منوی دسته بندی

 ۸ راه برای سفید کردن سریع دندان ها

سفید کردن سریع دندان

فهرست مطالب

بهترین راه برای سفید کردن سریع دندان ها چیست؟

تکنولوژی مدرن دندانپزشکی روش های سفید کردن سریع دندان را بیش از هر زمان دیگری مقرون به صرفه و موثر کرده است. این صنعت میلیارد دلاری در سال ادعا می کند که با داشتن دندان های عالی به مردم در سراسر جهان کمک می کند که خوشحال تر باشند. اما همه روش های سفید کردن سریع دندان ایمن و موثر نیستند.

 

چه چیزی دندان ها را زرد نشان می دهد؟

 دندان ها به دلیل سیگار کشیدن، دندان قروچه کردن، لکه دار کردن غذاها و نوشیدنی ها و پیری مینای دندان زرد به نظر می رسند. اگر در دوران کودکی آنتی بیوتیک های تتراسایکلین مصرف کرده اید، ممکن است دندان هایتان زرد باشد. دو نوع اصلی سفید کردن سریع دندان وجود دارد:

سفید کردن سریع دندان

سفید کردن خارجی:

سفید کردن خارجی دندان ها با استفاده از مواد ساینده ملایم برای از بین بردن لکه ها از سطوح خارجی دندان ها سفید می شود. این کار رنگ زیر را نشان می دهد اما در واقع رنگ دندان ها را تغییر نمی دهد.

سفید کردن داخلی:

 سفید کردن داخلی یک فرآیند سفید کردن دندان است که از یک عامل سفید کننده دندان برای تغییر رنگ مینای دندان استفاده می کند. تنها عامل سفید کننده دندان پراکسید است. برخی از روش‌های سفید کردن سریع دندان‌ها برای جلوگیری از زردی یا لکه‌دار شدن دندان‌ها مفید هستند.

بیایید به بهترین روش‌های سفید کردن دندان در سال ۱۴۰۱ نگاهی بیندازیم. ما هزینه، نوع، مزایا و معایب هر گزینه را بررسی می‌کنیم تا بتوانید بهترین تصمیم را برای روشن‌تر کردن دندان خود بگیرید. خمیردندان های سفید کننده معمولا از ترکیبی از مواد برای از بین بردن لکه ها از روی دندان استفاده می کنند، از جمله:

 

کاربامید یا پراکسید هیدروژن

ساینده های ملایم (از جمله زغال چوب فعال، جوش شیرین، سیلیس، دی کلسیم فسفات، کربنات کلسیم، متافسفات سدیم، سیلیکات زیرکونیوم و پیروفسفات کلسیم)

هیدروکسی آپاتیت

بر اساس یک بررسی در سال ۱۳۹۸، خمیردندان های سفید کننده به طور موثری دندان ها را سفید کرده و با از بین بردن لکه های سطحی لبخندی درخشان تر ارائه می دهند. با این حال، خمیر دندان هیدروکسی آپاتیت (HAp) تنها خمیردندان سفیدکننده ای است که می تواند به طور ذاتی دندان ها را از داخل به بیرون سفید کند. این به معنای واقعی کلمه فضای مینای دندان شما را برای ظاهری سفیدتر و روشن تر “پر می کند”.

سفید کردن سریع دندان

مزایای خمیر دندان سفید کننده:

 • ارزان قیمت است. خمیر دندان HAp  می تواند به طور ذاتی دندان ها را سفید کند.
 • حاوی پراکسید کافی برای ایجاد نگرانی در مورد سرطان دهان نیست.
 • خمیر دندان HAp و فلوراید نیز ممکن است از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و به معکوس کردن آن کمک کند
 • خمیردندان‌های HAp معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شوند که برای کودکان بی‌خطر باشند (اگرچه سایر خمیردندان‌های سفیدکننده برای دندان‌های کودکان بی‌خطر نیستند).

معایب خمیر دندان سفید کننده:

 • برخی از مواد ساینده خمیردندان ممکن است خطر پوسیدگی را افزایش دهند (برای جلوگیری از این امر، خمیردندانی را انتخاب کنید که ساییدگی نسبی آن پایین باشد)
 • خمیر دندان های پراکسید ممکن است در صورت استفاده بیش از حد باعث ایجاد ضایعات غیرطبیعی روی دندان ها شوند
 • پراکسید ممکن است در صورت استفاده بیش از حد، مقداری از محتوای کلاژن دندان را برای همیشه از بین ببرد
 • من توصیه می کنم فقط از خمیر دندان سفید کننده ساینده به مدت ۲ تا ۳ هفته برای از بین بردن لکه های دندان استفاده کنید. با این حال، خمیر دندان های هیدروکسی آپاتیت برای استفاده طولانی مدت بی خطر هستند، زیرا از مواد ساینده قوی استفاده نمی کنند.
بخوانید
بلیچینگ در غرب تهران

 

بهترین خمیردندان های سفید کننده:

بهترین خمیر دندان های سفید کننده برای از بین بردن لکه های سطحی، خمیردندان زغالی جیسون پاورسمایل و هایپربیوتیکز هستند. بهترین خمیردندان های سفید کننده برای سفید کردن دندان ها از داخل به بیرون، بوکا و رایزول هستند.

 

۲- با مسواک برقی  مسواک بزنید

مسواک های برقی نسبت به مسواک های دستی لکه های سطحی دندان ها را به طور موثرتری از بین می برند. مسواک‌های برقی در مقایسه با مسواک‌های دارای انرژی صوتی، عموماً برای سفید کردن دندان‌ها بهترین هستند.

هزینه‌های مسواک برقی به دلیل «زنگ‌ها و سوت‌هایی» که اغلب اضافه می‌کنند، بسیار متغیر است. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ویژگی های اضافه شده مانند بلوتوث یا سرهای تخصصی، مسواک زدن را به گونه ای بهبود می بخشد که اثرات سفید کردن دندان ها را بهبود می بخشد، وجود ندارد. مسواک‌های برقی ارزان‌قیمت دارای مزایای سفید کردن دندان‌های مشابه با مسواک‌هایی هستند که صدها دلار قیمت دارند.

سفید کردن سریع دندان

مزایای مسواک برقی:

همراه با عوارض جانبی یا خطرات بالقوه برای سلامت دهان

ممکن است محافظت بهتری در برابر پوسیدگی دندان نسبت به مسواک های دستی داشته باشد

معایب مسواک برقی:

مسواک زدن بیش از حد معمول تر است. در صورت مسواک زدن ممکن است باعث تحلیل لثه یا حساسیت دندان شود

گران تر از مسواک های دستی

 

۳- یک درمان حرفه ای سفید کننده سریع دندان را دریافت کنید

برای سفید کردن دندان در مطب دندانپزشک خود، ۱ تا ۳ جلسه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ای انتظار داشته باشید. در طول هر جلسه، غلظت بالایی از کاربامیدیا پراکسید هیدروژن (۲۰ تا ۴۳ درصد) روی دندان ها “رنگ آمیزی” می شود. از نور پلیمریزاسیون برای فعال کردن ژل استفاده می شود و چندین بار در طول جلسه استفاده می شود.

اگرچه می توان از پراکسید هیدروژن استفاده کرد، پراکسید کاربامید به عنوان استاندارد صنعتی در نظر گرفته می شود زیرا ماندگاری بسیار طولانی تری دارد. برخی از دندانپزشکان با استفاده از نور ماوراء بنفش برای تسریع واکنش شیمیایی و فرآیند سفید کردن کار را تمام می کنند. همچنین ممکن است این گزینه به شما پیشنهاد شود که فقط درمان یک جلسه ۲ ساعته انجام دهید که شامل نور UV است.

مزایای سفید کردن سریع دندان حرفه ای:

 • دندان ها را از داخل به بیرون سفید می کند
 • دندان ها را سریع سفید می کند (فقط پس از یک درمان دندان های سفید تری خواهید دید)
 • درمان و نظارت توسط دندانپزشک خطر آسیب به دندان ها یا لثه ها را در مقایسه با سیستم های سفید کننده دندان خانگی کاهش می دهد.

سفید کردن سریع دندان

معایب سفید کردن سریع  دندان حرفه ای :

 • مقداری از اثر سفید کنندگی ۲-۷ روز پس از درمان از بین می رود.
 • اثر سفید کننده اضافه شده توسط نور UV پس از ۷ روز یا کمتر باز می گردد.
 • اشعه ماوراء بنفش منجر به افزایش خطر ابتلا به دندان‌های حساس می‌شود (و هیچ مدرکی وجود ندارد که واقعاً بیش از چند روز کار کند).
 • گران است
 • نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارید (در خانه انجام نمی شود).
بهترین سیستم سفید کردن سریع دندان حرفه ای:

هیچ یک از سیستم های سفید کننده حرفه ای بهتر از دیگری نیست. فقط سعی کنید تا می توانید از نور UV اجتناب کنید! دندانپزشکی را پیدا کنید که به آن اعتماد دارید و به سلامت دندان‌های شما و همچنین زیبایی‌شناسی اهمیت می‌دهد.

۴- یک قالب ژل سفید کننده سفارشی تهیه کنید

بهترین، ماندگارترین و پایدارترین راه برای سفید کردن دندان ها استفاده از قالب های ژل سفید کننده سفارشی است. این قالب های ژل سفید کننده توسط دندانپزشک شما بر اساس برداشت های منحصر به فرد از دندان شما ساخته و نصب می شود. شما می توانید سینی خود را به مدت نامحدود نگه دارید، البته تا زمانی که دندان های شما در همان موقعیت مکانی باقی بمانند.

بخوانید
10 نکته کلیدی که نشان می دهد به جرمگیری و کورتاژ دندان نیاز داریم

برای استفاده از قالب ژل سفید کننده سفارشی:

 • ژل سفید کننده را از یخچال خود خارج کنید.
 • ژل پراکسید را داخل سینی بریزید.
 • سینی را به آرامی روی دندان‌هایتان قرار دهید، مراقب باشید که لثه‌های شما در معرض ژل قرار نگیرند.
 • سینی را به مدت ۱-۳ ساعت بگذارید. آن را یک شبه نگذارید، زیرا ممکن است باعث حساسیت دندان شود.
 • ازیک سینی سفیدکننده مانند نگهدارنده، محافظ شب یا هر وسیله دهانی مراقبت کنید . آن را در صورت عدم استفاده در آب همراه با نگهداری کنید.
 • اکثر مردم در عرض ۲-۳ هفته از استفاده روزانه به نتایج مورد نظر خود می رسند، اگرچه ممکن است ۶-۸ هفته برای زرد شدن سرسخت تر طول بکشد. برای چند هفته بیش از یک بار در سال سفید نکنید.
 • از خرید ژل های بدون نسخه با غلظت بالای ۱۰ درصد برای استفاده در خانه خودداری کنید. در غیر این صورت ممکن است دندان های شما بسیار حساس شوند.

مزایای قالب های ژل سفید کردن سریع دندان سفارشی:

 • بهترین نتایج حرفه ای با هزینه بسیار کمتر از سیستم های سفید کردن سریع دندان حرفه ای
 • ممکن است به عنوان بخشی از درمان اینویزیلاین گنجانده شود
 • با ژل های پراکسید ۱۰ درصد، نباید حساسیت دندان را تجربه کنید
 • به بافت حساس لثه شما آسیب نمی رساند زیرا سینی از بافت نرم دهان محافظت می کند

معایب سینی های ژل سفید کردن سریع دندان سفارشی:

 • درصد ژل پراکسید بالاتر (بیش از ۱۰٪) ممکن است منجر به حساسیت دندان یا حتی آسیب به پالپ دندان شود.
 • به ۲ ویزیت اولیه با دندانپزشک خود نیاز دارید.

سفید کردن سریع دندان

۵- نوارهای سفید کردن سریع دندان را اعمال کنید

نوارهای سفید کردن سریع دندان قطعات کوچکی از یک پلاستیک انعطاف پذیر هستند که با ژل سفیدکننده پوشانده شده است. برای استفاده از این محصولات مانند کرست وایت استریپس،یک نوار برای پایین و یک نوار برای بالا در اطراف دندان ها قالب زده و به مدت ۳۰-۵ دقیقه می گذارند. اکثر نوارهای سفید برای چند هفته استفاده می شوند، اما برخی از کرست وایت استریپ ها می توانند دندان ها را در یک روز در خانه سفید کنند.

از آنجایی که پراکسید و چسب های موجود در اکثر نوارهای سفید می توانند به بافت حساس لثه آسیب بزنند یا آن را تحریک کنند، بهتر است قبل از استفاده نوارها را برش دهید.

برخی از نوارهای سفید کردن سریع دندان طبیعی تر از محصولات سفید کننده استفاده نمی کنند بلکه از سایر مواد سفید کننده برای از بین بردن لکه ها استفاده می کنند. این عوامل دیگر به طور ذاتی دندان ها را سفید نمی کنند.

ژل موجود در نوارهای سفید نباید با پوسیدگی دندان در تماس باشد، بنابراین بهتر است از این سفید کننده‌ها بلافاصله پس از معاینه دندانپزشکی استفاده کنید تا مطمئن شوید که حفره‌های درمان نشده ندارید.

مزایای نوارهای سفید کردن سریع دندان:

 • آسانی استفاده
 • نتیجه ایجاد شده در عرض چند روز یا چند هفته
 • نوارهای سفید کننده سفید جذاب سه بعدی Crest توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) تایید شده است.

