کیست لب پایین

فهرست مطالب

کیست لب پایین معمولا ورم هایی هستند که حالت مخاطی شکل دارند که از اول به این شکل بوده و تنها یک غده بزاقی سالم بوده که بر اثر عواملی به کیست لب پایین تبدیل شده است.کیست ها معمولا در داخل دهان و یا سقف و کف دهان و یا در زیر ناحیه زبان  به وجود می آیند و برای فرد دردناک نیست.

آزار دهنده بودن آن ها ها بیشتر به علت این است که از خود بزاق ترشح می کند و زمانی که فرد شروع به غذا خوردن و یا صحبت کردن فرد باعث می شود تا بزاق دهان خارج شود و جلوه بسیار ناپسندی دارد. اما این توده ها کاملا بی ضرر هستند و نگران کننده نیستند.

علت به وجود آمدن کیست لب پایین

علت به وجود آمدن کیست لب پایین

در قسمت مرکزی موکوسل غدد بزاقی بسیار کوچکی قرار  دارد که عامل تولید بزاق در دهان می باشد. بزاقی که در دهان افراد وجود دارد از طریق غده های بزاقی به داخل دهان وارد می شود. هنگامی که کیست لب پایین به وجود می آید از کانال های اصلی تولید بزاق مسدود می شود و باعث ایجاد کیست می شود. از مهمترین علت هایی که باعث به وجود آمدن کیست لب پایین و یا کیست در سایر قسمت های دهان می شود این است که فرد به صورت مکرر لب پایین یا گونه خود را گاز گرفته و این گاز گرفتن ها به مرور باعث ایجاد کیست ها در دهان می شود.

از دیگر علتهایی که باعث به وجود آمدن کیست در دهان می شود ضربه است. اگر ضربه ای به گوه یا لب فرد اثبات کند که شدت ضربه زیاد باشد به این کانال های تولید بزاق در دهان آسیب وارد میکند و سبب به وجود آمدن کیست ها می شود. در هر صورتی چه گاز گرفتن و چه اصابت ضربه در صورتی که مجراهای مربوط به تولید بزاق در دهان آسیب ببیند باعث میشود تا در ناحیه که دچار آسیب شده است تورم ایجاد شود که این تورم باعث به وجود آمدن کیست ها می شود. البته به جز این دو عامل عامل مهم دیگری در شکل گیری کیست ها دخیل می باشد و آن هم گردوغبار است که باعث مسدود شدن مجاری بزاقی در دهان می شود.

علائم وجود کیست لب پایین

علائم وجود کیست لب پایین

کیست ها همانگونه که قبلا اشاره کرده ایم معمولا در سقف دهان و یا لب پایینی و در گونه ها به وجود می آیند . که نادر ترین نوع کیست ها کیست هایی می باشد که در کف دهان به وجود می ایندو نسبت به سایر کیست ها از سایز بسیار بزرگتری برخوردار هستند و در هنگام غذا خوردن و حرف زدن مشکلات بسیار زیادی را برای فرد به وجود می آورد .

کیست ها  به دلیل اینکه به زیبایی لبخند افراد آسیب می زنند بسیار ناراحت کننده هستند و افراد به دنبال درمان سریع آن می باشند. یکی از مهم ترین عوامل بهداشتی که باعث ایجاد کیست در دهان می شود این است که فرد نکات مربوط به بهداشت دهان و دندان را رعایت نکرده و عدم رعایت باعث بروز کیست شده است.

در این صورت این کیست ها می تواند خطر آفرین باشد. چون امکان دارد این کیست ها دچار عفونت شود و به علت باز بودن زخم در دهان این عفونت وارد جریان خون فرد می شود و خطرات بسیار زیادی را در بر خواهد داشت. علائم وجود کیست لب پایین به مقدار و وخامت آن بستگی دارد هر اندازه که کیست عمیق تر باشد و بزرگتر مسلما دردناک تر خواهد بود. در هر صورتی چه بروز کیست بزرگ وچه بروز کیست کوچک فرد باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کند و نسبتا به درمان آن اقدام کند. چون در صورتی که این کیست ها به موقع و سریعا درمان نشوند می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای  فرد به همراه اورو صدمات جبران ناپذیری را به سلامت فرد بزند.

روش های درمانی کیست لب پایین

همانگونه که در متن بالا به اهمیت این موضوع اشاره نموده ایم افراد موظف هستند برای جلوگیری از بروز هرگونه خطری در صورت ایجاد کیست چه کیست های بزرگ و چه کیست های کوچک سریعا به پزشک مراجعه کنند تا نسبت به درمان آنها به صورت فوری اقدام شود.

اگر کیست لب به صورتی باشد که با دارو قابل درمان نباشد تنها راه حل برای درمان ان کیست این است که جراحی شود و به وسیله جراحی آن کیست از دهان خارج شود. در اولین مرحله از جراحی کیست دندانپزشک کیست را به صورت دقیق مورد معاینه قرار می دهد و مشخص می کند که این عارضه تا چه حد پیشرفت کرده است و از چه نوعی می باشد تا برای درمان ان اقدامات لازم انجام شود و در صورت نیاز جراحی صورت بگیرد.

کیست لب پایین اگر به موقع درمان نشود می تواند برای فرد خطر آفرین باشد چون احتمال بروز سرطان دهان در صورتی که درمان به موقع انجام نشود بسیار بالا می باشد. به همین علت توصیه می شود که افراد به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بسیار زیادی دهند و در صورتی که با هر نوع کیست در هر قسمتی از دهان مواجه شدند سریعا به دندانپزشک مراجعه کنند.

روش درمانی کیست به این صورت می باشد که کیستی که در لب ایجاد شده است را به وسیله جراحی برداشته و محل کیست لب پایین را برای جلوگیری از بروز هرگونه عفونت بخیه می زنند برای جلوگیری از بروز مجدد این مشکل یک مجرای جدید باز می کنند. از دیگر روش های درمان کیست تزریق کردن استروئید می باشد که برای کیست هایی مناسب است که خیلی وخیم نیستند و با دارو درمان می شوند.

بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از بروز هرگونه بیماری عفونی

سخن پایانی

بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از بروز هرگونه بیماری عفونی در این زمینه بسیار حائز اهمیت می باشد. در صورتی که بهداشت دهان و دندان به درستی انجام نشود و فرد به صورت مکرر گونه و لب خود را گاز بگیرد باعث بروز بیماری دهانی به اسم کیست لب پایین میشد که به خودی خود خطرناک نمی باشد اما در صورتی که به موقع درمان نشود می تواند مشکلات بسیار زیادی را به همراه داشته باشد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *