سوختگی لثه در سفید کردن دندان

سوختگی لثه در سفید کردن دندان

فهرست مطالب

گاهی اوقات در اثر سفید شدن دندان ها ممکن است سوختگی لثه ایجاد شود ، اگرچه این اتفاق تحت نظر دندانپزشک متخصص انجام می شود و احتمال ایجاد سوختگی وجود دارد. اگر لثه یا لب شما هنگام بلیچینگ دندان دچار سوختگی می شود ، حتما متوجه خواهید شد که لثه شما در ناحیه ای که محصول سفید کننده تماس داشته سوختگی ایجاد شده است. پس از سوختگی لثه ، پوسته ای سفید رنگ در ناحیه بافت نرم که مایع آن را لمس کرده ایجاد می شود.

هنگامی که بلیچینگ دندان انجام می شود ، محافظی روی لثه قرار می گیرد تا مانع از تماس محصول سفید کننده با آن و ایجاد سوختگی لثه ، لب یا گونه ها شود.

اگر دندان ها یا زبان خود را در حین درمان حرکت دهید ، دندانپزشک از محافظت مخصوص استفاده می کند. گاهی اوقات محصول سفید کننده می تواند بافت لثه را لمس کند و باعث سوختگی کوچکی شود که طی چند روز فروکش می کند.

سوختگی لثه از سفید شدن دندان ها در خانه

استفاده از محصولات سفید کننده خانگی که استاندارد مناسبی ندارند، می تواند باعث سوختگی لثه یا لب شود. هنگام استفاده از قالب دندان سفید کننده در خانه می توانید لثه ها را با محصول سفید کننده بسوزانید.

در صورتی که از ژل سفید کننده بیش حد در قالب قرار دهید ، لثه اطراف دندان را  می سوزاند. برای جلوگیری از این امر ، باید از توصیه دندانپزشک خود و دستورالعمل هایی که به شما می دهد هنگام سفید کردن در خانه پیروی کنید.

علائم سوختگی لثه

علائم سوختگی لثه

سوختگی لثه می تواند علائم مختلفی ایجاد کند، از جمله:

 1. احساس سوزش در لثه
 2. قرمزی و التهاب لثه
 3. تورم لثه
 4. درد و ناراحتی هنگام خوردن، آشامیدن یا صحبت کردن
 5. تاول یا زخم روی لثه
 6. سوختگی لثه با غذای گرم

یکی از شایع ترین علل سوختگی لثه، خوردن غذای داغ یا نوشیدن نوشیدنی گرم است. اگر لثه های خود را به این روش سوزانده اید، چندین کار وجود دارد که می توانید برای تسکین درد و بهبود بهبودی انجام دهید.

ابتدا سعی کنید دهان خود را با آب خنک بشویید یا یک تکه یخ بمکید تا تورم و التهاب کاهش یابد. همچنین می‌توانید برای تسکین لثه‌ها و بهبودی، از شستشوی آب نمک استفاده کنید. یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و محلول را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس تف کنید.

یکی دیگر از داروهای موثر برای سوختگی لثه ناشی از غذای گرم عسل است. عسل دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است که می تواند به تسکین لثه ها و بهبودی کمک کند. به سادگی مقدار کمی عسل را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند و سپس دهان خود را با آب خنک بشویید.

درمان سوختگی سقف دهان با رب انار

یکی دیگر از علل شایع سوختگی لثه، سوزاندن سقف دهان با غذا یا نوشیدنی داغ است. اگر سقف دهانتان سوخته است، می توانید از رب انار برای تسکین درد و بهبودی استفاده کنید.

رب انار دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است که می تواند به کاهش درد و التهاب در ناحیه آسیب دیده کمک کند. کافی است مقدار کمی رب انار را روی ناحیه سوخته بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند و سپس دهان خود را با آب خنک بشویید.

سوختگی لثه بعد از سفید کردن

سفید کردن دندان ها همچنین می تواند باعث سوختگی لثه شود، زیرا مواد شیمیایی موجود در ماده سفید کننده می تواند لثه ها را تحریک کند. اگر بعد از بلیچینگ دچار سوختگی لثه شدید، می توانید از ژل آلوئه ورا برای تسکین درد و بهبودی استفاده کنید.

آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است که می تواند به کاهش درد و التهاب در ناحیه آسیب دیده کمک کند. کافی است مقدار کمی ژل آلوئه ورا را روی ناحیه سوخته بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند و سپس دهان خود را با آب خنک بشویید.

درمان التهاب لثه با آب نمک

ژنژیویت یک بیماری شایع لثه است که می تواند باعث التهاب و تحریک لثه ها شود. اگر از التهاب لثه رنج می‌برید، می‌توانید برای تسکین لثه‌ها و بهبودی لثه‌ها از یک شستشوی آب نمک استفاده کنید.

یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و محلول را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس تف کنید. آب نمک دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است که می تواند به کاهش التهاب و بهبودی در ناحیه آسیب دیده کمک کند.

عوامل ایجاد التهاب سوختگی در لثه

چه عواملی باعث سوختگی دندان و لثه می شود؟

سوختگی دندان و لثه می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله:

 1. غذا و نوشیدنی گرم
 2. غذاها و نوشیدنی های اسیدی
 3. مصرف تنباکو
 4. دهانشویه
 5. محصولات سفید کننده دندان
 6. گاز گرفتن داخل دهان

 چگونه از سوختگی لثه به دلیل سفید کردن دندان جلوگیری کنیم؟

محصولات سفید کننده دندان در صورت تماس با لثه می توانند باعث سوختگی لثه شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید نکات زیر را دنبال کنید:

یک محصول سفید کننده دندان با کیفیت بالا انتخاب کنید که برای دندان ها و لثه های شما ایمن باشد. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل ها را با دقت بخوانید و آنها را به دقت دنبال کنید.

محصول سفید کننده را با دقت بمالید و از وارد شدن آن به لثه خودداری کنید. اگر مقداری روی لثه های خود گرفتید، فوراً آن را با یک سواب پنبه یا دستمال پاک کنید.

از یک محصول سفید کننده استفاده کنید که حاوی غلظت کمتری از پراکسید هیدروژن باشد که کمتر باعث تحریک لثه می شود.

اگر لثه های حساسی دارید، قبل و بعد از استفاده از یک محصول سفید کننده دندان، از ژل یا خمیر دندان حساسیت زدا استفاده کنید.

قرص و دارویی برای درمان عفونت لثه

چه قرص و دارویی برای درمان عفونت لثه مناسب است؟

اگر عفونت لثه دارید، دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک برای کمک به رفع عفونت تجویز کند. آنتی بیوتیک های رایج مورد استفاده برای درمان عفونت لثه عبارتند از:

 1. پنی سیلین
 2. آموکسی سیلین
 3. کلیندامایسین
 4. مترونیدازول

علاوه بر آنتی بیوتیک ها، دندانپزشک شما ممکن است استفاده از دهانشویه ضد میکروبی یا شستشوی آب نمک را برای کمک به کاهش التهاب و بهبود در ناحیه آسیب دیده توصیه کند.

نتیجه

سوختگی لثه می تواند بسیار دردناک باشد و خوردن، نوشیدن یا حتی صحبت کردن را دشوار کند. پیشگیری از سوختگی لثه، مهم است که مراقب غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید و همچنین محصولاتی که روی دندان ها و لثه های خود استفاده می کنید باشید. با پیروی از نکات ذکر شده در این مقاله، می توانید لثه های خود را تسکین داده و بهبودی را تقویت کنید و به شما این امکان را می دهد که از غذاها و نوشیدنی های مورد علاقه خود بدون درد یا ناراحتی لذت ببرید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *