قسمت خارجی دندان را سفید می کند بسیار آسان است.

موردی که بلیچینگ دندان را دشوارتر می کند ، سفید کردن قسمت داخلی دندان می باشد. داخل دندان های شما بافت زنده ای وجود دارد که ریشه دندان نامیده می شود. به دلیل این که این بافت زنده می باشد ، درست مانند چین و چروک های پوست این بافت نیز پیر می شود.

زردی دندان در اثر پیری زودرس دندان ها
زردی دندان در اثر پیری زودرس دندان ها

وقتی بافت داخلی دندان پیرتر می شود ، دندان زرد رنگ می شود.

عدم مراقبت مناسب از ریشه دندان مثل عدم استفاده از ضد آفتاب برای پوست ، روند پیری را تسریع می کند. قسمت خارجی دندان (مینای دندان) مانند الماسی درخشان می باشد ، بنابراین هرچه رنگ بافت داخلی دندان تیره تر شود، باعث تغییر رنگ دندان های شما می شود. سفید کردن بافت داخلی دندان بسیار سخت است که بعضاً غیرممکن است. امروزه هیچ روشی برای بلیچینگ بافت داخلی دندان وجود ندارد ، بنابراین این پیری برگشت ناپذیر می باشد.

بخوانید
آیا ریشه دندان باید کشیده شود

 پیری دندان یکی از عوامل مهم زردی دندان

از آنجا که دندان ها زنده هستند ، دندان ها مانند هر بافت دیگر در بدن پیر می شوند ، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش سرعت روند پیری و جلوگیری از زردی دندان ها انجام دهید.

چگونه دندان ها قبل از موعود تغییر رنگ می دهند؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که دندان هایشان با افزایش سن زرد می شود زیرا هرچه بیشتر عمر کنیم بیشتر در معرض لک هایی مانند انواع توت ها ، قهوه و چای قرار می گیرد ولی این تصور کاملا اشتباه است.

در واقع عاج ، بافت داخلی و زنده دندان می باشد که در حال پیر شدن و زرد شدن است و از طریق مینا باعث تغییر رنگ دندان ها می شود.

مسواک زدن

عدم استفاده از ضد آفتاب باعث پیری زودرس پوست می شود ، اما چه عواملی باعث پیری زودرس و زرد رنگ شدن دندان ها می شود؟

دندان قروچه: هرچه دندان به طور طبیعی پیر می شود ، بافت داخلی نیز فرسوده تر می شود. اگر دندان قروچه دارید یا دندان های خود را فشار می دهید، یعنی دندان های خود را تحت فشار قرار می دهید. دندان قروچه می تواند به اندازه ۲۵۰ پوند فشار در هر اینچ مربع بر روی دندان های شما وارد کند.  این نیرو برای شکستن یک گردو کافی است و روند زرد شدن دندان ها را تسریع می کند و در نهایت دندان را از بین می برند.

حادثه و ضربه : آیا تاکنون کسی را دیده اید که فقط یک دندان زرد داشته باشد؟ دندانی که در دوران کودکی ضربه خورده باشد سریعتر از دندان های دیگر ، زرد می شود. به دلیل ضربه این دندان سریعتر از بقیه دندان ها می میرد.

بخوانید
ترفندهایی برای بهبود مسواک زدن روزانه

رژیم غذایی نا مناسب: اگر سو تغذیه دارید و از سلامتی خوبی برخوردار نمی باشید یا حتی از داروهای خاصی استفاده می کنید ، دندان های شما زرد رنگ می شود. زیرا رژیم غذایی نا مناسب روند پیری تمام بافت های بدن را تسریع می کند.

چگونه می توان روند پیری و زرد شدن دندان های را متوقف کنیم

 • دندان قروچه خود را درمان کنید. اثرات مخرب ساییدن دندان های خود را دست کم نگیرید!
 • از دندان های خود را در برابر ضربه محافظت کنید. در هنگام فعالیت بدنی و ورزش با پوشیدن محافظ مناسب از آنها در برابر ضربه محافظت کنید.
 • رژیم غذایی مناسب ، خواب و کنترل استرس روند پیری بافت های بدن از جمله بافت های داخل دندان را متوقف می کند.
 • افراد بیش از حد به لکه های دندان حاصل از توت ، چای ، توتون ، سس سویا و غذاهای پرادویه توجه دارند. اما وقتی صحبت از سفید نگه داشتن دندان می شود ، مهمترین کاری که می توانید انجام دهید حفظ سلامت دهان و دندان و در نتیجه کاهش روند پیری و زرد شدن دندان ها می باشد.
 • رنگ ذاتی ریشه دندان های شما با گذشت زمان پیر می شود که برگشت ناپذیر است.
 • از چای سبز ، قهوه و توت خود لذت ببرید! این نوع رنگ آمیزی با استفاده از بلیچینگ دندان به راحتی درمان می شود.

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • رامین محمودی گفت:

  بسیار گویا و شفاف بیان کردید

 • علی اصغر رحمانیان گفت:

  سلام عالی بود

 • منصور کریمی گفت:

  شماره تماستون برای خرید تلفنی چنده

 • سجاد کشانی گفت:

  حساب توییتری هم دارید؟

 • یوسف بزرگ نیا گفت:

  بیشتری بنویسین لطفا

 • اکبر زارعی گفت:

  احسنت عالی بود

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *