۶ نکته برای کاهش درد فک ناشی از استرس

کاهش درد فک ناشی از استرس

فهرست مطالب

آیا هنگام استرس چانه شما درد می کند؟ مفصل فک و استرس پیوند تنگاتنگی با یکدیگر دارند. برای اکثر افراد ، استرس در درجه دوم اولویت نسبت به درد فک دارد.

استرس نحوه واکنش بدن و مقابله با موقعیت های اضطراری می باشد ، اما استرس مداوم می تواند از طریق واکنش های فیزیکی خود را بروز دهد. جمع شدن دندان ها فشار بیشتری به عضلات فک وارد می کند و فشار را بر روی مفصل فک افزایش می دهد. در نتیجه ، ممکن است دچار درد فک ، درد عضلانی ، دندان درد یا سردرد شوید. مدیریت استرس می تواند به تسکین این علائم کمک کند. در ادامه همراه کلینیک دندانپزشکی تاج باشید تا ۶ نکته برای کاهش درد فک ناشی از استرس را به طور کامل بررسی کنیم.

استرس و درد فک

استرس مزمن می تواند باعث شود که دندان های خود را در طول شبانه روز به هم فشار دهید و باعث احساس درد در مفاصل فک و در نتیجه ناراحتی مفصل فک شود. به دلیل استرس مزمن، فشردن یا ساییدن غیرارادی هنگام خواب یا در طول روز به دندان ها آسیب می رساند و همچنین باعث آسیب جدی به مفصل فک می شود.

کاهش استرس دندانپزشکی

افکار منفی را کنار بگذارید و به طورمنظم تمرین کنید. پنج دقیقه وقت بگذارید و احساسات و افکار خود را یادداشت کنید تا از نگرانی های زندگی روزمره خود خلاص شوید. این تمرین می تواند به شما کمک کند تا از شر افکار منفی که می توانند باعث استرس دندانپزشکی شوند خلاص شوید.

ذهن خود را تمرین دهید.

قبل از اینکه بخوابید به استرس دندانپزشکی خود توجه کنید. اگر در شناسایی منبع استرس دندانپزشکی مشکل دارید، تمام ماهیچه های فک و صورت خود را شل کنید. این حرکت را چندین بار تکرار کنید.

بیشتر بدانید: برای دانستن شماره دندان ها مقاله لینک شده را بخوانید

استرس و دندان درد؛ 6 نکته کلیدی کاهش در فک

ما کاملا آگاه هستیم که استرس اثرات منفی بسیار زیادی بر سلامت دهان و دندان شما دارد، همانطور که بر روی تمام سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد. استرس و دندان درد ارتباط  مستقیمی با یکدیگر دارد، زبرا دندان درد به دلیل فشردن دندان ها به شکلی کاملا ناخودآگاه شکل می گیرد. عامل اصلی فشردن دندان ها استرس است که سلامت دهان و دندان شما را نیز تهدید می کند.

در ادامه مقاله شش نکته برای کنترل استرس و کاهش درد فک جمع آوری شده است( درد فک ناشی از استرس ):

1- از استرس پرهیز کنید یا توانایی های خود را بهبود ببخشید

استرس زمانی افزایش می یابد که زمانبندی ما برای اهدافی که داریم به موقع انجام نشده باشد. از قبل برای شرایطی که ممکن است استرس زا باشد آماده شوید. اهداف و اولویت های خود را تعیین کنید. تصمیم بگیرید که چه کاری باید انجام دهید و چه انتظاری از اهداف خود دارید. توانایی های خود را بررسی کنید تا بدانید که چه چیزی را می توانید بدست آورید. بیاموزید که چیزهایی بیش از هر چیز دیگری باعث رشد شما می شوند. از دوستان و همکاران خود کمک بگیرید

2- رفتار خود را تغییر دهید

اگر نمی توانید از یک عامل استرس زا اجتناب کنید ، سعی کنید نحوه واکنش شما در برابر آن رویداد را تغییر دهید. فقط واکنش نشان ندهید پاسخ خود را انتخاب کنید و “فاصله” بین هدف و واکنش خود را پیدا کنید.

تأثیر زندگی سالم در کاهش درد فک ناشی از استرس

3- سالم زندگی کنید

 یک برنامه خواب منظم را حداکثر تا هشت ساعت در چرخه برنامه روزانه خود بگنجانید. برای کمک به تقویت انتقال دهنده های عصبی مغز به نام آندورفین ، ورزش کنید. لازم نیست ورزش خسته کننده باشد. شروع به پیاده روی به مدت ۳۰ دقیقه با سرعت معمولی و ۳-۵ بار در هفته می تواند برای بدن شما مفید باشد.

ایجاد آرامش برای کاهش در فک ناشی از استرس

4- راهی برای ایجاد آرامش پیدا کنید

استرس باید با انجام فعالیت هایی که به آرامش شما کمک می کنند ، متعادل تر شود. به موسیقی گوش دهید ، مدیتیشن کنید ، یک سرگرمی به خصوص برای خود داشته باشید ، تنفس شکمی و یوگا می تواند به آرامش و کاهش تنش بدن شما کمک کند و ذهن شما را متمرکز تر کند. مهم نیست که چه روشی را انتخاب می کنید ، باید توجه خود را دوباره به فعالیتی آرامش بخش معطوف کنید تا استرس شما کاهش یابد.

اگر این نکات کمکی نکرد و علائم درد فک همچنان ادامه داشت. می توانید از روش های درمانی زیر استفاده کنید.

5- از محافظ دهان و آتل دهان استفاده کنید.

اگر هنگام خواب دندان های خود را جمع می کنید یا دندان قروچه دارید ، استفاده از محافظ دهان یا آتل دهان در شب می تواند به شما در کنترل درد فک کمک کند.

محافظ های دهان و آتل فشار فک شما را به طور مساوی تقسیم می کند و بین دندان های بالا و پایین شما یک مانع فیزیکی ایجاد می کند تا از آسیب های جدی به فک محافظت کنند. آنها همچنین می توانند صدای دندان قروچه را که در شب ایجاد می شود، کاهش دهند. محافظ دهان مشابه محصولاتی می باشند که در ورزش هایی مانند بوکس یا راگبی استفاده می شوند. محافظ دهان پلاستیکی می باشد و توسط دندانپزشک ساخته می شود تا در دهان شما قرار گیرند.

6- با استفاده از بوتاکس درد فک خود را درمان کنید.

برای درمان درد فک بوتاکس (سم بوتولینوم) که یک روش درمانی موثر می باشد، مستقیماً به عضله مورد نظر تزریق می شود تا فشار روی فک کاهش یابد. اگرچه موارد شدید دندان قروچه به ۳۵ واحد بوتاکس نیاز دارد ، استفاده از ۱۸ تا ۲۴ واحد بوتاکس در هر دو طرف فک معمول می باشد که پس از بی حسی موضعی برای کاهش درد ، آن را به طور مساوی توزیع می کنیم. در این روش درمانی ، تقریباً احساس گزیدگی نمی کنید و ظرف پانزده روز عضله شما قدرت و اندازه طبیعی خود را باز می یابد.

کاری که بوتاکس انجام می دهد این است که عضله توده ای را فلج کرده و فعالیت آن را کاهش می دهد.

به جز احساس درد جزئی و میکرو هماتوم کوتاه مدت ، بوتاکس روشی می باشد که معمولاً ، بدون هیچ گونه منع مصرف و عوارض جانبی ، برای کنترل درد فک می باشد.

به همین دلیل ، بوتاکس یک روش درمانی بسیار موثر در برابر دندان قروچه می باشد ، اگرچه توصیه کردن این روش درمانی توسط پزشک بیماران را متعجب می کند ، زیرا بیشتر افراد این تصور را دارند که استفاده از بوتاکس یک روش درمانی زیبایی می باشد که فقط برای زیبایی صورت استفاده می شود.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *