منوی دسته بندی
سوالات متداول دندانپزشکی

سوالات متداول دندانپزشکی

سوالات متداول دندانپزشکی

در این برگه سعی در پاسخ به سوالات متداول دندانپزشکی خواهیم پرداخت. شما می توانید در این برگه از پزشکان ما پرسش خود را از ما بپرسید و از ما جواب خود را بگیرید

سوالات متداول دندانپزشکی

از سوالات متداول دندانپزشکی مربوط به استفاده از نوع خمیر دندان است. اخلاقی نیست که دندانپزشک مارک مشخصی از خمیردندان را برای شما توصیه کند. آنچه اهمیت بیشتری دارد این نیست که شما از چه خمیر دندانی استفاده می کنید ، بلکه میزان انجام صحیح مراحل مسواک زدن می باشد. اگر پزشک شما خمیر دندان بخصوصی را به شما توصیه نکند ، چیزی را از دست نمی دهید. زیرا حتی مسواک زدن با آب می تواند کافی باشد، مهم تمیز کردن دندان ها می باشد.

خمیر دندان مناسب

نخ دندان یکی از مهمترین ابزار برای حفظ بهداشت دهان و دندان برای شما می باشد. نقاطی بین دندان ها وجود دارد که با مسواک نمی توانیم به آنها دسترسی پیدا کنیم. معمولاً محل شروع همه بیماری های دهان و دندان مربوط به التهاب لثه می باشد. استفاده از نخ دندان برای دندان های نامنظم ، از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. استفاده از نخ دندان یک بار در روز اجباری می باشد. در مورد اینکه کدام نخ دندان مناسب شما می باشد و چگونه از آن استفاده کنید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

آیا باید از نخ دندان استفاده کنم

درد دندان

 

  • هیچگونه داروی مسکن یا مواد شیمیایی مانند الکل نباید برای درمان دندان درد استفاده شود. به دلیل ماهیت شیمیایی ، این مواد می توانند باعث سوختگی لثه ها و بافت نرم اطراف آن شود.
  • قبل از مراجعه به دندانپزشک برای تسکین درد می توان مسکن مصرف کرد.
  • در صورت وجود تورم در صورت ، می توان با استفاده از کمپرس یخ در آن ناحیه ، درد را تسکین داد.
  • اگر به دلیل پوسیدگی، حفره ای روی دندان ایجاد شده باشد. می توان پنبه آغشته به مقدار بسیار کمی روغن میخک را در آن قرار داد. روغن میخک تسکین دهنده درد می باشد.
  • همراه با این اقدامات احتیاطی باید بدون اتلاف وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

سوزن سوزن شدن ممکن است نسبت به نزدیک بودن پر شدگی به عصب باشد. اما این هرگز نباید به صورت درد طولانی مدت باشد. اگر درد خفیف باشد ، مشکلی وجود ندارد و با گذشت زمان خود به خود درست می شود. آستانه تحمل درد بیمار یکی دیگر از عوامل موثر بر درد می باشد. در صورت تشدید درد بیمار باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کند و در صورت درد مداوم و درد شبانه معاینه ضروری می باشد. اگرچه اغلب بیماران درد شدیدی را تجربه می کنند ، اما فوراً به پزشک مراجعه نمی کنند و سعی می کنند با استفاده از داروها مسکن درد خود را در خانه تسکین دهند. دندان ها ملتهب  نیاز به درمان های پیچیده تری دارند یا به طور کلی از بین می روند.

درد دندان

 در صورت وجود عفونت یا آسیب دائمی پالپ دندان (ورید و شبکه عصبی که داخل دندان قرار دارد) ، درمان عصب کشی دندان ضروری می باشد. پوسیدگی های درمان نشده می تواند باعث عفونت پالپ دندان شود. به دلیل آسیب دیدن مینای دندان و پوسیدگی ، عفونت تا ریشه پیشروی می کند و باکتری ها باعث عفونت پالپ دندان می شوند. آنتی بیوتیک ها این عفونت ها در قسمت داخلی دندان را از بین نمی برد. التهاب در پالپ می تواند باعث دندان درد تپنده شود. اگر عفونت درمان نشود ، می تواند باعث ایجاد آبسه و آسیب به استخوان اطراف دندان شود. هدف از عصب کشی دندان ، نجات دادن دندان با برداشتن پالپ آلوده و پر کردن کانال های خالی با ماده پر کننده مخصوص می باشد. اگر درمان کانال ریشه انجام نشود ، ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد. محافظت از دندان طبیعی در اولویت روش های درمانی می باشد. کمبود یک یا چند دندان ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت دندان های دیگر شود.(منبع)

عصبکشی دندان

یکی از مهمترین سوالات متداول دندانپزشکی مربوط به آبسه لثه است. برخی از افراد پوسیدگی دندان را یک مشکل اساسی نمی دانند. پوسیدگی دندان اگر به موقع و به درستی درمان نشود ، می تواند به مشکل پیچیده تری تبدیل شود. با پیشرفت پوسیدگی ، باکتری ها به ریشه دندان می رسند و باعث عفونت آن می شود. عفونت به ریشه دندان و بافت های اطراف گسترش می یابد و باعث آبسه دندان می شود. رسیدن عفونت به استخوان و ایجاد تورم در بافت های نرم ، درد شدیدی ایجاد می شود و اگر فوراً مداخله نشود ، از دست دادن دندان اجتناب ناپذیر می باشد.  

آبسه شدید دندان

به عنوان یک دندانپزشک ، اولویت ما این است که بیماران قبل از بارداری ، تمام درمان های مربوط به دندانپزشکی را انجام دهند. بهترین دوره برای انجام درمان های دندانپزشکی بین ۳-۶ ماهگی می باشد. (قبل از شروع روند درمان  از پزشکی که شرایط بیمار باردار را دنبال می کند ، باید تأییده گرفته شود.)

من باردار هستم ، آیا می توانم هر زمانی که خواستم روش های درمانی دندانپزشکی را انجام دهم؟

تشکیل تارتار دندان بیش از یک دلیل دارد. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ، سیگار کشیدن ، بیماری های مختلفی که باعث خشکی دهان می شود ، کم کاری غدد بزاقی با هم ترکیب می شوند و باعث ایجاد تارتار می شود.

تارتار دندان

تارتار تولید شده توسط میکروارگانیسم ها به سطح دندان ها آسیب می رساند و به لثه آسیب می رساند. عقب نشینی لثه باعث ذوب شدن استخوان فک می شود. با کاهش حمایت لثه از دندان ها ، از دست دادن دندان در مراحل پیشرفته آغاز می شود. تارتار باعث شرایطی مانند ظاهر نامناسب ، خونریزی دائمی لثه ، بوی بد دهان و التهاب لثه می شود.

به فرآیند تمیز کردن تارتار و لکه های جمع شده روی دندان ها با ابزار اولتراسونیک یا دستی با جریان هوا و تجهیزات مشابه جرم گیری دندان گفته می شود.  جرم گیری دندان نباید زیاد تکرار شود زیرا تکرار بیش از حد این فرایند باعث آسیب فیزیکی به دندان ها می شود.

مهمترین شاخص تاثیر گذار در خونریزی لثه التهاب لثه می باشد. بیمار باید با پزشک خود مشورت کند و مرتباً تارتار دندان خود را جرم گیری کند. خونریزی یکی از اولین علائم بیماری های لثه می باشد و اولین هشدار برای آغاز بیماری های لثه می باشد. اگر در آینده به این اخطار توجه نشود ، لثه ها عقب نشینی می کنند و استخوان فک شروع به ذوب شدن می کند و در نتیجه دندان ها از بین می روند. اگر بیمار در اولین هشدار به پزشک خود مراجعه کند و مسواک زدن را به طور منظم ادامه دهد ، این یک بیماری قابل درمان می باشد.

دندان قروچه

ساییدگی دندان ها:

اگرچه سایشی که در اثر اصطکاک دندان ها با یکدیگر ایجاد می شود در همه دندان ها دیده می شود ، اما این ساییدگی به خصوص در دندان های جلویی بیشتر قابل مشاهده می باشد.

شکستگی دندان ها:

در نتیجه دندان قروچه و ساییدن دندان ها ، ترک های بسیار ریزی در دندان های خلفی و گوشه دندان های جلویی ایجاد می شود. این ترک ها که توسط اشعه ایکس نیز قابل تشخیص نمی باشند ، با گذشت زمان رشد کرده و باعث شکستگی دندان ها می شوند.

حساسیت شدید در دندان ها:

در نتیجه فرسایش مینای دندان ، حساسیت به حرارت ایجاد می شود و درد ناگهانی دندان شروع می شود.

عقب نشینی لثه ها و فرسایش های گوه ای شکل که در سطح لثه ایجاد می شود:

باید این نکته را به خوب بدانید که دندان قروچه باعث ایجاد چنین مشکلاتی در دندان ها می شود ، اگرچه لثه یا مسواک زدن با فشار بیش از حد نیز باعث ایجاد این شرایط می شود.

درد عضلانی:

تحرک بیش از حد ماهیچه ها به ویژه در ناحیه شقیقه و گونه باعث درد عضلانی در این مناطق می شود.

سردرد:

درد های عضلانی ، گاهی اوقات به عنوان سردرد شدید خود را بروز می دهد.

درد در مفصل فک:

ممکن است درد ، ترک خوردگی و دندان قروچه در مفصل به دلیل فشار بیش از حد به مفاصل فک ایجاد شود.

این علائم از همان ابتدای دندان قروچه رخ نمی دهد. بسته به شدت و مدت آن ، این علائم گاهی اوقات سال ها بعد قابل مشاهده می باشد.

دندان های طبیعی به دلیل بیماری لثه ، تصادف ، پوسیدگی و غیره از بین می رود. با کاشت دندان ، می توان جای دندان از دست رفته را پر کرد، ایمپلنت مانند دندان های طبیعی خود فرد می باشد. درمان ایمپلنت را می توان برای هر بیمار که روند رشد فک خود را به پایان رسانده و از سلامت عمومی خوبی برخوردار می باشد ، استفاده کرد.

کاشت دندان