بلیچینگ دندان

داشتن دندان‌های سفید آرزوی هرکسی است، زیرا دندان سفید در ظاهر نشان‌دهنده سلامتی است. دندان‌های سفید به طور مستقیم بر زندگی، روابط اجتماعی و اعتماد به نفس فرد تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل، داشتن دندان سفید بسیار مهم است. همچنین افراد تمایل دارند با روش‌هایی که به کار می‌برند دندان‌های سفید داشته باشند. فرایند سفید کردن دندان‌ها با ژل‌های سفیدکننده برای لکه‌هایی که به دلایل مختلف به ساختار دندان‌ها (مینای دندان و لایه عاج) نفوذ می‌کنند، انجام می‌شود. رنگ‌های طبیعی دندان با گذشت زمان تیره می‌شود، با جرم‌گیری تار تار و بلیچینگ دندان می‌توان تغییر رنگ دندان‌ها را از بین برد.

دلایل ایجاد لکه روی دندان‌ها:

– اختلالات رشد در دندان‌ها

– صدمه به دندان‌ها

– مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی مواد رنگی (چای، قهوه، آب گیلاس و غیره)

– استفاده از دخانیات مانند سیگار

– افزایش سن

– بیماری‌های سیستمیک

– داروها

– دهان‌شویه‌های حاوی مواد رنگی

روش‌های بلیچینگ دندان

روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد. برخی از روش‌های بلیچینگ دندان راه‌حل بسیار مفیدی برای سفید شدن دندان ارائه می‌دهند. محصولات سفیدکننده دندان بیشترین استفاده را در بین روش‌های سفید کردن دندان دارند. مردم این محصولات را در خانه استفاده می‌کنند. با این حال، در این مورد باید اقدامات احتیاطی انجام شود. زیرا این محصولات اگر به‌درستی استفاده نشوند ممکن است باعث آسیب به دندان‌ها شوند. قبل از استفاده از هر نوع روش درمانی، مشاوره با دندانپزشک بسیار مفید است. بلیچینگ را می‌توان در یک محیط بالینی (در کلینیک) یا در منزل انجام داد. بلیچینگ دندان در کلینیک بیشتر ترجیح داده می‌شود، زیرا این روند کوتاه  و ایمن‌تر است.

بلیچینگ دندان در کلینیک:

این فرایند به طور متوسط ​​20 دقیقه طول می‌کشد و در 2 تا 3  جلسه انجام می‌شود. تعداد جلسات ممکن است با توجه به نتیجه و حساسیت دندان کاهش یا افزایش یابد. قبل از شروع فرایند، دندان باید جرم‌گیری شود تا ماندگاری بلیچینگ دندان بیشتر شود. رنگ سفید و طبیعی دندان قبل از بلیچینگ دندان انتخاب می‌شود و محافظ لثه روی دندان قرار می‌گیرد. ژل سفیدکننده دندان بر روی دندان‌زده می‌شود و ژل با نور فرابنفش فعال می‌شود. بعد از سفید شدن دندان ژل دندان‌ها تمیز می‌شود و دوباره رنگ دندان بررسی می‌شود. در صورت لزوم، بلیچینگ دندان ادامه می‌یابد. با استفاده از این روش، سفیدی قابل‌توجهی در دندان‌های شما حاصل می‌شود. این واقعیت که این روش تحت کنترل پزشک انجام می‌شود از آسیب رساندن به دندان جلوگیری می‌کند.

سفید کردن دندان‌ها طبق دستورالعمل و تحت‌نظر پزشک هیچ آسیبی به دندان‌ها نمی‌رساند. فقط ممکن است حساسیت موقتی در دندان‌ها وجود داشته باشد که در افراد مختلف متفاوت باشد. بلیچینگ دندان یک روش بدون درد است.

بلیچینگ دندان در خانه:

– دندانپزشک دهان بیمار را اندازه‌گیری می‌کند و قالب‌های پلاستیکی را که به دندان متصل می‌شود، تهیه می‌کند.

– بیمار دارو را درون قالب مخصوصی که برایش آماده شده قرار می‌دهد و این قالب حداقل 6 الی 8 ساعت در روز استفاده می‌شود.

– درمان طی 1 تا 4 هفته به پایان می رسد.

– با استفاده از محافظ دهان و دندان و ژل سفیدکننده برای مدت‌زمان توصیه شده توسط پزشک، می‌توانید نتایج سفید شدن دندان را در مدت 1 هفته تا 10 روز در خانه، به‌وضوح مشاهده کنید.

مواردی که باید بعد از سفید شدن دندان‌ها در نظر گرفت

– ممکن است حساسیت بسیار کمی در بیمار مشاهده شود. این حساسیت‌ها موقتی هستند و بعد از چند روز از بین می‌روند. در صورت لزوم، روز اول می‌توان از مسکن استفاده کرد.

– طی چند روز اول باید از سرما یا گرما شدید خودداری کرد.

– از محصولات با رنگ‌های تیره مانند سیگار، چای، قهوه، شکلات، گیلاس، کارامل و رب گوجه‌فرنگی حداقل تا 3-4 روز پس از پایان بلیچینگ دندان استفاده نشود.

– استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده اثر بلیچینگ دندان را طولانی می‌کند. خمیردندان یا پودرهای حاوی مواد ساینده، هرگز نباید استفاده شوند. محصولات ساینده بعد از مدت‌زمان مشخصی باعث رنگ‌آمیزی و حساسیت شدید دندان‌ها می‌شوند.

– با توجه به میزان دقت و توجه فرد پس از فرایند سفید شدن دندان، مدت ماندگاری بلیچینگ بین 6 ماه تا 3 سال متغیر است.

بلیچینگ دندان دویتال (بلیچینگ کانال داخلی دندان، سفید کردن داخلی)

در مواردی که یک دندان به طور منحصربه‌فرد تغییر رنگ می‌دهد و یا دندان عصب‌کشی شده باشد، بلیچینگ دندان Devital روی دندان‌ها اعمال می‌شود. با استفاده از یک ماده سفیدکننده خاص روی دندان رنگ دندان اصلاح می‌شود. هدف از این کار این است که رنگ دندان هم‌رنگ دندان‌های دیگر باشد. فاصله بین جلسات این، روش که شامل چندین جلسه است، تقریباً 5-7 روز است.

دلایل تغییر رنگ یک دندان

– ضربه

– آمالگام مورد استفاده در درمان‌های دندانپزشکی

– محلول‌های یددار

– اکسید روی، مواد شبیه اوژنول

– برخی از داروهایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند

– برخی بیماری‌های سیستمیک مانند دیابت

– تغییر رنگی که به‌خصوص پس از درمان عصب‌کشی دندان اتفاق می‌افتد.

– تغییر رنگ در دندان مرده

قیمت سفید کردن دندان

آنچه باید در قیمت سفید کردن دندان بررسی شود این است که 2 روش مختلف سفید کردن دندان وجود دارد و قیمت‌ها بر این اساس تغییر می‌کنند. سفید کردن دندان نوع مطب هزینه بیشتری دارد ولی بیشترین کاربرد و موفقیت در نتایج را به همراه دارد. در میان عواملی که بر قیمت سفید شدن دندان تأثیر می‌گذارد، مارک ژل سفیدکننده دندان است. بسیاری از عوامل دیگر نیز تعیین‌کننده قیمت سفیدکننده دندان است. روند سفید شدن دندان البته ممکن است بسته به تجربه دندانپزشک، ابزارهای استفاده شده و شرایط دهان و دندان فرد متفاوت باشد. اینکه کدام روش سفیدکننده استفاده می‌شود عامل مهمی است که هزینه درمان را به طور کلی تغییر می‌دهد.