منوی دسته بندی

سوختگی لثه در سفید کردن دندان

سوختگی لثه در سفید کردن دندان

فهرست مطالب

گاهی اوقات در اثر سفید شدن دندان ها ممکن است سوختگی لثه ایجاد شود ، اگرچه این اتفاق تحت نظر دندانپزشک متخصص انجام می شود و احتمال ایجاد سوختگی وجود دارد. اگر لثه یا لب شما هنگام بلیچینگ دندان دچار سوختگی می شود ، حتما متوجه خواهید شد که لثه شما در ناحیه ای که محصول سفید کننده تماس داشته سوختگی ایجاد شده است. پس از سوختگی لثه ، پوسته ای سفید رنگ در ناحیه بافت نرم که مایع آن را لمس کرده ایجاد می شود.

آماده کردن بیمار برای سفید کردن دندان

هنگامی که بلیچینگ دندان انجام می شود ، محافظی روی لثه قرار می گیرد تا مانع از تماس محصول سفید کننده با آن و ایجاد سوختگی لثه ، لب یا گونه ها شود.

اگر دندان ها یا زبان خود را در حین درمان حرکت دهید ، دندانپزشک از محافظت مخصوص استفاده می کند. گاهی اوقات محصول سفید کننده می تواند بافت لثه را لمس کند و باعث سوختگی کوچکی شود که طی چند روز فروکش می کند.

سوختگی لثه از سفید شدن دندان ها در خانه

استفاده از محصولات سفید کننده خانگی که استاندارد مناسبی ندارند، می تواند باعث سوختگی لثه یا لب شود. هنگام استفاده از قالب دندان سفید کننده در خانه می توانید لثه ها را با محصول سفید کننده بسوزانید.

در صورتی که از ژل سفید کننده بیش حد در قالب قرار دهید ، لثه اطراف دندان را  می سوزاند. برای جلوگیری از این امر ، باید از توصیه دندانپزشک خود و دستورالعمل هایی که به شما می دهد هنگام سفید کردن در خانه پیروی کنید.

1 1 3

علائم سوختگی لثه

سوختگی لثه می تواند علائم مختلفی ایجاد کند، از جمله:

 1. احساس سوزش در لثه
 2. قرمزی و التهاب لثه
 3. تورم لثه
 4. درد و ناراحتی هنگام خوردن، آشامیدن یا صحبت کردن
 5. تاول یا زخم روی لثه
 6. سوختگی لثه با غذای گرم

یکی از شایع ترین علل سوختگی لثه، خوردن غذای داغ یا نوشیدن نوشیدنی گرم است. اگر لثه های خود را به این روش سوزانده اید، چندین کار وجود دارد که می توانید برای تسکین درد و بهبود بهبودی انجام دهید.

ابتدا سعی کنید دهان خود را با آب خنک بشویید یا یک تکه یخ بمکید تا تورم و التهاب کاهش یابد. همچنین می‌توانید برای تسکین لثه‌ها و بهبودی، از شستشوی آب نمک استفاده کنید. یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و محلول را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس تف کنید.

یکی دیگر از داروهای موثر برای سوختگی لثه ناشی از غذای گرم عسل است. عسل دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است که می تواند به تسکین لثه ها و بهبودی کمک کند. به سادگی مقدار کمی عسل را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند و سپس دهان خود را با آب خنک بشویید.

درمان سوختگی سقف دهان با رب انار

یکی دیگر از علل شایع سوختگی لثه، سوزاندن سقف دهان با غذا یا نوشیدنی داغ است. اگر سقف دهانتان سوخته است، می توانید از رب انار برای تسکین درد و بهبودی استفاده کنید.

رب انار دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است که می تواند به کاهش درد و التهاب در ناحیه آسیب دیده کمک کند. کافی است مقدار کمی رب انار را روی ناحیه سوخته بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند و سپس دهان خود را با آب خنک بشویید.

بخوانید
اورژانس دندانپزشکی در شهران

سوختگی لثه بعد از سفید کردن

سوختگی لثه بعد از سفید کردن

سفید کردن دندان ها همچنین می تواند باعث سوختگی لثه شود، زیرا مواد شیمیایی موجود در ماده سفید کننده می تواند لثه ها را تحریک کند. اگر بعد از بلیچینگ دچار سوختگی لثه شدید، می توانید از ژل آلوئه ورا برای تسکین درد و بهبودی استفاده کنید.

آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است که می تواند به کاهش درد و التهاب در ناحیه آسیب دیده کمک کند. کافی است مقدار کمی ژل آلوئه ورا را روی ناحیه سوخته بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند و سپس دهان خود را با آب خنک بشویید.

درمان التهاب لثه با آب نمک

ژنژیویت یک بیماری شایع لثه است که می تواند باعث التهاب و تحریک لثه ها شود. اگر از التهاب لثه رنج می‌برید، می‌توانید برای تسکین لثه‌ها و بهبودی لثه‌ها از یک شستشوی آب نمک استفاده کنید.

یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و محلول را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس تف کنید. آب نمک دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است که می تواند به کاهش التهاب و بهبودی در ناحیه آسیب دیده کمک کند.

عکس سوختگی دندان و لثه

چه عواملی باعث سوختگی دندان و لثه می شود؟

سوختگی دندان و لثه می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله:

 1. غذا و نوشیدنی گرم
 2. غذاها و نوشیدنی های اسیدی
 3. مصرف تنباکو
 4. دهانشویه
 5. محصولات سفید کننده دندان
 6. گاز گرفتن داخل دهان

 چگونه از سوختگی لثه به دلیل سفید کردن دندان جلوگیری کنیم؟

محصولات سفید کننده دندان در صورت تماس با لثه می توانند باعث سوختگی لثه شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید نکات زیر را دنبال کنید:

یک محصول سفید کننده دندان با کیفیت بالا انتخاب کنید که برای دندان ها و لثه های شما ایمن باشد. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل ها را با دقت بخوانید و آنها را به دقت دنبال کنید.

محصول سفید کننده را با دقت بمالید و از وارد شدن آن به لثه خودداری کنید. اگر مقداری روی لثه های خود گرفتید، فوراً آن را با یک سواب پنبه یا دستمال پاک کنید.

از یک محصول سفید کننده استفاده کنید که حاوی غلظت کمتری از پراکسید هیدروژن باشد که کمتر باعث تحریک لثه می شود.

اگر لثه های حساسی دارید، قبل و بعد از استفاده از یک محصول سفید کننده دندان، از ژل یا خمیر دندان حساسیت زدا استفاده کنید.

چه قرص و دارویی برای درمان عفونت لثه مناسب است؟

چه قرص و دارویی برای درمان عفونت لثه مناسب است؟

اگر عفونت لثه دارید، دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک برای کمک به رفع عفونت تجویز کند. آنتی بیوتیک های رایج مورد استفاده برای درمان عفونت لثه عبارتند از:

 1. پنی سیلین
 2. آموکسی سیلین
 3. کلیندامایسین
 4. مترونیدازول

علاوه بر آنتی بیوتیک ها، دندانپزشک شما ممکن است استفاده از دهانشویه ضد میکروبی یا شستشوی آب نمک را برای کمک به کاهش التهاب و بهبود در ناحیه آسیب دیده توصیه کند.

نتیجه

سوختگی لثه می تواند بسیار دردناک باشد و خوردن، نوشیدن یا حتی صحبت کردن را دشوار کند. پیشگیری از سوختگی لثه، مهم است که مراقب غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید و همچنین محصولاتی که روی دندان ها و لثه های خود استفاده می کنید باشید. با پیروی از نکات ذکر شده در این مقاله، می توانید لثه های خود را تسکین داده و بهبودی را تقویت کنید و به شما این امکان را می دهد که از غذاها و نوشیدنی های مورد علاقه خود بدون درد یا ناراحتی لذت ببرید.

بخوانید
بلیچینگ در غرب تهران

در ادامه مقاله ما سوالات متداول در مورد سوختگی لثه ناشی از سفید شدن دندان ها را که بیماران در کلینیک دندانپزشکی تاج می پرسند جمع آوری کرده ایم.

من با ۳۵ درصد پراکسید هیدروژن دندان خود را سفید کردم ، در حالی که این کار را انجام می دادم احساس سوخته کردم ، من به این مشکل اهمیت ندادم و تا  آخرین مرحله برنامه بلیچینگ لیزری ادامه دادم.

وقتی دندان هایم را تمام می کنم و شستشو می دهم ، متوجه شدم که نوعی پوسته سفید رنگ در این ناحیه وجود دارد ، علاوه بر این که متورم شده و با کمی درد همراه است ، انگار به سختی گاز گرفته ام. امروز ، ۱۲ ساعت بعد ، من هنوز همان ناراحتی را احساس می کنم ، اگرچه کمی بیشتر باد می شود و پوسته به طور کامل ناپدید می شود.

چه اتفاقی برای این می افتد؟ چه اتفاقی افتاده است؟ آیا غدد بزاقی اضافی آسیب دیده اند؟ من از ژل نفت جامد استفاده کردم ، اما واضح است که در آن قسمت درست نیست ، زیرا در بقیه لب ها در سطح لثه نیز مشکلی نداشتم. یک سوال دیگر ، وقتی پاپیلاها در طول درمان سفید می شوند ، چه اتفاقی برای بافت لثه می افتد؟

لکه سفید روی لثه و حساسیت ظرف چند ساعت یا چند روز از بین می رود. برای درمان حساسیت بیش از حد می توانید از محصولات دارویی خاص مانند خمیر دندان ، ژل ، دهانشویه  … استفاده کنید.

از خوردن غذا و نوشیدنی های بسیار سرد یا گرم و همچنین غذاها و نوشیدنی هایی که می توانند دندان های شما را لکه دار کنند (قهوه ، چای ، شکلات ، میوه های قرمز ، اسفناج ، تنباکو ، …)، خودداری کنید.

چند روز پیش برای انجام سفید کردن دندان ها با استفاده از لیزر به دندانپزشکی مراجعه کردم و در طول جلسه لثه هایم بسیار خارش داشت. آیا احساس خارش یا سوختگی لثه طبیعی است؟

وقتی محافظ لثه برداشته شد … من با یک خط سفید روی لثه هایم به خانه رفتم. دندانپزشک به من گفت سوختگی لثه است و طبیعی می باشد.

روز بعد به دندانپزشک مراجعه کردم (دیگر لثه های سفید نداشتم ، اما حتی زخم هایی دارم ، بسیار تحریک شده و هر بار که باید دهانم را تمیز می کنم ، خونریزی لثه دارم). دندانپزشک به من می گوید سه هفته نیاز دارم تا لثه هایم کاملا بهبود یابد.

مواد استفاده شده در بلیچینگ اثر سفید کننده دارند که غشای لثه را لایه برداری می کند و می تواند بر لثه های شما نیز تأثیر بگذارد. توصیه من ، به ویژه اگر لثه ها تحریک می شوند ، این است که ابتدا با دندانپزشک خود مشورت کنید. لکه سفید معمولاً ظرف چند روز از بین می رود.

بخوانید
ایمپلنت All On 4 مقرون به صرفه ترین و ارزانترین ایمپلنت دندان

بعد از هر وعده غذایی لثه های خود را با یک برس نرم مسواک زده و از دهانشویه های حاوی الکل استفاده نکنید. با نوشیدن مکرر آب دهان خود را هیدراته کنید. تا چند روز از نوشیدنی های گازدار یا اسیدی خودداری کنید.

هنگام استفاده از محصولات سفید کننده سوختگی شیمیایی ممکن است رخ دهد. سوختگی لثه  طی چند روز بهبود می یابد زیرا بافت لثه با رعایت بهداشت دهان و دندان به سرعت بازسازی می شود.

من در خانه از قالب سفید کننده دندان استفاده می کنم و لثه هایم بسیار تحریک شده و قرمز می شود. من همچنین احساس سوزش در لثه ها و کمی حساسیت در دندان هایم دارم. من می خواهم بدانم چه باید بکنم ، آن را تعلیق می کنم ، مقدار را کاهش می دهم. همچنین می خواهم بدانم آیا به لثه های من آسیب می رساند یا خیر.

شما باید مقدار کمی از محصول سفید کننده را در قالب ها قرار دهید تا هنگام استفاده به لثه برخورد نکند. احساس سوزش می تواند به دلیل قرار گرفتن محصول در نزدیکی لثه باشد.

به طور خلاصه ، اگر لثه خود را سوزانده اید ، توصیه من این است که منتظر بهبودی کامل آن بمانید. پس از بهبودی دوباره سفید کننده دندان را استفاده کنید (اگر از قالب استفاده می کنید ، فقط باید یک قطره کوچک در هر دندان باشد). برای تسکین سوختگی لثه ، مقدار زیادی آب بنوشید و از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری کنید.

زمان بهبودی سوختگی لثه بسته به شدت سوختگی می تواند متفاوت باشد. سوختگی های خفیف ممکن است در عرض چند روز خوب شوند، در حالی که سوختگی های شدیدتر ممکن است چندین هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد.

بله، ژل آلوئه ورا به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد درد می تواند در درمان سوختگی لثه موثر باشد.

اگر به طور تصادفی داخل دهان خود را گاز گرفتید، دهان خود را با آب خنک بشویید و کمپرس سرد را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید تا تورم و التهاب کاهش یابد.

بله، برای کمک به پیشگیری از بیماری لثه و ارتقای سلامت لثه ها، می توانید هر روز از شستشوی آب نمک استفاده کنید.

برخی از افراد ممکن است پس از استفاده از محصولات سفید کننده دندان دچار تحریک یا حساسیت لثه شوند. در صورت مشاهده این علائم، استفاده از محصول را متوقف کرده و با دندانپزشک خود مشورت کنید.

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • بهمن احمدی گفت:

  مثل همیشه عالی و کاربردی

 • رحیم آشوری گفت:

  مطلب خوبی بود

 • سیدعلی کاکاوند گفت:

  با اجازتون بازنشر شد

 • عبدالحسین شیرازی گفت:

  مطالب بیشتری بنویسین لطفا

 • یدالله مجد گفت:

  چرا اینقد کم؟

 • رحیم اشرفی گفت:

  شادکام و سلامت باشید

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *