سوختگی لثه در سفید کردن دندان - کلینیک دندانپزشکی تاج
منوی دسته بندی

سوختگی لثه در سفید کردن دندان

سوختگی لثه در سفید کردن دندان

فهرست مطالب

گاهی اوقات در اثر سفید شدن دندان ها ممکن است سوختگی لثه ایجاد شود ، اگرچه این اتفاق تحت نظر دندانپزشک متخصص انجام می شود و احتمال ایجاد سوختگی وجود دارد. اگر لثه یا لب شما هنگام بلیچینگ دندان دچار سوختگی می شود ، حتما متوجه خواهید شد که لثه شما در ناحیه ای که محصول سفید کننده تماس داشته سوختگی ایجاد شده است. پس از سوختگی لثه ، پوسته ای سفید رنگ در ناحیه بافت نرم که مایع آن را لمس کرده ایجاد می شود.

آماده کردن بیمار برای سفید کردن دندان

هنگامی که بلیچینگ دندان انجام می شود ، محافظی روی لثه قرار می گیرد تا مانع از تماس محصول سفید کننده با آن و ایجاد سوختگی لثه ، لب یا گونه ها شود.

اگر دندان ها یا زبان خود را در حین درمان حرکت دهید ، دندانپزشک از محافظت مخصوص استفاده می کند. گاهی اوقات محصول سفید کننده می تواند بافت لثه را لمس کند و باعث سوختگی کوچکی شود که طی چند روز فروکش می کند.

سوختگی لثه از سفید شدن دندان ها در خانه

استفاده از محصولات سفید کننده خانگی که استاندارد مناسبی ندارند، می تواند باعث سوختگی لثه یا لب شود. هنگام استفاده از قالب دندان سفید کننده در خانه می توانید لثه ها را با محصول سفید کننده بسوزانید.

در صورتی که از ژل سفید کننده بیش حد در قالب قرار دهید ، لثه اطراف دندان را  می سوزاند. برای جلوگیری از این امر ، باید از توصیه دندانپزشک خود و دستورالعمل هایی که به شما می دهد هنگام سفید کردن در خانه پیروی کنید.

1 1 3

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

در ادامه مقاله ما سوالات متداول در مورد سوختگی لثه ناشی از سفید شدن دندان ها را که بیماران در کلینیک دندانپزشکی تاج می پرسند جمع آوری کرده ایم.

من با ۳۵ درصد پراکسید هیدروژن دندان خود را سفید کردم ، در حالی که این کار را انجام می دادم احساس سوخته کردم ، من به این مشکل اهمیت ندادم و تا  آخرین مرحله برنامه بلیچینگ لیزری ادامه دادم.

وقتی دندان هایم را تمام می کنم و شستشو می دهم ، متوجه شدم که نوعی پوسته سفید رنگ در این ناحیه وجود دارد ، علاوه بر این که متورم شده و با کمی درد همراه است ، انگار به سختی گاز گرفته ام. امروز ، ۱۲ ساعت بعد ، من هنوز همان ناراحتی را احساس می کنم ، اگرچه کمی بیشتر باد می شود و پوسته به طور کامل ناپدید می شود.

چه اتفاقی برای این می افتد؟ چه اتفاقی افتاده است؟ آیا غدد بزاقی اضافی آسیب دیده اند؟ من از ژل نفت جامد استفاده کردم ، اما واضح است که در آن قسمت درست نیست ، زیرا در بقیه لب ها در سطح لثه نیز مشکلی نداشتم. یک سوال دیگر ، وقتی پاپیلاها در طول درمان سفید می شوند ، چه اتفاقی برای بافت لثه می افتد؟

لکه سفید روی لثه و حساسیت ظرف چند ساعت یا چند روز از بین می رود. برای درمان حساسیت بیش از حد می توانید از محصولات دارویی خاص مانند خمیر دندان ، ژل ، دهانشویه  … استفاده کنید.

از خوردن غذا و نوشیدنی های بسیار سرد یا گرم و همچنین غذاها و نوشیدنی هایی که می توانند دندان های شما را لکه دار کنند (قهوه ، چای ، شکلات ، میوه های قرمز ، اسفناج ، تنباکو ، …)، خودداری کنید.

چند روز پیش برای انجام سفید کردن دندان ها با استفاده از لیزر به دندانپزشکی مراجعه کردم و در طول جلسه لثه هایم بسیار خارش داشت. آیا احساس خارش یا سوختگی لثه طبیعی است؟

وقتی محافظ لثه برداشته شد … من با یک خط سفید روی لثه هایم به خانه رفتم. دندانپزشک به من گفت سوختگی لثه است و طبیعی می باشد.

روز بعد به دندانپزشک مراجعه کردم (دیگر لثه های سفید نداشتم ، اما حتی زخم هایی دارم ، بسیار تحریک شده و هر بار که باید دهانم را تمیز می کنم ، خونریزی لثه دارم). دندانپزشک به من می گوید سه هفته نیاز دارم تا لثه هایم کاملا بهبود یابد.

مواد استفاده شده در بلیچینگ اثر سفید کننده دارند که غشای لثه را لایه برداری می کند و می تواند بر لثه های شما نیز تأثیر بگذارد. توصیه من ، به ویژه اگر لثه ها تحریک می شوند ، این است که ابتدا با دندانپزشک خود مشورت کنید. لکه سفید معمولاً ظرف چند روز از بین می رود.

بعد از هر وعده غذایی لثه های خود را با یک برس نرم مسواک زده و از دهانشویه های حاوی الکل استفاده نکنید. با نوشیدن مکرر آب دهان خود را هیدراته کنید. تا چند روز از نوشیدنی های گازدار یا اسیدی خودداری کنید.

هنگام استفاده از محصولات سفید کننده سوختگی شیمیایی ممکن است رخ دهد. سوختگی لثه  طی چند روز بهبود می یابد زیرا بافت لثه با رعایت بهداشت دهان و دندان به سرعت بازسازی می شود.

من در خانه از قالب سفید کننده دندان استفاده می کنم و لثه هایم بسیار تحریک شده و قرمز می شود. من همچنین احساس سوزش در لثه ها و کمی حساسیت در دندان هایم دارم. من می خواهم بدانم چه باید بکنم ، آن را تعلیق می کنم ، مقدار را کاهش می دهم. همچنین می خواهم بدانم آیا به لثه های من آسیب می رساند یا خیر.

شما باید مقدار کمی از محصول سفید کننده را در قالب ها قرار دهید تا هنگام استفاده به لثه برخورد نکند. احساس سوزش می تواند به دلیل قرار گرفتن محصول در نزدیکی لثه باشد.

به طور خلاصه ، اگر لثه خود را سوزانده اید ، توصیه من این است که منتظر بهبودی کامل آن بمانید. پس از بهبودی دوباره سفید کننده دندان را استفاده کنید (اگر از قالب استفاده می کنید ، فقط باید یک قطره کوچک در هر دندان باشد). برای تسکین سوختگی لثه ، مقدار زیادی آب بنوشید و از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری کنید.

مقالات مشابه

‫6 نظر

 • بهمن احمدی گفت:

  مثل همیشه عالی و کاربردی

 • رحیم آشوری گفت:

  مطلب خوبی بود

 • سیدعلی کاکاوند گفت:

  با اجازتون بازنشر شد

 • عبدالحسین شیرازی گفت:

  مطالب بیشتری بنویسین لطفا

 • یدالله مجد گفت:

  چرا اینقد کم؟

 • رحیم اشرفی گفت:

  شادکام و سلامت باشید

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *