لمینت دندان

روکش لمینت درمانی برای از بین بردن نقص زیبایی بیماران به دلیل تغییر شکل و شکستگی در دندان است. روکش لمینت روکش سرامیکی نیز نامیده می‌شود. روکش لمینت با اندازه‌گیری دقیق دندان‌های بیمار طراحی می‌شود و روی سطح دندان‌ها چسبانده می‌شود. بارزترین ویژگی روکش لمینت این است که بدون تراش دندان‌ها را به هماهنگی کامل می‌رساند. دندان‌های لمینت بسیار نازک و شفاف هستند. روکش لمینت رنگ و ساختاری متناسب با ظاهر طبیعی دندان‌ها دارند.

فرایند روکش دندان لمینت چگونه انجام می‌شود؟

روکش لمینت دندان، در مدت‌زمان بسیار کوتاهی انجام می‌شود. بعد از اینکه با دندانپزشک در مورد شکل نهایی درمان تصمیم‌گیری شد، آماده‌سازی روکش دندان‌ها در آزمایشگاه شروع می‌شود. زمان آماده‌سازی روکش دندان لمینت با توجه به تعداد دندان‌هایی که باید لمینت شوند متفاوت است. روکش‌های سرامیکی موقت روی دندان‌های بیمار قرار می‌گیرند و مشکلات سازگاری بررسی می‌شود. اگر مشکلی وجود نداشته باشد، روکش لمینت پس از انجام اصلاحات نهایی ساخته می‌شود. از روکش‌های لمینت می‌توان در همان روز پس از چسباندن لمینت به دندان‌ها استفاده کرد. در طول درمان و بعد از درمان، حساسیت به سرما و گرما ممکن است به طور موقت در دندان‌ها ایجاد شود.

برای نگهداری مناسب از لمینت سرامیکی به چه نکاتی باید در نظر گرفته شود؟

بعد از اتصال لمینت سرامیکی به دندان‌ها، به طور طبیعی ساختاری ایجاد می‌شود که لمینت با دندان‌های شما جوش بخورد. برای آسیب نرساندن به لمینت، لازم است تا حد امکان از جویدن مواد بسیار سخت، دندان‌قروچه، خوردن ناخن و جویدن مداد خودداری کنید. باید هر 6 ماه به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه شود. مراقبت از لمینت تفاوتی با دندان‌های طبیعی ندارد. اگر بیماران از دهان و دندان مراقبت مناسبی داشته باشند، سال‌ها می‌توان از لمینت سرامیکی استفاده کرد.

– علاوه بر این

مسواک زدن، باید از نخ دندان و دهان‌شویه نیز استفاده شود.

– دندان جلو را برای غذاهای سفت استفاده نکنید.

– افرادی که دندان‌قروچه دارند باید از محافظ دندان استفاده کنند.

طول عمر روکش لمینت سرامیکی چه مدت است؟

اگرچه ضخامت روکش لمینت سرامیکی بسیار نازک می‌باشد، اما وقتی روی دندان می‌چسبد، به لطف فناوری مقاومت بالایی در برابر ضربه از خود نشان می‌دهند. روکش لمینت سرامیکی به‌راحتی نمی‌شکند، اگر نگهداری به طور منظم و مداوم انجام شود، طول عمر روکش‌های لمینت بین 10-20 سال می‌باشد. اگر دندان‌های خود را به اندازه کافی تمیز نکنید و به بهداشت دهان و دندان خود توجه نکنید، افتادگی لثه ایجاد می‌شود. در اثر بیماری‌های دهان و دندان، ممکن است روکش لمینت خود را از دست بدهید.

دلایل استفاده از لمینت سرامیکی

روکش‌های لمینت می‌توانند برای از بین بردن تغییر رنگ و اصلاح اشکال معیوب دندان‌ها استفاده شوند. دلایل اصلی استفاده از لمینت سرامیکی شامل موارد زیر است:

– اختلالات ساختاری ارثی و ژنتیکی

– ترمیم دندان‌های فرسوده

– افزایش طول دندان‌ها

– ترمیم ساییدگی، ترک یا شکستگی دندان‌های قدامی

– تصحیح پرکننده‌های قدیمی که رنگ آنها تیره شده و ساختار آنها فرسوده است

– اصلاح دندان‌های کج و مایل

– اصلاح فاصله بین دندان‌ها

– درمان ترمیم‌های قدیمی که رنگ و ساختار آنها آسیب‌دیده است

– ترمیم دندان‌هایی با فرم و شکل ساختاری بد

– لمینت سرامیکی برای درمان اختلالات رنگ که بلیچینگ دندان نتیجهٔ مثبتی ندارد، استفاده می‌شود.

بیمارانی که شرایط فوق را تجربه کنند، کاندید مناسبی برای درمان لمینت می‌باشد.

دلایل عدم استفاده از لمینت سرامیکی

– در بیمارانی که لثه آنها ناسالم است، ابتدا باید لثه درمان شود.

– این روش درمانی برای افرادی که بیشتر دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند، مناسب نیست.

– اختلالات فک

– اگر ساختار مینای دندان از بین برود، هیچ سازگاری بین دندان و لمینت سرامیکی وجود ندارد. اگر مینای دندان کم باشد یا اصلاً وجود نداشته باشد، ممکن است مشکل اتصال بین دندان و روکش وجود داشته باشد.

– بیمارانی که عادت‌های بدی مانند جویدن ناخن و جویدن مداد دارند.

– برای افرادی که دندان‌هایشان قبلاً برش داده شده است.

– بیمارانی که ناخودآگاه دندان‌قروچه دارند.

مزایای روکش‌های لمینت:

در حالی که روش‌های پرکردن و روکش کامل سرامیکی درگذشته تنها راه‌حل برای درمان مواردی مانند سایش، ترک یا شکستگی در دندان‌ها بود اما امروزه درمان روکش لمینت به عنوان یک روش مدرن که لبخندی مطمئن را ایجاد می‌کند، ترجیح داده می‌شود. ساختار دهان سالم و لبخندی زیبا، از مزایای اصلی روکش‌های لمینت است.

روکش لمینت از مواد سرامیکی تولید می‌شود و در برابر تغییر رنگ و شکستگی مقاوم می‌باشد. می‌توان سال‌ها با سلامتی و ایمنی از روکش لمینت استفاده کرد. به‌شرط مراقبت از بهداشت دهان و دندان می‌توان سال‌ها بدون هیچ مشکلی از روکش لمینت استفاده کرد. علاوه بر این، درمان با روکش‌های لمینت زمان کمتری نسبت به سایر روش‌های درمانی طول می‌کشد. روکش لمینت به دلیل عوامل خارجی مانند قهوه، چای، سیگار تغییر رنگ نمی‌دهد.

قیمت روکش‌های لمینت چقدر است؟

کیفیت مواد به کار رفته در محاسبه قیمت روکش دندان نقشی تعیین کننده دارند. تجربه دندانپزشکی که روکش سرامیکی را انجام می‌دهد، آزمایشگاهی که روکش لمینت تولید می‌کند و تعداد دندان‌هایی که باید روکش شوند از جمله عواملی هستند که قیمت روکش لمینت را تعیین می‌کنند.

شما می‌توانید از خط پشتیبانی whatsapp ما برای مشاوره با ما در مورد همه موارد مربوط به‌سلامت دهان و دندان خود استفاده کنید.