منوی دسته بندی
شماره گذاری دندان ها

شماره گذاری دندان ها

شماره گذاری دندان ها

 

یادگیری اصول شماره گذاری دندان‌ها  برای یک دستیار و منشی دندانپزشک برای اینکه توانایی در تبادل اطلاعات داشته باشد با دندانپزشک خیلی ضروری می باشد، اگر دستیار و منشی دندانپزشک هستید و یا در حال آموزش این فن می باشید در ادامه شماره گذاری دندان‌ها  را با ما آموزش ببینید.

شماره گذاری دندان‌ها  در دندانپزشکی

روش‌های زیادی به وسیله دندانپزشکان در اقصی نقاط دنیا برای شماره گذاری دندان‌ها  استفاده میگردد و روشی که در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرد به این شکل است که دندان‌ها در هر نیم فک از جلو به عقب از ۱ تا ۸ شماره گذاری می شوند.

به این ترتیب هر دو دندان جلو فک بالا دندان شماره یک نام گذاری می شود، دندان‌های کنار آنها دندان دو و به همین ترتیب تا آخر در هر فک دندان عقل است عدد ۸ بر روی آن گذاشته شده است.

در فک پایین هم به همین ترتیب دندان جلو شماره یک و تا آخرین دندان که عقل است شماره ۸ گذاشته می‌شود، پس برای شماره گذاری دندان‌ها  لازم است علاوه بر بیان شماره آن بگوییم که در کدام نیم فک قرار دارد؛ به طور مثال دندان شماره ۶ در سمت راست بالا دندانپزشک برای یادداشت کردن شماره دندان از یک سری خطوط استفاده می نماید.

اگر دندان در قسمت پایین فک باشد خطی در بالای شماره می‌گذارد و اگر دندان در قسمت بالا باشد خطر را در زیر آن می‌گذارد اگر دندان در سمت چپ باشد در قسمت چپ آن خطی می کشد و اگر در قسمت راست باشد خط هم در قسمت راست آن کشیده می‌شود.

انواع روشهای شماره گذاری دندان

روش اول نامگذاری

روش‌های گوناگونی در سطح دنیا برای شماره گذاری دندان‌ها  وجود دارد، اگر یک روز می خواهید دندان خود را پر کنید و یا دندان شما هر مشکل دیگری دارد که لازم است تا دندان را به دندانپزشک نشان دهید، می‌توانید به جای اشاره از نام بردن شماره دندان استفاده کنید تا کار برای شما و پزشک راحت‌تر باشد و این با شماره گذاری دندان امکان پذیر است.

در این روش فقط به چهار قسمت تقسیم می گردد ۲ قسمت راست و چپ برای فک بالا و دو قسمت راست و چپ برای فک پایین شماره‌گذاری از دندانهای جلویی آغاز می‌شود و تا پایان همان ردیف ۸ شماره است.

در این روش علاوه بر شماره دندان باید به بالا و پایین بودن و سمت راست و چپ بودن آن هم اشاره نمود؛ به طور مثال دندان شماره ۶ پایین و راست، اگر به این شکل کار کنید پزشک خیلی سریعتر متوجه می‌شود که منظور شما کدام یک از دندانها است.

به طور مثال تصور کنید شما برای لمینت دندان رفته و به جای اینکه با انگشت اشاره کنید شماره آن را بیان می کنید که شماره ۴ در قسمت راست فک پایین و به راحتی پزشکان و متخصصان دندان را پیدا می‌کند و عملیات مورد نظر را بر روی آن دندان پیاده خواهد کرد.

روش دوم شماره گذاری دندان ها

نیازی به اشاره به قسمت بالا و پایین و سمت چپ و راست نیست که آن هم به این روش است. چنانچه تصویر بیان می‌کند دندان شماره ۱ شما آخرین دندان سمت راست بالا است که به ترتیب شماره گذاری دندان‌ها  خواهد بود.

فرض نمایید که دوره بارداری هست و به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کنید تا خدمات دندانپزشکی بارداری انجام شود به راحتی می توانید بگویید که دندان شماره ۱۶ من درد میکند و نیاز به پر کردن دارد می توانید قبل از مراجعه کردن به پزشک یکی از این روش‌ها و شیوه‌های شماره گذاری دندان‌ها  را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید و خود شما می توانید تشخیص دهید کدام یک از دندان‌های شما دچار مشکل است و با بیان نام آنان را به پزشک نشان دهید.

تفاوت نامگذاری دندان‌های شیری و دائمی

هر بچه ۲۰ دندان شیری دارد تعداد دندان‌ها در افراد بزرگسال به ۳۲ عدد دندان می‌رسد تعداد و نوع دندان در فک پایین و بالا به یک شکل است در هر فک هم نوع و تعداد دندانهای راست و چپ شبیه هم می باشد.

در این قسمت دندان‌های شیری و دائمی و تفاوت آن‌ها  را بیان می کنیم.

دندان شیری

پروسه به وجود آمدن دندان‌های شیری از دوره جنینی شروع می شود و بعد از تولد و تقریباً ۶ ماهگی بچه دندان‌های او ظاهر می شود.

دندان دائمی

از تقریباً ۶ سالگی دندان دائمی در دهان بچه شروع به رویش و تکامل می کند، دندان‌های آسیایی اولین دندان‌های دائمی او خواهند بود که در دهان به وجود می‌آید؛ این دندان‌ها در انتهای فک به وجود می‌آید بدون آنکه دندانی بیفتد و یا لق شود کم کم بقیه دندان‌های شیری بچه لق می شود و می افتد و بعد از آن به جای این که دندان‌های دائمی در می آیند تا سن ۱۲ سالگی دندان‌ها  مختلط است یعنی هم دندان شیری و هم دائمی در دهان بچه وجود دارد.

سخن پایانی

محافظت از سلامتی و شناخت دندان‌ها از پارامترهای اصلی است و برای این که در کار درمان آن‌ها  راحت تر باشید باید شناخت کاملی از آن داشته باشید.

ما در این مقاله با سیستم‌های گوناگون شماره گذاری دندان‌ها  آشنا شدیم و انواع روش‌های مختلف برای شماره گذاری دندان‌ها  را بررسی کردیم و تلاش کردیم با بیان اطلاعات و آگاهی در رابطه با دندان ها، شرایط درمان را برای دندان پزشک و بیمار راحت‌تر نمایند تا پروسه درمان سریعتر انجام شود.

لطفاً پیشنهادات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید شما میتوانید سوالات را در کامنت مطرح کنید تا کارشناسان در سریعترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ بگویند.