منوی دسته بندی
فیشورسیلنت

فیشورسیلنت

فیشورسیلنت

هنگامی که دندان های آسیای دائمی کودک بیرون می آیند، فرورفتگی ها و شیار ها گاهی عمیق می شوند که دندان آمادگی برای پوسیده شدن دارد، فیشورسیلنت یا همان شیارپوش راه ضروری برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های کودکان می باشد.

 فیشور سیلنت دندان های دائمی درمان خیلی موثری است که انقلابی در کم شدن پوسیدگی ها به وجود می‌آورد تا از درد خرابی و هزینه‌های زیاد دندان در آینده جلوگیری شود.

فیشور سیلانت چیست؟

این ماده کمک می کند تا شیارهایی که بر روی دندان و یا در بین دندان ها وجود دارد پر شود و از قرار گرفتن آلودگی ها در بین این حفره ها جلوگیری کند.

مراحل انجام فیشور سیلانت

مراحل انجام فیشور سیلنت چیست؟

 در قدم اول سطح دندان را تماما  با یک برس ویژه تمیز می کنیم تا پلاک دندان و میکروب ها برداشته گردد، در وضعیتی  که درون شیارها پوسیدگی شروع شده می باشد،  پوسیدگی ها برداشته شود.

 سطح دندان توسط مواد مخصوص آماده می گردد و چسب دندان ویژه کامپوزیت زده خواهد شد و با نور آبی محکم می گردد.

 مواد فیشور سیلنت بر روی سطح دندان قرارمی گیرد و با نور آبی محکم می گردد، اضافه های  ماده فیشور سیلنت و در وضعیت دارا بودن  بلندی ها منظم گشته و کوتاه می شود.

بهترین زمان انجام فیشورسیلانت

عموما عالی ترین وقت برای فیشور سیلنت پس از بیرون شدن  دندان و قبل از پوسیده گشتن است ، ابتدایی ترین دندان آسیا در ۶ سالگی بیرون می آید ، خوب است  که تقریباً ۶ تا ۷ سالگی فیشور سیلنت صورت پذیرد.

 در این سن بچه هنوز آمادگی لازم برای انجام دقیق و کامل بهداشت دهان را ندارد.

 دومین دندان آسیای دائمی هم در ۱۱ سالگی بیرون می‌آید و این سن مناسبی برای انجام شیارپوش بر روی دندان می باشد.

 فیشورسیلنت و فلوراید تراپی  به ویژه به شکل وارنیش فلوراید دو درمان خیلی مهم برای پیشگیری از پوسیدگی دندان هستند.

هزینه فیشور سیلانت

قیمت فیشور سیلنت همانند همه درمان های دیگر در دندان پزشکی تغییر می‌کند، در کلینیک‌های زیادی هزینه این درمان  بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان می باشد.

اما با وجود این چیز قطعی و ثابتی برای این قیمت ها وجود ندارد، هر یک از کلینیک ها برای خود قیمتی دارند.

چگونه دندان های بچه ها را سالم نگه دارید !

در رابطه با اینکه چگونه از کودک و دندان های او نگهداری کنیم تا دندان های سالمی داشته باشد؟ به یاد داشته باشید که این مواد راه حل های جادویی و بدون نقصی برای درمان پوسیدگی دندان نیستند.

 مطمئن شوید که کودک شما قبل از قرار گرفتن این مواد در محل به شکل مرتب به مسواک و استفاده از دندان ادامه دهد، مطمئن باشید که فرزند شما از خوردن غذاهایی که سبب پوسیدگی دندان می گردد، جلوگیری کند.

فیشور سیلانت کودکان

تقریباً ۵ سالگی که دندان‌های دائمی در حالت بیرون آمدن می باشند و کودک هنوز شیوه درست مسواک زدن را یاد نگرفته است شروع پوسیدگی دندان خیلی زیاد است، به همین دلیل در پنج سالگی بایستی  پدر و مادر با رجوع به یک کلینیک دندانپزشکی خوب شروع به دریافت خدمت های فیشور برای پوشیده شدن شیارهای دندان‌بچه نمایند.

 در صورتی فیشور برای بچه انجام خواهد شد که به دلیل رعایت نکردن بهداشت دندان احتمال پوسیدگی خیلی زیادی برای بچه وجود داشته باشد.

استفاده از فیشور سیلنت

پوسیدگی دندان به شکسته شدن کم‌کم دندان ها گفته می‌شود، این وضعیت بیشتر به دلیل فعالیت باکتریایی در دهان مریض به وجود می‌آید.

 دندانپزشکان عموماً برای کودکان که در معرض خطر بیشتری از پوسیدگی دندان می  باشند،فیشور دندان را تجویز می نمایند.

در معاینات بصری دندان هایی که آسیب دیده باشند بسته به پوسیدگی امکان دارد درجاتی از رنگ‌های زرد یا سیاه را نشان دهد، بیماران امکان دارد درد زیاد دندان را تجربه نمایند که این منجر به مشکل در خوردن غذا خواهد شد.

مزایا و خطرات فیشور سیلنت دندان

فیشور ابزاری ساده و تاثیر گذار برای کم کردن پوسیدگی دندان است، آن ها حتی برای اشخاصی که مسواک با خمیر دندان فلوراید استفاده می‌کنند هم محافظت بیشتری در مقابل پوسیدگی دارد.

 فلوراید در آب و خمیردندان وجود دارد به راحتی به شیارهای عمیق و حفره‌ها نمی‌رسد حتی امکان دارد برس مسواک به عمق آن نرسد .

عوارض این اثر خیلی کم است اما امکان دارد شامل واکنش‌های آلرژیک به فیشور یا در صورت ضخیم بودن لایه احتمال تغییر در روند جویدن وجود داشته باشد.

فلوراید دندان چیست؟

فلوراید یک ماده مورد نیاز برای مقاومت و استحکام دندان و استخوان است، فلورایدتراپی جلوی پوسیدگی را می گیرد و از دندان ها در مقابل پوسیدگی محافظت می کند.

 هنگامی که فلوراید کفایت کند  به مینای دندان می چسبد و آن را مستحکم تر  می کند، مینای دندان سطح بیرونی دندان را پوشیده و ماده خیلی سفتی نیز می باشد.

 فلوراید عامل اساسی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به دندان های دائمی و شیری به ویژه در اوایل بیرون آمدن است.

فواید فیشور سیلانت

امروزه فیشور به خصوص برای کودکان و نوجوانانی که در معرض خطر بیشتری از پوسیدگی دندان هستند توصیه می گردد مهمترین ویژگی‌های این شیوه عبارتند از این که دندان در مقابل تجمع پلاک و مواد غذایی محافظت می گردد و بدون درد می باشد در صورتی که به درستی انجام شود تا ۱۰ سال تاثیر گذار است قابل درمان و ترمیم است و به سادگی می توان از آن محافظت کرد.

سخن پایانی

در پایان لازم به یادآوری است که با توجه به این که دندان های آسیا با توجه به اینکه دندان های شیری باید تا زمان بیرون آمدن دندان های دائمی یعنی ۱۲ سالگی در دهان باشند تا ضمن این که نیاز های تغذیه بچه تامین می شود.

 بتوانند راهنمای درست بیرون آمدن برای دندان های دائمی باشند، در صورت تشخیص دادن پزشک کودک برای جلوگیری از خراب شدن و پوسیدگی شیارهای دندان فیشور سیلنت تراپی لازم است.فراموش نکنید که انجام دادن فیشور بدون یکسری اقدامات کمکی نخواهد توانست دندان را خالی از پوسیدگی نگه دارد. مسواک زدن دو مرتبه در روز ، استفاده از نخ دندان حداقل یک مرتبه در روز مراجعه منظم به پزشک می تواند به این کار کمک زیادی نماید.