دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی اطفال شاخه ای از دندانپزشکی است که هدف آن حفاظت از سلامت دهان و دندان کودکان و درمان بیماری هایی است که به دلیل پوسیدگی، ضربه و موارد مشابه ایجاد می شود. در این فرآیند می توان بیماری هایی را که در دندان های شیری و دائمی ایجاد می شود، درمان کرد. توصیه می شود اولین معاینه دندانپزشکی کودکان پس از رویش اولین دندان انجام شود.

دندانپزشکی اطفال به چه مسائلی می پردازد؟

  1. با توجه به اضطراب فرزندتان، متخصص دندانپزشکی اطفال به گونه ای رفتار می کند که اضطراب کودک شما به حداقل برسد.
  2. خطر پوسیدگی کودکان تشخیص داده می شود و مناسب ترین برنامه پیشگیری از پوسیدگی دندان (فیشورسیلانت، مصرف موضعی فلوراید، تغذیه، آموزش بهداشت دهان و دندان) برای کودک شما برنامه ریزی می شود.
  3. برای جلوگیری از از دست دادن فضای احتمالی در موارد از دست دادن زودهنگام دندان ، از فضا نگهدار ثابت یا متحرک استفاده می شود.
  4. با ساختن پروتزهای دندانی در موارد کمبود دندان دائمی، زیبایی و هم عملکرد جویدن بازسازی می شود.
  5. درمان دندانپزشکی کودکان با سطح اضطراب بالا و نیازهای ویژه را تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی انجام می دهند.
  6. به دلیل این که کودکان در دوره رشد و تکامل هستند، ازدحام و اختلالات احتمالی فک در مراحل اولیه شناسایی می شود و جهت انجام اقدامات درمانی به متخصص ارتودنسی ارجاع می دهند.

سوالات متداول در دندانپزشکی کودکان

دندان های کودک من به محض رویش شروع به شکستن کرده اند. دلیل آن چه می تواند باشد؟

به محض رویش دندان ها ابتدا لکه های سفید گچی و سپس لکه های زرد قهوه ای دیده می شود. این به این دلیل است که پوسیدگی دندان رخ داده است. به این پوسیدگی ها ، پوسیدگی های اولیه کودکی می گویند. این نوع پوسیدگی می تواند باعث شکستگی سریع دندان ها شود.

پوسیدگی بطری شیر چیست؟

پوسیدگی با شیشه شیر ، پوسیدگی هایی است که در نتیجه شیردهی یا تغذیه با شیشه شیر هنگام خواب رخ می دهد. این نوع پوسیدگی به خصوص در دندان های قدامی دیده می شود. علاوه بر مشکلات گفتاری در کودکان، می تواند باعث نگرانی های زیبایی شود. به همین دلیل باید دندان ها را بعد از تغذیه تمیز کرد.

فرزند من با وجود اینکه از شیشه شیر نمی خورد، دندان های پوسیده دارد. دلیل آن چه می تواند باشد؟

فرو بردن پستانک در شیرین کننده هایی مانند عسل و ملاس به منظور ساکت کردن نوزادان در حال گریه نیز باعث ایجاد پوسیدگی می شود. علاوه بر این، مصرف کربوهیدرات و غذاهای شیرین نیز عامل پوسیدگی هستند.

کاربرد فلوراید تراپی چیست؟

فلوراید، یکی از مهمترین عناصر دندانپزشکی پیشگیرانه است که از دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت می کند. فلوراید در آب طبیعی و برخی مواد غذایی و همچنین در خمیردندان یافت می شود. با این حال، به دلیل این که کودکان مسواک زدن دندان های خود را فراموش می کنند، فلوراید کافی برای محافظت از دندان دریافت نمی کنند. در چنین مواردی باید از فلوراید تراپی موضعی استفاده کرد. فلوراید تراپی شامل استفاده از فلوراید با غلظت بالا بر روی سطح دندان است. این روش درمانی به ویژه برای کودکانی که دندان هایشان مستعد پوسیدگی است استفاده می شود.

هر چند وقت یک بار باید فلوراید تراپی انجام شود؟

کاربرد موضعی فلوراید تراپی با توجه به گروه خطر پوسیدگی کودک شما در دوره های 3 یا 6 ماهه انجام می شود. گروه خطر پوسیدگی کودک شما باید توسط پزشک تعیین شود. علاوه بر این، پزشک شما تمام اطلاعات مربوط به خمیر دندان مناسب برای کودکان را به شما می دهد.

فیشور سیلانت چیست؟ چرا لازم است؟

حفره های روی سطح جونده دندان را فیشور می نامند. فیشور منجر به تجمع باکتری و پلاک روی دندان می شود. به دلیل این که دندان های دائمی مستعد پوسیدگی هستند، به همین دلیل لازم است این شیارها را با ماده خاصی به نام فیشور سیلانت بپوشانید تا از پوسیدگی محافظت شود. فیشور سیلانت مواد سفید رنگی هستند که به مینای دندان می چسبند. استفاده از فیشورسیلانت در اوایل رویش دندان سودمندتر است.

آیا استفاده از فیشور سیلانت کاربرد آسانی است؟

استفاده از فیشور سیلانت یک روش درمانی آسان و بدون درد است. بلافاصله پس از استفاده، کودک شما می تواند غذا بخورد و بنوشد.

فیشور سیلانت روی کدام دندان ها باید اعمال شود؟

پوسیدگی ناحیه فیشور بیشتر در کودکان و بزرگسالان جوان رخ می دهد. فیشور سیلانت معمولاً روی دندان های آسیاب اول و دوم قرار می گیرد که خطر پوسیدگی بالایی دارند. همچنین می‌توان آن را برای دندان‌های شیری پوسیده در کودکانی که خطر پوسیدگی بالایی دارند نیز اجرا کرد.

فیشورسیلانت ها چقدر در دهان دوام می آورد؟

اگرچه فیشور سیلانت محکم به بافت دندان چسبیده است، اما ممکن است به مرور زمان به دلیل فشردن و ساییدگی فرسوده شود. به همین دلیل باید با کنترل های 3 تا 6 ماهانه بررسی شود که آیا جای شکستگی در فیشورسیلانت وجود دارد یا خیر.