علت درد فک

علت درد فک

فهرست مطالب

علت درد فک گاهی به دندان درد بر می گردد. استخوان فک و دهان که به آن فک پایین هم گفته می شود و به وسیله جفت مفصلی که به مفاصل گیجگاهی معروف هستند به جمجمه وصل می‌شود.این مفاصل درست در قسمت جلوی گوش قرار می‌گیرد و به شخص اجازه می‌دهد دهان خود را بسته و باز کند.

گاهی اوقات در هنگام جویدن و یا خمیازه کشیدن امکان دارد در ناحیه فک احساس درد به وجود آید و یا در هنگام بیدار شدن از خواب فک درد کند، درد فک یکی از رایج‌ترین مشکلات دندان و دهان است و دلایل گوناگونی دارد برای اینکه علت درد فک دانسته شود این مقاله از کلینیک دندانپزشکی تاج را تا پایان مطالعه کنید.

علت درد فک و بررسی آن

علت درد فک موارد گوناگونی امکان دارد باشد، مشکلات دستگاه عصبی، فشار سینوس‌ها و اختلالاتی که در مفصل فک گیجگاهی وجود دارد از دلایل فک درد است. بنا به گفته باتمن فک حرکات پر اهمیتی دارد که به وسیله هر فعالیت دهانی مانند مکیدن، جویدن و مسواک زدن به وجود می‌آید.

برای اینکه علت درد فک دانسته شود و درد درمان شود روش‌های گوناگونی بیان شده است که بیشتر آن در رابطه با محافظت از دندان و دهان و بهداشت است. در هنگام مواجهه با درد فک قبل از اینکه هر اقدامی انجام شود به پزشک مراجعه کنید و نباید آن را نادیده گرفت دلایل گوناگونی دارد که در این نوشته به بررسی آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: دندانپزشکی اقساطی در تهران، نگران هزینه های درمان دندانپزشکی خود نباشید!

علت درد فک پایین

علت درد فک پایین

وجود دندان‌های عقل و خرابی که در آنها به وجود می‌آید یکی از دلایل و علت درد فک است، وقتی دندان عقل آسیب ببیند و صدمه ببیند باعث به وجود آمدن درد دندان و تورم و ایجاد درد در لثه می‌شود. گاهی اوقات بعد از کشیدن دندان عقل عفونت به وجود می‌آید که خیلی دردآور است. برای درمان نیاز به زمان زیادی دارد و باید از آنتی بیوتیک‌ها استفاده کرد اگر عفونت دندان خیلی زیاد و حاد است بیمار نیاز به جراحی لثه خواهد داشت تا عفونت تخلیه گردد.

باید دقت کرد که درد فک به این جا نرسد و ابتدا علت درد فک پیدا شود و در گام اول مراقبت و پیشگیری انجام شود و زمانی که بیماری ظاهر شد در همان ابتدا به پزشک مراجعه شود و تعلل صورت نگیرد که این تعلل گاهی خسارت‌های جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان، در بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران

درد‌های سینوسی

عفونت سینوسی که بر اثر سرماخوردگی و یا حساسیت به وجود می آید یکی از علت‌های درد فک به حساب می‌آید. برای پیدا کردن علت درد فک در مرحله اول مناسب است با مراجعه کردن به متخصص گوش و حلق و بینی از سالم بودن سینوس مطمئن شد و در صورت اینکه مشکلی در قسمت سینوسی نباشد مشخص می‌شود که علت درد فک چیزی دیگری است که مربوط به دهان و دندان است. برای درمان کردن عفونت سینوسی در بیشتر اوقات برای بیمار اسپری بینی داده می‌شود تا در استفاده کردن کوتاه مدت از آن علت درد فک مشخص گردد.

 درمان‌های خانگی درد فک

درمان‌های خانگی درد فک

برای درمان درد فک روش‌های خانگی وجود دارد که در اینجا بیان خواهد شد.

  1. غذاهای نرم استفاده کنید.
  2. از باز کردن زیاد فک خودداری نمایید. به طور مثال خودداری از جویدن آدامس و آواز خوانی با صدای بلند.
  3. هنگام خمیازه کشیدن زیر فک خود را گرفته تا زیاد باز نشود.
  4. هویج، سیب و خوراکی‌های سفت را گاز نزنید و آنها را به قسمت‌های کوچک تقسیم نمایید .
  5. ورزش هایی را انجام دهید که عضلات فک و مفصل را در حالت آرامش قرار می‌دهد. دندانپزشکی متخصص آنها را به شما آموزش می دهد.
  6.  انجام نیم ساعت ورزش هوازی ۴ مرتبه در هفته استرس را کم می‌کند و اندورفین در بدن ترشح می‌شود. که سبب کم شدن درد خواهد شد و روش هایی برای کم کردن استرس وجود دارد حواس شما باشد. در شرایط استرس دندان‌ها را هم با همدیگر فشار ندهید.
  7. به یک طرف بدن و یا به پشت بخوابید، اگر روی شکم بخوابید و یک سمت صورت را روی بالش بگذارید مشکلات فکی شما بدتر خواهد شد.
  8.  صاف راه بروید.
  9.  عضلات پشت گردن باید تکیه گاه خوبی باشد، اگر به صورت طولانی مدت از تلفن استفاده می نماید قرار دادن تلفن بین عضلات گلو و شانه فشار زیادی بر روی گردن و مفصل فک ایجاد می‌کند؛ بنابراین از هندزفری استفاده نمایید.

 اگر درد مبهم و گنگ احساس می کنید، استفاده کردن از گرما مناسب است. با این کار خون رسانی در عضلات مفصل آن اضافه می‌شود حوله را در آب گرم خیس کرده و روی عضلات قسمت مفصل به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید.

درمان درد فک پایین

برخی از بیماران به ما مراجعه کرده و از درد مفصل و یا صورت گلایه و شکایت می کنند.
در حقیقت بیماری هایی برای فک و صورت هم وجود دارد که شاید خیلی شایع نباشد اما همان اشخاص کمی که این مدل بیماری‌ها را دارند از درد فک و صورت خود به شدت رنج می‌برند.

برخی اوقات پیش می آید که این دردها منجر خارج شدن یک صدای زننده می شود.
به طور مثال هنگام جویدن غذا و یا یک ماده جویدنی فک بیمار بر روی هم قرار نمی گیرد و منجر به صداهایی خواهد شد در این زمان بیمار هم احساس بدی دارد و هم سبب می‌شود اطرافیان این صدا را متوجه شوند و اذیت شوند.

سخن آخر

آنچه در این نوشته با هم مطالعه کردیم مطالبی در رابطه با علت‌های مختلف درد فک بود که به چه دلیل فک دچار درد می شود و این را بررسی کردیم که انواع دردهای فک چه می باشند و در پایان نیز روشهای زیادی که برای درمان خانگی درد فک وجود دارد بیان شد.

عزیزان دقت داشته باشند که همواره پیشگیری بهتر است درمان است، بنابراین در گام اول و قبل از این که اتفاقی بیفتد به فکر این باشند که از بدن خود و به ویژه قسمت فک و دهان به خوبی مراقبت کند تا دچار آسیب نشود و بعد از این که فک دچار بیماری شد در ابتدا علت درد فک پیدا شود و در اولین گام به پزشک متخصص مراجعه شود و درمان نیز زیر نظر پزشک صورت گیرد.

 سوالات متداول درباره درد فک

۱. آیا دندان عقل می‌تواند باعث درد فک شود؟

بله، دندان‌های عقل یکی از شایع‌ترین علل درد فک هستند. وقتی دندان عقل به درستی رشد نکند یا آسیب ببیند، می‌تواند باعث درد، تورم و عفونت در ناحیه فک و لثه شود. اگر این عفونت‌ها به موقع درمان نشوند، ممکن است به جراحی لثه نیاز باشد.

۲. چگونه می‌توانم از درد فک پیشگیری کنم؟

برای پیشگیری از درد فک، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و به دندانپزشک خود مراجعه منظم داشته باشید. همچنین، از غذاهای نرم استفاده کنید، از باز کردن زیاد فک خودداری کنید، و تمرینات مخصوص عضلات فک را انجام دهید. کاهش استرس نیز می‌تواند در پیشگیری از درد فک موثر باشد.

۳. چه زمانی باید برای درد فک به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که درد فک به صورت مداوم ادامه دارد و با روش‌های خانگی کاهش نمی‌یابد، یا اگر علائمی مانند تورم، تب، یا مشکل در باز و بسته کردن دهان وجود دارد، باید به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید. عدم توجه به درد فک می‌تواند منجر به مشکلات جدی‌تر شود.

۴. آیا درد سینوسی می‌تواند باعث درد فک شود؟

بله، عفونت سینوسی می‌تواند باعث درد در ناحیه فک شود. در صورتی که مشکوک به عفونت سینوسی هستید، بهتر است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا از سلامت سینوس‌های خود مطمئن شوید. در بیشتر موارد، با درمان عفونت سینوسی، درد فک نیز کاهش می‌یابد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *