منوی دسته بندی
طول عمر روکش سرامیکی دندان

طول عمر روکش سرامیکی دندان

طول عمر روکش سرامیکی دندان

در حال حاضر یکی از مهمترین خدمات دندانپزشکی که بسیاری از مشکلات دندانی را برطرف نموده است ارائه فعالیت های مربوط به روکشهای دندانی می باشد.

روکشهای دندانی مانند یک کلاه بر روی سطح دندان قرار می گیرند و شکل اندازه و ظاهر دندانها را بهبود می بخشند.

 این محصول زمانی که بر روی دندان قرار می‌گیرد یک پوشش کامل محسوب می‌شود، جنس این روکشهای دندانی با استفاده از مواد و متریال گوناگونی تعیین می‌شود؛ در ادامه در رابطه با این مسئله مطالبی را بیان خواهیم نمود پس با ما همراه باشید

طول عمر روکش سرامیکی دندان :

بعد از اینکه روکش دندان توسط متخصصان دندانپزشک جایگذاری شد باید یک سری فعالیت‌هایی را به منظور مراقبت از این محصول انجام دهید که در ادامه به این نکات اشاره خواهیم نمود

روکش های دندان بین ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می کنند، البته در صورتی که جهت مراقبت از این محصول کلیه توصیه های پزشک متخصص تان را نکته به نکته رعایت نمایید. علاوه بر آن بهداشت دهان و دندان را بیش از پیش اهمیت قائل شوید.

در بعضی از مواقع دیده شده است که طول عمر روکش های دندان،بیش از میزان گفته شده می باشد؛ اما بعد از جایگذاری روکش دندان باید به کلیه توصیه ها و دستورالعمل های پزشک متخصص خود عمل کنید.

در صورتی که از روکش دندان به نحو احسن محافظت نشود، احتمال دارد پس از نصب آن مشکلات گوناگونی را پیش رو داشته باشید؛ از جمله التهاب بافتهای اطراف روکش دندان، پوسیدگی های سایر دندان ها، عفونت لثه ها، تغییر رنگ دادن روکش دندان و… که کلیه این موارد فقط به دلیل عدم محافظت و مراقبت مطلوب از روکش دندان امکان‌پذیر می‌شود.

لذا توصیه می شود که از روکش دندان و دندانی که روکش بر روی آن نصب شده تا حد ممکن محافظت و مراقبت نمایید.

روکشهای دندانی در انواع متنوعی طراحی و تولید می شوند.

در این میان بهترین نوع آنها روکش های تمام سرامیکی و یا تمام پرسلن می باشد؛ این محصول دارای طبیعی ترین رنگ نزدیک به دندان است و بیشتر برای افرادی که به متریال فلزی حساسیت دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

 اما این محصولات در مقایسه با روکش های چینی که به وسیله ی فلز وصل میشوند مستحکم نیستند.

 روکش های سرامیکی دندان اغلب به واسطه دندان های مخالف بیشتر از روکش های فلزی یا رزینی در برابر ساییدگی قرار می گیرند، پس با توجه به آنچه گفته شد، طول عمر روکش سرامیکی دندان در مقایسه با نمونه‌های فلزی آن کمتر خواهد بود. انتخاب روکش سرامیکی بیشتر برای دندانهای جلو که در معرض دید است توصیه می شود.

تفاوت روکش موقت روکش دائمی دندان:

روکشهای موقت دندان معمولاً در مطب دندانپزشکی طراحی و تولید می‌شوند، این در حالی است که روکش های دائمی باید در یک آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی با تجهیزات و امکانات پیشرفته تولید شود.

روکش های موقت دندان به وسیله فولاد ضد زنگ یا اکریلیک تولید شده و به منظور یک ترمیم موقتی مورد استفاده قرار می گیرد البته تا هنگامی که روکش دائمی دندان در آزمایشگاه‌های تخصصی تولید شود.

بعضی از عادات رفتاری روزمره می تواند در کاهش طول عمر روکش سرامیکی دندان تاثیر گذار باشد، به طور مثال؛ در صورتی که شخص عادت دندان قروچه داشته باشد، بعد از نصب روکش سرامیکی توصیه می‌شود از محافظ دندان استفاده کند. این محصول بهترین راه حل جلوگیری از آسیب به روکش دندان می باشد.

مصرف زیاد نوشابه باعث می‌شود که نشاسته محلول در آن به روکش دندان بچسبد در این حالت روکش خراب نمی شود اما به دلیل مصرف بیش از حد از این محصول طول عمر روکش سرامیکی دندان به نسبت دچار تغییر و تحولات منفی خواهد شد.

کدام خمیر دندان باید برای روکش سرامیکی دندان مفید است؟

از جمله دلایل تاثیر گذار در افزایش طول عمر روکش سرامیکی دندان، انتخاب مناسب و مطلوب خمیردندان می باشد.

در واقع زمانی که برای نخستین بار روکش سرامیکی به دندان نصب می شود؛ احتمال دارد ۱۰ تا ۱۵ روز دندان و روکش آن نسبت به گرما و سرما حساسیت از خود نشان دهند.

بنابراین استفاده نمودن از خمیردندان دارای فلوراید بسیار مناسب است. با استفاده از این محصول  روکش های سرامیکی دچار تغییر رنگ نمی شوند، پس استفاده نمودن از خمیر دندان های سفید کننده توصیه نمی گردد. علاوه بر آن جهت حفظ طول عمر روکش سرامیکی دندان، هرگز از خمیر دندان های بسیار ساینده استفاده نکنید.

چرا که سبب کاهش طول عمر روکش سرامیکی  دندان می‌شود. روکش های سرامیکی دندان به آسانی دچار تخریب و آسیب نمی شوند؛ اما در صورتی که دانه ها و آجیل های خیلی محکم به وسیله ی دندان شکسته شود و یا غذاهای خیلی چسبنده با دندان جویده شود.

امکان دارد طول عمر روکش سرامیکی دندان، کاهش یابد. بنابراین هرگز غذاهای سفت و آجیل های محکم را با دندان های خود را نشکنید.

چرا لمینت سرامیکی می‌شکند؟

 یکی از مهمترین و اصلی ترین دلایل کاهش طول عمر روکش سرامیکی دندان، شکستن آن است. در واقع سیالیت و ضخامت چسب به میزان تنش در اطراف روکش سرامیکی اثر می گذارد و به مرور زمان احتمال دارد با شکستگی روکش مواجه شوید. 

به علاوه ۹جمع شدن میکروب ها و وجود مشکلات لثه و تراز شدن لبهای پروتز که احتمال رخ دادن آنها وجود دارد موجب می شود که روکش سرامیکی دندان بشکند.

به طور کلی عواملی که باعث کاهش طول عمر روکش سرامیکی دندان و از دست دادن آن می شود،به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دلایل بیولوژیکی و دلایل بیومکانیکی.

۱. دلایل بیولوژیکی:

ممکن است بعد از نصب کردن روکش دندان مجدداً دندان دچار پوسیدگی شود؛

 علاوه بر آن ریشه دندان دچار نقص و آسیب گردد و یا لثه و بافت آن جلو عقب شده و دچار آسیب شود در این هنگام روکش سرامیکی دندان دچار صدمه و شکستگی می گردد.

۲.دلایل بیومکانیکی:

بعد از نصب نمودن روکش دندان احتمال دارد چسب خاصیت چسبندگی خود را از دست داده و آزاد شود؛ علاوه بر آن ممکن است دندانی که روکش بر روی آن قرار گرفته و دچار شکستگی شود.

گاهی نیز ممکن است ساختار اولیه روکش دندان شکستگی گردد و یا بنا بر دلایلی مجبور به شکسته شدن روکش دندان شوید.

 سخن پایانی:

معمولاً طول عمر روکش سرامیکی دندان به عوامل متعددی بستگی دارد. مهمترین این عوامل میزان سایش و ترک خوردن روکش می باشد. علاوه بر آن رعایت بهداشت، تصحیح عادات رفتاری نامناسب در جویدن و شکستن آجیل های محکم و توصیه های پزشک متخصص دندان در هنگام نصب روکش می تواند در طول عمر روکش سرامیکی دندان تاثیر گذار باشد. 

طول عمر روکش سرامیکی دندان، به طور میانگین بین ۵ تا ۱۵ سال گفته شده است. در نتیجه شما می توانید با استفاده از محصولات بهداشتی مناسب و تجهیزات مطلوب دهان و دندان طول عمر روکش دندان خود را افزایش دهید.