ایمپلنت

فهرست مطالب

ایمپلنت‌ها از تیتانیوم ساخته می‌شوند که در استخوان فک برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته و برای بازگرداندن عملکرد و زیبایی دندان‌ها استفاده می‌شود. در قرنی که ما در آن زندگی می‌کنیم، روش‌های کاشت به یکی از کاربردی‌ترین روش‌های درمانی تبدیل شده است.

جراحی ایمپلنت چگونه انجام می‌شود؟

جراحی کاشت در یک شرایط بالینی، با بی‌حسی موضعی آغاز می‌شود. علاوه بر بی‌حسی موضعی، در مواردی که چندین روش درمانی به طور هم‌زمان انجام می‌شود و در بیمارانی که نگران انجام عمل جراحی هستند می‌توان از آرام‌بخشی نیز استفاده کرد. پس از انجام بی‌حسی، لثه در ناحیه‌ای که قرار است کاشت انجام شود باز شده و یک سوراخ با قطر کوچک در استخوان فک باز می‌شود.

سپس سوراخ به‌آرامی منبسط می‌شود تا برای شکلی که در آن کاشت قرار می‌گیرد مناسب باشد. فیکسچر با پیچاندن آن در حفره باز شده در استخوان فک قرار می‌گیرد. پس از قراردادن ایمپلنت، یک پیچ محافظ بر روی کاشت قرار می‌گیرد که به‌عنوان پوششی برای استخوان‌سازی (ادغام کاشت با استخوان فک) عمل می‌کند. لثه باز شده بخیه زده و بسته می‌شود و یک دوره انتظار چندماهه آغاز می‌شود.

پس از چند ماه، پیچ محافظ برداشته می‌شود و درپوش بهبودی بر روی کاشت دندان قرار می‌گیرد. درپوش بهبودی به‌عنوان الگویی عمل می‌کند که لثه به طور طبیعی می‌تواند خود را شکل داده و رشد کند. پس از شکل‌گیری لثه، با جایگزینی ساختار موقت با یک تاج دائمی، درمان به پایان می‌رسد.

  • مزایای ایمپلنت
  • جویدن بهتری را فراهم می‌کند.
  • ظاهری زیبا
  • کاشت را می‌توان در مواردی مانند از دست‌دادن یک دندان، چند دندان و از دست‌دادن تمام دندان‌ها انجام داد.
  • مشکل احتباس می‌تواند در پروتزهای متحرک برای بیمارانی که تمام دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند برطرف شود و بیماران می‌توانند ازپروتز ثابت استفاده کنند.

شرایط لازم برای کاشت دندان

شرایط لازم برای کاشت دندان

برای اینکه کاشت به روش سالم انجام شود، ابتدا معاینات رادیولوژی و بالینی در ناحیه‌ی کاشت انجام می‌شود. با بررسی تراکم استخوان در فک و وضعیت مناطق مجاور، در مورد مناسب بودن ساختار دهان برای کاشت تصمیم گرفته می‌شود.

به جز انطباق منطقه‌ای سایر شرایطی که بر ایمپلنت تأثیر می‌گذارد به شرح زیر است:

سیگارکشیدن زیاد

سیگارکشیدن به دلیل منوکسید کربن و اثرات سمی ممکن است روی پیوند استخوان فک با کاشت تأثیر منفی بگذارد. همچنین اثرات منفی مانند تأخیر در ترمیم زخم و کاهش جریان خون را به همراه دارد.

توجه: توصیه می‌شود بیماران سیگاری ۱۵ روز قبل از درمان و ۱ ماه پس از درمان سیگار را ترک کنند.

کاشت در بیماران دیابتی

کاشت دندان ممکن است در بیماران دیابتی که تحت کنترل نیستند خطرناک باشد. ترمیم بافت در بیماران دیابتی کند است و به این دلیل خطر عفونت افزایش می‌یابد. کاشت را می‌توان برای بیمارانی که سطح قند خون آنها تحت کنترل است، استفاده کرد. بهداشت دهان و دندان در بیماران دیابتی پس از پایان این درمان بسیار مهم است. بیماران دیابتی نباید در بررسی‌های دوره‌ای دندانپزشکی اختلال ایجاد کنند.

کاشت دندان در بیماران مبتلا به بیماری قلبی

کاشت در بیماران مبتلا به بیماری قلبی

در بیماران مبتلا به بیماری قلبی می‌توان ایمپلنت‌های دندان را پس از مشورت با پزشک قلب و عروق با خیال راحت انجام داد.

کاشت در بیماران مبتلا به اختلالات انعقادی خون

جراحی کاشت دندان در بیماران مبتلا به بیماری لخته شدن خون یک روش پرخطر است. مشاوره‌های لازم قبل از جراحی باید انجام شود.

درمان ایمپلنت تحت بی‌حسی موضعی یا آرام‌بخشی (خواب) به درخواست بیمار انجام می‌شود. بیماران در طول درمان هیچ دردی احساس نمی‌کنند. پس از استفاده از کاشت، تاج‌های سرامیکی و پروتزهای متحرک پس از چند جلسه اندازه‌گیری، مطابق با سلیقه بیمار و پزشک تکمیل می‌شوند.

کاشت بعد از کشیدن دندان چه زمانی قرار داده می‌شود؟

در موارد مناسب می‌توان کاشت دندانی را در همان جلسه با کشیدن دندان استفاده کرد. ولی به طور معمول ۲ ماه پس از کشیدن دندان در فک پایین، ۳ ماه پس از کشیدن دندان در فک بالا می‌توان ایمپلنت دندان را  قرار داد.

زمان انتظار بعد از ایمپلنت

زمان انتظار پس از دندان کاشتنی وابسته به ناحیه‌ای که فیکسچر قرار داده می‌شود، ساختار استخوان و روش‌های جراحی حمایتی اضافی، تغییر می‌کند. اگر ساختار استخوان مناسب باشد، می‌توانیم آن را به طور متوسط ​​در عرض ۳ الی ۴ ماه به پایان برسانیم.

معیارهای مؤثر در موفقیت در ایمپلنت

معیارهای مؤثر در موفقیت در ایمپلنت چیست؟

احتمال موفقیت در جراحی ایمپلنت بیش از ۹۸٪ است. عدم موفقیت کاشت، بیشتر در اولین سال پس از عمل جراحی رخ می‌دهد. بعد از این دوره، هرسال میزان شکست ایمپلنت به شدت کاهش می‌یابد. شرایطی مانند ضربه در حین جراحی، عفونت در اطراف ایمپلنت، استعمال دخانیات، ممکن است در موفقیت کاشت تأثیرگذار باشد.[۱]

موارد مهم بعد از جراحی ایمپلنت

چه مواردی باید بعد از جراحی ایمپلنت مورد توجه قرار گیرد؟

بعد از جراحی کاشت دندان ، بیماران باید توجه زیادی به کاشت جدید خود داشته باشند. در طول ماه اول ، ایمپلنت دندان هنوز با استخوان و بافت ها ادغام نشده است ، بنابراین روند مراقبت در این دوره کمی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد.

اول از همه ، زخم را در روزهای اول پس از جراحی اذیت نکنید. برای جلوگیری از آلودگی یا تحریک محل جراحی ، به مدت ۲۴ ساعت از شستشو ، تف و لمس خودداری کنید. پس از جراحی، رعایت دستورالعمل های مراقبت از اهمیت برخوردار است.

آنتی بیوتیک:

بیماران باید از تمام آنتی بیوتیک های تجویز شده برای جلوگیری از عفونت در محل جراحی استفاده کنند. ۲۴ ساعت پس از جراحی ، بیماران باید ۴ تا ۵ بار در روز (ترجیحاً بعد از هر وعده غذایی) شستشوی خوراکی تجویز شده را همراه با آب استفاده کنند و محلول آب نمک را دو بار در روز استفاده کنند.

خونریزی:

وجود خون در بزاق بیمار در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی طبیعی است. توصیه می کنیم برای کمک به کنترل و کاهش جریان خون ، تامپون را گاز بگیرید. تامپون را به آرامی گاز بگیرید و سعی کنید فشار ثابت را حفظ کنید تا زمانی که خونریزی فروکش کند.

درد کاشت دندان :

اندکی پس از جراحی کاشت، اثر بی حسی کاهش می یابد. قبل از این اتفاق باید شروع به مصرف داروهای ضد درد کنید.

بهداشت:

برای اینکه کاشت دندانی به خوبی ترمیم شوند ، باید ناحیه جراحی تمیز باشد. مسواک زدن را مانند معمول ادامه دهید ، اما از مسواک زدن بخیه خودداری کنید. با آنتی بیوتیک و نمک لثه را ضد عفونی کنید.

تورم:

بعد از کاشت دندانها شکل گیری تورم در ناحیه جراحی کاملا طبیعی می باشد. شکاف باز شده برای قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک باعث ایجاد ضربه جزئی در ناحیه کاشت لثه می شود. از آنجا که دندانپزشک انتظار دارد تورم کمی در این ناحیه ایجاد شود ، از شما درخواست می شود که از کمپرس یخ در ناحیه کاشت استفاده کنید. در روز اول با استفاده از پرس یخ، می‌توان مقدار تورم را به حداقل رساند. تورم ظرف ۱ هفته از بین می‌رود. کبودی طی ۷-۱۰ روز خودبه‌خود از بین می‌رود.

قرار دادن پروتز یا محافظ:

حداقل ۱۰ روز پس از جراحی نباید از پروتزهای جزئی ، دندان مصنوعی کامل ، نگهدارنده یا محافظ دندان استفاده شود. در صورت وجود شرایط خاص ، پزشک در مشاوره قبل از جراحی با شما ملاقات می کند.

سیگار کشیدن:

سیگار کشیدن احتمال عفونت پس از جراحی کاشت دندان را افزایش می دهد، که خطر عدم موفقیت ایمپلنت دندان را افزایش می دهد. ما به بیماران توصیه می کنیم حداقل پس از جراحی ایمپلنت دندان حداقل تا ۲ هفته سیگار نکشید.

روند بهبودی ایمپلنت دندان

اگرچه روند بهبودی برای هر بیمار متفاوت است ، بهبودی پس از جراحی ایمپلنت در مراحل مختلفی اتفاق می افتد. پس از کاشت دندان ، حفظ بهداشت دهان و دندان مناسب باید تمرکز اصلی شما باشد. برای اینکه ایمپلنت به درستی با استخوان فک جوش بخورد ، باید همیشه استریل بماند. اگر از کاشت دندان مراقبت صحیح انجام گیرد، می توان از آن برای یک عمر استفاده کرد.

بهداشت مناسب ایمپلنت

با حفظ بهداشت مناسب ، التهاب به تدریج کاهش می یابد. تورم ، کبودی و خونریزی جزئی هنوز هم ممکن است رخ دهد. در صورت ادامه درد ، در صورت تمایل به استفاده از داروهای مسکن ادامه دهید. زمان بهبودی نسبت به اینکه بیمار بلافاصله تاج دندان را قرار می دهد یا منتظر می ماند تا ایمپلنت با استخوان فک جوش بخورد متغیر است. چهارچوب زمان بهبودی شما به بهداشت دهان و برنامه درمانی شما بستگی دارد.

مراقبت پس از درمان ایمپلنت

تورم پس از کاشت

بعد از کاشت دندانها شکل گیری تورم در ناحیه جراحی کاملا طبیعی می باشد. شکاف باز شده برای قرار دادن دندان کاشتنی در استخوان فک باعث ایجاد ضربه جزئی در ناحیه کاشت لثه می شود. از آنجا که دندانپزشک انتظار دارد تورم کمی در این ناحیه ایجاد شود ، از شما درخواست می شود که از کمپرس یخ در ناحیه کاشت استفاده کنید. در روز اول با استفاده از پرس یخ، می‌توان مقدار تورم را به حداقل رساند. تورم ظرف ۱ هفته از بین می‌رود. کبودی طی ۷-۱۰ روز خودبه‌خود از بین می‌رود.

مراقبت بعد از ایمپلنت

کمپرس یخ:

کیسه های یخ را در دست خود در خارج از دهان و روی ناحیه کاشت نگه خواهید داشت ، به مدت ۳ تا ۵ دقیقه کمپرس یخ استفاده کنید و ۱۰ الی ۸ دقیقه استراحت می دهید. در صورت استفاده طولانی مدت از یخ ممکن است دچار آسیب در ناحیه استفاده از کمپرس شوید. کمپرس یخ  تا حدودی حجم تورم را کاهش می دهد. مراقب باشید هنگام استفاده از کمپرس، فشار بیش از حد به ناحیه وارد نکنید تا زمانی که ایمپلنت با استخوان فک کاملا پیوند بخورد.

کمپرس یخ بعد از ایمپلنت

در صورت وجود درد مداوم ، تشکیل آبسه یا احساس بی حسی در لب ها، باید سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید.

تغذیه پس از ایمپلنت دندان

پس از جراحی کاشت ، باید به تغذیه و رژیم غذایی خود برای چند ماه به صورت ویژه توجه کنید. در این دوره که ایمپلنت به استخوان فک پیوند می خورد ، استفاده از مواد غذایی نرم به پایداری کاشت دندانها آسیبی نمی رساند. اگرچه متخصصان کلینیک دندانپزشکی تاج در این زمینه توصیه هایی را بعد از قرار دادن کاشت دندان به شما می کنند، ولی ما می توانیم مثال های زیر را برای ایجاد آگاهی بیشتر به شما ارائه دهیم.

می توانید غذاهای نرم مانند ماست در دمای اتاق ، پنیر ، سوپ ، آب میوه ، تخم مرغ پخته شده نرم ، گوشت نرم ، شیر ، بستنی ، کاستارد و نان بخورید. از آنجا که رژیم غذایی شما نسبت به قبل کمتر خواهد شد. با مصرف آب میوه های تازه ، کیوی ، سیب ، توت فرنگی ، گریپ فروت و پرتقال می توانید به طور طبیعی ویتامین مورد نیاز خود را تامین کنید.

رژیم غذایی:

ما رژیم با غذاهای نرم را توصیه می کنیم ، اما هنگامی که بیماران احساس کنند می توانند جویدن را انجام دهند، می توانند با یک رژیم غذایی طبیعی ادامه یابد. بسیار مهم است که مایعات زیادی بنوشید.

عدم مصرف غذای سرد و گرم

پس از این درمان، پیروی از توصیه های دندانپزشک برای گرفتن نتیجه موفقیت آمیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اولین چیزی که دندانپزشک شما در کلینیک دندانپزشکی تاج بعد از عمل جراحی  موفق به شما می گوید ، عدم مصرف غذاهای بسیار گرم و سرد می باشد. بسته به تعداد ایمپلنت های استفاده شده ، مارک ایمپلنت و روش جراحی ، ضرورت رعایت این توصیه ها متغییر می باشد.

در دوره مراقبت پس از درمان ایمپلنت دندان غذاهای محکم مصرف نمی کنید.

لثه در عمل جراحی کاشت دندانها باز می شود و بعد از پایان جراحی بخیه زده می شود و بسته می شود. بسیار اهمیت دارد که از بخیه ها تا بهبودی کامل لثه محافظ شود و ضربه نبیند. تا زمانی که بخیه ها توسط دندانپزشک برداشته نشوند ، از غذاهای سفت استفاده نمی شود و یا از هرگونه رفتاری که باعث فشار بیش از حد به  محل بخیه شود ، خودداری می کنید. در این بازه زمانی ، تغذیه با مصرف غذاهای نرم یا مایع ضروری می باشد. اگر در یک طرف دهان کاشت دندان وجود داشته باشد ، استفاده از ناحیه دیگر که کاشت انجام نشده عاقلانه تر می باشد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *