منوی دسته بندی

کانتورینگ دندان (میناپلاستی)

کانتورینگ دندان

فهرست مطالب

کانتورینگ دندان (میناپلاستی)

تغییر شکل دندان یا کانتورینگ دندان (میناپلاستی)، یک درمان زیبایی دندانپزشکی است. میناپلاستی مقادیر جزئی مینای دندان را برای تغییر شکل یک یا چند دندان از بین می‌برد. میناپلاستی برای تغییر سریع و بدون درد دندان‌هایی که شکسته، ترک خورده یا روی هم قرار گرفته‌اند بسیار مؤثر است.

در شرایط خاصی که عیوب جزئی هستند، کانتورینگ دندان حتی ممکن است جایگزینی برای بریس باشد. این روش به بیماران تغییر ظریف و در عین حال قابل توجهی را در لبخند آنها ارائه می‌دهد. در عین حال سلامت کلی بهتری ایجاد می‌کند. اگر از شکل یا اندازه دندان‌های خود ناراضی هستید. ممکن است میناپلاستی  بهترین گزینه برای شما باشد.

کانتورینگ دندان چیست؟ دقیقاً شامل چه مواردی می‌شود؟ ما مهم‌ترین اطلاعاتی را که باید در مورد کانتورینگ دندان و میناپلاستی بدانید در چهار بخش ساده آورده‌ایم. نحوه انجام، مزایا، معایب و زمانی که برای شما مناسب است.

کانتورینگ دندان

نحوه عملکرد کانتورینگ دندان

هنگامی که یک دندانپزشک زیبایی ماهر و آموزش دیده از این تکنیک استفاده می‌کند. کانتورینگ دندان را می‌توان بدون ناراحتی و درد برای بیمار انجام داد. قبل از انجام میناپلاستی، برای ارزیابی اندازه و محل پالپ هر دندان، عکس‌برداری با اشعه ایکس گرفته می‌شود. در واقع برای اطمینان از وجود استخوان کافی بین دندان‌ها برای ایجاد حمایت مناسب انجام می‌شود.

 سپس دندانپزشک شما به آرامی شروع به برداشتن مقدار کمی از مینای دندان با لیزر یا ابزاری خاص می‌کند. دندانپزشک شما هر ناحیه بدشکل را اصلاح می‌کند، دندان‌های بیش از حد بلند کوتاه می‌شوند و دندان‌های بد شکل در تراز مناسب صاف می‌شوند.

پس از تکمیل میناپلاستی، دندان‌پزشک شما دندان‌های شما را برای داشتن درخشش طبیعی براق می‌کند. نسبت به نوع میناپلاستی توصیه شده، تغییر شکل ممکن است فقط در یک جلسه ۳۰ دقیقه‌ای انجام شود.

در نتیجه دندان‌های شما تغییر می‌کند. میناپلاستی همچنین به عنوان ادنتوپلاستی یا تغییر شکل دندان شناخته می‌شود. هدف از میناپلاستی تغییر شکل، اصلاح طول یا ظاهر دندان‌ها برای بهبود ظاهر شما است.

دندانپزشک شما این کار را با استفاده از ابزار خاصی یا لیزر برای پاک کردن مینای دندان انجام می‌دهد. مینا لایه بیرونی سخت دندان‌های شما است که از قسمت‌های آسیب‌پذیر داخل دندان‌های شما محافظت می‌کند. بنابراین این روش روی ساختار دندان شما محدود می‌شود. تا دندان شما را در معرض خطر یا آسیب احتمالی قرار ندهد.

ویژگی جذاب این روش این است که معمولاً سریع و بدون درد است. نیازی به دوره نقاهت ندارد. به طور معمول، متخصص دندانپزشکی شما می‌تواند آن را در یک بار ویزیت بدون استفاده از بی‌حس‌کننده موضعی تکمیل کند.

بخوانید
برای داشتن دندان های صاف روکش دندان یا ارتودنسی شفاف، کدام یک را ترجیح می دهید؟

فواید کانتورینگ دندان

کانتورینگ دندان یک عمل زیبایی دندان محسوب می‌شود. اما نتایج میناپلاستی بسیار سریع و قابل توجهی را به همراه دارد. میناپلاستی برای تغییر شکل دندان‌ها و اصلاح عیوب جزئی ایده آل است. در حالی که کانتورینگ دندان می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. کانتورینگ زیبایی نوعی است که فقط برای بهبود ظاهر شما انجام می‌شود.

با این اوصاف، میناپلاستی ممکن است مزایای دیگری نیز ارائه دهد. حتی اگر بیشتر بر روی بهبود ظاهر لبخند خود تمرکز کرده باشید. اینکه آیا این موارد در مورد شما صدق می‌کند یا نه به سابقه سلامت فردی و ساختار مینای دندان شما بستگی دارد.

مزایای کانتورینگ ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. بهبود ظاهر خود با تغییر شکل یا اندازه دندان‌هایتان
 2. ترمیم دندان‌ های ترک خورده، شکسته، کج یا نامناسب
 3. بهبود آسیب ناشی از دندان‌قروچه
 4. تمیز کردن نواحی بین دندان‌ها را آسان‌تر می‌کند.
 5. این روش اغلب با کامپوزت دندانی برای افزودن مواد به دندان شما و افزایش حجم یا شکل آن ترکیب می‌شود.

مزایای اصلی کانتورینگ دندان عبارت‌اند از:

 1. فقط یک نوبت لازم است.
 2. درمان معمولاً کمتر از یک ساعت طول می‌کشد.
 3. هیچ درد یا ناراحتی مرتبطی در طول یا بعد از درمان وجود ندارد.
 4. نتایج دائمی هستند.
 5. مشکلات جزئی زیبایی کانتورینگ می‌تواند برطرف شود .

کانتورینگ دندان برای رفع مشکلات جزئی زیبایی دندان طراحی شده است. مینای دندان شما فقط ۲.۲۸ میلی متر ضخامت دارد. مقداری مینای باقی مانده برای اطمینان از سالم ماندن و محافظت از دندان‌های شما برای سال‌های آینده ضروری است. مینای دندان برای محافظت از سلامت کلی دندان شما و جلوگیری از حساس شدن دندان‌ها مورد نیاز است.

کانتورینگ دندان

کانتورینگ دندان می‌تواند به رفع موارد زیر کمک کند:

 1. دندان‌ها کمی بد شکل هستند.
 2. دندان‌های بیش از حد بلند
 3. براده‌ها یا ترک‌های جزئی در امتداد لبه دندان
 4. به هم چسبیده بودن دندان‌ها

نکاتی برای حفظ سلامت دندان‌ها پس از درمان

نگرانی اصلی ترمیم دندان این است که دندان‌های شما کمی نازک‌تر می‌شود. این می‌تواند لبخند شما را نسبت به احساس گرما و سرما حساس‌تر کند. همچنین لازم است از دندان‌های خود در برابر مواد ساینده محافظت کنید. به خاطر داشته باشید که با احتیاط مسواک بزنید. تا از آسیب دیدن مینای باقی مانده جلوگیری کنید.

بهترین نکته برای حفظ شکل عالی دندان‌های تازه تغییر یافته، ادامه یک رژیم دندانپزشکی عالی است. مسواک زدن با خمیردندان حاوی فلوراید دو بار در روز به سفیدی و بدون لکه ماندن دندان‌های شما پس از درمان کمک می‌کند.

بخوانید
بلیچینگ در جنت آباد شمالی

 

tag2

 

سایر نکات برای حفظ سلامت دندان‌ها بعد از کانتور عبارت‌اند از:

 1. اجتناب از نوشیدنی‌ها یا تنقلات پر از شکر
 2. اضافه کردن کلسیم اضافی به رژیم غذایی یا مصرف مکمل
 3. از خمیر دندان غیر ساینده استفاده کنید.
 4. دندان‌قروچه و فک خود را فشار ندهید.
 5. بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید.
 6. به طور منظم برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

کاندیدای کانتورینگ دندان شما

کانتورینگ دندان یک فرآیند فوق العاده ساده و سرراست است. فرض کنید شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد کانتورینگ، میناپلاستی یا سایر درمان‌های دندانپزشکی زیبایی هستید. تا هرگونه نقص جزئی در لبخند خود را برطرف کنید. در این صورت، یک امتحان اولیه مکانی عالی برای شروع است.

پس از معاینه، اگر مینای کافی برای این روش دارید. کاندیدای عالی برای درمان هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کانتورینگ دندان و اینکه آیا این درمان برای شما مناسب است. همین امروز با ما تماس بگیرید. هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا ظاهر ارائه شده توسط میناپلاستی برای شما مناسب است یا خیر.

بهتر است که با متخصص دندانپزشک خود مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند تصویر واضحی از آنچه این روش می‌تواند برای تاریخچه سلامت و نیازهای خاص شما ارائه دهد، به شما می‌گویند.

این روش از نظر پزشکی ضروری نیست. تصمیم گیری برای انجام این نوع میناپلاستی به عهده شماست. تمرکز شما بر ظاهر و بودجه دو عامل اصلی در انتخاب میناپلاستی است.

معایب میناپلاستی

یکی از محدودیت‌های کانتورینگ دندان، چیدمان و ساختار دندان‌ها و مینای دندان شما است. از آنجایی که این روش شامل برداشتن مینای دندان است. ضخامت مینا در نقاطی که نیاز به تغییر شکل دارند محدود می‌شود. این بدان معنی است که این روش فقط می‌تواند مشکلات زیبایی جزئی را ترمیم کند. تغییرات اساسی در نیش یا ظاهر شما ایجاد نمی‌شود.

خوشبختانه، متخصص و دندانپزشک شما پاسخگوی مفیدی برای تعیین اینکه آیا کانتورینگ دندان برای نیازهای شما مناسب است یا خیر، خواهد بود. ایشان یک معاینه انجام می‌دهد. اغلب برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد مینای دندان و ارزیابی محل مناسب بودن روش، عکس اشعه ایکس می‌گیرند.

اگر این روش مینای شما را نازک کند، می‌تواند خطر ساییدگی آن و ایجاد مشکلات مرتبط با دندان مانند حساسیت دندان را افزایش دهد. به همین دلیل، مراقبت از دهان پس از انجام کانتورینگ بسیار مهم است.

بخوانید
بلیچینگ دندان در شهران

کانتورینگ دندان

در صورت دریافت کانتورینگ زیبایی دندان، حتماً موارد زیر را انجام دهید:

 1. با استفاده از یک برس نرم و خمیر دندان غیر ساینده، به آرامی مسواک بزنید.
 2. از جویدن یخ و اقلام غیر خوراکی که به مینای دندان شما آسیب می‌رساند خودداری کنید.
 3. از سیگار کشیدن یا استفاده از تنباکو خودداری کنید.
 4. حداقل دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اگر میناپلاستی انجام می‌دهید، حتماً از لبخند خود با رعایت بهداشت دهان و دندان و رفتارهای سالم محافظت کنید. تا طول عمر لبخندی جذاب خود را افزایش دهید.

سؤالات متداول

از چه چیزی برای سوهان کشیدن دندان‌ های من استفاده خواهید کرد؟

ما از دیسک‌های کاغذی برای فرم دادن به دندان‌های شما استفاده می‌کنیم. این درمان شامل مجسمه سازی دقیق مینای دندان است. بنابراین کاملاً بی خطر و بدون درد است. بی شباهت به سوهان دادن به ناخن‌هایتان نیست. نتایج می‌تواند شگفت‌انگیز باشد.

بنابراین اغلب متوجه می‌شویم که پس از بستن براکت‌ها، در حالی که دندان‌های شما می‌توانند زیبا و صاف باشند. ممکن است حتی طول کافینداشته باشند. و به همین دلیل ممکن است هنوز به اندازه کافی از نتایج راضی نباشید.

کانتورینگ دندان پاسخ مناسب این گون موارد است. براده کردن ظریف برای یکنواخت کردن طول و تغییر شکل برای ایجاد هماهنگی بسیار بیشتر در لبخند شما گزینه‌ی خوبی است.

آیا بعد از آن میناپلاستی دندان‌هایم حساس خواهند شد؟

احتمال اینکه بعد از کانتورینگ دندان دچار حساسیت دندان شوید بسیار کم است. اگر در هر نقطه‌ای از دندان احساس حساسیت می کنید. دیگر کانتور روی آن ناحیه از دندان انجام نمی‌شود. با این حال، مینای دندان آن‌قدر کم سوهان شده است که خطر حساسیت کمی وجود دارد.

آیا دندان‌های من در صورت کانتور کردن بیشتر در برابر پوسیدگی آسیب‌پذیر خواهند بود؟

خیر، در صورت میناپلاستی، دندان‌های شما در برابر پوسیدگی آسیب‌پذیرتر نخواهند بود. این یک درمان کاملاً ایمن است که هدف آن بهبود ظاهر لبخند شما به محافظه‌کارانه‌ترین شکل ممکن است. بدون اینکه به دندان شما آسیب برساند.

آیا تغییر شکل دندان درد دارد؟

فرآیند تغییر شکل دندان کاملاً بدون درد است. فقط سطح دندان با دیسک‌های کاغذی سوهان می‌شود. به این معنی که در طول درمان چیزی احساس نخواهید کرد. کمی شبیه سوهان کشیدن ناخن است. بعد از میناپلاستی دندان‌های شما عالی به نظر می‌رسند. همان‌طور که در مقاله مشاهده می‌کنید، لبخندها دگرگون می‌شوند. این یک درمان بسیار محافظه کارانه است. بنابراین نتایج شگفت انگیزی دارد و کاملاً بدون درد است.

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • حبیب نظری گفت:

  خیلی خوب بود

 • رضا رنجبر گفت:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنینم چجوری باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 • منصور رحمانی گفت:

  مقالاتتون عالین واقعا!

 • عزیز کرمانی گفت:

  چه سایت قشنگی دارین

 • میری گفت:

  چرا اینقد زیاد؟

 • مصطفی احمدیان گفت:

  من یکی از کاربران دائمی سایت شما هستم

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *