کامپوزیت ونیر - کلینیک دندانپزشکی تاج
منوی دسته بندی
کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

 کامپوزیت ونیر

پرکردن کامپوزیت ونیر یکی از زیباترین روش‌های درمانی است که توسط دندانپزشکان در کلینیک دندانپزشکی تاج برای درمان نقص در ساختار دندان پس از ضربه، پوسیدگی دندان، تغییر رنگ و ازبین‌رفتن سطح دندان استفاده می‌شود. اگرچه پرکردن کامپوزیت جایگزینی برای دندان ازدست‌رفته نیست، اما می‌توان از آن برای پرکردن فضاهای بین دندان استفاده کرد. کامپوزیت ونیر بیشتر در روش‌های درمانی برای ترمیم دندان، بازسازی دندان‌های شکسته یا تغییر رنگ دندان استفاده می‌شود.

فهرست مطالب

انتخاب رنگ طبیعی دندان

کیفیت مواد مورد استفاده در فرایند کامپوزیت ونیر، کیفیت چسب (باندینگ) و تجربه پزشک بسیار مهم است. کامپوزیت‌هایی که به‌درستی چسبانده نشده‌اند ممکن است پس از مدتی از بین بروند، نشت کرده و باعث پوسیدگی دندان شوند. بیشترین فشار از نظر جویدن روی دندان‌های پشتی است.

مواد پرکننده کامپوزیت با ماده پرکننده نرم‌تری نسبت به روکش سرامیکی و آمالگام ساخته می‌شدند، روی دندان‌های پشتی که ممکن است در معرض فشار زیاد قرار بگیرند، از کامپوزیت ونیر استفاده نمی‌شد. با این حال، با تولید رزین‌های پرکننده جدید، کامپوزیت ونیر را می‌توان روی دندان‌های پشتی نیز استفاده کرد.

کشف بیماری با نور ماورای بنفش

استفاده از کامپوزیت ونیر در دندان‌های قدامی

کامپوزیت ونیر یکی از ایده‌آل‌ترین روش‌های ترمیم دندان‌های قدامی است. در صورت شکستگی، پوسیدگی یا لکه‌های عمیق در دندان، امکان ترمیم دندان با کامپوزیت وجود دارد. قسمت شکسته دندان با مواد پرکننده به متناسب‌ترین رنگ با رنگ دندان طبیعی پوشانده می‌شود و دندان به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.

اگر روی دندان‌ها لکه‌های عمیقی وجود داشته باشد، ابتدا این لکه‌ها ساییده می‌شود و پس از تراش دندان با کامپوزیت پر می‌شود و دندان رنگ طبیعی خود را بازیابی می‌کند. کامپوزیت ونیر در مواردی که بلیچینگ دندان انتظارات بیمار را برآورده نکرده باشد، استفاده می‌شود.

پرکردن کامپوزیت چگونه انجام می‌شود؟

پرکردن کامپوزیت برای اهداف مختلفی از جمله ترمیم دندان، مراقبت و زیبایی انجام می‌شود. پرکردن کامپوزیت یک روش درمانی سریع می‌باشد و در طی یک جلسه می‌تواند بیمار را از مشکلات دندانی نجات دهد.

درمان لمینت دندان پزشکی

before after 1

تغییر رنگ کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر ساختاری شبیه دندان طبیعی دارد. کامپوزیت که از انتقال نور کافی برخوردار می‌باشد، باید مانند سایر دندان‌ها به طور مرتب مسواک زده شود و وضعیت آنها به طور مرتب کنترل شود.

سیگارکشیدن و مصرف زیاد چای و قهوه به دندان آسیب می‌رساند و باعث تغییر رنگ دندان و ایجاد لکه روی دندان می‌شود. با گذشت زمان کامپوزیت ونیر نسبت به رنگ اصلی دندان تغییر رنگ داده و زرد می‌شود. با مسواک زدن منظم دندان‌ها می‌توان از این وضعیت جلوگیری کرد.

پرکردن کامپوزیت پرتو

پرکردن کامپوزیت پرتو در واقع یک اصطلاح پزشکی نیست، این نام به این دلیل استفاده می‌شود که لیزر در مرحله ساخت کامپوزیت دیده می‌شود. نام دیگری که توسط مردم استفاده می‌شود پرکردن لیزر است.

پرکردن کامپوزیت که به دندان‌زده می‌شود به‌گونه‌ای نیست که همه دندان به یک‌باره پر شود. ابتدا مقداری ماده پرکننده اعمال می‌شود، سپس سختی آن با کمک نور تنظیم می‌شود و دوباره ماده پرکننده اعمال می‌شود. این وضعیت به طور مکرر اعمال می‌شود تا زمانی که روند درمان به پایان برسد.

مواد پرکننده کامپوزیت ونیر

پرکردن کامپوزیت از ایده‌آل‌ترین روش‌های درمانی از نظر عملکرد و قیمت در ترمیم دندان می‌باشد. کامپوزیت ونیر به‌صورت مخلوطی از چند ماده شیمیایی و سرامیک به دست می‌آید. سطح سختی کامپوزیت ونیر را می‌توان با توجه به روش درمانی تنظیم کرد. با استفاده از جدیدترین تکنولوژی مونومرها، کامپوزیت‌ها از مخلوطی از انواع رزین‌های آلی و غیرآلی ساخته می‌شوند.

سؤالات متداول درباره کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر از موادی ساخته شده‌اند که به‌ظاهر طبیعی دندان‌ها بسیار نزدیک هستند. کامپوزیت به دلایل مختلف ممکن است زرد، لک و شکسته شود. طول عمر کامپوزیت ونیر تقریباً ۵ تا ۱۰ سال است، طول عمر کامپوزیت بستگی به مراقبت از دهان و دندان و مسواک زدن منظم و تغذیه دارد.

پرکردن دندان سفید با استفاده از کامپوزیت انجام می‌شود و تا حدی مشابه سایر روش‌های پرکردن دندان می‌باشد. تفاوت پرکردن دندان سفید با سایر روش‌های پرکردن دندان در مواد و ابزار مورد استفاده است. هنگام پرکردن دندان با استفاده از کامپوزیت، پس از قراردادن ماده پرکننده روی دندان، نور فرابنفش روی دندان تابانده می‌شود تا مقدار سختی موردنظر تأمین شود.

برخلاف پرکردن آمالگام، برداشتن کامپوزیت بسیار آسان‌تر و بی‌ضرر است. از آنجا که پرکردن آمالگام یک ماده پرکننده حاوی جیوه است، استفاده از تهویه و ماسک هنگام برداشتن آن بسیار مهم است. پرکردن کامپوزیت به همان روشی که برای از بین بردن پوسیدگی هنگام درمان پوسیدگی استفاده می‌شود، برداشته می‌شود.

مراقبت های پس از درمان کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یکی از ساده ترین روش ها برای زیبایی در دندان ها بدون آسیب رساندن به ساختار طبیعی دندان ها می باشد. با استفاده از این روش می توان دندان ها را به شکل ، رنگ و اندازه دلخواه تغییر داد. در روش کامپوزیت ونیر ، که یکی از کاربردهای دندانپزشکی زیبایی می باشد، مواد به لایه خارجی دندان ها چسبانده می شوند. دندان های آسیب دیده و شکسته با این روش قابل ترمیم می باشند. با استفاده از این روش ، شکاف بین دندان ها نیز بسته می شود. با استفاده از کامپوزیت ونیر ، می توان تغییراتی در طول دندان ها متناسب با ساختار دهان و دندان بیماران ایجاد کرد. این روش برای افرادی که از ناراحتی های ساختاری در دندان های خود رنج می برند بسیار موثر است.

نکته کلیدی: رعایت کامل بهداشت دهان و دندان

پس از استفاده از کامپوزیت ونیر ، اهمیت بسیاری دارد که مانند دندان های طبیعی خود با آنها رفتار کنید. این بدان معنی است که شما باید دندان های خود را به صورت منظم تمیز کنید که شامل مسواک زدن ، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه همراه با مراجعه منظم به دندانپزشک برای معاینات منظم شش ماهه می باشد. همچنین باید از جویدن اشیا یا گاز گرفتن موادی مثل یخ یا سایر غذا های بسیار سفت خودداری کنید زیرا ممکن است به دندان های خود آسیب برسانید و نیاز به جایگزینی آنها داشته باشید.

پس از کامپوزیت دندان ها ممکن است متوجه شوید که دندان های شما نسبت به غذاهای بسیار گرم یا سرد کمی حساسیت دارند. این حس کاملا طبیعی است و باید پس از چند روز از بین برود. برای کمک به درمان حساسیت یا هرگونه درد و ناراحتی بعد از روند درمان ، می توانید هر سه تا چهار ساعت یکبار از ایبوپروفن یا تایلنول در صورت تجویز پزشک استفاده کنید.

راهکار درصورت خونریزی

اگر لثه شما خونریزی دارد ، توصیه می کنیم با استفاده از نمک همراه با یک لیوان آب گرم را غرغره کنید. غرغره کردن آب نمک به کاهش درد و التهاب لثه کمک می کند. ممکن است ترشح بزاق بیش از حد و برخی از مشکلات جزئی را در صحبت کردن تجربه کنید، این موارد باید ظرف چند روز از بین برود. اگر متوجه شدید که دندان ها یا لثه های شما پس از چند روز تا یک هفته هنوز درد دارند، باید برای مشاوره و قرار ملاقات با دندانپزشک تماس بگیرید.

کامپوزیت ونیر

غذا خوردن و آشامیدن با کامپوزیت ونیر

برای کاهش خطر آسیب دیدن ترک خوردن و خرد شدن کامپوزیت روی دندان های شما ، مجبور به اجتناب از غذاهای بسیار سخت می باشید. چند روز اول پس از کامپوزیت دندان ها ، ممکن است بخواهید غذا های نرمتری بخورید تا جایی که دهان و دندان شما کاملاً با کامپوزیت در دهان شما سازگار شود. بعد از چند روز اول ، می توانید به طور عادی غذا بخورید انگار که دندان های طبیعی خود را در دهان خود دارید.

با این حال ، توجه به این نکته مهم است که همان غذاها و عاداتی که به دندان های طبیعی شما آسیب می رسانند به کامپوزیت دندان های شما نیز آسیب می رسانند.

این بدان معناست که شما نباید با دندان خود اشیا محکم را بجوید و یا بسته ها را باز کنید. همچنین باید از خوردن و نوشیدن بیش از حد مواد غذایی لکه زا مانند توت ، قهوه و چای خودداری کنید. به این دلیل که کامپوزیت ونیر ها هنوز می توانند لک بشوند و نمی توان آنها را با استفاده از بلیچینگ دندان سفید کرد. هنگام خوردن میوه و سبزیجات خام احتیاط کنید.

کامپوزیت ونیر
3 1