موکوسل

فهرست مطالب

تورم های که در دهان ایجاد می شود علاوه بر ظاهر نازیبایی که دارد بسیار دردناک می باشد که باعث آزار فرد می شود. به جمع شدن مخاط به صورت یک توده کوچک در داخل دهان که به صورت یک کیست با ظاهر برآمده ایجاد می شود موکوسل گفته می شود. این عارضه معمولا دردی ندارد و علت وجودی آن بریدگی و یا شکاف های کوچکی می باشد.

 در داخل  دهان ایجاد می شود و این امکان وجود دارد که خود این موکوسل ها بعد از مدتی از بین بروند و به درمان خاص نیازی نداشته باشند اما اگر این عارضه به صورت توده های خیلی بزرگ که دارای چرک هستند بروز کند حتما باید تحت درمان قرار بگیرد.

علت های ایجاد موکوسل

موکوسل  به علت های گوناگون در دهان افراد ایجاد می شوند که می تواند دلیلی مختلفی داشته باشد که از شایع ترین علت های پیدایش موکوسل می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

پاره شدن یک غده بزاقی در دهان

سوراخی لب با پیرسینگ برای زیبایی

آسیب دیدن دندان ها

تورم در لثه ها

این سه مورد که در متن بالا به آنها اشاره شده است از اصلی ترین عوامل پیدایش موکوسل می باشد. این زخم ها به به دو دسته وخیم و غیر وخیم تقسیم بندی می شود که نوع غیر وخیم ان ها به راحتی با دارو قابل درمان میباشد اما وخیم ها زخم هایی هستند که به سادگی خوب نمی شوند و درمان دارویی برای ان ها کفایت نمی کند و در بسیاری از موارد نیاز به عمل جراحی می باشد.

روش های درمانی موکوسل

بیشتر موکوسل هایی که در دهان ایجاد میشوند بعد از گذشت مدتی به خودی خود و بدون مصرف هیچ داروی خاصی از بین می روند اما در بسیاری از موارد عمق این زخم ها بسیار عمیق می شوند که در چنین مواردی به هیچ عنوان نباید به درمان توسط خود فرد انجام شود و حتما باید توسط پزشک که در این کار تخصص دارد ابتدا زخم بررسی شود و سپس با توجه به نوع زخم یا کیستی که در دهان وجود دارد راه های درمانی برای ان تجویز شود.

 در صورتی که کیست دهانی رشد کند و گسترده شود و قسمتی از دهان را بگیرد دکتر اقدام به روش های درمانی جدی تر می کند یکی از این روش ها لیزر درمانی می باشد و یا در دیگر روش ها با ایجاد تونل در محل زخم آن را تخلیه می کنند و سپس بعد از تخلیه محل آن را بخیه میزنند تا از عفونت کردن آن جلوگیری کنند.

 در هر صورتی برای این کار و درد نکشیدن بیمار از بی حسی های موضعی استفاده می شود تا محل تخلیه زخم کاملا بی حس باشد و فرد در حین تخلیه هیچ گونه دردی را احساس نکند.

راه های جلوگیری از موکوسل

موکوسل از جمله بیماری های دهان و دندان می باشد که قابل پیشگیری است و افراد با رعایت نکاتی قادر خواهند بود تا از شیوع آن جلوگیری کنند. از اقداماتی که می توان در این زمینه انجام داد می توانیم به روش های زیر اشاره کنیم

فشار دادن لب ها

خیلی از افراد عادت دارند در هنگام عصبانیت و یا استرس لبهای خود را به یکدیگر فشار میدهند و یا عادت دارند لب های خود را گاز می گیرند و یا لب های خود را به طور خیلی محکم مک می زنند که این عوامل از اصلی ترین بروز موکوسل می باشد برای این که از بروز این کیست های کوچک در لب و دهان خود جلوگیری کنید بهتر است اگر عادت به این کار دارید آن را ترک کنید.

رعایت کردن بهداشت دهان و دندان

 رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهم ترین اصل ها در سلامتی دهان و دندان می باشد که به آن توصیه اکید می شود. با رعایت کردن بهداشت دهان و دندان علاوه بر اینکه باعث میشود دندان های زیبا و سالمی داشته باشید از بروز بیماری های عفونی در لثه ها و لب های شما نیز جلوگیری می کند. شستن و مسواک زدن روزانه ، استفاده کردن از دهانشویه ، چکاب ماهانه دندان ها و استفاده از نخ دندان از عوامل بسیار مهم در بهداشت دهان و دندان می باشد.. استفاده کردن از خمیر دندان با نشان استاندارد بسیار مهم می باشد اگر از خمیر دندان های غیر استاندارد برای تمیز کردن دندان های خود استفاده کنید تنها باعث آسیب رساندن بیشتر به دندان های خود می شوید.

توجه به هرگونه بیماری دهان و دندان

توجه کردن به بیماری هایی که در دهان ایجاد می شود و کنترل کردن و پیگیری آن ها به موقع از بروز بیماری های جدی مانند سرطان های دهان و دندان به صورت خیلی جدی پیشگیری می کند. افراد باید در صورت دیدن هر گونه عارضه نامتعارفی در دهان خود حتی اگر بدون درد باشد و هیچ گونه مشکلی برای فرد ایجاد کند در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کند تا مورد چکاپ قرار بگیرد و آزمایش هایی در رابطه با آن انجام شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه خطری برای فرد ندارد.

توصیه های در رابطه با موکوسل

موکوسل شاید یک عارضه ای باشد که هیچ گونه خطری برای افراد نداشته باشد و بعد از مدتی به صورت خود به خود از بین برود اما در صورتی که بعد از گذشت چند روز این عارضه به طور کلی درمان نشد فرد حتما باید به پزشک مراجعه کند چون امان دارد این توده که در دهان ایجاد شده است آبدار و دارای عفونت باشد که باعث شود تا کل دهان با این عارضه درگیر شود. در هر صورتی بعد از گذشت چند روز و ناپدید شدن بهتر است که به پزشک مراجعه شود.

 سخن پایانی

موکوسل یک بیماری شایع در دهان و دندان می باشد که خطر جدی ندارد و در بیشتر موارد به درمان خاصی هم نیاز ندارد اما دیده شده است که در موارد کمی این عارضه ها رشد و گسترش پیدا کرده است و با عفونت کردن باعث ایجاد یک خطر جدی برای فرد شده است در چنین مواردی پزشک یا با لیزر و یا با عمل جراحی اقدام به خارج کردن توده کرده تا از شیوع آن در کل دهان جلوگیری کند.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *