منوی دسته بندی

مدت زمان مورد نیاز برای سازگاری با پروتزهای متحرک

مدت زمان مورد نیاز برای سازگاری با پروتزهای متحرک

فهرست مطالب

سازگاری با پروتز متحرک

در صورت استفاده از پروتزهای متحرک به عنوان روش درمانی دندان از دست رفته ، باید بدانید که این روش درمانی زمان سازگاری نسبتا بالایی دارند. اما پس از چند هفته بیمار قادر خواهد بود از پروتز متحرک به راحتی استفاده کنیم. در ادامه مقاله ما در مورد احساساتی که در مراحل اولیه خواهید داشت و زمان سازگاری با پروتزهای متحرک صحبت می کنیم.

همچنین سوالات دیگری مانند: سازگاری با پروتز متحرک چقدر طول می کشد؟ هزینه پروتز متحرک دندان چقدر است؟ چرا نباید با پروتز متحرک داخل دهان بخوابید؟ استوماتیت پروتزی چیست؟

چقدر طول می کشد تا به پروتز متحرک عادت کنیم؟

مدت زمان مورد نیاز برای سازگاری با پروتزهای متحرک برای هر شخص متغییر می باشد ، سازگاری با پروتز متحرک ممکن است کم و بیش طول بکشد. حتی افرادی هستند که هرگز به آن عادت نمی کنند و در خوردن و صحبت با آنها مشکل بیشتری دارند.

پروتز کامل

قیمت پروتز متحرک دندان چقدر است؟

پروتز جزئی اکریلیک متحرک با حداکثر ۶ دندان تقریباً ۳۰۰ یورو هزینه دارد.

قیمت دندان مصنوعی کامل دهان تقریباً ۵۰۰ یورو می باشد.

و قیمت پروتز متحرک تقریباً ۵۰۰ یورو است.

سازگاری با پروتزهای متحرک و مشکلات اصلی در سازگاری

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، قرار دادن پروتز متحرک به معنای آغاز زمان بدون ایجاد ناراحتی و اجازه تغذیه مناسب می باشد. سازگاری با پروتزهای متحرک در هفته های اول دشوارتر می باشد ، که در آن یکی از رایج ترین احساسات احساس وجود جسم خارجی در دهان است ، این وضعیتی است که طی هفته ها به تدریج فروکش می کند.

بخوانید
تمامی نکاتی که که باید قبل از سفید کردن دندان های خود بدانید

همچنین در این دوره متوجه افزایش ترشح بزاق و کاهش کمی در حس چشایی خواهید شد. این به این دلیل است که کام پروتزهای متحرک جوانه های چشایی کام را می پوشاند و بنابراین ، معمولاً احساس طعم و مزه برخی غذاها را ندارید.

3 1 5

یکی دیگر از تغییرات معمول در مراحل اولیه سازگاری با پروتزهای متحرک ، مشکلات در گفتار شما می باشد ، زیرا در برخی موارد هنگام تلفظ برخی حروف مشکلاتی به وجود می آید. در دوران زمان سازگاری با پروتزهای متحرک ممکن است به طور کلی در صحبت کردن مشکل نداشته باشید. و پس از تنظیم مجدد، می توانید کلمات را به درستی تلفظ کنید.

همچنین در مشکلات ناشی از پروتز متحرک ضرورت دارد که به یک مشکل بسیار رایج مانند گاز گرفتن غیر عمد گونه ها و زبان اشاره شود. این مشکل عمدتا به دلیل فشار وارد کردن روی زبان و گونه ایجاد می شود.

از سوی دیگر ، همچنین باید به  حرکت نا خواسته پروتز به ویژه در مرحله اولیه آن توجه کنیم. این یکی از اصلی ترین مشکلاتی می باشد که در دوران سازگاری با پروتزهای متحرک با آن روبرو می شویم و عمدتا هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن اتفاق می افتد.

چرا نباید با پروتز متحرک داخل دهان بخوابید؟

نباید با پروتزهای متحرک بخوابید تا لثه بتواند استراحت کند و تحریک نشود یا روی آن زخم ایجاد نشود. اگر پروتز متحرک خود را خارج نکنید ، لثه با بزاق تماس پیدا نمی کند و تنفس نمی کند ، بنابراین قابلیت بازسازی طبیعی آن تحت تأثیر قرار می گیرد.

بخوانید
8 روش سفید کردن روکش دندان 

علاوه بر این ، استفاده دائمی از این پروتزها می تواند باعث عفونت قارچی یا یک آسیب جدی بر روی لثه شود. این آسیب و مشکلات به نام استوماتیت پروتزی شناخته می شود.

4 1 4

استوماتیت پروتزی چیست؟

استوماتیت مصنوعی نوعی آسیب می باشد که در صورت استفاده از پروتز متحرک کامل دندان مشاهده می شود. این مشکل باعث ایجاد زخم در کام و لثه می شود

نکاتی برای سازگاری با پروتزهای متحرک

 1. در مراحل اولیه صحبت و تلفظ مخصوصاً حروف پ ، ف ، و ، س و ژ دشوار است. طبیعی است که در چند روز اول متوجه تغییر در تلفظ کلمات می شوید. با گذشت زمان راحت تر صحبت خواهید کرد.
 2. وقتی نوبت به جویدن می رسد ، باید از غذاها و تنقلات بسیار سفت و چسبنده خودداری کنید. غذاهای کوچک و سفت همراه با بقایای مواد غذایی در زیر پروتز تجمع می یابند و باعث ایجاد ناراحتی می شوند.
 3. بعد از از هر وعده غذایی پروتز را باید تمیز کنید و هنگام خوابیدن آنها را از دهان خود خارج کنید. با خارج کردن پروتز متحرک اجازه می دهید تا لثه ها استراحت کنند و سالم بمانند.

پروتز می تواند نقاط خاصی را تحت فشار قرار دهد و باعث ایجاد زخم شود. در صورت لزوم با دندانپزشک خود مشورت کنید تا آسیبی به بافت لثه شما وارد نشود.

روش های درمانی جایگزین پروتز های متحرک

با در نظر گرفتن مشکلاتی که در پروتزهای متحرک مشاهده می کنیم و عمدتاً به دلیل تحرک بیش از حد ایجاد می شود که منجر آسیب رسیدن به شما می شود. موثرترین روش درمانی توصیه شده توسط کلینیک دندانپزشکی تاج در مورد جایگزینی دندان از دست رفته ، ایمپلنت دندان می باشد.

بخوانید
ایمپلنت در سعادت آباد

ما در کلینیک دندانپزشکی تاج راه حل های مختلفی برای ترمیم دندان ها ارائه می دهیم که قرار دادن پروتزهای متحرک یکی از این گزینه های درمانی می باشد که در اختیار بیماران قرار می دهیم.

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • بهرام میری گفت:

  بسیار گویا و شفاف بیان کردید

 • حسینعلی رنجبر گفت:

  دست مریضاد استاد

 • بهمن حسنی گفت:

  میتونم شماره شما رو داشته باشم؟

 • احسان طالقانی گفت:

  مطالب بی نظیر بود

 • علیرضا حقیقی گفت:

  afarin matlab khobi bood

 • علی رضا ابراهیمی گفت:

  کانال تلگرامی هم دارید ؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *