منوی دسته بندی

چرا باید از مسواک زدن تهاجمی خودداری کنیم؟

مسواک زدن تهاجمی

فهرست مطالب

آیا فکر می کنید که اعمال فشار زیاد با مسواک تمیز کردن بهتری را فراهم می کند؟

بسیاری از بیماران با این باور غلط که مسواک زدن تهاجمی باکتری های بیشتری را از بین می برند اما مسواک زدن تهاجمی چه عوارضی دارد و چرا باید از آن اجتناب کنیم؟

مسواک زدن روزانه پایه و اساس یک دهان سالم است. برای دستیابی به بهداشت موثر استفاده از یک مسواک خوب و یک خمیر دندان خوب مهم است، اما این همه ماجرا نیست. روش مسواک زدنی که ما استفاده می کنیم نیز اثربخشی تمیز کردن را تعیین می کند. از این نظر، فشار زیاد می تواند برای دندان ها و لثه ها مضر باشد:

جمع شدن لثه این شامل از بین رفتن بافت لثه است که باعث می شود دندان بیشتر در معرض دید قرار گیرد.

سایش دندان مسواک زدن تهاجمی مینای دندان را فرسایش می دهد و سایش آن را تسریع می کند. این به طور مستقیم با حساسیت دندان مرتبط است.

حساسیت دندان معمولاً در نتیجه عقب نشینی لثه و سایش است. این شامل احساس درد شدید هنگام مواجهه با محرک هایی مانند نوشیدنی های بسیار سرد یا بسیار گرم است.

بیماری پریودنتال. یکی دیگر از پیامدهای انقباض لثه. ریشه در معرض تجمع پلاک باکتریایی بین دندان و لثه که عامل اصلی ایجاد بیماری پریودنتال است را تسهیل می کند.

مسواک زدن تهاجمی

 

 

نکاتی برای مسواک زدن

اولین قدم این است که هنگام مسواک زدن فشاری بر دندان ها و لثه ها وارد نکنید. اما رعایت یک سری دستورالعمل برای جلوگیری از اثرات مسواک زدن تهاجمی روی مینای دندان و لثه ها مهم است:

بخوانید
همه آنچه باید در مورد جوش های روی زبان بدانید  

 

از یک مسواک با موی نرم استفاده کنید

گاهی اوقات این اثر از فشاری که وارد می کنیم نیست، بلکه به این دلیل است که از یک مسواک بسیار سخت استفاده می کنیم. از این نظر استفاده از مسواک با رشته های نرم و انجام حرکات تهاجمی کمتر روی مینا توصیه می شود. انجام حرکات چرخشی و اجتناب از فشار بر روی دندان توصیه می شود.

 

 

تکنیک مسواک زدن تهاجمی خود را اصلاح کنید

تکنیک های زیادی برای مسواک زدن وجود دارد. یکی از مواردی که توصیه می شود تکنیک Bass است. این شامل انجام حرکات عمودی و مستقیم برای تمیز کردن عمیق تر شیارهای لثه است. به این ترتیب پلاک های دندانی بیشتری را از خط لثه پاک می کنیم، چیزی که برای جلوگیری از بیماری پریودنتال ضروری است.

اگر چه کسانی که تحلیل لثه را تجربه می کنند دارای یک اختلال ژنتیکی هستند، اما استفاده از تکنیک مسواک زدن تهاجمی نیز می توانند باعث بروز این بیماری شوند. افراد مبتلا به اختلالات لثه می توانند با انتخاب اشتباه مسواک و مسواک زدن تهاجمی، به ناراحتی های  لثه دچار شوند.

این تصور که دندان‌ها باید با مسواک زدن نادرست سفیدتر و تمیزتر شوند، کاملاً اشتباه است. مسواک زدن سخت، انتخاب اشتباه مسواک می تواند باعث ساییدگی دندان ها و لثه ها شود. در نتیجه این آسیب ها، اختلالات دندانی و لثه ای به ویژه خونریزی لثه ممکن است رخ دهد. احساس گرما و سرما می تواند به ابعاد بالایی برسد و باعث گزگز شود. ما می توانیم در حین مراقبت از دندان ها آسیب زیادی به دندان های خود وارد کنیم.

بخوانید
6 راه برای محافظت از لثه ها

مسواک زدن تهاجمی

تکنیک مسواک زدن چیست؟

مسواک زدن دندان ها در واقع معادل تمیز کردن باقی مانده هایی است که بعد از غذا بین دندان ها نشسته اند. تمیز کردن این باقی مانده ها از تشکیل باکتری و پلاک جلوگیری می کند. بنابراین، دندان های سالم تر و سفیدتری به دست می آوریم. تمیز کردن باقی مانده های بین دندان ها و به خصوص زیر دندان ها نیز به سلامت دهان و دندان کمک می کند.

 اکثر مشکلاتی که در لثه ها ایجاد می شود به دلیل مسواک نکردن دندان ها یا مسواک زدن نادرست است. لثه ها توسط پلاک های باکتریایی تشکیل شده توسط بقایای انباشته شده مورد حمله قرار می گیرند. در نتیجه این حمله، تحلیل لثه، خونریزی لثه و حساسیت لثه به شدت افزایش می یابد.

بیماری های لثه باعث بدتر شدن ساختار دهان و از دست دادن حتی دندان های سالم می شود. مسواک زدن شدید دندان ها و لثه ها باعث ساییدگی و همچنین مشکلاتی در مینای دندان می شود. مینای دندان فرسوده می تواند به عصب دندان اسیب برساند و ممکن است حساسیت در دندان ها افزایش یابد. در نتیجه شکایات گزگز و درد افزایش می یابد و همچنین مشکلات دندانی شدید در نوشیدنی های سرد افزایش می یابد.

اثرات مسواک زدن تهاجمی

 

 

تکنیک صحیح مسواک زدن چگونه است؟

برای محافظت از دندان ها و لثه ها در برابر آسیب باید با حساسیت مقابله و از مسواک زدن تهاجمی مقابله کرد. اگر برخی از مراحل برای کسانی که دچار تحلیل لثه شده اند به عادت تبدیل شود، حتی بهبودهایی نیز دیده می شود.

بخوانید
درمان سریع بی دندانی

تا حد امکان یک مسواک با موهای نرم انتخاب کنید و هر ۳ ماه یکبار مسواک خود را عوض کنید. وقتی مسواک زدن را شروع می کنید، سعی کنید مسواک را با زاویه ۴۵ درجه نگه دارید. بنابراین، موهای مسواک به راحتی هر نقطه از دندان ها را تمیز می کند.

ترجیح دهید مسواکتان نرم باشد تا خشن. دندان های بالا را از بالا به پایین و دندان های پایین را از پایین به بالا به آرامی مسواک بزنید. اطمینان حاصل کنید که باقیمانده ی غذایی از طریق شکاف ها به بیرون پرتاب می شوند. در مسواک های اتوماتیک این حرکات به صورت خودکار انجام خواهد شد. وظیفه شما این است که به‌جای فشار دادن مسواک، به آرامی روی دندان‌هایتان بکشید.

با آرامش رفتار کنید و حداقل ۲ دقیقه به خودتان فرصت دهید. اگر متوجه نمی‌شوید که مسواک را روی دندان‌هایتان فشار می‌دهید، یک مسواک خودکار با یک محرک انتخاب کنید.

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • غلامرضا کشانی گفت:

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

 • خلیل سلیمانی گفت:

  شما پیج اینستا هم دارین؟

 • اصغر براتی گفت:

  چه مطلب خوبی

 • شهرام مرادی گفت:

  دمتون گرم

 • مهرداد بابایی گفت:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 • بهمن بهرامی گفت:

  دفتر مرکزیتون کجا قرار داره

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *