۵ درمان خانگی التهاب کام دهان و عفونت سقف دهان

درمان خانگی التهاب کام دهان و عفونت سقف دهان

فهرست مطالب

حفره دهان ما از دو ناحیه تشکیل شده است که با هم آنچه را که ما به عنوان “سقف دهان” می شناسیم تشکیل می دهند. کام  از دو قسمت تشکیل شده است: کام سخت و کام نرم.

کام سخت از ریشه دندان ها تا یک خط خیالی کشیده می شود که از هر دو دندان عقل بالایی عبور می کند. التهاب کام دهان می تواند از فرآیندهای التهابی با منشأهای متعدد، از جمله علل عفونی (ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها) و علل آسیب زا رنج ببرد.

در دهان، به طور معمول، مجموعه ای از باکتری ها زندگی می کنند که بدون تأثیر بر ما در تعادل باقی می مانند. در شرایط خاص، شرایط ایده آل برای تکثیر برخی از این باکتری ها ایجاد می شود و باعث التهاب کام دهان می شود.

چرا مشکل التهاب کام به وجود می آید

چرا مشکل التهاب کام به وجود می آید؟

گاهی اوقات، کام ممکن است ملتهب شود، که ممکن است به دلایل مختلف بالقوه باشد، که اکثر آنها با حداقل درمان اصلاح می شوند. در موارد کمتر شایع، التهاب کام ممکن است به دلیل یک شکایت جدی تر باشد.

علائم دیگری که ممکن است با التهاب کام همراه باشد، وجود تاول یا زخم، خشکی دهان یا ناراحتی است.

شایع ترین شرایطی که ممکن است باعث التهاب کام شود، زخم های دهانی مانند آفت یا زخم های ناشی از تبخال است. همچنین، آسیب یا ضربه ناشی از هر غذای سفت یا خیلی داغ می تواند باعث التهاب کام شود.

کم آبی می تواند باعث خشکی دهان شود که اگر اقدامات کافی برای بازگرداندن آن انجام نشود، می تواند به کام ملتهب منجر شود.

در بیشتر موارد، کام ملتهب را می‌توان در خانه درمان کرد یا می‌توان صبر کرد تا خود به خود درمان شود. صدمات رایج ناشی از سوختگی یا ضربه به طور کلی در چند روز بهبود مییابد.

زخم‌ها یا آفت‌ها معمولاً خود به خود ناپدید می‌شوند

زخم‌ها یا آفت‌ها معمولاً خود به خود ناپدید می‌شوند، اگرچه ممکن است از دارو نیز برای کمک به کاهش شدت یا تکرار استفاده شود.

در صورت کم آبی یا عدم تعادل الکترولیت، مصرف مایعات را افزایش دهید و از نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.

اگرچه اکثر موارد ملتهب کام نیازی به دخالت متخصص ندارد، توصیه می شود در صورت داشتن هر گونه دردی که با دارو از بین نمی رود، در صورتی که التهاب بیش از یک هفته بدون هیچ دلیل ظاهری طول بکشد، با پزشک عمومی یا دندانپزشک خود مشورت کنید.

در بیشتر موارد، التهاب کام دهان نباید دلیلی برای نگرانی باشد، زیرا معمولاً بیمار طی چند روز به طور کامل بهبود می‌یابد.

این به ما امکان می‌دهد صداها را به صورت هماهنگ با گلوی خود بیان کنیم تا بتوانیم صحبت کنیم.از ما در برابر باکتری ها محافظت می کند، زیرا به عنوان یک مانع عمل می کند تا میکروارگانیسم ها به سیستم گوارش ما نرسند.هنگامی که ما استفراغ می کنیم، این عضله به همراه سایر قسمت های کام نرم مانع از رسیدن مایعات و مواد غذایی به حفره بینی می‌شود.

درست مانند موارد خفیف التهاب کام دهان، این علائم در کام را نیز می توان در خانه درمان کرد.

اگر این درد یا ناراحتی شدید یا مداوم است یا اگر علائم سفید مایل به برفک یا هر نوع زخمی مشاهده شد، باید همیشه برای ارزیابی مورد مربوطه به یک متخصص مراجعه کنید.

برخی از شایع ترین علل التهاب این عضله خشکی دهان یا عفونت است. استعمال دخانیات، الکل، نوشیدنی‌های بسیار داغ… می‌توانند در روند درمان اثر معکوس داشته باشند و باید از رژیم غذایی ما حذف شوند.

علائم التهاب کام دهان

علائم التهاب کام دهان چیست؟

علائم دیگری که ممکن است با التهاب کام همراه باشد، وجود تاول یا زخم، خشکی دهان یا ناراحتی است. شایع ترین شرایطی که ممکن است باعث التهاب کام شود، زخم های دهانی مانند آفت یا زخم های ناشی از تبخال است. همچنین، آسیب یا ضربه ناشی از هر غذای سفت یا خیلی داغ می تواند باعث التهاب کام شود.

برخی از نکات برای مراقبت از التهاب کام دهان عبارتند از:

از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.

از مصرف نوشیدنی های خیلی سرد یا خیلی گرم خودداری کنید.

مراقب گلوی خود باشیم و از تغییرات شدید دما جلوگیری کنیم.

از سیگار کشیدن خودداری کنید.

کام خود را با نوشیدن آب زیاد مرطوب نگه دارید.

تا جایی که ممکن است، گردن خود را گرم نگه دارید.

تا زمان برطرف شدن التهاب باید از فریاد زدن یا بلند کردن صدای خود اجتناب کنید.

در حال حاضر ارتودنسی مکرر است و عدم رعایت بهداشت و یا مراقبت از آن عاملی است که ما بیش از پیش به عنوان عامل التهاب کام مشاهده می کنیم.

عفونت های ویروسی

در محیط، ویروس‌های متعددی وجود دارند که می‌توانند دهان را آلوده کرده و باعث التهاب کام شوند. رایج ترین شکل انتقال از طریق بزاق است، یا از طریق بوسیدن یا از طریق اشیاء آلوده به آن در استفاده قبلی.

از جمله این ویروس ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویروس اپشتین بار (ویروس “بوسه”، تولید کننده مونونوکلئوز عفونی).

ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱.

ویروس کوزاکی، تولید کننده هرپانژین (التهاب برگچه، کام و کام)

ویروس هرپس آبله مرغان.

عفونت های مخمری

مایکوز همچنین می تواند باعث التهاب، ظهور لکه های قرمز روی کام و ضایعات سفید رنگ شود. آنها در بیماران مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی (HIV، بیماران سرطانی که شیمی درمانی می شوند و بیمارانی که استروئید درمانی می کنند) شایع تر است. در مورد بیماران مبتلا به HIV، ظهور عفونت های قارچی در دهان (معمولاً کاندیدا آلبیکنس) یک علامت هشدار دهنده است که باید به سرعت با آن برخورد کرد.

علل التهاب کام دهان

سوختن کام با غذای داغ

سوختگی های ناشی از غذاهای بسیار گرم یا بسیار سرد (سیب زمینی، قهوه، چای، بستنی و غیره) یکی از علل مکرر التهاب کام است که در درجه های شدت متفاوت است.

آسیب های پروتز دندان

دندان مصنوعی فرسوده یا شکسته به دلیل استفاده یا مراقبت نادرست می تواند به لثه ها و سقف دهان آسیب برساند و باعث رشد میکروب هایی شود که سقف دهان را ملتهب می کند.

آسیب های استخوانی

استخوان های مرغ، بوقلمون، ماهی و سایر غذاها می توانند به پوشش کام آسیب برسانند و باعث رشد میکروب ها و ایجاد التهاب شوند.

ضربه مستقیم

آسیب های تروماتیک (سقوط، ضربه مستقیم، تصادفات رانندگی و غیره) می تواند باعث التهاب کام شود.

التهاب کام دهان ناشی از کمبودهای تغذیه ای

یکی از علل اصلی التهاب “خود به خودی” کام در کشورهایی که از نظر اقتصادی افسرده شده اند، کمبود ویتامین های گروه B، به ویژه اسید فولیک و ویتامین B1 است. اگر علاوه بر التهاب، توده ای را در کام مشاهده کردید، توصیه می کنیم به مقاله توده در کام: علل مراجعه کنید و در اسرع وقت با پزشک یا دندانپزشک خود مشورت کنید.

نحوه درمان التهاب کام دهان

درمان التهاب کام به علت ایجاد این علامت بستگی دارد:

  • در عفونت های باکتریایی، نشانه طبعاً رعایت آنتی بیوتیک ها خواهد بود.
  • در عفونت های ویروسی، مدیریت به وضعیت ایمنی فرد بستگی دارد. در بیماران دچار سرکوب سیستم ایمنی، داروهای ضد ویروسی و آنتی بیوتیک ها باید با صلاحدید پزشک معالج تجویز شود.
  • عفونت های مخمری نیاز به استفاده از داروهای ضد قارچی دارند.
  • آسیب، مستلزم برخورد مناسب با هر یک از آنها، طبق پروتکل های تعیین شده است.

در همه موارد، یک رژیم غذایی متشکل از غذاهای نرم باید نشان داده شود: برنج، پودینگ، بستنی، پوره سیب زمینی، سوپ، ماست و سایر موارد، نظارت بر دمای آنها.

درمان های خانگی برای کاهش درد و التهاب کام دهان

سدیم بی کربنات

اسیدیته دهان را خنثی می‌کند، بهبود بافت‌ها را تسهیل می‌کند و اجازه می‌دهد داروها عملکرد بهتری داشته باشند.

مانزانیلا

یک عامل ضد التهابی عالی است. در دمنوش ها، سرد یا گرم (بسته به مورد)، استفاده مستقیم با پانسمان، به کاهش سریع التهاب کام دهان کمک می کند.

همچنین دارای خواص ضد التهابی است. در این صورت می توان از برگ و ساقه آن در دم کرده استفاده کرد.

عسل

خاصیت ضد باکتریایی دارد و همچنین اسیدیته حفره دهان را اصلاح می کند.

آب اکسیژنه

به تنهایی یا مخلوط با آب و با پانسمان یا شستشو تجویز می شود.

آلوئه ورا

ژل برگ آلوئه را می توان مستقیماً روی التهاب کام دهان استفاده کرد.

سوالات متداول در مورد التهاب کام دهان

سوالات متداول در مورد التهاب کام دهان

آیا کم آبی بدن می تواند باعث کام ملتهب شود؟

کم آبی می تواند باعث خشکی دهان شود که اگر اقدامات کافی برای بازگرداندن آن انجام نشود، می تواند به کام ملتهب منجر شود. در بیشتر موارد، کام ملتهب را می‌توان در خانه درمان کرد یا می‌توان صبر کرد تا خود به خود درمان شود. صدمات رایج ناشی از سوختگی یا تروما به طور کلی در چند روز بهبود می یابد.

چه چیزی باعث التهاب کام دهان می شود؟

هنگامی که علل احتمالی تورم کام را درک کردید، تشخیص علت تورم کام شما آسان تر خواهد بود. شایع ترین علت تورم در سقف دهان صدمات و ضربه های داخل دهانی است. علل ترومای داخل دهانی می تواند این موارد باشد: خوردن غذای بسیار داغ می تواند ساختار ظریف کام را بسوزاند.

این مقاله صرفاً جهت آموزش شما عزیزان است. از شما دعوت می کنیم در صورت بروز هر نوع بیماری یا ناراحتی به مرکز دندانپزشکی تاج مراجعه کنید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *