منوی دسته بندی
مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

پس از قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک، ممکن است با از بین رفتن اثر بی حسی، احساس ناراحتی یا درد کنید. همچنین ممکن است کبودی‌ها و تورم‌های کوچک روی لثه‌ها ایجاد شود که باید حدود یک هفته به یک رژیم غذایی سبک محدود شوید. دوره نقاهت پس از درمان ایمپلنت به طور متوسط ​​۴ ماه است.

هنگامی که بهبودی شما کامل شد، جلسات بعدی شامل رفرنس دندان‌های شما، ایجاد روکش‌های سفارشی برای ایمپلنت‌ها و انجام برخی آزمایش‌ها برای بررسی اینکه آیا روکش‌ها به خوبی در دهان شما قرار می‌گیرند و احساس خوبی دارند، خواهد بود. سپس روکش به ایمپلنت شما متصل می‌شود. بلافاصله پس از این مرحله می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود بازگردید.

پس از اتمام درمان ایمپلنت دندان موارد زیر مورد انتظار است:

۱. هنگام لبخند زدن، غذا خوردن و صحبت کردن احساس راحتی بیشتری خواهید داشت:

از آنجایی که روکش‌ها مطابق با دندان‌های طبیعی ساخته شده‌اند، رنگ و شکل آنها مانند یک بخش طبیعی و جدایی‌ناپذیر از دهان به نظر می‌رسد.

۲. استخوان‌های فک شما تقویت می‌شوند:

ایمپلنت‌ دندان رشد استخوان فک را در طول فرایند یکپارچگی استخوان تحریک می‌کند و این ناحیه را قوی‌تر و سالم‌تر می‌کند.

۳. باید به بهداشت دندان خود توجه کنید:

برخلاف پروتزهای متحرک، ایمپلنت دندان روی استخوان فک ثابت می‌شود و با رعایت بهداشت دهان و دندان به دندانی بادوام و ماندگار تبدیل می‌شود.

مراقبت های بعد از درمان ایمپلنت دندان چگونه باید باشد؟

پس از کاشت ایمپلنت دندان، ممکن است لخته خون در ناحیه ایجاد شود. برای جلوگیری از التهاب و عفونت بعد از عمل، مهم است که این لخته خون را در جای خود نگه دارید.

برای ۴۸ ساعت اول پس از کاشت ایمپلنت:

 1. دهان خود را به شدت شستشو ندهید، زیرا ممکن است لخته خون را بشویید.
 2. از طریق نی ننوشید.
 3. سیگار نکشید و الکل ننوشید.
 4. محل ایمپلنت را با زبان یا انگشتان مختل نکنید.

۱. خون ریزی بعد از ایمپلنت دندان:

ترشح خون از محل جراحی به مدت ۲۴ ساعت پس از کاشت ایمپلنت طبیعی است. اگر خونریزی شما بیش از حد شد و نتوانستید آن را کنترل کنید، فوراً با مطب ما تماس بگیرید.

برای کمک به کاهش خونریزی، موارد زیر را امتحان کنید:

 • به مدت یک ساعت پس از جراحی، گاز استریل مرطوب را روی محل زخم قرار دهید.
 • در صورت نیاز هر ۲۰ دقیقه با گاز استریل  تازه این کار را تکرار کنید.
 • صاف دراز نکشید، در عوض، سر خود را با یک بالش بلند نگه دارید.
 • فعالیت بدنی خود را در دو تا سه روز اول پس از جراحی محدود کنید.

۲. تورم بعد از ایمپلنت دندان:

تورم بعد از جراحی شما کاملاً طبیعی است. تورم در روز دوم یا سوم پس از عمل به اوج خود می‌رسد و می‌تواند تا سه روز دیگر قبل از رفع آن باقی بماند.

493029403924

در اینجا چند نکته برای کمک به کاهش تورم وجود دارد:

 1. بلافاصله پس از جراحی، کیسه‌های یخ را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
 2. کیسه‌های یخ را در فواصل ۲۰ دقیقه‌ای بگذارید.
 3. پس از ۲۴ ساعت اول، کیسه یخ مورد نیاز نیست و مؤثر نخواهد بود.

۳. درد پس از عمل ایمپلنت دندان:

به محض اینکه احساس کردید بی‌حس‌کننده موضعی شما از بین رفته است، باید مصرف داروهای تجویز شده خود را شروع کنید. به احتمال زیاد به شما پیشنهاد داده می‌شود که از مسکن‌های بدون نسخه مانند تایلنول قوی یا ایبوپروفن استفاده کنید. هر دارویی را که برای درد لازم است مصرف کنید. این دارو به احتمال زیاد باعث ایجاد احساس خواب آلودگی می‌شود، بنابراین از رانندگی یا کار با ماشین آلات یا وسایل نقلیه خودداری کنید.

۴. حالت تهوع بعد از ایمپلنت دندان:

ممکن است پس از جراحی ایمپلنت دندان، حالت تهوع یا استفراغ را تجربه کنید نوشیدن یک نوشیدنی گازدار می‌تواند کمک کننده باشد. اگر حالت تهوع ادامه داشت، از قرص‌های ضد تهوع بدون نسخه استفاده کنید. اگر حالت تهوع بیشتر شد، با مطب ما تماس بگیرید.

۵. مصرف آنتی‌بیوتیک بعد از ایمپلنت دندان:

اگر آنتی‌بیوتیک برای شما تجویز شده است، لطفاً آن را طبق دستور مصرف کنید و نسخه را تمام کنید، مگر اینکه پزشکتان دستور دیگری بدهد. خانم‌ها، لطفاً توجه داشته باشید که آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند در اثربخشی قرص‌های ضدبارداری شما اختلال ایجاد کنند، بنابراین قبل از آن با پزشک خود صحبت کنید.

۶. بهداشت دهان بعد از ایمپلنت دندان:

رعایت بهداشت دهان و دندان برای بهبودی مناسب ضروری است. شب جراحی خود از شستشوی دهانی تجویز شده پریدکس قبل از خواب استفاده کنید. روز بعد از جراحی، پریدکس باید دو بار در روز، بعد از صبحانه و قبل از خواب استفاده شود. مطمئن شوید که حداقل ۳۰ ثانیه آبکشی کرده و سپس تف کنید.

شستشو با آب نمک گرم باید حداقل ۴ تا ۵ بار در روز استفاده شود، به خصوص بعد از غذا. در مورد مسواک زدن، به روال عادی خود پایبند باشید. فقط هنگام مسواک زدن در اطراف نواحی جراحی بسیار ملایم باشید.

۷. فعالیت بدنی بعد از ایمپلنت دندان:

بلافاصله پس از جراحی، فعالیت‌های بدنی را به حداقل برسانید. اگر به ورزش فکر می‌کنید، ممکن است ضربان یا خونریزی در محل ایمپلنت رخ دهد. اگر این اتفاق افتاد، هر گونه فعالیت بدنی را فوراً متوقف کنید. به خاطر داشته باشید که بدن شما احتمالاً مواد غذایی را که به آن عادت کرده است دریافت نمی‌کند، که می‌تواند شما را ضعیف کند و توانایی شما را برای ورزش محدودتر کند.

رژیم غذایی بعد از عمل ایمپلنت چگونه باید باشد؟

 1. برای چند روز اول پس از عمل، مایعات و غذاهای پوره شده را انتخاب کنید.
 2. در طی چند هفته آینده می‌توانید از غذای جامد استفاده کنید. توصیه می‌شود هیچ وعده غذایی را حذف نکنید.
 3. از خوردن غذاهای خیلی گرم خودداری کنید؛ زیرا چند روز طول می‌کشد تا احساس به زبان شما برگردد. بسته به تعداد ایمپلنت‌ها و شرایط عمل جراحی، باید به مدت ۱۵-۱۰ روز از مصرف غذاهای سرد و گرم خودداری شود.
 4. بعد از عمل باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود. مسواک زدن و آبکشی باید حداقل دو بار در روز انجام شود.

بعد از ایمپلنت تا چند ماه باید به تغذیه توجه کرد. در این دوره که دوره همجوشی ایمپلنت تیتانیوم به استخوان فک است، مصرف غذاهای نرم با دمای مناسب ضروری است. باید با غذاهای نرم؛ مانند ماست، پنیر، سوپ، آب میوه، تخم مرغ نرم، گوشت نرم، شیر، بستنی، کاسترد و داخل نان در دمای معمولی تغذیه شود. غذاهای ویتامین C مانند آب میوه‌های تازه، کیوی، سیب، توت فرنگی، گریپ‌فروت و پرتقال باید مصرف شود.

لثه باز شده با مداخله جراحی بخیه شده و پس از درمان بسته می‌شود. بسیار مهم است که بخیه‌ها در طول دوره انتظار تا زمان بهبودی لثه ضربه نخورند. تا زمانی که بخیه‌ها توسط دندانپزشک کشیده نشود، باید از مصرف غذاهای سفت خودداری شود و این ناحیه تحت فشار قرار نگیرد. در این مدت مصرف غذاهای نرم و مایع مناسب خواهد بود.

روند بهبودی بعد از ایمپلنت دندان چقدر است؟

اکثر بیماران پس از دریافت ایمپلنت دندان معمولاً به شش تا نه ماه نیاز دارند تا به طور کامل بهبود یابند. در طول این مدت، ایمپلنت شما تحت استئواینتگراسیون قرار می‌گیرد، که در آن ایمپلنت شما به استخوان فک شما می‌پیوندد تا یک جاسازی مطمئن داشته باشد.

عوامل متعددی می‌توانند بر طول مدت زمان بهبودی شما تأثیر بگذارند، مانند:

 1. رویه‌های تکمیلی
 2. تعداد ایمپلنت‌ دریافتی
 3. مراقبت های بعدی
 4. بهداشت دهان و دندان
 5. شرایط سلامتی
 6. مصرف دخانیات

چه زمانی بعد از ایمپلنت مسواک بزنیم؟

بعد از جراحی ایمپلنت دندان، بهداشت خوب و صحیح دهان بسیار مهم است. ۱ روز بعد از کاشت دندان مسواک زده می‌شود.

بخیه‌های ایمپلنت چه زمانی بهبود می‌یابند؟

برخی از انواع بخیه‌ها گرفته می‌شود. برخی از بخیه‌ها خود به خود جذب می‌شوند. پس از ۱۵-۲۱ روز، زخم‌های جراحی و بی‌نظمی‌های بافتی بهبود می‌یابند.