معایب نوارهای سفید کردن سریع دندان:

 • اگر به طور کامل اعمال نشود، ممکن است باعث نتایج سفید کننده ناهموار شود (به خصوص اگر دندان های شما صاف نیستند).
 • ممکن است منجر به آسیب بافت نرم در دهان در اثر واکنش های رادیکال آزاد شود.
 • می تواند حساسیت دندان را افزایش دهد.
 • اگر روی دندانی با حفره باز اعمال شود، ممکن است باعث درد طاقت فرسا شود.
بخوانید
کامپوزیت در جنت آباد

سفید کردن سریع دندان

۶- از خمیر دندان جوش شیرین استفاده کنید

جوش شیرین (بی کربنات سدیم) یک درمان خانگی موثر برای زرد شدن دندان ها است. تحقیقات نشان می‌دهد که خمیردندان‌هایی که حاوی جوش شیرین هستند، لکه‌های زرد شده دندان‌ها را به طور موثرتری نسبت به خمیرهای دیگر پاک می‌کنند. هر چه غلظت جوش شیرین بیشتر باشد، نتایج بهتری حاصل می شود.

در حالی که می‌توانید به دنبال خمیردندان‌هایی باشید که حاوی جوش شیرین هستند، ساده‌ترین راه برای اجرای آن این است که خودتان آن را خودتان انجام دهید:

 1. ۲ قاشق چایخوری آب را با یک قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کنید.
 2. مسواک خود را به مخلوط آغشته کنید.
 3. دندان های خود را به طور معمول مسواک بزنید.

 

مزایای جوش شیرین در سفید کردن سریع دندان:

 • ارزان
 • به طور گسترده برای خرید در دسترس است
 • استفاده آسان در فرمول های خمیر دندان DIY
 • برای دهان غیر سمی است
 • فقط ساینده ملایم است، به خصوص در مقایسه با اکثر ساینده های خمیردندان سفید کننده (برخلاف تصور رایج)
 • برای محافظت در برابر پوسیدگی دندان پلاک را از بین می برد

مضرات جوش شیرین سفید کردن سریع دندان :

به خودی خود به اندازه فرمولاسیون کامل خمیردندان موثر نخواهد بود (جوش شیرین برای سفید کردن و استحکام مینای دندان وقتی با فلوراید و پراکسید هیدروژن ترکیب شود بهترین است)

۷-.بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید

دندان‌های همه افراد به مرور زمان زرد می‌شود و این بخشی طبیعی از گذر سن است. با این حال، بهترین راه برای جلوگیری از تغییر رنگ سریع دندان ها، رعایت بهداشت دهان و دندان است.

یک نکته مهم: هر روال بهداشت دهانی که شامل محصولات ضد باکتریایی باشد برای میکروبیوم دهان مضر است. استفاده از دهانشویه های آنتی باکتریال، خمیر دندان های ضد باکتری، روغن های ضروری و دهان شویه های پراکسید هیدروژن را تا حد زیادی محدود کنید.

 

بهترین روال بهداشت دهان شامل موارد زیر است:

 • مسواک زدن حداقل دو بار در روز و ۴۵ دقیقه بعد از وعده های غذایی حاوی غذاهای شیرین، اسیدی یا فرآوری شده
 • حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید
 • هر روز زبان خود را مسواک بزنید
 • پروبیوتیک های دندانی، به خصوص اگر مشکلات دهانی مانند بوی بد دهان، حفره ها، یا خونریزی لثه دارید.

نکات مثبت بهداشت دهان و دندان:

 • دندان های سالم دیرتر از دندان های ناسالم با مینای ضعیف پیر می شوند، به این معنی که با سرعت کمتری زرد می شوند.
 • مسواک زدن دندان ها نه تنها آنها را در داخل، بلکه از بیرون نیز سالم نگه می دارد (جلوگیری از ایجاد لکه های سطحی).
 • حفظ یک میکروبیوم دهان سالم نه تنها از ایجاد پلاک – که باعث تغییر رنگ دندان ها می شود – جلوگیری می کند، بلکه از بیماری لثه نیز جلوگیری می کند که می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

سفید کردن سریع دندان

۸- معاینه دندانپزشکی  منظم

جرم گیری دندان ها هر ۶ ماه یک بخش مهم برای جلوگیری از لکه و زرد شدن دندان است. متخصص بهداشت شما تارتار را از روی دندان‌های شما تمیز می کند. در غیر این صورت این تارتار می تواند منجر به حفره، بیماری لثه و حتی آبسه دندان دردناک شود.

اطلاعات نویسنده

‫6 نظر

 • علیرضا نصیری گفت:

  مقالاتتون عالین واقعا!

 • یعقوب قاضی گفت:

  میتونم شماره شما رو داشته باشم؟

 • احسان افشاری گفت:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین بنده ارسال کنین

 • مرتضی بهرامی گفت:

  متشکرم

 • عبدالرضا ایمانی گفت:

  شما کانال تلگرام هم دارین؟

 • داوود واعظی گفت:

  کانال تلگرامی هم دارید ؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *