۸ روش سفید کردن روکش دندان

سفید کردن روکش دندان

فهرست مطالب

آیا سفید کردن روکش دندان ممکن است؟

هیچ کس دوست ندارد دندان‌های لکه دار، بد رنگ یا کدر جلوی یک لبخند درخشان را بگیرد. بسیاری از افراد به سفید کردن دندان و بلیچینگ روی می‌آورند. اما برای کسی که کارهای دندانپزشکی مانند روکش دندان انجام داده است، همیشه به این راحتی نیست. افرادی که مشتاق‌اند لبخند خود را برگردانند اغلب می‌پرسند: “آیا سفید کردن روکش دندان ممکن است؟”

روکش دندان زمانی لازم است که پوسیدگی به حدی برسد که دندان‌ها را ضعیف کند. این می‌تواند باعث پالپیت شود، یک عفونت دردناک که به عمق ریشه دندان می‌رسد. یکی از راه‌هایی که دندانپزشکان ممکن است این ناراحتی را کاهش دهند، انجام کانال ریشه یا عصب کشی است.

یک روش کانال ریشه یا عصب کشی شامل برداشتن بافت عفونی از دندان‌های آسیب دیده و سپس پر کردن سوراخ باقی مانده است. سپس از روکش دندان برای پوشاندن دندان آسیب دیده استفاده می‌شود. در ادامه همراه کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی تاج باشید تا ۸ روش سفید کردن روکش دندان را شرح دهیم.

چرا سفید کردن روکش دندان ممکن نیست؟

روکش‌ها از مواد مختلفی از جمله طلا، فولاد ضد زنگ، سرامیک، مواد بر پایه رزین و سرامیک ساخته می‌شوند. در حالی که هر یک از اینها برای محافظت از دندان‌های آسیب دیده عالی هستند، برای سفید کردن مشکلاتی ایجاد می‌کنند. به غیر از طلا و فولاد ضد زنگ، سایر مواد به گونه‌ای ساخته شده‌اند که تا حد امکان شبیه دندان‌های طبیعی باشند.

اما متأسفانه مواد شیمیایی سفیدکننده دندان مانند دندان‌های واقعی به روکش‌ها چسبانده نمی‌شوند. نتیجه روکش و دندان‌هایی است که با هم مطابقت ندارند. دندان‌ها ممکن است به‌مرور زمان به دلیل دلایل بیرونی (خارجی) و درونی (داخلی) تغییر رنگ دهند. لکه‌های بیرونی ناشی از مواردی مانند سیگار کشیدن، قهوه، چای، شراب یا انواع توت‌ها هستند.

لکه درونی معمولاً خارج از کنترل فرد است: افزایش سن، وراثت، و برخی شرایط پزشکی یا داروهای تجویزی ممکن است باشد. لکه‌های خارجی معمولاً با سفید کردن روشن یا پاک می‌شوند، اما لکه‌های درونی گاهی دائمی هستند. متأسفانه، افرادی که از خود می‌پرسند آیا سفید کردن روکش دندان ممکن است؟ از این که بدانند درست مانند لکه‌های ذاتی، نمی‌توانند ناامید شوند. هنگامی که آنها در داخل دهان قرار می‌گیرند – چه دندان‌ها لکه دار شوند و چه سفید شوند – رنگ روکش ثابت می‌ماند.

چه چیزی منجر به تغییر رنگ یا لکه روی روکش‌های دندان می‌شود؟

نواحی مختلف دندان شما ممکن است تغییر رنگ یا لکه دار شوند. این ممکن است طرفینی باشد که روکش‌های شما به شما چسبیده‌اند یا در بالا یا پایین آنها وجود دارند. در اینجا سه ​​دلیل وجود دارد که چرا ممکن است این اتفاق بیفتد.

لعاب روکش دندان: این لعاب است که باعث می‌شود روکش‌های شما هنگام لبخند زدن بدرخشند، و زمانی که این لعاب شروع به از بین رفتن می‌کند، به طور بالقوه لکه‌هایی ایجاد می‌شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض شراب قرمز یا قهوه اغلب مقصر است.

پسرفت لثه: با گذشت سال‌ها، لثه‌های شما شروع به عقب نشینی می‌کنند، در نتیجه بخشی از دندان در حال حاضر نمایان می‌شود که در اولین باری که روکش‌ها را گرفتید وجود نداشت. از آنجایی که روکش در آزمایشگاه دندانپزشکی به گونه‌ای طراحی شده است که با اندازه سطح دندان شما در ابتدا در جای خود قرار می‌گیرد، ممکن است تغییر رنگ جزئی در پایین یا بالای دندان شما هنگام باز شدن ایجاد شود. این تغییر رنگ می‌تواند با مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌ها بیشتر تیره شود.

ضربه به دندان: اگر نوعی ضربه به دهان خود تجربه کنید، بافت داخلی دندان یا عاج دندان ممکن است آسیب ببیند. این به نوبه خود می‌تواند منجر به تیره شدن یا تغییر رنگ آن دندان در زیر روکش شود. به عبارت دیگر روکش دندان لک نمی‌شود. این دندان طبیعی زیر آن است که در اثر آن ضربه تغییر رنگ داده است.

آیا می‌توان دندان‌های روکش دار را سفید کرد؟

هنگامی که یک پر کردن معمولی نتیجه بخش نیست، دندانپزشکان گاهی اوقات می‌توانند به جای روکش کامل از یک روکش جزئی برای ترمیم دندان استفاده کنند. روکش‌های جزئی که به نام‌های اینله یا آنله نیز شناخته می‌شوند، ارزان‌تر از روکش کامل هستند، زیرا فقط بخشی از دندان آسیب‌دیده را می‌پوشانند. آنها می‌توانند از طلا، سرامیک یا یک رزین کامپوزیت درست مانند روکش‌های کامل ساخته شوند. پاسخ به این سؤال که آیا سفید کردن روکش دندان ممکن است؟ با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: کامپوزیت ونیز در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی تاج

روش‌های سفید کردن روکش دندان

آیا می‌توانید روکش‌ها را سفید کنید؟

پاسخ بله است. شما می‌توانید روکش‌ها را از طریق چندین گزینه سفید کنید.

چندی روش برای سفید کردن روکش دندان

 1. از مسواک نرم برای سفید کردن روکش دندان استفاده کنید.

موهای سفت‌تر ممکن است به پرسلن آسیب برساند. علاوه بر این، ممکن است باعث شوند که خط لثه کمی عقب‌رفته و پایه روکش‌ها نمایان شود.

 1. بعد از خوردن غذاهای لکه دار، دندان‌های خود را مسواک بزنید.

خوشبختانه روکش‌ها به راحتی دندان‌های معمولی لکه‌دار نمی‌شوند، بنابراین مجبور نخواهید بود آن‌ها را مرتباً تحت نظر داشته باشید. با این حال، اگر شما یکی از میلیون‌ها ایرانی هستید که نمی‌توانید بدون قهوه روزانه کار کنید، دندان‌های خود را بعد از صبح یا فنجان بعد از ظهر مسواک بزنید تا روکش‌هایتان لک نشوند. مصرف نوشابه را نیز محدود کنید، زیرا هم اسیدی و هم قندی هستند که باعث ایجاد لکه‌های محسوس‌تر و افزایش احتمال بیماری لثه می‌شود.

 1. از مصرف خمیر دندان با جوش شیرین اجتناب کنید.

در حالی که جوش شیرین یک ماده عالی برای تمیز کردن دندان‌های طبیعی است، اما برای روکش‌های چینی ساینده است و باعث می‌شود که آنها زودتر فرسوده شوند و رنگ آن ها تغییر کند.

 1. از خمیر دندان پولیش برای سفید کردن روکش دندان استفاده کنید.

مارک‌های خمیردندانی وجود دارند که به طور خاص برای از بین بردن رسوب روی روکش‌ها طراحی شده‌اند. در حالی که برخی از آنها به صورت آنلاین در دسترس هستند، دندانپزشک شما ممکن است فلوراید با قدرت تجویزی را توصیه کند تا روکش‌های شما در سفیدترین حالت خود باقی بماند. به خاطر داشته باشید که خمیر دندان پولیش فقط لکه‌های جزئی را سفید می‌کند.

 1. سیگار را ترک کنید.

آیا واقعاً به بهانه دیگری برای ترک این عادت نیاز دارید؟ علاوه بر سرطان ریه، گلو و روده بزرگ، خطر بالای سکته مغزی، آب مروارید، آرتریت روماتوئید و بیماری قلبی، سیگار کشیدن باعث می‌شود روکش‌های شما زرد یا قهوه‌ای روشن شوند که در وهله اول به طور کامل هدف از گرفتن آنها را شکست می‌دهد.

 1. آنها را به صورت حرفه‌ای تمیز کنید.

همان‌طور که پلاک در دندان‌های معمولی به دلیل ذرات غذا و شکر پوسیده ایجاد می‌شود، همچنین می‌تواند به سطح روکش‌ها آسیب برساند و آنها را کدر نشان دهد. برای اطمینان از طول عمر و سفید ماندن تا حد امکان، تمیز کردن را دو بار در سال برنامه ریزی کنید.

 1. دندانپزشکی زیبایی و سفید کردن روکش دندان

در حدود شش یا هفت سالگی، باید روکش‌های خود را تعویض کنید تا مانند زمانی که در ابتدا آن‌ها را خریداری کردید، درخشان به نظر برسند. حتی سعی نکنید خودتان این کار را در خانه با کیت‌های سفید کننده انجام دهید، زیرا روی رزین مورد استفاده برای ساخت روکش‌ها کار نمی‌کنند.

۸.سیستم سفید کننده دندان و سفید کردن روکش دندان

ابتدا بدانید چه نوع روکش‌های سرامیکی در دهان شما وجود دارد. اگر روکش‌های نیمه شفاف و سبک دارید، می‌توانید پشت دندان‌ها را سفید کنید. هنگامی که سعی می‌کنید پشت دندان‌های روکش شده را سفید کنید، دندان واقعی به طور طبیعی سفید می‌شود و سپس از طریق روکش سرامیکی منعکس می‌شود.

همیشه در مورد سیستم سفید کردن دندان دستورالعمل‌ها را به طور کامل دنبال کنید و قبل از اقدام به سفید کردن دندان‌های خود در خانه با دندانپزشک خود صحبت کنید.

روکش دندان پس از سفید کردن

روکش دندان پس از سفید کردن دندان

سفید کردن دندان‌ها قبل از گذاشتن روکش جدید یک حرکت هوشمندانه است. در انجام این کار، بیماران روکش‌های دندانی متناسب با دندان‌های سفید شده خواهند داشت. متأسفانه، این همیشه امکان‌پذیر نیست. روش‌های کانال ریشه، که اکثر روکش‌ها در آن قرار می‌گیرند، اغلب در مواقع اضطراری انجام می‌شوند.

ممکن است زمانی برای سفید کردن دندان‌ها وجود نداشته باشد. همچنین، سفید کردن دندان برای دندان‌های آسیب دیده توصیه نمی‌شود. دندانی که نیاز به کانال ریشه دارد، دندان سالمی نیست. سفید شدن در آن نقطه می‌تواند باعث درد غیر ضروری و آسیب اضافی شود.

اگر بیمار بداند که می‌خواهد دندان‌های خود را در آینده نزدیک سفید کند، می‌تواند قبل از عمل ریشه در مورد آن صحبت کند. دندانپزشک می‌تواند مطمئن شود که روکش چند درجه روشن‌تر از دندان‌های دیگر بیمار است. به این ترتیب، پس از انجام عمل، می‌توان دندان‌های طبیعی را تا زمانی که با روکش مطابقت داشته باشد، روشن‌تر کرد.

گزینه دیگر این است که روکشی را جایگزین کنید تا با بقیه دندان‌ها مطابقت داشته باشد. اگر به هر حال زمان یک روکش جدید فرا رسیده باشد، این می‌تواند راه خوبی برای هماهنگی رنگ‌ها باشد. اما اگر مشکلی در مورد روکش به جز رنگ آن وجود ندارد، بیمار باید در نظر بگیرد که آیا صرفاً به دلایل زیبایی شناختی ارزش انجام این روش را دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید: همه آنچه که باید درباره اصلاح طرح لبخند بدانید

یافتن یک متخصص  برای روکش‌های دندانی

یافتن یک متخصص  برای روکش‌های دندانی

هنگامی که نوبت به یافتن یک دندانپزشک مقرون به صرفه و خبره و ماهر برای روکش‌های دندانی (و خدماتی مانند سفید کردن دندان) می‌رسد، مهم است که فردی را که خودتان با آن راحت هستید، در نظر بگیرید. داشتن یک رابطه خوب با دندانپزشکی که می‌تواند درمان‌ها و گزینه‌های درمانی را توضیح دهد، بسیاری از نگرانی‌ها در مورد داشتن روکش دندان را کاهش می‌دهد.

یافتن دندانپزشک با موقعیت مکانی مناسب، فضای مطب مطبوع و گزینه‌های پرداخت مناسب و بیمه نیز مهم است. ارجاعات خانواده و دوستان را در نظر بگیرید یا از ابزار جستجوی آنلاین را برای پیدا کردن یک متخصص دندانپزشکی در منطقه خود استفاده کنید. اگر روکش‌های دندان شما لک شده است، ما به شما کمک می کنیم.

در کلینیک ما، ما بیش از ۳۰ سال تجربه در دندانپزشکی زیبایی داریم. چه به فکر تهیه روکش‌ها باشید و چه بخواهید روکش‌هایی را که قبلاً دارید را سفید یا جایگزین کنید، پزشکان ماهر ما مطمئن خواهند شد که درخشان‌ترین و سالم‌ترین لبخند ممکن را خواهید داشت. ما امروز در این مقاله در مورد سفید کردن روکش دندان مفصلاً صحبت کردیم و توصیه‌های دندانپزشکی تأیید شده‌ای را هم در این مقاله آوردیم. اما هیچ کدام جایگزین ملاقات با دندانپزشک نمی‌شود.

سوالات متداول درباره روش سفید کردن روکش دندان

 1. آیا می‌توان روکش‌های دندان را سفید کرد؟

خیر، روکش‌های دندان قابل سفید کردن نیستند. مواد شیمیایی سفیدکننده دندان که برای دندان‌های طبیعی استفاده می‌شوند، بر روی روکش‌ها تاثیر نمی‌گذارند. اگر دندان‌های طبیعی شما سفید شوند، رنگ روکش‌ها ثابت می‌ماند و ممکن است با دندان‌های سفید شده شما تفاوت داشته باشند.

 1. چگونه می‌توان از تغییر رنگ روکش‌های دندان جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از تغییر رنگ روکش‌های دندان می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

– از مسواک نرم استفاده کنید تا به سطح روکش‌ها آسیب نرساند.

– بعد از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های لکه‌دار، دندان‌های خود را مسواک بزنید.

– از خمیردندان‌های حاوی جوش شیرین خودداری کنید زیرا می‌تواند به روکش‌ها آسیب بزند.

– از خمیردندان‌های پولیش که مخصوص روکش‌ها هستند، استفاده کنید.

– مصرف سیگار را ترک کنید.

– هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا روکش‌ها به صورت حرفه‌ای تمیز شوند.

 1. آیا باید روکش‌های دندان را تعویض کرد؟

روکش‌های دندان معمولاً بین شش تا هفت سال دوام دارند و پس از این مدت بهتر است تعویض شوند تا ظاهر درخشان و سالم خود را حفظ کنند. اگر روکش‌ها تغییر رنگ داده‌اند یا آسیب دیده‌اند، تعویض آنها ضروری است.

 1. آیا می‌توان دندان‌های روکش‌دار را سفید کرد؟

بله، اگرچه روکش‌ها خود قابل سفید کردن نیستند، اما می‌توان دندان‌های طبیعی پشت روکش‌ها را سفید کرد. اگر روکش‌ها نیمه شفاف و سبک باشند، سفید کردن دندان‌های طبیعی باعث می‌شود تا رنگ سفید از طریق روکش‌ها منعکس شود. البته قبل از انجام هرگونه سفید کردن با دندانپزشک خود مشورت کنید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *