منوی دسته بندی
مراقبت پس از درمان کامپوزیت ونیر

مراقبت پس از درمان کامپوزیت ونیر

ونیرهای کامپوزیت گزینه ای عالی برای بیمارانی است که می خواهند ظاهر لبخند خود را بهبود بخشند، اما نمی خواهند تحت عمل جراحی بزرگ قرار گیرند. این روکش‌های نازک توسط دندانپزشک شما ساخته می‌شوند و برای یک نتیجه زیبا و طبیعی به جلوی دندان‌های شما چسبانده می‌شوند.

کامپوزیت ونیر چیست؟

ونیرهای کامپوزیت نوعی ترمیم دندان هستند که از مواد ایمن برای پنهان کردن یا ترمیم عیوب دندان استفاده می‌کنند.

روکش ها از یک یا چند لایه از مواد کامپوزیت رزین ساخته می شوند. روکش به صورت سفارشی ساخته شده تا روی دندان های موجود شما قرار بگیرد. آنها علاوه بر جایگزینی کل دندان شما، می توانند تنها بخشی از دندان شما را نیز جایگزین کنند.

علاوه بر این، روکش‌ها برای اصلاح طیف وسیعی از مشکلات دندانی، از جمله فاصله بین دندان‌ها، نامرتبی دندان‌ها و دندان‌های بریده شده مفید هستند.

اگرچه ونیرهای کامپوزیت مستقیم در اواخر دهه ۱۹۷۰ معرفی شدند، اما به دلیل سایش ضعیف، ثبات رنگ و حفظ سطح صیقلی، رضایت بخش نبودند. کامپوزیت های امروزی خواص فیزیکی و زیبایی شناختی بسیار بهبود یافته ای دارند. آنها با تکنیک های کم تهاجمی و همچنین نتایج فوری قابل دستیابی هستند که بخش بزرگتری از بیمارانی که به دنبال درمان های زیبایی هستند راضی می کند. از طرف دیگر ونیرهای پرسلن به مقداری بیشتر و همچنین یک مداخله غیرقابل برگشت دندان نیاز دارند.

کامپوزیت ونیر قدرت اصلاح بسیاری از عیوب زیبایی را دارند و می توانند اکثر مشکلات رایج دهان را بهبود بخشند. مانند:

 1. لبخندهای شکاف دار و لثه ای
 2. تغییر رنگ
 3. دندان های بیرون زده
 4. عقب رفتن لثه
 5. حساسیت دندان

سایر مزایای روکش:

افزایش اعتماد به نفس

عیوب موجود را پنهان می کند

عملکرد بهتر دهان را تضمین می کند

عامل تصمیم گیری برای مراقبت از کامپوزیت ونیر

مطالعه اخیر در مورد تأثیر کامپوزیت ونیر بر بهبود زیبایی موارد زیر را نشان داده است:

 1. کامپوزیت رزین و ونیرهای سرامیکی از نظر ارزیابی بیمار اثر زیبایی یکسانی دارند.
 2. بیماران ونیرهای کامپوزیت را به‌عنوان جایگزینی برای ونیرهای سرامیکی انتخاب می‌کنند که عمدتاً به دلیل حفظ دندان، هزینه و یک‌بار ویزیت بودن آن است.
 3. بیماران ونیرهای سرامیکی را به عنوان جایگزینی برای ونیرهای کامپوزیت انتخاب می کنند که عمدتاً به دلیل عملکرد طولانی مدت حتی پس از در نظر گرفتن عوارض جانبی بعد از عمل و کاهش غیرقابل برگشت دندان است.
 4. رضایت بیمار برای بهبود کلی زیبایی چند عاملی است.

انجام روکش درمانی برای دندان های شما کافی نیست. شما باید آنها را نگهداری کنید و این نگهداری شامل مقدار زیادی است. اگر کم و بیش به موارد زیر پایبند باشید، ظاهراً کامپوزیت ونیر شما ماندگاری طولانی دارند:

59438594385

چند مورد برای مراقبت پس از درمان کامپوزیت ونیر:

 1. تمیز کردن مناسب:

کامپوزیت ونیر شما باید به اندازه دندان های واقعی شما تمیز شوند. مسواک زدن حداقل دو بار در روز و استفاده از نخ دندان هر دو راه های موثری هستند. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان منجر به بیماری های لثه می شود. ممکن است باعث عقب‌رفتن لثه‌های شما شود و در نتیجه لبه‌های روکش‌ها نمایان شود و آنها را در معرض خطر خرد شدن یا افتادن قرار دهد.

 1. استفاده از خمیر دندان مناسب:

اگر قصد استفاده از خمیردندان های سفید کننده را دارید، فقط بدانید که اصلا ضروری نیستند. آنها می توانند برای روکش های شما بیش از حد ساینده باشند. خمیرهای سفیدکننده ممکن است حاوی موادی مانند پراکسید هیدروژن و بی کربنات سدیم (جوش شیرین) باشند. دیر یا زود سطح روکش شما را از بین می برد یا رنگ و درخشندگی آن را از بین می برد. برعکس، استفاده از محصولات ژل عاقلانه تر است، زیرا آنها چنین موادی دارند.

 1. مراقب نیش باشید:

به بیان درست، کامپوزیت ونیر به اندازه دندان های طبیعی قوی نیستند. از این رو، جویدن اجسام بسیار سخت مانند خودکار، یخ، ناخن، استخوان و غیره تا آنجا که به محافظت از روکش شما مربوط می شود اکیداً ممنوع است. اگر چه بعید است، روکش‌های شما ممکن است در صورت جویدن این یا سایر اشیاء سخت، تراشه کنند، با این حال، اگر عادت به گاز گرفتن چیزهای تصادفی دارید، باید سعی کنید به چنین رفتارهایی پایان دهید.

 1. پرهیز از غذاهای سفت:

از عاداتی مانند باز کردن بسته ها با دندان، گاز گرفتن نخ، جویدن یخ، ناخن جویدن یا کشیدن پیپ باید اجتناب شود. از گاز زدن مستقیم دنده ها، استخوان ها، آب نبات های سفت، آجیل یا نان و رول های سفت خودداری کنید. این به ماده فشار وارد می کند و می تواند منجر به شکستگی شود. توجه داشته باشید که برخی از مواد غذایی مانند ذرت، هویج و سیب نیز می توانند استرس بیشتری بر دندان های باند وارد کنند. برای جلوگیری از خرد شدن با احتیاط غذا بخورید. اکثر انواع ساندویچ ها مشکلی ندارند.

چیزهای سختی که در مورد آنها صحبت می شود شامل هویج خام، سیب خام، بادام زمینی، استخوان گوشت و غیره است. آنها ممکن است روکش های گران قیمت شما را از بین ببرند!

اگر تراشه یا شکستگی رخ دهد، معمولاً می توان روکش را با استفاده از همان ماده تجدید کرد. این یک قرار کوتاه است و هزینه آن مشابه ترمیم دندان جلویی است.

 1. پرهیز از غذاهای اسیدی:

غذاهایی که حاوی مقدار زیادی قند و اسید هستند نیز باید تا حدی کنار گذاشته شوند. این غذاها به پوسیدگی دندان کمک می کنند و برای روکش های شما نیز مفید نیستند.

 1. از لکه دار کردن غذاها خودداری کنید:

اگرچه کامپوزیت ونیر قادر به مقاومت در برابر لکه ها هستند، اما به مرور زمان لکه می شوند. آنها کاملاً مانند دندان های طبیعی شما رفتار می کنند و بنابراین باید به همان اندازه مراقب باشید. از خوردن غذاها و نوشیدنی های لک زا مانند قهوه، چای، سس سویا، انواع توت ها و غیره خودداری کنید.

 1. ترک سیگار:

یکی دیگر از علل شایع تغییر رنگ سیگار کشیدن است. ترک تنباکو را به خاطر دندان های خود و همچنین کامپوزیت ونیر در نظر بگیرید.

 1. از مصرف الکل بپرهیزید:

مصرف الکل باعث نرم شدن کامپوزیت های باندینگ می شود که روکش ها را روی دندان های شما نگه می دارد. در حالی که این بدان معنا نیست که روکش ها شل می شوند، اما خط باندینگ را مستعد آسیب و لکه می کند. هنگام خرید دهانشویه یا خمیردندان، مواد تشکیل دهنده آن را بررسی کنید تا ببینید آیا الکل دارند یا خیر، زیرا می توانند به اندازه مشروبات الکلی مضر باشند.

49289384928934

 1. دندان قروچه:

دندان قروچه فشار زیادی به دندان‌های شما وارد می‌کند و به طور قابل توجهی به کامپوزیت ونیر و دندان‌های طبیعی آسیب می‌زند. در چنین حالتی ممکن است لازم باشد از محافظ بایت یا محافظ اکلوزال استفاده کنید.

 1. روال بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید

برای بررسی فونداسیون دهان و تمیز کردن اطراف دندان ها و کامپوزیت ونیر به یک متخصص بهداشت مراجعه کنید.

 1. سازماندهی کنید تا معاینات منظم و رادیوگرافی انجام دهید.

روزانه از دهانشویه استفاده کنید تا خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را به حداقل برسانید! حفظ عادات دهان و دندان ضروری است ،دو بار در روز مسواک بزنید با خمیر دندان حاوی فلوراید و نخ دندان کشیدن روزانه میتوانید از کامپوزیت ونییر خود مراقبت کنید.

به طور معمول با دهانشویه های حاوی الکل شستشو ندهید. الکل می تواند رزین کامپوزیت پیوند شده را نرم کند. اگر دهانشویه مورد نظر است، دهانشویه بدون الکل را انتخاب کنید.

سدیم فلوراید تنها فلوراید خانگی است که باید استفاده شود. فلوراید قلع یا فلوراید فسفات اسیدی شده برای پیوند رزین کامپوزیت یا پرسلن توصیه نمی شود. نوترافلوور (هفتگی یا روزانه) یک شستشو دهنده سدیم فلوراید است و می تواند برای استفاده خانگی توصیه شود.

همچنین باید پس از درمان کامپوزیت ونیر در چند روز اول از نوشیدنی های غذایی بسیار گرم یا سرد خودداری کنید. اگر در طول درمان لثه‌های شما اصلاح شده باشد، ممکن است پس از از بین رفتن بیهوشی حساس شوند. شستشو با آب نمک گرم کمک می کند. ممکن است برای افزایش سطح آرامش شما از تسکین درد استفاده شود.

پس از سیمان شدن روکش‌های سرامیکی، ممکن است چند روز طول بکشد تا به روکش‌های جدید عادت کنید. بایت و نحوه قرار گرفتن دندان‌هایتان ممکن است متفاوت باشد، به خصوص اگر طول، شکل ویا ضخامت دندان‌هایتان را تغییر دهیم. اگر احساس می‌کنید که نیش شما نامتعادل است، لطفاً حتماً برای تعیین وقت با ما تماس بگیرید.

مدت زمان پیوند به خیلی موارد بستگی دارد. این بسیار شبیه به دست آوردن یک مجموعه لاستیک جدید است. مدت زمان ماندگاری آنها به کیفیت لاستیک، نحوه ساخت آن، نوع سطح جاده، نحوه رانندگی و چند مایل رانندگی در سال بستگی دارد. به همین ترتیب، طول عمر کامپوزیت ونیر شما بستگی به عادات شما و میزان استرس وارده به دندان های جلویی دارد. با احتیاط و مراقبت مناسب، مواد کامپوزیت فعلی مدت طولانی دوام می آورند.

از آنجایی که کامپوزیت ونیر شما تنها در یک مراجعه به مطب انجام می شود، دندان های شما در اولین باری که دهان خود را می بندید، با لب ها و زبان شما متفاوت خواهد بود. این طبیعی است و زمانی که تغییراتی در شکل و اندازه دندان ها ایجاد شده باشد، قابل انتظار است. گاهی اوقات ممکن است گفتار شما در ابتدا تغییر کند یا تحت تأثیر قرار گیرد تا زمانی که زبان شما با تغییرات سازگار شود. حتی اگر تغییرات جزئی هستند (فقط در میلی متر قابل اندازه گیری هستند)، دهان شما بسیار حساس است و در ابتدا این احساسات را اغراق می کند. معمولاً بعد از چند روز، احساس کاهش می‌یابد و دهان شما دوباره عادی می‌شود.