۶ راه برای محافظت از لثه ها

محافظت از لثه ها

فهرست مطالب

آیا می دانید سلامت دهان و دندان شما کاملا به دندان های صاف یا لبخند سفید بستگی ندارد؟ اگر مراقبت های مناسب دندانپزشکی انجام نشود و لثه های خود را در معرض بیماری های مختلف قرار دهید، باعث خراب شدن دندان های خود خواهید شد. چند بار در سال برای اطمینان از سلامت دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه می کنید تا دندانپزشک لثه و دندان های شما را معاینه کند؟

معاینات دندانپزشکی

برای بسیاری از افراد مراجعه به دندانپزشک یک تصمیم غیر معمول می باشد که هم به پول و هم به زمان نیاز دارد. دلیل شما هرچه باشد ، باید برای سلامتی خود معاینات دندانپزشکی خود را به طور منظم انجام دهید. شما معمولاً هنگام مسواک زدن دندان های خود را بررسی نمی کنید و حتی اگر این کار را انجام دهید ، احتمالاً قادر به کنترل تمام دندان های خود نمی باشید.

بیماری لثه چیست؟

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا دندانپزشکان توصیه می کنند بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید؟ هنگامی که غذا می خورید ، ذرات غذا بین دندان های شما ، زیر و در امتداد خط لثه باقی می ماند. دسترسی به برخی از این ذرات طی مسواک زدن دشوار می باشد و وقتی مدت طولانی باقی بماند ، پلاک در زیر لثه ها و در امتداد خط لثه شروع به تجمع می کند.

به دلیل این که این پلاک ها معمولاً پر از باکتری می باشند ، لثه ها و استخوان فک شما آلوده می شود و منجر به بیماری های لثه می شود. علاوه بر این ، تجمع پلاک روی لثه ها باعث پوسیدگی دندان می شود.

التهاب لثه چیست؟

التهاب لثه نوعی بیماری لثه می باشد که معمولاً در مراحل اولیه پس از آلوده شدن لثه های شما ایجاد می شود. خوشبختانه التهاب لثه آسیب جدی یا دائمی نمی باشد زیرا استخوان و بافت هایی که دندان های شما را محکم می کند، تحت تأثیر قرار نمی گیرند.

از کجا بدانیم که به التهاب لثه مبتلا می باشیم؟

  • لثه ملتهب
  • لثه های متورم و حساس
  • لثه خونریزی می کند

پریودنتیت چیست؟

پریودنتیت مرحله نهایی بیماری لثه می باشد که بر استخوان هایی که دندان های شما را نگه می دارد تأثیر می گذارد. در صورت عدم درمان پریودنتیت ، استخوان ها ، فیبرها و بافت های متصل به دندان شما از بین می رود. در این مرحله آخر دندان های شما باید کشیده شوند.

علائم و نشانه های بیماری لثه

طبق تحقیقات انجمن دندانپزشکی آمریکا، علائم و نشانه های زیر نشان می دهد که شما ممکن است از بیماری لثه رنج می برید.

  • بوی بد دهان
  • دندانهای شل یا ضعیف
  • خونریزی لثه
  • لثه های قرمز و متورم
  • عقب نشینی لثه ها

چگونه می توانید از بیماری لثه جلوگیری کنید؟

به دلیل این که پیشگیری همیشه بهتر از درمان می باشد ، باید اطمینان حاصل کنید که برای حفظ سلامت لثه به موارد مشخصی پیروی کنید. مانند بیماری های دیگر ، رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان می تواند از بیماری های لثه جلوگیری کند.

۱. دهان خود را با نخ دندان تمیز کنید

با استفاده از نخ دندان از شر ذرات غذایی در نواحی که مسواک نمی تواند به آنها برسد ، خلاص می شوید. برای حفظ سلامت دندان ها باید از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان می تواند بعد از صبحانه صبح ، بعد از ناهار بعد از ظهر یا بعد از شام استفاده شود.

۲. مراجعه منظم به دندانپزشک و جرم گیری دندان ها

سعی کنید زمان مناسبی را برای مراجعه به دندانپزشک تعیین کنید. مهم نیست که چقدر مشغله دارید. دندانپزشک در قرار ملاقات شما دندان ها و لثه ها را معاینه می کند و دندان های شما را جرم گیری می کند که هم پلاک و هم تارتار را از بین می برد و در نتیجه لثه های شما سالم باقی می ماند.

مراجعه منظم به دندانپزشک و جرم گیری دندان ها برای حفظ سلامت لثه ها

همچنین در صورت بروز مشکلی، دندانپزشک برای جلوگیری از عواقب جدی در اسرع وقت این مشکل را بر طرف می کند. اگر از التهاب لثه رنج می برید ، دندان های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و برای درمان بیماری ، از یک متخصص مشاوره بگیرید.

۳. سیگار کشیدن را ترک کنید

استعمال سیگار تهدید جدی برای سلامتی انسان و بیماری لثه می باشد. طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ، در صورت سیگار کشیدن درمان بیماری های لثه دشوار می باشد زیرا سیگار سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. هنگامی که لثه شما آسیب می بیند ، بهبود آن دشوار می باشد. با ترک سیگار و رعایت بهداشت دهان و دندان از شکل گیری بیماری لثه در آینده جلوگیری می کند.

۴. دندان های خود را بعد از هر وعده مسواک بزنید

آیا بعد از هر وعده غذایی مسواک می زنید؟ ذرات غذایی که بین دندان ها و لثه ها گیر افتاده اند ، هنگام مسواک زدن بعد از غذا شما احتمال تجمع پلاک را محدود می کنید. زبان خود را به درستی مسواک بزنید تا باکتری ها از بین بروند.

شما می توانید از مسواک برقی استفاده کنید زیرا این کار باعث کاهش پلاک و کاهش احتمال ابتلا به التهاب لثه می شود. همچنین ، اطمینان حاصل کنید که مسواک خود را به موقع عوض می کنید یا مسواک خود را هر سه تا چهار ماه تعویض کنید.

۵. خمیر دندان حاوی فلوراید را انتخاب کنید

در حقیقت ، برخی از خمیردندان ها کار به خصوصی انجام نمی دهند جز ایجاد کف هنگام مسواک زدن. بنابراین کدام خمیر دندان برای شما بهتر گزینه می باشد؟ هنگام خرید خمیر دندان، مواد تشکیل دهنده و اطلاعات روی جعبه را بخوانید. طعم مورد علاقه شما هرچه باشد ، خمیر دندان حاوی فلوراید بخرید.

استفاده از دهان شویه‌های درمانی برای محافظت از لثه‌ها

۶. از دهان شویه های درمانی استفاده کنید

طبق توصیه انجمن دندانپزشکان آمریکا ، می توانید از دهانشویه برای کاهش پلاک ، کاهش یا جلوگیری از التهاب لثه و کاهش میزان تشکیل تارتار استفاده کنید. اگرچه استفاده از دهانشویه برای شستشوی دهان می تواند به حذف ذرات غذا کمک کند ، اما نباید از آن به عنوان جایگزین نخ دندان یا مسواک استفاده کنید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *