کیست لب

فهرست مطالب

کیست لب یک تورم کوچک است که در ابتدا یک غده بزاقی سالم بوده. اما بر اثر یک سری عوامل در داخل لب پایین و کف دهان و یا سقف و زیر زبان و یا در قسمت لثه‌ها به وجود می آید و چنانچه بیان شد دردی ندارد. اما به دلیل این که سبب ترشح بیش از اندازه بزاق می شود در نتیجه در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن آزار دهنده می باشد.

 طبیعی است که نگران هستید زمانی که یک توده جدید بر روی بدن به وجود می آید، اگر شما و یا فرزند شما یک تورم نرم در لب و یا دهانتان شکل گیرد امکان دارد یک موکوسل باشد. این عارضه در ابتدا یک کیست لب بی ضرر است اما به هر حال مناسب است که به دکتر مراجعه کرده و آن را چک کند خصوصا اگر شما را اذیت می کند.

کیست لب چیست؟

کیست لب یک تورم کوچک در داخل و یا خارج از دهان است که در قسمت لب پایین و یا کف دهان به وجود می آید. اندازه ی دهانی آنها بین یک میلی متر تا چند سانتی متر می باشد، موکوسل خیلی رایج است و کیستی بی خطر میباشد در بیشتر موارد این کیست سبب ایجاد درد نمی شود. شایع ترین محل به وجود آمدن موکوسل سطح داخل لب پایین است، اما این کیست لب عموما در سقف دهان ،قسمت داخلی گونه‌ها و در زیر زبان و بر روی لثه‌ها هم ظاهر می‌شود. بیشتر کیست هایی که در قسمت سقف دهان به وجود می آید، امکان دارد مشکلاتی را در زمان غذا خوردن و حرف زدن ایجاد کند و نسبت به بقیه موکوسل‌های دهانی تورم آن بیشتر است. این کیست‌ها خیلی کم در قسمت لب بالا به وجود می‌آید.

درمان خانگی کیست لب

درمان خانگی کیست لب

برای درمان کیست لب در خانه یکسری راهکارها وجود دارد که در پایین به آنها اشاره خواهیم کرد.
استفاده کردن از این روش ها در درمان قطعی کیست لب تاثیر گذار است و بعد از این که یکی دو روز از این ترکیب ها استفاده کنید بهبودی را به چشم مشاهده می کنید.

۱-استفاده از سرکه

استفاده از سرکه به این ترتیب که یک قاشق چایخوری سرکه سیب طبیعی را در یک لیوان آب قرار می دهید .و به خوبی این دو را با هم ترکیب و مخلوط کرده .و آن را در دهان خود بگردانید و در نهایت دهان را با آب شستشو دهید . این کار را دو مرتبه در روز انجام دهید تا زمانی که موکوسل از بین برود و بهبود یابد، سرکه به دلیل اینکه خاصیت متعادل سازی ph دارد از تولید بیش از اندازه بزاق و موکوسل جلوگیری می‌کند و روند بهبودی آن را تسریع می بخشد.

۲-عسل طبیعی

در این روش نصف قاشق چای خوری عسل طبیعی را با دو سه قطره روغن درخت چای مخلوط می کند و روغن درخت و اثر را به خوبی با همدیگر ترکیب کرده و ترکیب به دست آمده را بر روی کیست لب قرار دهید، برای چند دقیقه صبر کرده و بعد از آن دهان را به خوبی شستشو دهید.

دقت داشته باشید که به هیچ وجه نباید روغن درخت را بلعید و این را ۲ ،۳ مرتبه در روز انجام دهید تا زمانی که مریضی شما بهبود یابد.عسل به دلیل این که خواص ضد لک و ضد باکتری زیادی دارد چند روز که بر روی کیست بماند کم کم سبب بهبود مریضی و کم شدن التهاب خواهد شد.
و روغن درخت چای هم برای از بین بردن بسیاری از انواع مریضی‌ها تاثیرگذار است و این روغن برای تسریع بهبودی این کیست کمک می‌کند.

درمان کیست لب با طب سنتی

برای درمان کیست لب با طب سنتی روش‌هایی وجود دارد که در اینجا بیان خواهد شد. بهترین روش درمان موکوسل دهان ای این است که به دندانپزشک مراجعه شود. اما در برخی از موارد می‌توان از این عارضه جلوگیری کرد و آن را بهبود بخشید و آن استفاده از یکی از این دو روش می باشد که بیان خواهد شد.

۱-دهانشویه آب و نمک دریایی

در راهکار درمانی اول یک لیوان آب ولرم را همراه با نصف قاشق چای خوری نمک آن هم نمک دریایی مخلوط نمایید. خاصیت قلیایی این دهانشویه خانگی این است که هر نوع تورم لب و دهان را نرم می‌کند و بعد از چند روز از شر آن رها خواهید شد. البته باید در روز ۲، ۳ مرتبه از این دهانشویه آب و نمک استفاده نمایید.

۲-دهانشویه آب و سرکه سیب

در روش دوم یک لیوان آب ولرم را با قاشق سرکه سیب مخلوط کرده و چند روز مرتباً استفاده نمایید. سرکه سیب خواص ضدعفونی دارد و می‌تواند پی اچ دهان را متعادل کند و آب دهان را تنظیم کند که سبب از بین رفتن کیست خواهد شد و این کار را ۲ تا ۳ مرتبه در روز انجام دهید.

سرطان لب

رایج ترین نشانه‌های سرطان لب این است که زخم بر روی لب و یا داخل دهان به وجود بیاید که کم کم و به مرور زمان درمان می‌شود و بقیه نشانه‌ها و علایم آن عبارت از این موارد است. برآمدگی بر روی لب و یا ضخیم شدن و متورم شدن قابل توجه لب.

  1. احساس درد و بی حس شدن لب
  2.  خونریزی از لب‌های سفید و قرمز
  3. منقبض شدن و سفت شدن فک که ناشی از تورم می باشد

سرطان لب هم مانند بقیه سرطان‌ها در اول احتمالاً علایم واضحی ندارد .گاهی ابتلاء به سرطان لب به وسیله معاینه بیمار به دست پزشکان مشخص می‌شود. علائم سرطان لب مانند بقیه بیماری‌های لب خواهد بود. بنابراین ضروری است. در صورت مشاهده هر نوع ضایعه بدون دلیل بر روی لب و یا خونریزی به پزشک و یا دندان پزشک مراجعه شود.

درمان کیست لب

سخن آخر

در این نوشته خواندن مطالبی در رابطه با کیست لب مطالعه کردید و دانستید که کیست لب چیست و چه عواملی باعث به وجود آمدن این بیماری و تورم بر روی لب و یا داخل دهان می‌شود. با درمان خانگی آن و روش هایی که در بهبود سریع این بیماری تاثیر فوق العاده زیادی دارد آشنا شدید.  همچنین روش استفاده از این درمان‌ها را آموزش دیدید که  به چه شکل انجام می‌شود و روش‌های طبیعی برای درمان آن بیان شد و اینکه طب سنتی چه دستوری برای درمان این مریضی دارد و سرطان لب چه علائمی خواهد داشت.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *