منوی دسته بندی
ایمپلنت

ایمپلنت

فهرست مطالب

ایمپلنت

ایمپلنت‌ها از تیتانیوم ساخته می‌شوند که در استخوان فک برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته و برای بازگرداندن عملکرد و زیبایی دندان‌ها استفاده می‌شود. در قرنی که ما در آن زندگی می‌کنیم، روش‌های کاشت به یکی از کاربردی‌ترین روش‌های درمانی تبدیل شده است.

 

جراحی ایمپلنت چگونه انجام می‌شود؟

جراحی کاشت در یک شرایط بالینی، با بی‌حسی موضعی آغاز می‌شود. علاوه بر بی‌حسی موضعی، در مواردی که چندین روش درمانی به طور هم‌زمان انجام می‌شود و در بیمارانی که نگران انجام عمل جراحی هستند می‌توان از آرام‌بخشی نیز استفاده کرد. پس از انجام بی‌حسی، لثه در ناحیه‌ای که قرار است کاشت انجام شود باز شده و یک سوراخ با قطر کوچک در استخوان فک باز می‌شود.

سپس سوراخ به‌آرامی منبسط می‌شود تا برای شکلی که در آن کاشت قرار می‌گیرد مناسب باشد. فیکسچر با پیچاندن آن در حفره باز شده در استخوان فک قرار می‌گیرد. پس از قراردادن ایمپلنت، یک پیچ محافظ بر روی کاشت قرار می‌گیرد که به‌عنوان پوششی برای استخوان‌سازی (ادغام کاشت با استخوان فک) عمل می‌کند. لثه باز شده بخیه زده و بسته می‌شود و یک دوره انتظار چندماهه آغاز می‌شود.

پس از چند ماه، پیچ محافظ برداشته می‌شود و درپوش بهبودی بر روی کاشت دندان قرار می‌گیرد. درپوش بهبودی به‌عنوان الگویی عمل می‌کند که لثه به طور طبیعی می‌تواند خود را شکل داده و رشد کند. پس از شکل‌گیری لثه، با جایگزینی ساختار موقت با یک تاج دائمی، درمان به پایان می‌رسد.

ایمپلنت دندان

implant 1

شرایط لازم برای کاشت دندان

برای اینکه کاشت به روش سالم انجام شود، ابتدا معاینات رادیولوژی و بالینی در ناحیه‌ی کاشت انجام می‌شود. با بررسی تراکم استخوان در فک و وضعیت مناطق مجاور، در مورد مناسب بودن ساختار دهان برای کاشت تصمیم گرفته می‌شود.

به جز انطباق منطقه‌ای سایر شرایطی که بر ایمپلنت تأثیر می‌گذارد به شرح زیر است:

سیگارکشیدن زیاد

سیگارکشیدن به دلیل منوکسید کربن و اثرات سمی ممکن است روی پیوند استخوان فک با کاشت تأثیر منفی بگذارد. همچنین اثرات منفی مانند تأخیر در ترمیم زخم و کاهش جریان خون را به همراه دارد.

توجه: توصیه می‌شود بیماران سیگاری ۱۵ روز قبل از درمان و ۱ ماه پس از درمان سیگار را ترک کنند.

کاشت در بیماران دیابتی

کاشت دندان ممکن است در بیماران دیابتی که تحت کنترل نیستند خطرناک باشد. ترمیم بافت در بیماران دیابتی کند است و به این دلیل خطر عفونت افزایش می‌یابد. کاشت را می‌توان برای بیمارانی که سطح قند خون آنها تحت کنترل است، استفاده کرد. بهداشت دهان و دندان در بیماران دیابتی پس از پایان این درمان بسیار مهم است. بیماران دیابتی نباید در بررسی‌های دوره‌ای دندانپزشکی اختلال ایجاد کنند.

implant2

کاشت در بیماران مبتلا به بیماری قلبی

در بیماران مبتلا به بیماری قلبی می‌توان ایمپلنت‌های دندان را پس از مشورت با پزشک قلب و عروق با خیال راحت انجام داد.

کاشت در بیماران مبتلا به اختلالات انعقادی خون

جراحی کاشت دندان در بیماران مبتلا به بیماری لخته شدن خون یک روش پرخطر است. مشاوره‌های لازم قبل از جراحی باید انجام شود.

درمان ایمپلنت تحت بی‌حسی موضعی یا آرام‌بخشی (خواب) به درخواست بیمار انجام می‌شود. بیماران در طول درمان هیچ دردی احساس نمی‌کنند. پس از استفاده از کاشت، تاج‌های سرامیکی و پروتزهای متحرک پس از چند جلسه اندازه‌گیری، مطابق با سلیقه بیمار و پزشک تکمیل می‌شوند.

کاشت بعد از کشیدن دندان چه زمانی قرار داده می‌شود؟

در موارد مناسب می‌توان کاشت دندانی را در همان جلسه با کشیدن دندان استفاده کرد. ولی به طور معمول ۲ ماه پس از کشیدن دندان در فک پایین، ۳ ماه پس از کشیدن دندان در فک بالا می‌توان ایمپلنت دندان را  قرار داد.

زمان انتظار بعد از ایمپلنت

زمان انتظار پس از دندان کاشتنی وابسته به ناحیه‌ای که فیکسچر قرار داده می‌شود، ساختار استخوان و روش‌های جراحی حمایتی اضافی، تغییر می‌کند. اگر ساختار استخوان مناسب باشد، می‌توانیم آن را به طور متوسط ​​در عرض ۳ الی ۴ ماه به پایان برسانیم.

before after

معیارهای مؤثر در موفقیت در ایمپلنت چیست؟

احتمال موفقیت در جراحی ایمپلنت بیش از ۹۸٪ است. عدم موفقیت کاشت، بیشتر در اولین سال پس از عمل جراحی رخ می‌دهد. بعد از این دوره، هرسال میزان شکست ایمپلنت به شدت کاهش می‌یابد. شرایطی مانند ضربه در حین جراحی، عفونت در اطراف ایمپلنت، استعمال دخانیات، ممکن است در موفقیت کاشت تأثیرگذار باشد.[۱]

در حال طراحی سه بعدی ایمپلنت دندانپزشکی

چه مواردی باید بعد از جراحی ایمپلنت مورد توجه قرار گیرد؟

بعد از جراحی کاشت دندان ، بیماران باید توجه زیادی به کاشت جدید خود داشته باشند. در طول ماه اول ، ایمپلنت دندان هنوز با استخوان و بافت ها ادغام نشده است ، بنابراین روند مراقبت در این دوره کمی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد.

اول از همه ، زخم را در روزهای اول پس از جراحی اذیت نکنید. برای جلوگیری از آلودگی یا تحریک محل جراحی ، به مدت ۲۴ ساعت از شستشو ، تف و لمس خودداری کنید. پس از جراحی، رعایت دستورالعمل های مراقبت از اهمیت برخوردار است.

1

آنتی بیوتیک:

بیماران باید از تمام آنتی بیوتیک های تجویز شده برای جلوگیری از عفونت در محل جراحی استفاده کنند. ۲۴ ساعت پس از جراحی ، بیماران باید ۴ تا ۵ بار در روز (ترجیحاً بعد از هر وعده غذایی) شستشوی خوراکی تجویز شده را همراه با آب استفاده کنند و محلول آب نمک را دو بار در روز استفاده کنند.

خونریزی:

وجود خون در بزاق بیمار در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی طبیعی است. توصیه می کنیم برای کمک به کنترل و کاهش جریان خون ، تامپون را گاز بگیرید. تامپون را به آرامی گاز بگیرید و سعی کنید فشار ثابت را حفظ کنید تا زمانی که خونریزی فروکش کند.

خونریزی پیچ ایمپلنت حین درمان

درد کاشت دندان :

اندکی پس از جراحی کاشت، اثر بی حسی کاهش می یابد. قبل از این اتفاق باید شروع به مصرف داروهای ضد درد کنید.

بهداشت:

برای اینکه کاشت دندانی به خوبی ترمیم شوند ، باید ناحیه جراحی تمیز باشد. مسواک زدن را مانند معمول ادامه دهید ، اما از مسواک زدن بخیه خودداری کنید. با آنتی بیوتیک و نمک لثه را ضد عفونی کنید.

نقش مسواک زدن ایمپلنت

تورم:

بعد از کاشت دندانها شکل گیری تورم در ناحیه جراحی کاملا طبیعی می باشد. شکاف باز شده برای قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک باعث ایجاد ضربه جزئی در ناحیه کاشت لثه می شود. از آنجا که دندانپزشک انتظار دارد تورم کمی در این ناحیه ایجاد شود ، از شما درخواست می شود که از کمپرس یخ در ناحیه کاشت استفاده کنید. در روز اول با استفاده از پرس یخ، می‌توان مقدار تورم را به حداقل رساند. تورم ظرف ۱ هفته از بین می‌رود. کبودی طی ۷-۱۰ روز خودبه‌خود از بین می‌رود.

قرار دادن پروتز یا محافظ:

حداقل ۱۰ روز پس از جراحی نباید از پروتزهای جزئی ، دندان مصنوعی کامل ، نگهدارنده یا محافظ دندان استفاده شود. در صورت وجود شرایط خاص ، پزشک در مشاوره قبل از جراحی با شما ملاقات می کند.

سیگار کشیدن:

سیگار کشیدن احتمال عفونت پس از جراحی کاشت دندان را افزایش می دهد، که خطر عدم موفقیت ایمپلنت دندان را افزایش می دهد. ما به بیماران توصیه می کنیم حداقل پس از جراحی ایمپلنت دندان حداقل تا ۲ هفته سیگار نکشید.

روند بهبودی ایمپلنت دندان

اگرچه روند بهبودی برای هر بیمار متفاوت است ، بهبودی پس از جراحی ایمپلنت در مراحل مختلفی اتفاق می افتد. پس از کاشت دندان ، حفظ بهداشت دهان و دندان مناسب باید تمرکز اصلی شما باشد. برای اینکه ایمپلنت به درستی با استخوان فک جوش بخورد ، باید همیشه استریل بماند. اگر از کاشت دندان مراقبت صحیح انجام گیرد، می توان از آن برای یک عمر استفاده کرد.

ماکت ایمپلنت

با حفظ بهداشت مناسب ، التهاب به تدریج کاهش می یابد. تورم ، کبودی و خونریزی جزئی هنوز هم ممکن است رخ دهد. در صورت ادامه درد ، در صورت تمایل به استفاده از داروهای مسکن ادامه دهید. زمان بهبودی نسبت به اینکه بیمار بلافاصله تاج دندان را قرار می دهد یا منتظر می ماند تا ایمپلنت با استخوان فک جوش بخورد متغیر است. چهارچوب زمان بهبودی شما به بهداشت دهان و برنامه درمانی شما بستگی دارد.

مراقبت پس از درمان ایمپلنت

تورم پس از کاشت

بعد از کاشت دندانها شکل گیری تورم در ناحیه جراحی کاملا طبیعی می باشد. شکاف باز شده برای قرار دادن دندان کاشتنی در استخوان فک باعث ایجاد ضربه جزئی در ناحیه کاشت لثه می شود. از آنجا که دندانپزشک انتظار دارد تورم کمی در این ناحیه ایجاد شود ، از شما درخواست می شود که از کمپرس یخ در ناحیه کاشت استفاده کنید. در روز اول با استفاده از پرس یخ، می‌توان مقدار تورم را به حداقل رساند. تورم ظرف ۱ هفته از بین می‌رود. کبودی طی ۷-۱۰ روز خودبه‌خود از بین می‌رود.

توضیح دندانپزشک برای مراقبت های پس از درمان

کمپرس یخ:

کیسه های یخ را در دست خود در خارج از دهان و روی ناحیه کاشت نگه خواهید داشت ، به مدت ۳ تا ۵ دقیقه کمپرس یخ استفاده کنید و ۱۰ الی ۸ دقیقه استراحت می دهید. در صورت استفاده طولانی مدت از یخ ممکن است دچار آسیب در ناحیه استفاده از کمپرس شوید. کمپرس یخ  تا حدودی حجم تورم را کاهش می دهد. مراقب باشید هنگام استفاده از کمپرس، فشار بیش از حد به ناحیه وارد نکنید تا زمانی که ایمپلنت با استخوان فک کاملا پیوند بخورد.

یک مرد جوان در حال کمپرس یخ

در صورت وجود درد مداوم ، تشکیل آبسه یا احساس بی حسی در لب ها، باید سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید.

تغذیه پس از ایمپلنت دندان

پس از جراحی کاشت ، باید به تغذیه و رژیم غذایی خود برای چند ماه به صورت ویژه توجه کنید. در این دوره که ایمپلنت به استخوان فک پیوند می خورد ، استفاده از مواد غذایی نرم به پایداری کاشت دندانها آسیبی نمی رساند. اگرچه متخصصان کلینیک دندانپزشکی تاج در این زمینه توصیه هایی را بعد از قرار دادن کاشت دندان به شما می کنند، ولی ما می توانیم مثال های زیر را برای ایجاد آگاهی بیشتر به شما ارائه دهیم.

می توانید غذاهای نرم مانند ماست در دمای اتاق ، پنیر ، سوپ ، آب میوه ، تخم مرغ پخته شده نرم ، گوشت نرم ، شیر ، بستنی ، کاستارد و نان بخورید. از آنجا که رژیم غذایی شما نسبت به قبل کمتر خواهد شد. با مصرف آب میوه های تازه ، کیوی ، سیب ، توت فرنگی ، گریپ فروت و پرتقال می توانید به طور طبیعی ویتامین مورد نیاز خود را تامین کنید.

رژیم غذایی:

ما رژیم با غذاهای نرم را توصیه می کنیم ، اما هنگامی که بیماران احساس کنند می توانند جویدن را انجام دهند، می توانند با یک رژیم غذایی طبیعی ادامه یابد. بسیار مهم است که مایعات زیادی بنوشید.

عدم مصرف غذای سرد و گرم

پس از این درمان، پیروی از توصیه های دندانپزشک برای گرفتن نتیجه موفقیت آمیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اولین چیزی که دندانپزشک شما در کلینیک دندانپزشکی تاج بعد از عمل جراحی  موفق به شما می گوید ، عدم مصرف غذاهای بسیار گرم و سرد می باشد. بسته به تعداد ایمپلنت های استفاده شده ، مارک ایمپلنت و روش جراحی ، ضرورت رعایت این توصیه ها متغییر می باشد.

در دوره مراقبت پس از درمان ایمپلنت دندان غذاهای محکم مصرف نمی کنید.

لثه در عمل جراحی کاشت دندانها باز می شود و بعد از پایان جراحی بخیه زده می شود و بسته می شود. بسیار اهمیت دارد که از بخیه ها تا بهبودی کامل لثه محافظ شود و ضربه نبیند. تا زمانی که بخیه ها توسط دندانپزشک برداشته نشوند ، از غذاهای سفت استفاده نمی شود و یا از هرگونه رفتاری که باعث فشار بیش از حد به  محل بخیه شود ، خودداری می کنید. در این بازه زمانی ، تغذیه با مصرف غذاهای نرم یا مایع ضروری می باشد. اگر در یک طرف دهان کاشت دندان وجود داشته باشد ، استفاده از ناحیه دیگر که کاشت انجام نشده عاقلانه تر می باشد.

تورم پس از درمان ایمپلنت

استفاده از دارو

دردی که در چند روز اول پس از جراحی احساس خواهید کرد ، از نظر دندانپزشکان کاملا طبیعی است. پس از جراحی ، باید از مسکن ها و آنتی بیوتیک هایی که توسط دندانپزشک تجویز شده به طور منظم استفاده کنید. حتی اگر درد ندارید ، باید طبق برنامه قبلی به استفاده از داروهای مسکن خود ادامه دهید، زیرا مسکن ها به دلیل خاصیت کاهش تورم باید استفاده شوند. اگر دهانشویه  خاصی توسط دندانپزشک توصیه شود ، باید همانند دستورالعمل روی ظرف دهانشویه استفاده شود. غرغره کردن در چند روز اول می تواند مضر باشد.

مصرف دارو پس از جراحی ایمپلنت

کاشت روش درمانی می باشد که از جراحی استفاده می کند و لثه ای که در حین جراحی باز می شود، پس از عمل دوباره بسته می شود. اگرچه زخم تشکیل شده روی لثه در مدت زمان بسیار کوتاهی بهبود می یابد، اما باید از داروهای رقیق کننده خون در ۲ روز اول خودداری شود. استفاده از آسپرین رقیق کننده خون به جای مسکن توصیه نمی شود. بیمارانی که از آسپرین به عنوان داروی رقیق کننده خون استفاده می کنند بدون مشورت با پزشک خود نباید مصرف آسپرین را قطع کنند.

سیگار کشیدن و مصرف الکل

سیگار کشیدن و مصرف الکل پس از جراحی کاشت بر روی زمان بهبودی تأثیر منفی می گذارد. برخی از مضرات این دو ماده مضر در ادامه ذکر شده است:

سیگار کشیدن و ایمپلنت

 • سیگار کشیدن زمینه را برای ایجاد پلاک باکتریایی در بافت دهان آماده می کند و خطر عفونت را افزایش می دهد.
 • به دلیل مونوکسیدکربن و اثرات سمی سیگار ، بر روی پیوند ایمپلنت با استخوان فک تأثیر منفی می گذارد.
 • به تأخیر انداختن ترمیم زخم روی لثه
 • کاهش خون رسانی
 • توجه: بیماران سیگاری باید ۱۵ روز قبل و تا ۱ ماه پس از درمان سیگار را ترک کنند.

درد پس از کاشت ایمپلنت

آیا بعد از کاشت دندان ، درد زیادی را تجربه خواهم کرد ، آیا تورم زیادی بوجود خواهد آمد؟

بعد از کاشت دندان، بسیاری از بیماران به ما اطلاع می دهند که فقط همان شب از مسکن استفاده می کنند و حتی روز بعد نیازی به آن ندارند. اندازه درد پس از ایمپلنت با دردی که پس از کشیدن دندان تجربه می شود تفاوت چندانی ندارد. با این حال ، هنوز هم باید گفت که درمان ایمپلنت در نهایت یک روش جراحی می باشد ، و تجربه مقداری درد و تورم خفیف در ناحیه عمل شده به مدت ۱ الی ۲ روز پس از عمل طبیعی می باشد.

مقدار درد تجربه شده بعد از کاشت دندان در همه افراد یکسان نیست ، واکنش سیستم ایمنی بدن در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. بنابراین ، بعضی از افراد کمی بیشتر احساس درد می کنند ، در حالی که برخی دیگر حتی بعد از مدت کوتاهی نیازی به استفاده از مسکن ندارند.

میزان و طول درد پس از عمل به طور کلی با طول جراحی ایمپلنت و پیچیدگی روش انجام شده متناسب است. از آنجا که برخی از روش های کاشت ریشه مصنوعی دندان ممکن است به پیوند استخوان نیاز داشته باشد ، می تواند ناحیه عمل را بزرگتر کند و در نتیجه مدت زمان عمل طولانی می شود.

در مواردی که جراحی سینوس باز انجام می شود نیز این نکته صدق می کند. طبیعی است که پس از انجام چنین روش هایی همراه با کاشت ، احساس درد و تورم بیشتری بوجود خواهد آمد. با استفاده از مسکن ، این درد به طور قابل توجهی آرام می شود. حدود یک هفته طول می کشد تا تورم و کبودی از بین می رود. تورم و کبودی ممکن است در بیشتر موارد در این درمان استاندارد بدون نیاز به جراحی پیشرفته، تجربه نشود.

دندانپزشکی که این جراحی را انجام می دهد ، به طور همزمان باید بیمار را در مورد اندازه ، پیچیدگی عمل و ناراحتی که ممکن است بعد از عمل ایجاد شود ، مطلع کند. بیمار باید بسیار مراقب باشد، به خصوص در طی چند هفته اول پس از درمان کاشت ، دستورالعمل های پزشک را کاملاً دنبال کند.

در این دوره باید از استعمال سیگار خودداری شود و اگر پزشک رژیم به خصوصی برای شما در نظر گرفته باشد ، این رژیم غذایی باید دقیقا اجرا شود. در صورت بروز وضعیتی غیر از نکات مشخص شده توسط پزشک ، باید در اسرع وقت با دندانپزشک تماس گرفته شود.

رادیو گرافی کاشت دندان

التهاب کاشت دندان

التهاب کاشت دندان می تواند در اوایل یا اواخر دوره بهبودی شکل گیرد. عفونت در محل کاشت ممکن است توسط پزشک یا بیمار ایجاد شده باشد.

دلایل التهاب کاشت دندان:

 

 • کاشت دندان مصنوعی در یک محیط کاملاً استریل انجام نشده باشد

 

 • ایمپلنت در زاویه مناسب قرار نگیرد تا اطراف استخوان فک را پوشش دهد

 

 • کاشت در منطقه ای انجام شود که برای قرار گرفتن پیچ مناسب نیست

 

 • اگر پوشش مناسبی از بافت نرم لثه ایجاد نشود

 

 • بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت نشود

 

 • بیمار بلافاصله پس از کاشت ، از توصیه های پزشک پیروی نکند و داروهای لازم را به طور منظم مصرف نکند

 

 • نیروهای ناخواسته ناشی از پروتز به ایمپلنت وارد می شود زیرا پروتز روی ایمپلنت به خوبی ساخته نشده است

 

 • اگر بیمار بیش از حد سیگار مصرف می کند

 

 • مراقبت های دوره ای و جرم گیری تارتار انجام نمی شود و بیمار به طور منظم به دندانپزشک مراجعه نمی کند

 

دلایل زیادی مانند التهاب ناحیه ای که کاشت در آن قرار دارد ممکن است باعث شروع عفونت در آن ناحیه شود. برای ایمپلنت و سلامت عمومی شما بسیار اهمیت دارد که در صورت عفونت فورا با دندانپزشک خود مشورت کنید و  در صورت لزوم به کلینیک مراجعه کنید.

چگونه می توان متوجه شکل گیری عفونت شد: بعد از عمل ، تورمی که در صورت ایجاد می شود از بین نمی رود (نباید آن را با ادم اشتباه گرفت که ممکن است طی دو روز اول ایجاد می شود) ، تب شدید ، ترشح التهاب زرد از منطقه عمل ممکن است علائم عفونت باشد. در طولانی مدت ، علائمی مانند تورم در لثه ، جوش در ناحیه کاشت و فیستول دهان ، ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.

درمان عفونت: در صورت تشخیص به موقع ، بیمار می تواند بدون از دست دادن کاشت تحت درمان قرار گیرد. بعد از اینکه ناحیه عفونت با وسایل جراحی یا لیزر تمیز و استریل شد ، می توان با درمان مناسب آنتی بیوتیکی مشکل را برطرف کرد. در مواردی که دیر تشخیص داده می شود و درمان ناموفق باشد ، ایمپلنت برداشته می شود ، ناحیه عفونت تمیز می شود و درمان آنتی بیوتیکی انجام می شود.

پس از بهبودی ناحیه مربوطه ، می توان از پیوند استخوان استفاده کرد و در صورت لزوم ایمپلنت را دوباره انجام داد. روند بهبودی به سطح استخوان تحت تأثیر التهاب بستگی دارد. روند بهبودی در این شرایط می تواند ۱ هفته تا ۶ ماه طول بکشد.

کاشت ایمپلنت دندان

تمیز کردن و مراقبت از ایمپلنت

تمیز کردن ایمپلنت دندان مانند مراقبت عمومی دندان و تمیز کردن دندان های طبیعی می باشد.

 • مسواک زدن منظم

 

 • در صورت لزوم از برس رابط در ناحیه کاشته شده استفاده شود

 

 • انجام تمیزکاری منظم مکانیکی با استفاده از نخ دندان (نخ دندان برای سلامت لثه در ناحیه کاشت بسیار مهم است)

 

 • اگر از پروتز متحرک روی ایمپلنت استفاده شود، مسواک زدن منظم روی استوانه های ایمپلنت کاملا ضروری می باشد

 

 • کنترل روتین دندانپزشکی نباید قطع شود و در صورت بروز هرگونه مشکلی به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

اگر کاشت و استخوان فک جوش نخورد

در صورت تشخیص ، برنامه ریزی ، کاشت و اجرای روش مناسب، چنین احتمالی کم است.

عدم اتصال استخوان فک با ایمپلنت معمولاً در ۶ ماه اول پس از عمل جراحی اتفاق می افتد. علاوه بر برنامه ریزی صحیح و درمان صحیح ، مراقبت های بهداشت دهان و دندان بیمار برای موفقیت روش درمانی بسیار مهم است. این خطر در مواردی که کیفیت و ضخامت استخوان کافی نیست ، کمی بیشتر است.

بیمار برای اطمینان از موفقیت باید کاملاً به رژیم غذایی تجویز شده توسط پزشک پایبند باشد. به خصوص در مواردی که پروتزهای موقت برای اهداف زیبایی استفاده می شوند ، نباید از این پروتز مانند دندان های معمولی استفاده شود. نیروهای بسیار کوچک روی در این درمان نیز می تواند به محل کاشت و روند همجوشی آسیب برسانند.

بعد از عکسبرداری اشعه ایکس پانوراما می توان ادغام استخوان را بررسی کرد. در این حالت می توان فیکسچر را به راحتی از محل خارج کرد و وضعیت استخوان را بررسی کرد. اگر نقص بزرگی در سطح استخوان وجود نداشته باشد ، می توان یک کاشت جدید را در همان جلسه با مواد مناسب استخوانی استفاده کرد.

نقص استخوان در بیشتر موارد مشاهده می شود و برای رفع این نقص درمان انجام می شود. برای اینکه کاشت جدید در همان منطقه قرار گیرد ، باید صبر کنید تا سطح استخوان بهبود یابد. در مواردی که تعداد زیادی کاشت دندان قرار می گیرد و یک یا چند مورد از ایمپلنت ها با استخوان فک جوش نمی خورند ، در صورت وجود شرایط مناسب برای ایمپلنت فوری ، ایمپلنت های جدید قرار داده می شوند. به این ترتیب بیمار مجبور نیمی باشد مدت زمان زیادی برای قرار دادن پروتز صبر کند.

 

5 3

عوارض بعد از جراحی ایمپلنت

عوارض عمومی که در موارد موفقیت آمیز کاشت رخ می دهد علائمی مانند درد ، تورم ، قرمزی ، کبودی و درد است. این عوارض معمولاً کوتاه مدت می باشند و باعث درد زیادی نمی شوند ، با انجام مراقبت های لازم (استفاده از کمپرس سرد ، پیشگیری از آنتی بیوتیک ، استفاده از داروهای ضد التهاب ، دهانشویه و غیره) در مدت زمان کوتاهی این عوارض از بین می روند.

در بعضی موارد ، ممکن است عفونت رخ دهد و از دست دادن ایمپلنت نیز اتفاق بیافتد. چنین عارضه ای ممکن است در نتیجه یک مشکل در عقیم سازی مناسب یا عدم رعایت توصیه های دندانپزشک توسط بیمار رخ دهد.

در استفاده از در این درمان، اگر دندانپزشک به برخی معیارها توجه نکند و اشتباهات واضحی را مرتکب شود ، ممکن است عوارض بسیار جدی تری به همراه داشته باشد.  هیچ عارضه جدی ناشی از کاشت مستقیم وجود ندارد. عوارض جدی مربوط به ایمپلنت عوارض ناشی از خطاهای کاربردی می باشد.

عوارض عمده ایمپلنت دندان:

 1. سوراخ شدن گسترده سینوس : نفوذ ایمپلنت به داخل سینوس و التهاب سینوس همراه با آن.
 2. سوراخ شدن عصب فک پایین : پارگی عصب فک پایین ، قرار دادن کاشت در ناحیه عصب فک پایین و بی حسی دائمی در لب به دلیل این سوراخ.
 3. سوراخ بزرگ در ریشه دندان مجاور: به دلیل قرار دادن فیکسچر در زاویه اشتباه و دندان به این دلیل باید کشیده شود.
 4. ایجاد سوختگی های وسیع : نکروز در استخوان فک به دلیل خنک کننده ناکافی  و بروز عوارض استئومیلیت(عفونت استخوان).
 5. التهاب ناشی از نادرست بودن روش کاشت : این التهاب باعث از بین رفتن عمودی و افقی استخوان و از بین رفتن بافت نرم.
التهاب کاشت دندان

استفاده از در این درمان از یک جنبه یک عمل جراحی بسیار آسان و ساده است ، اما از یک جنبه یک کار بسیار جدی و ظریف است. اقدامات جراحی انجام شده بدون دانش و تجربه کافی ممکن است منجر به عوارض جدی شود. جبران این عوارض شدید اغلب بسیار دشوار است یا غیر قابل جبران می باشد. به عنوان مثال ، جبران از بین رفتن عمودی استخوان و از بین رفتن بافت نرم به دلیل نادرست تقریباً وجود ندارد.

آیا ایمپلنت باعث بیماری های لثه می شود؟

ایمپلنت باعث ایجاد مزاحمت در لثه ها نمی شود ، پیچ دندان مصنوعی ۱۰۰ درصد از نظر زیستی سازگار با دهان می باشد و هیچگونه اثر منفی بر روی لثه ها ندارد. دلیل اختلالات لثه ای که در ناحیه کاشت مشاهده می شود متفاوت است (عدم مطابقت ایمپلنت و لثه با روش کاشت ، عدم مراقبت کافی از دهان دو دلیل اصلی است)

آیا کاشت دندان باعث درد لثه می شود؟

کاشت مطمئناً در هنگام جویدن درد ایجاد نمی کند، اگر در هنگام جویدن در محل کاشت احساس درد شود ، به این معنی است که یکپارچگی بافت در این ناحیه مختل شده است. به عبارت دیگر ، سطح استخوان یا بافت لثه که پیچ دندان روی آن قرار گرفته است ، عفونت یا التهاب دارد.

عفونت درمان پس از کاشت

ممکن است بافت های اطراف کاشت آلوده شده و کاشت دندان آسیب ببیند. اما این وضعیت غیرقابل باز سازی نمی باشد. پیچ دندان آلوده با بی حسی موضعی برداشته می شود. برداشتن این ایمپلنت برای دندانپزشک بسیار آسان است. زیرا به دلیل عفونت ، کاشت با استخوان فک ادغام نشده است.

فقط یک بافت آسیب دیده نرم بین کاشت و استخوان فک ایجاد شده است. دندانپزشک پس از برداشتن ایمپلنت ، بافت نرم ایجاد شده در حفره دندان پیچ شده را تمیز می کند تا زمانی که بافت استخوان جامد و سخت را از همه لحاظ احساس کند.

عوارض کاشت دندان

اگر نقصی در استخوان حفره ایمپلنت تمیز شده رخ دهد، باید این مناطق با استفاده از مواد استخوانی مناسب ترمیم شود و ناحیه را باید با لثه پوشش دهید و بگذارید تا بهبود یابد. این فرایند را می توان در مدت زمان کوتاهی حدود ۳۰ دقیقه انجام داد. پس از بهبودی کافی (بین ۵/۱ ماه تا ۴ ماه) ، همان ناحیه را به راحتی می توان کاشت مجدد انجام داد.

رنگ سیاه در ناحیه کاشت دندان

ظاهر لثه های سیاه در ناحیه کاشته شده به دلیل رنگ فلز منعکس شده روی لثه می باشد. در مواردی که لثه کافی وجود ندارد و ناحیه کاشت خارج از استخوان است ، بازتاب رنگ سیاه در ناحیه کاشت دندان رخ می دهد. از آنجا که هنگام خندیدن نواحی دندان خلفی قابل مشاهده نمی باشد ، مشکل زیادی ایجاد نمی کند. وجود انعکاس رنگ سیاه در منطقه زیبایی ناخواسته است و زیبایی لبخند را کاملاً تخریب می کند.

هنگام استفاده از ایمپلنت در ناحیه قدامی ، دندانپزشک متخصص باید پروفیل خروجی لثه را کاملاً بدون ایجاد اختلال در هماهنگی رنگ قرمز و سفید تنظیم کند، به طوری که انعکاس رنگ سیاه و از بین رفتن پاپیلا (صاف شدن ساختار توری لثه) تجربه نشود. اگر ایمپلنت در ناحیه قدامی قرار بگیرد و لثه سیاه به نظر برسد ، نتیجه ناموفق است. زیرا ظاهری نامتقارن ، سیاه و بد به وجود آورده است. در مواجهه با چنین نتیجه ای ، بیمار به شدت از انجام در این درمان پشیمان می شود.

ایمپلنت ناحیه قدامی روشی می باشد که باید به تنهایی و با توجه به تمام معیارهای دندانپزشکی زیبایی انجام شود ، که باید بسیار دقیق مورد مطالعه قرار گیرد.

موفقیت طولانی مدت در کاشت

موفقیت در کاشت به عوامل زیادی بستگی دارد. اگر به ترتیب بررسی کنیم.

 • ایمپلنت مورد استفاده باید مارک ایمپلنت شناخته شده‌ای باشد که موفقیت و کیفیت آن طی سالیان ثابت شده باشد.

 

 • ایمپلنت باید صد درصد استریل باقی بماند تا زمانی که در استخوان فک قرار می گیرد.

 

 • سلامت عمومی بیمار باید مناسب باشد.

 

 • دندانپزشک باید مطابق با برنامه ریزی مناسب و معیارهای جراحی ایمپلنت مطالعات مورد نیاز را انجام داده باشد.(دندانپزشک در زمینه در این درمان و پروتز متخصص باشد.)

 

 • ساختار ایمپلنت دندان و پروتز باید با لثه ها ، دندان های همسایه و دندان های مقابل سازگار باشد.

 

 • محل قرار گیری ایمپلنت بهداشتی و تمیز باشد و در هنگام جویدن هیچ گونه آسیبی به ایمپلنت وارد نشود.

 

 • کاشت باید به طور مرتب با نخ دندان تمیز شود و عادت مسواک زدن دندان ادامه یابد.

 

 • هر ۶ ماه یکبار برای معاینه به دندانپزشکی مراجعه کنید، این امر یکی از مهمترین کلیدهای استفاده از ایمپلنت برای سال های طولانی می باشد.

 

 • سبک زندگی نامنظم ، مصرف بیش از حد سیگار و الکل و سایر عادت هایی که مقاومت بدن را کاهش می دهد از جمله عواملی می باشند که بر موفقیت کاشت در آینده تأثیر منفی می گذارند.

 

همانطور که می بینید ، بیماران نیز مسئولیت هایی دارند. وقتی این مسئولیت ها به یک عادت تبدیل شود ، انجام آن برای شخص بسیار آسان و لذت بخش است.

ایمپلنت،  MRI و Xray:

نیروهای مغناطیسی که در طول MRI ایجاد می شود ، نیروهایی نمی باشند که ایمپلنت را جابجا کرده و مشکلی ایجاد کنند. بیماران می توانند از این بابت راحت باشند. به دلیل این که ایمپلنت از تیتانیوم ساخته شده است ، باعث نمی شود که اشعه ایکس و دستگاه های مشابه روی آن ها تاثیر گذار باشد.

بررسی ایمپلنت توسط پزشکی

آیا ایمپلنت باعث بوی بد دهان می شود؟

در مورد این سوال که آیا ایمپلنت باعث بوی بد دهان می شود ، می توان گفت که بوی بد بوسیله خود ایمپلنت ایجاد نمی شود. ایمپلنت ها مواد زیست سازگار و غیر اکسید شونده‌ای می باشند. به همین دلیل بو نمی گیرند.

اگر بیماران در ناحیه کاشت بوی بد احساس کنند ، دلایل دیگری وجود دارد. تراز لثه در اطراف ایمپلنت به خوبی انجام نشده است و تجمع مواد غذایی رخ داده است ، پروتز روی ایمپلنت سازگار نبوده یا مواد که هنگام چسباندن پروتز به در این درمان سرریز شده اند ، به خوبی تمیز نشده‌اند. به عبارت دیگر ، عواملی وجود دارد که اتصال باکتری های دهان به آن منطقه برای ایجاد بوی بد در دهان را امکان پذیر یا تسهیل می کند.

در صورت تشخیص چنین بویی ، بیمار باید با دندانپزشکی که پروتز را انجام داده است قرار ملاقات بگذارد و مشخص شود که آیا مشکلی مربوط به پروتز می باشد یا خیر.

اگر عاملی وجود نداشته باشد که باعث تکثیر باکتری شود ، مشکل بوی بد دهان در این درمان ایجاد نمی شود. اگرچه چنین عاملی وجود ندارد ، اما اگر فرد به طور کلی ایمپلنت را تمیز نمی کند و از مسواک و نخ دندان استفاده نمی کند ، ممکن است پس از مدتی بوی بد دهان ایجاد شود. چنین بوهایی به طور کلی نه تنها در ناحیه کاشت ، بلکه تقریباً در هر قسمت از دهان احساس می شود.

خستگی و یونیزاسیون فلزی در ایمپلنتها مورد بحث نیست. بنابراین ، ایمپلنت طعم فلزی در دهان ایجاد نمی کنند.

اشتراک گذاری

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتسپ
تلگرام
ایمیل