منوی دسته بندی

۱۰ نکته کلیدی که نشان می دهد به جرمگیری و کورتاژ دندان نیاز داریم

جرمگیری و کورتاژ دندان

فهرست مطالب

ویژگی های روش درمانی کورتاژ دندان

کورتاژ دندان شامل تراشیدن ریشه های دندان برای از بین بردن باکتری های تجمع یافته زیر لثه می باشد. کورتاژ لثه یک روش درمانی استاندارد برای کاهش سرعت پیشروی بیماری پریودنتال و درمان پریودنتیت می باشد.

در صورت عدم درمان به موقع پریودنتال ، ممکن است عواقب جدی از جمله از دست دادن استخوان نگهدارنده دندان ها را متحمل شویم. اگر می خواهید از دندان خود محافظت کنید و از دست دادن استخوان اطراف دندان ها جلوگیری کنید ،استفاده از جرمگیری و کورتاژ دندان ضروری می باشد.

کورتاژ دندان چیست؟

کورتاژ دندان به عنوان یک روش درمانی که در آن ریشه دندان تراش داده می شود، شناخته می شود. کروتاژ یک درمان دندانپزشکی برای مقابله با بیماری های پریودنتال می باشد. این روش تنها درمانی می باشد که اجازه می دهد تارتار واقع در سطح زیر لثه ، جرمگیری شود.

روش و دستگاه هایی که در جرمگیری دندان استفاده می شود ، تنها اجازه می دهد تا تارتار انباشته شده روی سطح دندان برداشته شود. تجمع تارتار در سطح زیر لثه باعث ظاهر شدن جیب های پریودنتال می شود.

به همین ترتیب ، باعث از بین رفتن ساختارهای نگهدارنده دندان ها مانند استخوان آلوئولار می شود. در کلینیک های دندانپزشکی تاج توصیه می کنیم حداقل هر ۶ ماه یکبار دندان های خود را جرمگیری کنید.

4 1 8

آیا کورتاژ دندان برای بیماری های پریودنتال درد دارد؟

یکی از نگرانی های بزرگ افرادی که به کلینیک های دندانپزشکی ما در تهران مراجعه می کنند این است که آیا کورتاژ دندان درد دارد یا خیر. کورتاژ دندان یک درمان دندانپزشکی دردناک نمی باشد. اگرچه به دلیل احساس خارشی که روی دندان ها احساس خواهید کرد تا حدی ناراحت کننده یا آزاردهنده است.

کورتاژ دندان روش درمانی می باشد که تحت بی حسی موضعی انجام می شود. این بدان معناست که در طول روند درمان متوجه هیچ گونه دردی نخواهید شد.

اگرچه چند روز بعد از کروتاژ دندان، ممکن است کمی احساس ناراحتی یا حساسیت بیشتری در دندان های خود داشته باشید. این ناراحتی ها معمولاً طی چند روز برطرف می شود.

اگر کورتاژ دندان انجام داده اید و احساس ناراحتی یا درد حاد می کنید ، باید با پریودنتیست خود مشورت کنید تا مسکن مناسب را برای شما تجویز کند. به این نکته توجه کنید که اقدام به خوددرمانی نکنید.

آیا برای درمان کروتاژ دندان بی حسی ضروری می باشد؟

برای جیب های کوچک پریودنتال ، کورتاژ نیازی به بی حسی ندارد زیرا درد حداقل است. در صورت نیاز به بی حسی برای جلوگیری از ناراحتی ، جیب های پریودنتال عمیق تر می باشد.اساساً ، تصمیم گیری برای استفاده از بی حسی می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد ، مانند:

 1. عمق جیب های پریودنتال.
 2. مقدار تارتار انباشته شده
 3. حساسیتی که در دندان ها و لثه ها دارید.
2 1 9

جرمگیری عمیق لثه ها چگونه انجام می شود؟

بنابراین کورتاژ دندان یک درمان دندانپزشکی می باشد که به تمیزکردن کامل لثه و از بین بردن رسوبات تجمع یافته در جیب های پریودنتال کمک می کند.

کورت دندان

کورت دندان شامل برداشتن تارتاری می باشد که زیر لثه تجمع پیدا کرده است. این روش درمانی با استفاده از ابزاری به نام کورت انجام می شود که به دندانپزشک اجازه می دهد قسمتی از ریشه های دندان را که در زیر لثه قرار دارد ، تراشیده و صاف کند. به این ترتیب ، تارتار چسبیده به دندان برداشته می شود و لثه ها عمیقاً جرمگیری می شوند.

این روش با استفاده از ابزارهای خاص معروف به کورت دندان انجام می شود که برای درمان با هر سطح سازگار می باشد. اندازه آن نسبت به دندان متفاوت می باشد. کورت دندان نسبت به ناحیه ای که باید تحت درمان قرار گیرد ، طول ، اندازه و زاویه آنها متفاوت می باشد. به عنوان مثال ، کورت دندان های قدامی نسبت به درمان نواحی مزیال و دیستال دندان های خلفی متفاوت می باشد.

چرا از کروتاژ دندان فقط برای یک چهارم دندان ها انجام می شود؟

این درمان فقط برای یک چهارم دهان انجام می شود. در صورت لزوم درمان همه دندان ها ، در کلینیک تاج ما دهان را به دو قسمت تقسیم می کنیم: ناحیه راست و ناحیه چپ ، یا ناحیه فوقانی و ناحیه تحتانی. ما این کار را در دو نوبت انجام می دهیم تا مجبور نشویم کل دهان را در همان روز بی حس کنیم. و همچنین ، روند درمان برای شما خیلی طولانی و خسته کننده نباشد.

به همین دلیل ، پریودنتیست ها معمولاً درمان را در دو جلسه انجام می دهند و همزمان دو قسمت دهان را درمان می کنند. بنابراین ، کروتاژ دندان برای هر قسمت دهان می تواند حدود ۴۵ دقیقه طول بکشد.

درمان دندانپزشکی

چگونه می توانم بفهمم که به کورتاژ دندان نیاز دارم؟

به دلیل این که کورتاژ دندان بخشی از برنامه درمان بیماری های لثه می باشد. اگر علائم و نشانه های موارد مقابل را دارید ، ممکن است به این درمان نیاز داشته باشید:

 1. ظاهر لثه متورم یا ملتهب و براق است.
 2. لثه های قرمز ، بنفش یا ارغوانی.
 3. درد در لثه.
 4. خونریزی خود به خود لثه یا هنگام مسواک زدن.
 5. عقب نشینی لثه ها و یا جدا شدن لثه از دندان ها.
 6. فضای اضافی بین دندان ها
 7. بوی بد دهان یا هالیتوز.
 8. تحرک دندان.
 9. ترشح عفونی (چرک).
 10. درد دندان و یا لثه هنگام جویدن مواد غذایی.

قیمت کورتاژ دندان

آیا هنگام مسواک زدن ورم یا خونریزی لثه دارید؟ مدت زیادی است که جرمگیری را در دندانپزشک انجام نداده اید؟ آیا متوجه حرکت دندان های خود می شوید؟ این موقعیت ها و سایر علائم ممکن است نشان دهد که برای درمان بیماری نیاز به انجام کورتاژ دارید.

هزینه کورتاژ چقدر است؟

قیمت انجام کورتاژ دندان برای کل دندان ها ۳۰۰ یورو می باشد. هنگام پرداختن به قیمت کورتاژ باید به جرمگیری و کورت ریشه توجه شود.

قبل از انجام کورتاژ ، ابتدا باید بیماری تشخیص داده شود و محل دقیق جیب های پریودنتال مشخص شود. پس از درمان بیماری، انجام جلسات دوره ای محافظت از پریودنتال برای جلوگیری از عود مجدد بیماری ضروری می باشد. از طریق جلسات نگهداری پریودنتال ، ما می توانیم سلامت لثه ها را تضمین کنیم.

5 1 5

توصیه های ضروری بعد از کورتاژ دندان

پس از انجام جلسات کورتاژ دندان ، توصیه می شود این چند توصیه کوچک را انجام دهید.

 1. دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید ، زیرا ممکن است خونریزی و التهاب در ناحیه تحت درمان ایجاد شود.
 2. اگر دندانپزشک شما نوعی مسکن را تجویز کرده است تا پس از کورتاژ دندان احساس درد نداشته باشید. مسکن را همیشه با دوزهایی که تجویز کرده است مصرف کنید.
 3. تا ۴۸ ساعت بعد از کورتاژ از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید.
 4. برای رعایت بهداشت دهان و دندان ، توصیه می کنیم از تکنیک صحیح مسواک زدن ، نخ دندان کشیدن و دهانشویه استفاده کنید.

آیا بعد از کورتاژ دندان می توان سیگار کشید؟

دخانیات به سلامت دندان ها و لثه های شما آسیب می رساند. از این نظر ، سیگار کشیدن باعث می شود دندان های شما سریعتر لکه گیری شود و در زمان کمتری دوباره دچار تارتار شوید. اگر سیگاری هستید ، باید جلسات کورتاژ را به طور منظم انجام دهید تا از عواقب بیماری پریودنتیت رنج نبرید. بعد از غذا ، علاوه بر دندان ها ، باید لثه ها و زبان را نیز مسواک بزنیم. در نهایت ، استفاده از نخ دندان و دهانشویه ها را در برنامه روزانه خود فراموش نکنیم.

در  این مقاله کروتاژ دندان بررسی شد. این روش درمانی یکی از روش های اصلی و یکی از مداخلات دهانی می باشد که در کلینیک دندانپزشکی تاج برای درمان پریودنتال انجام می شود.

‫6 نظر

 • محمود حسین زاده گفت:

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

 • محمدحسن نجفی گفت:

  میتونیم توی سایت شما مطلب بنویسیم؟

 • ایمان تقی زاده گفت:

  هزینه تبلیغات توی سایت شما چنده؟

 • عباس حاجی گفت:

  شما پیج اینستا هم دارین؟

 • مسلم حاتمی گفت:

  شما کانال تلگرام هم دارین؟

 • رضا دهقانی گفت:

  چجوری می تونیم با کارشناسانتون در ارتباط باشیم

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  code