فیستول دندان

فیستول دندان

فهرست مطالب

اخیراً مقاله‌ای با عنوان همه چیز در مورد مراقبت از دندان در این وب‌سایت منتشر کرده‌ایم که به اهمیت مراقبت از دندان می‌پردازد. در این مقاله به یک مشکل خاص دندانی، فیستول دندان می‌پردازیم.

فیستول دندان چیست؟

باکتری‌ها می‌توانند نواحی مختلف دندان‌ها یا لثه‌ها را آلوده و عفونی کنند و باعث پرشدن آن ناحیه از ترشحات (معروف به چرک) و ایجاد چیزی شوند که به آن آبسه می‌گویند. اگر ترشحات یک ناحیه آلوده جای دیگری برای رفتن نداشته باشد، گهگاه مسیر جدیدی به سطح دندان یا لثه ایجاد می‌کند. این کانال جدید برای تخلیه ترشحات، فیستول دندان نامیده می‌شود.

علت فیستول دندان چیست؟

فیستول زمانی اتفاق می‌افتد که ترشحات آبسه باعث ایجاد فشار می‌شود و نمی‌تواند به درستی تخلیه شود. اما چه چیزی باعث می‌شود که عفونت در وهله اول منجر به آبسه شود؟

علائم فیستول دندان

علائم فیستول دندان چیست؟

توجه به این نکته ضروری است که فیستول به‌تنهایی ممکن است دردناک نباشد یا ناحیه دارای آبسه ممکن است هر از گاهی شروع به درد کردن کند و قطع شود. صرف‌نظر از سطح ناراحتی، توصیه می‌شود برای ویزیت با یک دندانپزشک یا بهداشت دندان برنامه‌ریزی کنید. آنها در شناسایی عفونت و ارائه بهترین درمان موردنیاز بهترین هستند.

علائم فیستول دندان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. ترشح در دهان، گاهی اوقات با طعم تلخ ناخوشایند
 2. علائم فیستول دندان احتمالاً راحت تر تشخیص داده می‌شود. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:
 3. غدد لنفاوی ملتهب در ناحیه گردن یا فک
 4. تب
 5. دندان‌درد دردناکی که ضربان دارد یا به گوش یا گردن می‌رسد
 6. تورم
 7. حساسیت دندان
 8. در صورت بروز مشکل در تنفس یا بلع، بسیار ضروری است که فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

نحوه درمان فیستول دندان

نحوه درمان فیستول دندان

آبسه فیستول داشته باشد یا نداشته باشد، ضروری است تا در اسرع وقت به دنبال درمان باشند. هنگامی که عفونت تا این سطح پیشرفت کرد، به خودی خود بهبود نمی‌یابد و نیاز به درمان حرفه‌ای دارد. عفونت‌های درمان نشده ممکن است گسترش‌یافته، بدتر شوند و منجر به عوارض جدی و بالقوه تهدیدکننده زندگی شوند.

بدون مراقبت، عفونت می‌تواند به استخوان فک کشیده شود و سایر قسمت‌های بدن را تحت تاثیر قرار دهد. به دلیل اینکه آبسه ها باعث ایجاد فیستول های دندانی می شوند، افراد نمی توانند برای درمان مستقیم آنها کاری به تنهایی انجام دهند. درمان فیستول شامل کشف علت اصلی آبسه و عفونت است.

درمان آبسه دندان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. کانال ریشه یا کشیدن دندان آسیب‌دیده
 2. تخلیه ترشحات از ناحیه عفونت
 3. یک نسخه آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت زمینه‌ای

اقداماتی وجود دارد که یک فرد می‌تواند برای کاهش ناراحتی یا درد در حین انتظار برای ملاقات با یک متخصص دندانپزشکی انجام دهد. به‌خاطر داشته باشید که این مراحل علت اصلی این علائم را درمان نمی‌کنند و هنوز درمان لازم است.

 1. کمپرس سرد را روی ناحیه گونه که نزدیک‌ترین نقطه به ناحیه دردناک است قرار دهید.
 2. روال عادی مراقبت از دهان را به‌آرامی ادامه دهید تا بیشتر مناطق آسیب‌پذیر را تحریک نکنید.
 3. داروهای مسکن بدون نسخه (تیلنول، موترین و غیره) را طبق تجویز یا دستورالعمل روی بسته‌بندی مصرف کنید.
 4. با آب‌نمک گرم (اما نه داغ) بشویید.

حتی اگر عفونت‌های باکتریایی علت آبسه دندان و فیستول‌های دندانی هستند، آنتی‌بیوتیک‌ها را بدون نسخه مصرف نکنید. متخصصان دندانپزشکی همیشه این داروها را تجویز نمی‌کنند، زیرا همیشه ضروری نیستند و بهترین گزینه برای هر موقعیتی نیستند.

اگر فیستول دندان درمان نشود

اگر فیستول دندان درمان نشود!

ما اغلب یک خراش کوچک را دست کم می‌گیریم. با این حال، ما هرگز نباید همین کار را در مورد دندان درد و عفونت ریشه دندان انجام دهیم. هنگام تجربه یک دندان درد ضربان دار، هرگز نباید در مراجعه به دندانپزشک تردید کنیم، به خصوص اگر لثه‌ها از قبل متورم شده باشند.

عفونت استخوان: اولین هدف باکتری‌ها استخوان‌های اطراف دندان عفونی از جمله استخوان فک است. عفونت استخوان یا استئومیلیت التهاب مغز استخوان یا استخوان به دلیل عفونت باکتریایی است که از جریان خون عبور می‌کند.

موارد شدید استئومیلیت بسیار دردناک است و به ساختار استخوان آسیب می رساند. پس از آن باکتری بر بدن پیروز می‌شود و زندگی را تهدید می‌کند. درمان شامل رشته‌ای از آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضدقارچی است که می‌تواند از چهارتا شش هفته طول بکشد.

عفونت رگ‌های خونی در سینوس‌ها: ترومبوز سینوسی حفره‌ای التهاب و عفونت رگ‌های خونی در سینوس‌ها است که منجر به لخته شدن خون در پایه مغز می‌شود. این یک اختلال نادر و جدی است که در آن عفونت چشم، بینی، گوش یا دندان از طریق سیاهرگ های اطراف صورت عبور می‌کند و باعث اختلالات بیشتر در صورت می‌شود.

بسیار خطرناک است و پس از شناسایی باید بدون تاخیر درمان شود. مطلوب ترین راه برای درمان این اختلال، شناسایی منشاء عفونت از طریق آزمایش های متوالی و تخلیه باکتری های عامل بیماری است.

عفونت پوست و چربی (سلولیت): سلولیت التهاب و عفونت لایه داخلی پوست در کنار چربی است. سلولیت می‌تواند در صورت، سینه یا مقعد ظاهر شود. برای سلولیت صورت، قرمزی در اطراف گونه‌ها، بینی و چشم‌ها وجود دارد. این دردناک است و ممکن است منجر به سپسیس شود که یک وضعیت تهدیدکننده زندگی است.

سلولیت زمانی رخ می‌دهد که باکتری ناشی از عفونت ریشه دندان از طریق وریدهای روی پوست حرکت کرده و عفونت باکتریایی را به آن ناحیه گسترش دهد. موارد خفیف سلولیت تا دوهفته از آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی طول می‌کشد و موارد شدید می‌تواند با درمان‌های آنتی‌بیوتیکی طولانی‌تر تمام شود.

آبسه پارافارنژیال: آبسه پارافارنکس عفونتی است که در قسمت عمیق گردن نزدیک استخوان هیوئید یا استخوان نزدیک سیب آدم ایجاد می‌شود. تورم قسمت عفونی می‌تواند راه هوایی را مسدود کند و باعث شود بیمار دچار مشکلات تنفسی شود.

علائم آبسه پارافارنکس شامل گلودرد، تب و پف گردن است. از طریق سی تی اسکن تشخیص داده می‌شود و از طریق جراحی برای تخلیه آبسه در گلو مراقبت می‌شود. اگر آبسه تشخیص داده نشود، می‌تواند به شریان کاروتید برود و حتی تهدیدکننده‌تر زندگی شود.

سپسیس یا عفونت خون : آخرین اما مطمئناً به‌دوراز حداقل، کشنده‌ترین پیامد عفونت درمان نشده ریشه دندان سپسیس است. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که عفونت باکتریایی در کل جریان خون پخش شده باشد و سیستم ایمنی باعث ایجاد التهاب در سراسر سیستم می‌شود که می تواند اندام ها را پاره کند و شریان ها را مسدود کند.

هنگامی که جریان خون کافی در بدن وجود نداشته باشد، فشارخون کاهش می‌یابد و کلیه ها، ریه ها و کبد به دلیل شوک سپتیک از کار می افتند. تقریباً تمام شرایط پزشکی مرتبط با انتشار باکتری در خون می تواند منجر به سپسیس شود.

همانطور که میبینید، یک دندان عفونی می تواند عواقب شدیدی داشته باشد. بنابراین، عفونت ریشه دندان می تواند یک بیماری کشنده باشد و هرگز نباید آن را ساده گرفت.

راهکارهای جلوگیری از فستیول دندان

چگونه از فیستول دندان جلوگیری کنیم؟

واقعیت این است که هیچ راه‌حل مشخصی برای جلوگیری از عفونت یا آبسه و فیستول دندان که می‌تواند از آن ایجاد شود وجود ندارد. بهترین راه‌حل، رعایت بهداشت دهان و دندان و حفظ یک رژیم غذایی سالم به‌عنوان بخشی از یک برنامه روتین برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و آبسه‌های ناشی از آن است.

از فیستول دندان می‌توان با موارد زیر جلوگیری کرد:

 1. مسواک زدن دندان‌ها به مدت دو دقیقه دو بار در روز و استفاده از نخ دندان یک‌بار در روز
 2. با استفاده از خمیردندان فلوراید دار، دهان‌شویه یا آب (تقریباً تمام آب لوله‌کشی فلوراید دارد!)
 3. با دهانشویه ضد عفونی کننده مانند لیسترین شستشو دهید.
 4. حفظ یک رژیم غذایی سالم که غذاهای بسیار اسیدی یا شیرین را محدود می کند [شکر به دندان ها می چسبد و اسیدی را تشکیل می دهد که به مینای دندان آسیب می زند]
 5. استفاده از آدامس های بدون قند یا مصرف لبنیات برای کمک به ترشح بزاق
 6. یک برنامه منظم با یک متخصص دندانپزشکی (حداقل یک بار در سال) داشته باشید.

اگر فردی فیستول دندان یا آبسه دندانی داشته باشد، توصیه می‌شود در اسرع وقت برای درمان مشکل زمینه‌ای، یک نوبت دندانپزشکی گرفته شود. اگرچه مراجعه به یک متخصص دندانپزشکی ممکن است استرس زا باشد، با این حال، انتخاب عالی برای سلامتی خواهد بود.

حفظ سلامت دندان نمی تواند به اندازه کافی برای سلامت کلی و همچنین پیشگیری از عواقب جدی تر مورد تاکید قرار گیرد.

فیستول دندان به خودی خود به درون لثه ها تخلیه نمی شود، بلکه به داخل دهان تخلیه می شود. اینجاست که طعم تلخ نشات می گیرد. با این حال، اگر عفونت ناشی از آن درمان نشود، می تواند به نواحی مجاور لثه و دندان سرایت کند.

درمان خانگی فیستول دندان

درمان فیستول در لثه را نمی توان در خانه انجام داد، زیرا این فقط یک علامت است و نشان دهنده ایجاد یک فرآیند پاتولوژیک در عمق فک است. شما می توانید تنها با کمک مجموعه ای از روش های تعیین شده توسط دندانپزشک از شر این بیماری خلاص شوید.

فیستول در دوران بارداری

در زمان انتظار برای نوزاد، زنان مستعد ابتلا به عفونت ها و بیماری های مختلف هستند، زیرا تغییرات هورمونی و تغییرات در بدن آنها ایجاد می شود. کاهش دفاع ایمنی می تواند منجر به بدتر شدن بیماری های مزمن شود. علاوه بر این دلایل، فیستول لثه در دوران بارداری می تواند پس از درمان نامناسب دندان، در صورت وجود کیست، در بیماری های دندانی ایجاد شود.

برای اینکه یک زن باردار در معرض استرس اضافی قرار نگیرد، دندانپزشک یک تاکتیک درمانی خاص را انتخاب می کند. یک دوره کامل باید شامل درمان دارویی، از جمله استفاده از آنتی بیوتیک ها باشد، بنابراین پزشکان اغلب درمان را تا زمان تولد کودک به تاخیر می اندازند.

در یک وضعیت حاد در حفره دهان، هنگامی که فیستول دندان چرکی روی لثه ها رخ می دهد، پزشکان کمک های اولیه لازم را ارائه می دهند: برش دندان بیمار، تمیز کردن کانال های ریشه، اعمال درمان ضد عفونی کننده بزرگ و خروج چرک.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *